Skip to content

بررسی و مقایسه انواع کارت حافظه موجود در بازار

بررسی انواع کارت حافظه و تفاوت آنها

فهرست و عناوین مقاله

در مقاله امروز ریکام ریکاوری ما به بررسی انواع کارت حافظه و تفاوت آنها خواهیم پرداخت. انجمن SD کارت حافظه را به عنوان حافظه غیر فرار قابل حمل دسته بندی می کند و سه نوع و اندازه را برای تعریف می کند که شامل حافظه فول سایز، حافظه میکرو و حافظه مینی می شود. امروزه به طور کلی تنها از دو کارت حافظه SD استفاده می شود که شامل فول سایز و میکرو می باشد.

حافظه Micro SD در آسیا به عنوان TF یا Trans Flash Card نام برده می شوند، هیچ تفاوتی در مشخصات وجود ندارد و دقیقان همان کارت های حافظه هستند. کارت حافظه Mini SD بعدها جایگرین کارت های حافظه میکرو شدند. ابعاد فیزیکی هر سه کارت به ترتیب زیر آمده است:

  • کارت حافظه فول سایز = ۳۲×۲۴ میلیمتر
  • کارت حافظه مینی = ۲۱.۵×۲۰ میلیمتر
  • کارت حافظه میکرو = ۱۵×۱۱ میلیمتر

حافظه فول سایز در دستگاه های بزرگتر مانند دوربین های DSLR و دوربین های فیلمبرداری بزرگتر استفاده می شوند در حالی که کارت های حافظه Micro SD در دستگاه هایی مانند گوشی های هوشمند، تبلت ها، MP3 پلیرهای قابل حمل و سایر دستگاه های الکترونیکی قابل حمل استفاده می شود.

بررسی انواع کارت حافظه و تفاوت آنها

انجمن رسمی کارت حافظه SD یک دسته دیگر را که قابلیت محافظت از محتوا را ارائه می دادند را ارائه داد که این قابلیت کارت های حافظه SD را قادر می سازد تا به عنوان حافظه هایی که از محتوا، صدا، فیم و کتاب ها محفاظت می کنند شناخته شوند. همجنین این انجمن استانداردهای SD را به دسته های ورودی/ خروجی (I/O) دسته بندی می کند. SDIO برای رنجی از دستگاه هایی که دارای قابلیت های دوربین، موقعیت یاب و سرویس اینترنتی بودند توسعه داده شدند.

مقایسه SDHC و SDXC

ابتدا اجازه دهید کمی با سرواژه‌ی SDHC که خلاصه Secure digital high capacity و SDXC که خلاصه Secure digital extended capacity می‌باشد آشنا شویم.هر کدام از این کارت های ظرفیت حافظه متفاوتی را ارائه می دهند.

  • کارت های SD استاندارد با استفاده از سیستم فایل FAT 12 و ۱۶ حداکثر ظرفیت حافظه ۲ گیگابایت را ارائه می دهند.
  • کارت SDHC استاندارد با استفاده از سیستم فایل Fat32 ظرفیت ۲ تا ۳۲ گیگابایت را ارائه می دهند.
  • کارت SDXC استاندارد با استفاده از سیستم فایل exFAT حداکثر ظرفیت ۳۲ گیگابایت تا ۲ ترابایت را ارائه می دهند.

جدول زیر همه‌ی ویژگی ها را به صورت کامل نشان می‌دهد.

SD Standard SDHC Standard SDXC Standard
ظرفیت حداکثر ۲ گیگابایت ۲ تا ۳۲ گیگابایت ۳۲ گیگابایت تا ۲ ترابایت
فایل سیستم FAT 12, 16 FAT 32 exFAT
مشخصات کارت SD 32 x 24 x 2.1 mm, 2g
microSD 11 x 15 x 1.0 mm, 0.5g
کلاس سرعت NS mode C2, C4, C6
HS mode C2, C4, C6, C10,
V6, V10
UHS-I
mode
C2, C4, C6, C10
U1, U3
V6, V10, V30
UHS-II
mode
C4, C6, C10
U1, U3
V6, V10, V30, V60, V90
UHS-III
mode
C4, C6, C10
U1, U3
V6, V10, V30, V60, V90

سرعت کارت  حافظه Class 4, Class 6, Class 10, UHS-1 and UHS-3

هر SD یا Micro SD دارای یک رتبه بندی سرعت است. کلاس های بالاتر سطح بالاتر از سرعت نوشتن و خواندن را ارائه می دهد و اجازه می دهد تا فایل ها سریعتر در کارت نوشته شوند. کارت های حافظه بر اساس حداقل سرعت خواندن و نوشتن، بر حسب مگابایت در ثانیه به کلاس های زیر دسته بندی می شوند:

  • Class 2 – ۲MB/s
  • Class 4 – ۴MB/s
  • Class 6 – ۶MB/s
  • Class 10 – ۱۰MB/s

به عنوان مثال برای ضبط ویدیو کلاس ۲ کافی است در حالی که کلاس ۴ و کلاس ۶ ضبط یا فیلمبرداری HD را پشتیبانی می کنند. این کلاس بندی روی بدنه کارت با اعدادی که در داخل دایره قرار گرفته است نشان داده می شود. بعد از دسته بندی کلاس ۱۰، دسته بندی های بیشتر کلاس سرعت کمی مشکل شد. یک استاندارد اضافی به نام UHS معرفی شد که به کارت ها اجازه می داد تا به سرعت بالاتر برسند. در اینجا ما یک سیستم مشابه ( کلاس UHS یا فقط U1 یا U-I) را مشاهده می کنیم که در حداقل میزان عملکرد خود دارای سرعت نوشتن ۱۰ مگابایت در ثانیه است در حالی که UHS کلاس ۳ یا U3یا UHS-III) دارای سرعت ۳۰ مگابایت در ثانیه است. UHS کلاس ۳ یا III از ضیط فیلم ۴K پشتیبانی می کند. کلاس سرعت UHS روی کارت حافظه با عددهایی که در داخل U انگلیسی نوشته شده است نمایش داده می شود.

کلاس ۱۰ و HUS کلاس ۱ دارای سرعت مشابه هم (۱۰ مگابایت در ثانیه) هستند. بنابراین بعضی از اوقات شما کارت هایی را می بینید که تحت عنوان هر دوی کلاس ۱۰ و UHS-1 برچسب خورده اند.

اگر شما دارای یک دوربین اکشن مانند GoPro  یا  EvoDXهستید که از قابلیت ضبط ۴K,HD و ۱۰۸۰p پشتیبانی می کنند واقعا نیاز است که در مورد خرید حافظه UHS-3/III که بهترین عملکرد نوشتن را در اختیار شما قرار می دهد فکر کنید.

برخی از دوربین های اکشن ارزانتر عملیات ضیط کردن را بافر خواهند کرد که در کارتهای حافظه با سرعت پایین تر ناکارآمد است. جدیدترین دوربین های Digital SLR (مخصوصا آنهایی که از مدهای sport, multi-frame  یا  burst-modeپشتیبانی می کنند) که به صورت همزمان چند تصویر را به ثبت می رسانند کارت حافظه سریعتر می تواند به مرور سریعتر عکس ها کمک کند.

سازگاری

اکثر دستگاه ها مثل دوربین ها، گوشی ها، رم ریدرها به طور کلی با کارت های حافظه قدیمی کار خواهند کرد اما کارت های حافظه جدیدتر با کلاس و سرعت بالاتر ممکن است که در دستگاه های قدیمی کار نکنند و شما باید قبل از خرید کارت حافظه سازگای آن را با دستگاهتان بررسی کنید.

یهترین مثال از محدودیت حافظه جدید در دستگاه های قدیمی این است که دستگاه شما ممکن است نتواند حافظه فول سایز یا فایل سیستم  حافظه را بخواند. همچنین حافظه فول سایز و  حافظه میکرو نمی توانند با دستگاه هایی که به صورت اختصاصی برای کارت های حافظه کوچکتر ساخته شده اند کار کنند اما می توان کارت های حافظه کوچکتر را در داخل آداپتورهای مخصوص قرار داد و از آنها استفاده کرد.

مورد دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که حتی اگر کارت جدیدتر U3 یا U1 توسط دستگاه های قدیمی تر خوانده شود، دستگاه شما ممکن است نتواند از استاندارد جدیدتر UHS-1 شود که منجر به دستیابی به سرعت کندتر در حین استفاده از کارت های U1 و U3 می شود.

آداپتورهای کارت حافظه

حافظه مینی و میکرو می توانند در داخل آداپتور قرار گیرند و به یک حافظه فول سایز تبدیل شوند و از آنها در دستگاه هایی که برای حافظه فول سایز طراحی شده اند استفاده کرد. این آداپتورها در هنگام استفاده از یک کارت حافظه در چند دستگاه (مانند گوشی یا دوربین دیجیتالی) کاملا مفید واقع می شود.

استفاده از آداپتور حافظه فول سایز با حافظه مینی و میکرو این اجازه را می دهد که توسط رم ریدرهای اکسترنال و داخلی (مانند مواردی که در لپ تاپ ها و کامپیوترهای دسکتاپ وجود دارد) خوانده شوند.

سرعت باس کارت حافظه

سرعت باس حافظه به صورت پیش فرض ۱۲.۵ مگابایت در ثانیه است که توسط SD 1.0 تعریف می شود و در حالت سرعت بالا که توسط Sd1.1 تعریف می شود تا از دوربین های دیجیتال پشتیبانی شود این سرعت به ۲۵ مگابایت در ثانیه می رسد. قابلیت عملکرد بالای آن برای عکس برداری پشت سر هم نیاز به حافظه با سرعت نوشتن بالاتر دارد که انجمن SD رابط های باس سرعت بالاتر را برای حافظه SDHC و SDXC تعریف می کند که UHS-I, UHS-II  و  UHS-III نامیده می شود. در جدول زیر رابط کاربری باس، نوع کارت و سرعت باس آورده شده است.

Bus Interface Card Type Bus Speed Spec Version
Default Speed SD, SDHC and SDXC 12.5MB/s 1.01
High Speed SD, SDHC and SDXC 25MB/s 1.10
UHS-I SDHC and SDXC 50MB/s (SDR50, DDR50) 104MB/s (SDR104) 3.01
UHS-II SDHC and SDXC 156MB/s Full Duplex 312MB/s Half Duplex 4.00
UHS-III SDHC and SDXC 312MB/s Full Duplex 624MB/s Full Duplex 6.00
Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

Comments are closed for this article!