Skip to content

تفاوت آرایه سرور NAS و SAN چیست؟

تفاوت NAS و SAN چیست؟

فهرست و عناوین مقاله

تفاوت NAS و SAN چیست؟ هم شبکه متصل ذخیره سازی (NAS) و هم شبکه ذخیره سازی اطلاعات (SAN) راه حل هایی را برای مشکل ذخیره سازی همزمان داده هایی که توسط تعداد زیادی از کاربران تولید شده است را ارائه می دهد. هر کدام از این راه حل ها برای گروهی از کاربران امکان ذخیره سازی اختصاصی را فراهم می سازند اما هر کدام دارای مزایا و معایب مختص به خود هستند.

NAS یک دستگاه ذخیره سازی منفرد است که فایل ها را از طریق اترنت ارائه می دهد و نسبتا ارزان است و تنظیم و پیکربندی آن بسیار ساده است در حالی که NAS شبکه ای است که از چند دستگاه تشکیل شده و با داده های مبتنی بر بلاک کار می کند و دارای قیمت بالاتر و راه اندازی پیچیده تر است. بزرگترین تفاوت بیت NAS و SAN در این است که دستگاه های NAS به عنوان پارتیشنی از سرور فایل به نظر می رسند و از پروتکل هایی مانند NFS، CIFS/SMB استفاده می کنند در حالی که دیسک های متصل به SAN مانند درایوهای محلی برای کاربر به نظر می رسند. ما در ادامه مطلب امروز ریکام ریکاوری قصد داریم بیشتر در مورد تفاوت NAS و SAN چیست؟ صحبت کنیم.

NAS چیست؟

NAS سیستمی است که به شبکه ای متصل است که خدمات ذخیره سازی داده های مبتنی بر فایل را برای سایر دستگاه های موجود در شبکه فراهم می آورد. مزیت اصلی NAS این است که تنظیم و نصب ساده ای دارد. پارتیشن NAS مانند پارتیشن نصب شده در شبکه به کاربر نمایش داده می شود. فایل هایی که باید ارائه شوند معمولا در یک یا چند درایو ذخیره سازی وجود دارد که اغلب در کانتینرهای ذخیره سازی منطقی یا RAID قرار دارند. این دستگاه به خودی خود یک گره شبکه است و دقیقا مانند سیستم های کامپیوتری و سایر دستگاه های TCP/IP که همگی آدرس IP خود را حفظ کرده و می توانند به طور موثری با سایر دستگاه های شبکه ارتباط برقرار کنند.

تفاوت NAS و SAN چیست؟

دستگاه های NAS روشی ساده را برای دسترسی چندیدن کاربر به داده ها که در مناطق مختلفی هستند را ارائه می دهند که برای استفاده در پروژه های اشتراکی یا به اشتراک گذاری اطلاعات کاربرد دارد. NAS کنترل های امنیتی خوبی را برای پشتیبانی از این همکاری فراهم می آورد و در عین حالی که شخص متخصص IT نیست قادز به دسترسی و مدیریت داده ها می باشد. همچنین با استفاده از ساختارهای افزونگی داده و غالبا RAID و سرویس های بکاپ گیری خودکار در دستگاه های محلی  ابری، امنیت داده ها را به خوبی تضمین می کند.

مزایای NAS

 • نسبتا ارزان
 • قابلیت دسترسی ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته به صورت از راه دور
 • قابلیت توسعه پذیری خوب
 • پشتیبا گیری خودکار با ستفاده از دستگاه های دیگر و محیط ابر
 • انعطاف پذیری

  معایب NAS

 •  مقیاس پذیری و عملکرد

از آنجا که تعداد بیشتری از کاربران به دسترسی نیاز دارند، ممکن است سرور نتواند به کار خود ادامه دهد. ضعف دیگر مربوط به ماهیت اترنت است. اترنت از طریق بسته ها، داده ها را از یک مکان به مکان دیگر انتقال می دهند، اطلاعات به بسته هایی تقسیم می شوند و آاترنت آنها را به مقصد مربوطه ارسال می کنند. هر کدام از این بسته ها می توانند با تاخیر همراه باشند. برای فایل های کوچک این تاخیر از دید کاربر پنهان می ماند اما در محیط هایی که فایل های بسیار بزرگی وجود دارند تاخیر بیش از چند میلی ثانیه می توانید عملکرد را مختل کند.

SAN چیست؟

SAN روشی است که برای فراهم آوردن دسترسی مشترک کاربران به داده های ذخیره سازی در سطح بلوک است، این راه حل حتی به چند کاربر این امکان را می دهد تا به طور همزمان و با بهره وری بسیار بالا به فایل ها دسترسی پیدا کنند. SAN با دستیابی به دستگاه های ذخیره سازی مانند آرایه های دیسک و استریپ ها باعث می شود که کاربران احساس کنند که از یک هارد اکسترنال در سیستم محلی خود استفاده می کنند و دسترسی به دستگاه های ذخیره سازی را افزایش می دهد. SAN با دسترسی داده بلوکی در کانال های فیبری سرعت بالا از محدودیت های پروتکل های TCP/IP و احتقان شبکه جلوگیری می کند و بالاترین سرعت دسترسی به رسانه ها و داده های ذخیره سازی را ارائه می دهد.

تفاوت NAS و SAN چیست؟

مزایای SAN

 • دسترسی بسیار سریع به داده ها
 • شبکه اختصاصی برای ذهیره سازی باعث کاهش فشار در شیکه می شود
 • قابل ارتقاء است
 • سطح دسترسی بلوکی به فایل ها را فراهم می آورد.
 • برای درخواست هایی مانند ویرایش فیلم سرویس با کیفیت بالایی ارائه می دهد.

معایب SAN

 • هزینه و الزامات مدیریتی

بر خلاف اینکه SAN دسترسی سریع به داده ها را برای تعداد زیادی از کاربران فراهم می آورد می تواند به طور همزمان از صدها کاربر پشتیبانی کند و مقیاس پذیری خوبی دارد اما نیاز به مدیریت و نگهداری خاصی دارد.

تفاوت NAS و SAN چیست؟

NAS

SAN

به طور معمول در خانه ها و کسب و کارهای  کوچک و متوسط ​​استفاده می شود.

به طور معمول در محیط های حرفه ای و سازمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

ارزانتر است.

گرانتر است.

مدیریت ساده تری دارد.

به مدیریت بیشتری نیاز دارد.

سرعت بسته به TCP/IP محلی و شبکه اترنت به طور معمول ۱۰۰ مگابیت تا ۱ گیگابیت در ثانیه است و معمولا دارای توان عملیاتی کند و زمان تاخیر بیشتر می باشد.

با استفاده از کانال فیبری سرعت بالا، سرعت ۲ گیگابیت تا ۱۲ گیگابیت در ثانیه را فراهم می سازد. برخی از SAN ها از iSCS که کمی ارزانتر اما کندتر از کانال فیبری هستند استفاده می کنند.

NFS, SMB/CIFS, HTTP

SCSI, iSCSI, FCoE

مقیاس پذیر نیست.

مقیاس پذیر است.

با مجازی سازی کار نمی کند.

با مجازی سازی کار می کند.

نیازی به تغییر معماری نیست.

نیاز به تغییر معماری دارد.

سیستم های سطح ورودی اغلب به عنوان نقطه خرابی منفرد در نظر گرفته می شوند.

با قابلیت های افزونگی تحمل پذیری در برابر خطا را ارائه می دهد.

مستعد تنگنای شبکه است.

تحت تأثیر تنگناهای ترافیک شبکه قرار نمی گیرد.

تهیه نسخه پشتیبان از فایل ها و ایمیج گیری، اقتصادی و قابل زمانبندی است.

پشتیبان گیری بلوکی و آینه سازی به فضای ذخیره سازی بیشتری احتیاج دارد.

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

Comments are closed for this article!