Skip to content

درایو SSD چیست و چه تفاوتی با هارد دیسک HDD دارد ؟

تفاوت ssd با هارد دیسک

فهرست و عناوین مقاله

حتما برای برخی سوال پیش آمده که درایو SSD چیست و چه تفاوتی با هارد دیسک HDD دارد ؟ خوب سعی میکنیم در این مطلب به این سوال پاسخ بدهیم.

اکثر افرادی که قصد خرید لپ تاپی جدید برای برآورده کردن نیازهای محاسباتی خود دارد باید تصمیم بگیرند که از درایو حالت جامد (SSD) یا هارددیسک (HDD) به عنوان دستگاه ذخیره ساز خود استفاده کنند. به نظر شما هارد اس اس دی بهتر است یا HDD؟ هیچ جواب سر راستی برای این سوال وجود ندارد و هر خریدار نیاز های متفاوتی دارد و شما باید براساس نیاز، اولویت ها و البته بودجه ای که می خواهید صرف کنید تصمیم گیری کنید. گرچه قیمت هاردهای SSD در حال کاهش است اما باز هم هزینه‌ی هاردهای HDD پایین تر است. با این حال اگر عملکرد و راه اندازی سریع برای شما اهمیت دارد ،هارد SSD همان چیزی است که شما می خواهید.

درایو SSD چیست و چه تفاوتی با هارد دیسک دارد ؟

ممکن است در حال خرید یک سیستم یا ارتقاء هارد سیستم خود باشید و ندانید SSD به چه معناست. برای شروع خوب است بدانید که SSD مخفف Solid State Drive به معنای درایو حالت جامد می باشد. شما می توانید هارد SSD را به عنوان یک نسخه بزرگتر و پیچیده تر فلش حافظه USB تصور کنید. درست مانند حافظه USB هاردهای اس اس دی هیچ قطعه متحرکی ندارند و در عوض اطلاعات را در میکروچیپ ها ذخیره می کنند. در مقابل هارد دیسک یک بازوی مکانیکی و هد خواندن و نوشتن دارد که روی پلاترها در حال حرکت است و اطلاعات را از دیسک‌های ذخیره سازی می خواند. این تفاوت باعث می شود که هاردهای SSD بسیار سریعتر عمل کنند.

SSD ها معمولا از حافظه فلش مبتنی بر NAND استفاده می کند. این تکنولوژی نوعی حافظه پایدار یا غیر فرار است و این بدان معناست که با خاموش کردن یا قطع جریان برق اطلاعات ذخیره شده در آن پاک نمی شوند. برای خواندن و نوشتن اطلاعات هاردهای SSD از هیچ بازوی مکانیکی استفاده نمی کند و به جای آن از یک پردازنده تعبیه شده مرسوم به کنترلر برای انجام عملیات و خواندن داده ها استفاده می‌کند. 

پس به صورت خلاصه می توان هارد اس اس دی را به صورت زیر تعریف کرد:

درایوهای جامد یا حافظه SSD به انگلیسی (solid state drive) که گاهی به نام دیسک جامد یا هارد اس اس دی نیز شناخته می‌شود .(گرچه دارای هیچ‌گونه «صفحه دیسک» یا «موتور چرخان» نیست) یک ابزار حافظه است که از تراشه‌ای برای دخیره سازی دائم داده‌ها استفاده می‌کند.

تفاوت هارد SSD با HDD چیست ؟

درایو SSD چیست و چه تفاوتی با هارد دیسک دارد ؟ SSD در کمترین زمان توانست جایگزین مناسبی برای هاردهای HDD  (Hard Disk Drive)شود. در واقع SSD حافظه‌ای مبتنی بر تکنولوژی فلش مموری است (همان حافظه فلش خودمان البته در سایز بزرگتر) که در مقایسه با هارد دیسک‌های قبلی برق کمتری مصرف می‌کند و از مقاومت بیشتری نیز برخوردار است. هارد دیسک‌های معمولی HDD صفحاتی به نام پلاتر و هد دارند که این هد اطلاعات را از روی صفحات می‌خواند. برخلاف آن، هیچ کدام از اجزای داخلی SSD در حال چرخش نیستند و یک حافظه فلش است که فوق العاده محکم و بادوام است. در نتیجه در اثر سقوط از ارتفاع کاملاً مقاوم بوده و نسبت به HDD معمولی دوام بیشتری دارد.

قابلیت SSD (Solid State Drive) HDD (Hard Disk Drive)
انرژی
مصرف انرژی کمتر، به طور میانگین ۲ تا ۳ وات استفاده می کند که منجر به صرفه جویی در مصرف باتری بیش از ۳۰ دقیقه می شود. مصرف انرژی بیشتر، به طور میانگین ۶ تا ۷ وات مصرفی دارد بنابراین باتری بیشتری مصرف می کند.

 

قیمت گران ارزان
ظرفیت به طور کلی در برای نوت بوک ها ظرفیت بزرگتر از ۱ ترابایت و برای دسکتاپ ها ظرفیت بیشتر از ۴ ترابایت را ندارد. معمولا برای نوت بوک ها تا ظرفیت ۴ ترابایت است و برای دسکتاپ ها تا ظرفیت ۱۰ ترابایتی را ارائه می دهد.

 

زمان بوت شدن سیستم عامل به طور میانگین ۱۰ الی ۱۳ ثانیه  به طور میانگین ۳۰ تا ۴۰ ثانیه
سر و صدا
چون قطعه متحرکی ندارد سر و صدایی ندارد.
صدای کلیک کردن و چرخش پلاترها را می توان شنید.
لرزش چون قطعه متحرکی ندارد لرزش ندارد.
چرخش پلاترها می تواند منجر به لرزش شود.
گرمای تولید شده چون برق کمی مصرف می کند و قطعه متحرکی ندارد گرمای خیلی کمی تولید می کند.
 چون برق بیشتری مصرف می کند و قطعات متحرک دارد می تواند گرما تولید شود.
سرعت خرابی ۲ میلیون ساعت
۱.۵ میلیون ساعت
سرعت نوشتن / کپی فایل ۲۰۰ مگابایت در ثانیه تا ۵۵۰ مگابایت در ثانیه ۵۰ تا ۱۲۰ مگابایت در ثانیه
رمزگذاری پشتیبانی از رمزگذاری FDE در برخی مدل ها پشتیبانی از رمزگذاری FDE در برخی مدل ها
سرعت باز کردن فایل حداکثر ۳۰ درصد سریعتر از HDD ها
کندتر از SSD ها
 تاثیر میدان مغناطیسی SSD تحت تاثیر هیچ میدان مغناطیسی قرار نمی گیرد.
میدان مغناطیسی می تواند اطلاعات را پاک کند.

تعمیر هاردهای اس اس دی

از آنجایی که باید بدانید درایو SSD چیست و چه تفاوتی با هارد دیسک دارد باید بدانید که مزایای استفاده از SSDها قابل توجه هستند اما ایراداتی هم دارند و آنها هم قابل خراب شدن هستند که اگر این اتفاق بیافتد مطمئنن دردسر ها و هزینه های بیشتری را در بر خواهد داشت.

هارد دیسک ها از تکنولوژی مغانطیسی و درایو های اس اس دی از الکترو مغناطیس بهره مندند و همین امر باعث میشود تا اس اس دی ها به نوسانات برقی حساس تر باشند و زودتر خراب شوند.

اما جای نگرانی نیست . با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و مهارت و تجربه کارشناسان این حوزه ، تعمیر یا ریکاوری هارد SSD کار نشدنی نیست و خیلی دور از دسترس نخواهد بود.

مطمئنن تعمیر یا ریکاوری هارد دیسک‌های مکانیکی با درایوهای SSD کاملا متفاوت است و البته نوع از دست دادن یا پاک شدن اطلاعات روی این دو مدل هارد هم تفاوت دارد .

تفاوت حذف شدن اطلاعات از هارد SSD با هارد دیسک HDD تا چه اندازه است؟

حالا که فهمیدید درایو SSD چیست و چه تفاوتی با هارد دیسک دارد ،بهتر است بدانید تفاوت حذف شدن اطلاعات از هارد SSD با هارد دیسک HDD تا چه اندازه است؟ هرکس ممکن است دچار اشتباه شود، اما اگر آن اشتباه‌ حذف فایل‌های مهم یا فرمت تصادفی هارد باشد، بسیار دردناک است. خبر خوب این است که اکثر فایل‌های حذف‌شده و هاردهای فرمت شده قابل بازیابی هستند، مشروط به اینکه شما فورا برای توقف کار با دستگاه خود اقدام کنید. خبر بد این است که شما زمان زیادی ندارید بخصوص اگر فایل‌های شما از حافظه SSD پاک شده باشند. ما دلیل این حرف خود را توضیح خواهیم داد، اما اول، باید به یک نکته مهم بپردازیم، اگر به طور تصادفی اطلاعات را حذف کردید، فورا کامپیوتر خود را خاموش کنید. تا وقتی که برنامه عملی خاصی ندارید، اقدامی انجام ندهید و اگر مطمئن نیستید چطور پیش بروید، با ما تماس بگیرید.

حذف شدن اطلاعات در هارد دیسک مکانیکی

ابتدا درک این نکته که درایو SSD چیست و چه تفاوتی با هارد دیسک دارد و هاردهای حالت جامد یا همان SSD و هارد دیسک های مکانیکی (HDD) چگونه اطلاعات را می‌نویسند، مفید است. وقتی هارد دیسک HDD دیتاها را می‌نویسد، این امکان وجود دارد که بروی داده‌های قدیمی که قبلا پاک شده عمل نوشتن را انجام دهد. بنابراین، هنگامی که یک کاربر یک فایل را پاک می‌کند، هارد دیسک به سادگی به فرمان توجه خواهد کرد و زمانی که یک دستور جدید نوشتن دریافت می‌کند آنرا بر روی فایل های حذف شده می‌نویسد.

به عنوان یک مثال عملی، اجازه دهید فرض کنیم که شما تصمیم می‌گیرید فایل A  را حذف کنید. هارد دیسک فایل A را از جداول فایل حذف می‌کند. حالا شما قصد دارید فایل B را کپی کنید. هارد دیسک شروع به نوشتن فایل  B در تمام فضای خالی موجود میکند که احتمالا شامل برخی از قسمتهایی میشود که قبلا برای ذخیره فایل A استفاده شده است.

تفاوت حذف شدن اطلاعات از هارد SSD با هارد دیسک HDD تا چه اندازه است؟

اما باید بگوییم وقتی شما در حال نوشتن فایل B هستید درست زمانی که به اشتباه فایل A را حذف کرده‌اید ، اطلاعات فایل A هنوز در محل است و تنها اشاره گرهایی که به این اطلاعات اشاره دارند پاک شده اند، بنابراین تمام کاری که شما باید انجام بدهید این است که کپی کردن را متوقف و دستگاه را خاموش کنید و برای بازیابی اطلاعات خود اقدام کنید. البته مطمئن‌ترین راه این است که کار را به یک فرد حرفه‌ای بسپارید.

حذف شدن اطلاعات از هارد SSD

اما حافظه‌های SSD از تکنولوژی دیگری برای ذخیره داده‌ها استفاده می‌کنند و اینجاست که بهتر مفهمیم درایو SSD چیست و چه تفاوتی با هارد دیسک دارد. یک حافظه SSD باید قبل از این که دیتای جدید را در حافظه بنویسد هر بلوک داده را کاملا پاک کند. شاید این موضوع چندان تفاوتی نداشته باشد، اما زمانی که یک کامپیوتر نیاز دارد مقدار زیادی از اطلاعات را در مدت‌زمان کوتاهی بنویسد، بسیار دشوار است.

مشکل دیگری که وجود دارد این است که حافظه‌های SSD قسمت‌هایی از اطلاعات را به صورت صفحاتی در بلوک‌های مختلف ذخیره می‌کنند. برای نوشتن داده‌ها، درایو باید کل بلوک را حذف کند اما گاهی اوقات نیاز دارد تا صفحه خاصی را نگه دارد. اگر درایو بخواهد یک صفحه را حذف کند، باید همه صفحات دیگر را به یک مکان موقت منتقل کند، کل بلوک را حذف کند، سپس صفحات را بازگرداند. واضح است که این دقیقا کارآمد نیست.

تفاوت حذف شدن اطلاعات از حافظه SSD با هارد دیسک HDD تا چه اندازه است؟

برای کارآمدتر کردن این فرآیند، درایوهای SSD از فرمان TRIM استفاده می کنند تا بلوک‌های استفاده‌ نشده را شناسایی کرده و آن‌ها را پاک‌سازی کنند که این کار عملکرد درایو را به طور قابل‌توجهی بهبود می‌بخشد؛ زمانی که کامپیوتر نیاز به نوشتن داده‌های جدید دارد، نیازی نیست که برای حذف بلوک‌های  “آزاد” منتظر حذف داده‌ها باشد. کامپیوتر هر بار که تصمیم می‌گیرید چیزی را حذف کند، یک فرمان  TRIM ارسال می‌کند تا بلوک‌های مورد نظر را حذف کند.

زمانی که فایل‌ها را حذف می‌کنید یا حافظه SSD را فرمت می‌کنید، ممکن است فایل‌ها هنوز قابل بازگردانی باشند.

با این حال، هرچه بیشتر بگذرد و عملیات طولانی‌تر شود، شانس شما کم‌تر می‌شود. تابع TRIM نهایتا داده‌ها را حذف خواهد کرد، صرف‌نظر از این که آیا می‌خواهید داده‌های جدید را بنویسید یا خیر، و اغلب درایوها، با سرعت تابع TRIM را اجرا خواهند کرد. اغلب در کامپیوترهای دارای حافظه  اس اس دی، TRIM بطور پیش فرض فعال است. به این ترتیب اگر شما به طور تصادفی داده‌ها را از SSD حذف کنید. بهترین اقدام قطع ارتباط برق از درایو است. کامپیوتر را خاموش کنید و دوشاخه را از برق بکشد و حافظه SSD را به یک شرکت معتبر بازیابی اطلاعات ببرید.

امیدواریم توانسته باشید با درایوهای SSD بیشتر آشنا شده باشید و توضیح داده باشیم که هارد SSD چیست و چه تفاوتی با هارد HDD دارد ، اعم از ساختار ،تکنولوژی ، کارایی و پاک شدن اطلاعات از هارد SSD با هارد دیسک HDD را درک کرده باشید، در صورتی که شما با مشکل پاک شدن اطلاعات از هارد مواجه شدید سیستم خود را خاموش کنید و سریعا با مرکز بازیابی اطلاعات ریکام ریکاوری تماس حاصل فرمایید. مهندسان متخصص ما آماده مشاوره به شما هستند.

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

Comments are closed for this article!