Skip to content
خانه » چه زمانی بازیابی اطلاعات غیر ممکن می شود؟

چه زمانی بازیابی اطلاعات غیر ممکن می شود؟

بازیابی اطلاعات غیرممکن

فهرست و عناوین مقاله

به نظر شما چه زمانی بازیابی اطلاعات غیرممکن می‌شود؟ در اکثر موارد بازیابی اطلاعات یکی از گزینه‌هایی است که برای جلوگیری از دست رفتن اطلاعات می‌توان انجام داد. مهندسین ما اطلاعات هاردهای سوخته یا ضربه خورده را بازیابی کرده‌اند و حتی در برخی موارد فایل‌هایی که توسط بدافزارها و باج افزارها به طور عمد خراب، قفل گذاری و یا حذف شده‌اند را ریکاوری می‌کنند.

فناوری بازیابی اطلاعات امروزی فوق العاده و باور نکردنی است، اگر با سناریویی مواجه شده‌اید که به طور جدی اطلاعات شما را از بین برده است می‌توانید با مشاورین ریکام ریکاوری تماس بگیرید و برای ارزیابی و بررسی رایگان رسانه ذخیره سازی خود اقدام کنید. با این وجود برخی شرایط سخت وجود دارد که می‌تواند بازیابی اطلاعات را غیر ممکن سازد.

آیا بازیابی اطلاعات غیر ممکن است؟

گاها افراد خود دنبال راهکارهایی هستند تا به جواب برخی کنجکاوی‌ها یا سوالات خود برسند از قبیل:

  • چگونه هارد را غیر قابل ریکاوری کنیم؟ 
  • چگونه هارد را فرمت کنیم که ریکاوری نشود؟
  • چگونه هارد کامپیوتر را بسوزانیم؟

جواب این سوالات و پیدا کردن راهکار این موارد برای افرادی است که دنبال این هستند که بدانند نحوه جلوگیری از ریکاوری هارد چگونه است و به طور خود آگاه برای همیشه و دائم اطلاعات خود را از بین ببرند تا مشکل امنیت اطلاعات پیدا نکنند.

چه زمانی بازیابی اطلاعات غیرممکن است؟

اما خوب برخی اوقات شرایطی بوجود می‌آید که بازیابی اطلاعات می‌تواند غیر ممکن باشد، در ادامه بیشتر در مورد این شرایط صحبت خواهیم کرد:

آسیب‌های شدید هارد دیسک در اثر ضربه – هارد دیسک‌ها اطلاعات را روی پلاترها که از دیسک‌های سرامیکی، شیشه‌ای و یک لایه نازک از مواد مغناطیسی ساخته شده‌اند ذخیره می‌کند. ماده مغناطیسی دادههای واقعی را ذخیره می‌کنند و هنگامی که به طور فیزیکی به سطح دیسک آسیب وارد شود مثل خط افتادن رو دیسک، هارد غیر قابل ریکاوری خواهد بود.

این اتفاق زمانی می‌افتد که در اثر ضربه یا تکان های عمدی یا غیرعمدی هدهای خواندن و نوشتن در تماس با پلاترها قرار بگیرند و هارد با هد خراب به عملیات خود ادامه دهد، این مسئله باعث آسیب شدید فیزیکی به هارد می‌شود.

معمولا هارد‌‌های اکسترنال و لپ تاپ بیشتر در معرض این خطر هستند و در چنین مواقعی ممکن است بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال یا لپ تاپ با مشکلات جدی روبرو شود.

غیر قابل ریکاوری شدن در اثر سوختن هارد – علاوه‌بر این آتش می‌تواند به مواد مغناطیسی آسیب برساند و می‌تواند به طور دائم اطلاعات را از بین ببرید. اگر هارد شما در موقعیت آتش گرفتن یا سوختن قرار گرفته است از کار با آن خودداری کنید و بلافاصله با یک شرکت بازیابی اطلاعات حرفه‌ای و مطمئن تماس بگیرید.

بازیابی اطلاعات غیرممکن
بازیابی اطلاعات غیرممکن

به همین دلیل است که ما به مشتریان خود توصیه می‌کنیم به محض مشاهده اولین علائم خرابی فیزیکی؛ سیستم را خاموش کنید و با هارد کار نکنید. اگر صداهایی را می‌شونید و یا شاهد خرابی‌های زیادی هستید احتمالا دچار خرابی سخت‌افزاری شده‌اید. برای این که بازیابی اطلاعات موفقی داشته باشید هارد دیسک خود را بلافاصله خاموش کنید. در صورت لزوم سیستم را از پریز برق جدا کنید. هرچی به مدت بیشتری با هارد خراب کار کنید احتمال آسیب دیدن آن بیشتر می‌شود.

اور رایت کردن یا همان باز نویسی اطلاعات – با پاک کردن یک فایل از سیستم بلافاصله از هارد دیسک پاک نمی‌شود. هارد به طور معمول فضای اشغال شده توسط فایل را علامت گذاری می‌کند و در دفعات بعدی داده‌هایی را روی آن بازنویسی می‌کند. چرا؟ خب اگر هارد دیسک بلافاصله رونویسی اطلاعات را انجام دهد به فرآیند‌های بیشتری نیاز خواهد بود، سیستم دلیلی ندارد فورا فایل را از بین ببرد و انرژی و قدرت پردازشی بیشتری را صرف کند. در اکثر مواقع مهندسین بازیابی اطلاعات ریکام ریکاوری می‌توانند فایل‌های حذف شده را به صورت جزئی یا کامل ریکاوری کنند.

با این وجود هر چه کامپیوتر به صورت طولانی‌تری کار کند احتمال رونویسی اطلاعات بیشتر خواهد بود که این به معنای از دست دادن همیشگی اطلاعات می‌باشد. سیستم‌ها دائما اطلاعات را می‌خوانند و می‌نویسند بنابراین اگر به طور تصادفی فایل یا فایل‌هایی را حذف کردید سیستم خود را فورا خاموش کنید و هارد خود را به یک مرکزی ریکاوری اطلاعات ببرید.

پاک شدن اطلاعات از هارد SSD – هارد SSD به شکل متفاوتی کار می‌کند و نحوه کار آن شبیه به هارد دیسک مکانیکی نیست، بنابراین وقتی که داده‌ای از این هارد‌ها پاک می‌شود معمولا بلافاصله از بین می‌روند.

حتی اگر فکر می‌کند هارد دیسک شما در یکی از سناریوهای بالا قرار گرفته است باز هم ممکن است اطلاعات شما قابل بازیابی باشد. عامل‌های دیگری وجود دارند که می‌توانند روی سناریوهای خاص بازیابی اطلاعات تاثیر بگذارند، به طور مثال اطلاعات حذف شده از هارد اس اس دی ممکن است در جای دیگری از هارد یا در حافظه کش وجود داشته باشد و هارد دیسکی که توسط برخی از شرکت‌ها بازیابی اطلاعات آن غیر ممکن اعلام شده است با تجهیزات بهتری قابل بازیابی باشد.

چگونه بازیابی اطلاعات غیرممکن است؟

شاید بتوان این سوال را جور دیگری هم مطرح کرد، مثلا چگونه هارد را غیر قابل ریکاوری کنیم؟ در هر صورت به جز مورادی که در بالا اشاره شد چه عمدا چه سهوا هر کدام از کارهای زیر را انجام دهید ممکن است دیگر برای همیشه بازیابی اطلاعات غیر ممکن شود:

  • باز کردن درب هارد توسط افراد ناشی و در فضای باز
  • جابجا کردن برد هارد ها با هم
  • Wipe کردن هارد دیسک
  • استفاده از نرم افزارهای رایگان و کرکی 
  • نوسان برق هنگام اتصال کابل هارد اکسترنال
  • اگر از سرور استفاده می‌کنید: بازسازی ساختار RAID
  • دستکاری هارد توسط افراد غیر متخصص و ناشی.
Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 3 =