خانه » چرا حجم هارد در ویندوز کمتر یا اشتباه نشان داده می‌شود؟

چرا حجم هارد در ویندوز کمتر یا اشتباه نشان داده می‌شود؟

ظرفیت هارد دیسک

فهرست و عناوین مقاله

4.3
(4)

ظرفیت واقعی هارد شما چقدره؟ چرا حجم هارد در ویندوز کمتر یا اشتباه نشون داده میشه؟ چرا ظرفیت هاردها رو اشتباه در ویندوز نمایش می‌دهند؟ ممکنه یک هارد با ظرفیت ۱ ترابایت (۱۰۰۰ گیگابایت) بخرید و بعد اون رو به کامپیوتر وصل کنین و ببینین حجمش مثلاً ۹۷۰ گیگابایته. و حتما این سوال برای شما پیش میاد که چه بلایی سر بقیه‌ی حجم هارد اومده؟

در ادامه این مطلب به این سوال که چرا  ظرفیت هارد دیسک کم شده جواب خواهیم داد.

آیا حجم هارد کم نشون داده میشه؟

برای اینکه بدونین هارد شما حجم کمتری نسبت به انچه که تبلیغات شده رو نشون می ده یا نه؛ برید روی درایو مثلا C خودتون راست کلیک کنین و Properties رو انتخاب کنین حالا تو پنجره ای که جلوتون باز میشه به قسمت Used Space نگاه کنین. مثلا تو تصویر زیر مقدار279 گیگابایت نشون داده شده.

با این حال، اگه همه فایل‌های درایو C خودتون رو انتخاب کنین (از جمله فایل‌های مخفی و فایل‌های سیستمی) و روی اونها کلیک راست کنید و Properties رو انتخاب کنین متوجه چیز عجیبی می‌شین. مقدار فضای استفاده شده با مقدار فضای استفاده شده در Used Space با هم نمی‌خونن. خب این همه حجم چه بلایی سرش اومده؟

به نظر می‌رسه که انواع خاصلی از فایل‌ها تویه Windows Explorer نشون داده نمی‌شن به همین خاطر به اونا shadow storage گفته میشه که شامل نقاط سیستم ریکاوری و نسخه‌های قبلی فایل‌ها هست. برای اینکه دقیقا بدونین این فایل‌ها چقد فضا اشغال کردن کافیه که برید Command Promp رو به عنوان ادمین اجرا کنین. بعد دستور vssadmin list shadowstorage رو وارد کنین. همونطور که تو تصویر پایین می‌بینین؛ حدود 9 گیگابایت فضای هارد توسط shadow storage استفاده شده.

دلایل کم شدن حجم هارد 

چرا ویندوز فضای خالی هارد رو اشتباه نشان میده؟ آیا میشه مشکل کم شدن حجم هارد رو رفع کرد؟ علت نمایش اشتباه ظرفیت هارد دیسک چیه؟

زمانی که یک هارد جدید تهیه می‌کنین و میخواین از اون استفاده کنین متوجه می‌شین که حجم کمتری نسبت به چیزی که فروشنده اعلام کرده در دسترس شما قرار می‌گیره. یا مشکل دیگه ای که ممکنه باهاش روبه رو بِشین از دسترس خارج شدن بخشی از حجم هاردی بوده که تا قبل از این، ازش استفاده می‌کردین و مشکلی باهاش نداشتید. چند دلیل عمده برای کم شدن حجم هارد وجود داره:

 • باید بدونیم که حجم واقعی هارد کمتر از حجمیه که کمپانی‌های تولید کننده اعلام میکنن. که دلیل آن در ادامه مطلب توضیح داده شده است.
 • هارد دچار مشکل نرم افزاری از قبیل حمله ویروسی قرار گرفته
 • هارد دچار مشکل خرابی فریم ویر شده
 • هد هارد آسیب دیده
 • هارد بدسکتوری شده
 • هارد اشتباها به درستی پارتیشن بندی نشده.

چرا هارد دیسک شما فضای کمتری نسبت به تبلیغات نشان میده؟

آیا نمایش حجم ‌هاردها، یعنی حجم کمتر نسبت به‌ اندازه اسمی خود، نشون‌دهنده خراب شدن هارد؟ در واقع نه. دلیلی وجود داره که باعث می‌شه فضای هارد کمتر نمایش داده شود.

اگر به هاردها، فلش‌ مموری‌ها و وسایل ذخیره‌سازی دیگه توجه کرده باشین، حتما متوجه شدین که وقتی اونا رو برای اولین بار به کامپیوتر وصل و فرمت می‌کنین، ظرفیت واقعی‌شون کمتر نمایش داده می‌شه. دلیل این تفاوت، به خاطر تفاوت در شیوه‌ی اندازه‌گیری ظرفیت هارد دیسک از طرف تولیدکنندگان و ویندوزه. به عبارتی بهتر، روشی که ویندوز ظرفیت هارددیسک رو محاسبه می‌کنه، با روشی که تولیدکننده‌ها ظرفیت رو می‌سنجن، تفاوت داره.

همچنین ویندوز به بخشی از ظرفیت هارد دیسک نیاز داره تا اطلاعات مربوط به پارتیشن‌بندی و گاه بوت شدن ویندوز رو در اون ذخیره کنه. گرچه نسبت به حجم هاردهای امروزی، این مقدار زیاد نیست.

از نظر یک تولیدکننده‌ی هارد، یک کیلوبایت برابر است با ۱۰۰۰ بایت، یک مگابایت برابر است با ۱۰۰۰ کیلوبایت و یک گیگابایت برابر با ۱۰۰۰ مگابایت است. به این ترتیب یک هارد ۵۰۰ گیگابایتی، ۵۰۰ میلیارد بایت ظرفیت داره و منظور تولیدکننده از هارد ۵۰۰ گیگابایتی، یک چنین ظرفیتی است.

اما ویندوز از این شیوه برای محاسبه استفاده نمی‌کنه. از نظر اون هر کیلوبایت ۱۰۲۴ بایت، هر مگابایت ۱۰۲۴ کیلوبایت و هر گیگابایت ۱۰۲۴ مگابایت است. به این ترتیب یک هارد ۵۰۰ گیگابایتی با شیوه‌ی قبل، برابر است با یک هارد ۴۶۵ گیگبایتی است و با جایگذاری این اعداد در فرمول محاسبه ظرفیت هارد دیسک داریم:

گیگابایت ۴۶۵٫۶۶ = (۱۰۲۴*۱۰۲۴*۱۰۲۴) / ۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰

ظرفیت هارد دیسک OS-X

راه‌حل این موضوع اینه که تولیدکنندگان یا سیستم‌عامل‌ها روش محاسبه‌ رو تغییر بِدن. هم‌اکنون OS X این کار رو کرده و ظرفیت هارد دیسک رو به همان روش تولیدکنندگان محاسبه می‌کنه.

چرا ظرفیت هارد دیسک کم شده؟

خب حالا که با این موضوع کنار اومدین و متوجه شدین چرا ظرفیت هارد دیسک کمتر از چیزیه که اعلام میشه، گاهی حجم هارد حتی کمتر از این هم ممکنه نشان داده شه. در چنین مواقعی دیگه مشکل از نحوه محاسبات حجمی نیست و باید به دنبال ایراد بگردیم.

 • به عنوان مثال حتماً برای شما هم پیش اومده که یک هارد با ظرفیت 4 ترابایت بخرید و بعد اون رو به کامپیوتر وصل کنین و ببینین حجم اون ۲ ترابایت نشون داده میشه.
  این مشکل بیشتر به نوع پارتیشن تبدیل هارد شما بستگی داره. باید بدونید که هاردهای بالای ۲ ترابایت را از MBR به GPT تبدیل کنین و بعد از اون استفاده کنین.

ظرفیت هارد دیسک OS-X

 • خرابی فریم ویر رو هم باید در نظر بگیریم. فریم ویر نرم افزاریه که روی پلاترهای هارددیسک نوشته میشه و نقش مهمی برای عملکرد صحیح هارد داره. فریم ویر مسئول عملیات خوندن، نوشتن و دسترسی به داده‌های درایو.
  اگر به هر نوعی به فریم ویر آسیبی برسه، درایو در نهایت خراب میشه و اجازه دسترسی جزئی به داده‌های ذخیره شده در درایو رو فراهم میکنه.
 • مشکل احتمالی دیگه به مشکلات هد هارد برمیگرده که باید توسط متخصصین رفع مشکل بشه.
  گاهی هارد رو وصل میکنین و میبینین حجم هارد حدود ۳.۸ گیگ شناسایی میشه و این به دلیل خرابی هده و باید هاردتون رو به یه کارشناس نشون بدید.
  اگر اقدامات درست به موقع اجرا نشه در مراحل بعدی داده‌ها به طور کامل آسیب می‌بینه، خسارات جبران ناپذیری می‌تونه به باز بیاد. به طور ساده‌تر اگه بخوایم بگیم، داده‌های درایو در حالت غیرقابل دسترس باقی می‌مونه. در این مرحله ممکنه به فکر فرمت کردن هارد بیافتید.
  اگر یه نسخه پشتیبان ایمن داشته باشین می‌تونین به فرمت کردن درایو ادامه بدین در غیر این صورت مطمئنا با مشکل از دست دادن داده‌ها مواجه می‌شین.
  مشاهده شده که خیلی از کاربرها روش‌های مختلفی رو برای حل این مشکل تست کردن. بعضیاشون از ابزار Disk Managment استفاده کردن و در نهایت پارشتین رو با اطلاعات همراهش پاک کردن.

هارد اکسترنال تقلبی هارد اکسترنال تقلبی چینی که از یک فلش و وزنه تشکیل شده

 • مورد دیگه اینه که یک هارد تقلبی خریده باشین… متاسفانه امروزه بازار پر شده از هاردهای تقلبی ارزان قیمت و هاردهای خرابی که قراره به کارخانه مرجوع شوند (هارد ریفر).
  بعضی از افراد سودجو هاردهای خرابی که قراره به کمپانی تولید کننده بازگردانده بشن رو با قیمت ناچیز خریداری کرده و اقدام به تعمیر می‌کنن. برای تعمیر بعضی هاردها، مجبورند قسمتی از هارد که خرابی داره رو از دسترس خارج کنن.

نتیجه گیری

کم حجم بودن هارددیسک نسبت به ظرفیت اصلی که قرار بوده در اختیار شما قرار بگیره دلیل بر تقلبی بودن هارد دیسک نیست و ممکنه دلایل دیگه ای هم داشته باشه، اما هنگام خرید هارد دیسک از اصل بودنش مطمن بشید تا دچار افراد سودجو نشید. امیدواریم این پست برای شما مفید بوده باشه خوشحال میشیم تجربیات خودتون در قسمت نظرات برامون بگین.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.3 / 5. میزان امتیاز 4

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.