خانه » چرا هارد صدای بوق می‌دهد؟

چرا هارد صدای بوق می‌دهد؟

چرا هارد صدای بوق می‌دهد؟

فهرست و عناوین مقاله

5
(1)

چرا هارد صدای بوق می‌دهد؟ صدای بیب‌بیب هارد ناشی از چیست؟ در حالی که هارد دیسک‌ها در حالت عادی تقریبا بی‌صدا هستند، گاهی اوقات هنگام دسترسی یا خاموش کردن سیستم صدای کلیک کوچکی از آن‌ها شنیده می‌شود و این کاملا طبیعی است. با این حال آنچه که عملکرد معمول هارد را نشان نمی‌دهد، صداهای بلند و غیر‌معمول است.

صدای کلیک ‌کردن – بیب‌بیب یا بوقی که از دستگاه شما شنیده می‌شود؛ مطمئنا نشان‌دهنده این است که چیزی به درستی کار نمی‌کند، این بدان معناست که هارددیسک خراب شده است و یا در آستانه خرابی قرار دارد. در مقاله امروز سایت هاردریکاوری ما می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم. 

چرا هارد صدای بوق می‌دهد؟

اگر چه ممکن است صدای بوق زمانی ایجاد شود که سیستم شما صرفا هارد را شناسایی نمی‌کند؛ اما در اکثر مواقع، این صدا به دلیل عدم کار کردن اجزای داخلی هارددیسک به صورت معمول اتفاق می‌افتد. به جای صدای بوق برنامه‌ریزی شده‌ای که در حین عملیات عادی از سیستم می‌شنوید، صدای قطعه‌های گیر کرده در داخل دستگاه که سعی در حرکت دارند به گوش شنیده می‌شود. برخی از علل صدای بوق هارد عبارتند از:

  1. هد خواندن و نوشتن گیر کرده است هدها قطعاتی ظریف با اجزای ریز و حساس هستند که اغلب روی پلاترها گیر می‌کنند و شکسته می‌شوند. اگر به تازگی هارد شما ضربه خورده و یا از بلندی افتاده است احتمالا با مشکل شکست هد هارد مواجه خواهید شد. 
  2. خرابی موتور اسپیندل یکی از دلایل عمده صدای بوق هارد، عملکرد نامناسب موتور اسپیندل است که از چرخش پلاتر جلوگیری می‌کند. 
  3. خرابی برد مدار چاپی اتصال کوتاه به راحتی علائم سوختگی روی برد مدار چاپی هارد نشان می‌دهد.
  4. اصطکاک هد هارد روی پلاتر یا زیر سطح رمپ
  5. کابل یا پورت آسیب دیده کابل USB و در بیشتر مواقع پورت به درستی کار نمی‌کند و باعث ایجاد صدای غیرعادی هارد می‌شود که معمولا هنگام جابجایی دستگاه با سیم‌هایی که هنوز به پورت وصل هستند رخ می‌دهد.

در کنار این‌ها، گاهی اوقات به دلیل از کار افتادن تجهیزات الکترونیکی که در تامین انرژی کافی برای موتور اسپیندل نقش دارد، ممکن است هارد شروع به بوق زدن کند؛ اما این مورد به ندرت رخ می‌دهد. در بیشتر مواقع؛ در صورت خرابی قطعات الکترونیکی هارد، موتور به هیچ وجه نمی‌چرخد.

چرا هارد سیگیت صدای بیب‌بیب می‌دهد؟

گفته می‌شود که مشکل صدای بوق هارد اغلب در هاردهای اکسترنال سیگیت رخ می‌دهد. در هاردهای کوچکتر 2.5 اینچی سیگیت، اگر هد یا اسلایدرها روی پلاتر گیر کرده باشند و موتور نتواند کار کند، این صدا را از هارد خود خواهید شنید. این مسئله اغلب به دلیل افتادن اتفاق می‌افتد که به نوبه خود در هاردهای کوچکتر 2.5 اینچی بیشتر دیده می‌شود، چون موتور در هاردهای 2.5 اینچی در مقایسه با موتورهای موجود در هاردهای 3.5 اینچی از قدرت کمتری برخوردار است.
اگر شما به عنوان یک دارنده هارد سیگیت شروع به باز کردن هارددیسک خود کنید و سعی کنید هدهای گیر کرده را رها کنید احتملا آسیب‌های بیشتری به هد و پلاتر خواهید زد و در این حالت بازیابی اطلاعات غیرممکن خواهد شد. 

 چه خطراتی در کمین هارد است؟

با چرخش پلاترهای یک هارددیسک با سرعت هزاران دور در دقیقه؛ احتمال زیادی وجود دارد که مشکلاتی مانند گیر کردن هد خواندن و نوشتن و آسیب دیدن قطعات متحرک رخ دهد و در نتیجه مکان‌یابی اطلاعات شما با مشکل مواجه شود که به نوبه خود مشکلاتی مانند خرابی کامل هارددیسک یا از دست دادن کل اطلاعات را به همراه دارد. 

بعد از آشنا شدن با دلایل صدای بوق هارد؛ ممکن است از مهار‌ت‌های تشخیصی خود استفاده کنید. با این حال از آنجا که حل مشکل صدای بوق هارد بدون تجهیزات و تخصص مناسب امکان پذیر نمی‌باشد، شما اطلاعات هارد خود را در معرض خرابی دائمی قرار خواهید داد. بهترین کار بعد از شنیدن صدای بوق یا بیب‌بیب هارد این است که دستگاه خود را خاموش کنید. اگر بدون حل مشکل، به کار کردن با هارد خود ادامه دهید، نه تنها وضعیت هارددیسک را بدتر می‌کنید، بلکه احتمال ریکاوری اطلاعات موفقیت آمیز را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهید. 

نتیجه‌گیری

خبر بد این است: گرچه مشکلات زیادی وجود دارد که باعث ایجاد صداهای عجیب و غریب از هارددیسک می‌شود، اما بیشتر آن‌ها مربوط به عملکرد نامناسب و ناشی از آسیب‌های فیزیکی است. تعمیرات خانگی می‌تواند اوضاع را بدتر کند.
خبر خوب این است: که شما می‌توانید با تیم بازیابی اطلاعات ایران هارد تماس بگیرید و احتمال بازیابی اطلاعات خود را تا 96 درصد افزایش دهید. بنابراین اگر فایل‌های مهم شما دچار مشکل شده‌اند، از مشاوره رایگان ما دریغ نکنید و با ما تماس بگیرید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. میزان امتیاز 1

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.