Skip to content
خانه » درایو SSD چیست و چه تفاوتی با هارد دیسک HDD دارد؟

درایو SSD چیست و چه تفاوتی با هارد دیسک HDD دارد؟

تفاوت ssd با هارد دیسک

فهرست و عناوین مقاله

5
(2)

حتما برای شما این سوال پیش آمده که SSD چیست و چه تفاوتی با هارد دیسک دارد؟ خوب سعی می‌کنیم در این مطلب به طور مفید این سوال پاسخ بدهیم.

اگر شما جزو افرادی هستید که قصد خرید کامپیوتر PC یا لپ‌تاپ جدید برای کار خود دارید میتوانید تصمیم بگیرید که دستگاه جدید شما از درایو حالت جامد (SSD) یا هارد دیسک (HDD) به عنوان دستگاه ذخیره‌ساز خود استفاده کند.

به نظر شما هارد SSD بهتر است یا HDD؟

نمیشه جواب سر راستی برای این سوال پیدا کرد چون هر خریدار و مصرف کننده ای نیازهای متفاوتی دارد و شما باید براساس نیاز، اولویت‌ها و البته بودجه‌ای که می‌خواهید صرف کنید تصمیم گیری کنید. گرچه قیمت هاردهای SSD در حال کاهش است اما باز هم هزینه‌ی هاردهای HDD پایین‌تر است. با این حال اگر عملکرد و راه اندازی سریع برای شما اهمیت دارد، هارد SSD همان چیزی است که شما می‌خواهید.

در ادامه‌ی همین مطلب شاید به جواب این سوال بیشتر بتوانیم توضیح بدیم.

بیشتر بخوانید: هارد هیبریدی چیست؟

SSD چیست و چه تفاوتی با هارد دیسک دارد؟

ممکن است در حال خرید یک سیستم یا ارتقاء هارد سیستم خود باشید و ندانید SSD به چه معناست. برای شروع خوب است بدانید که SSD مخفف Solid State Drive به معنای درایو حالت جامد می‌باشد. شما می‌توانید هارد SSD را به عنوان یک نسخه بزرگ‌تر و پیچیده‌تر فلش USB تصور کنید. درست مانند حافظه USB هاردهای SSD هیچ قطعه متحرکی ندارند و در عوض اطلاعات را در میکروچیپ‌ها ذخیره می‌کنند. در مقابل هارد دیسک یک بازوی مکانیکی و هد خواندن و نوشتن دارد که روی پلاتر‌ها در حال حرکت است و اطلاعات را از دیسک‌های ذخیره سازی می‌خواند. این تفاوت باعث می‌شود که هاردهای SSD بسیار سریع‌تر عمل کنند.

SSD‌ها معمولا از حافظه فلش مبتنی بر NAND استفاده می‌کند. این تکنولوژی نوعی حافظه پایدار یا غیر‌فرار است و این بدان معناست که با خاموش کردن یا قطع جریان برق اطلاعات ذخیره شده در آن پاک نمی‌شوند. برای خواندن و نوشتن اطلاعات هاردهای SSD از هیچ بازوی مکانیکی استفاده نمی‌کند و به جای آن از یک پردازنده تعبیه شده مرسوم به کنترلر برای انجام عملیات و خواندن داده‌ها استفاده می‌کند. 

پس به صورت خلاصه می‌توان هارد SSD را به صورت زیر تعریف کرد:

درایو‌های جامد یا حافظه SSDبه انگلیسی (solid state drive) که گاهی به نام دیسک جامد یا هارد  نیز شناخته می‌شود. (گرچه دارای هیچ‌گونه «صفحه دیسک» یا «موتور چرخان» نیست)، یک ابزار حافظه است که از تراشه‌ای برای دخیره سازی دائم داده‌ها استفاده می‌کند.

بیشتر بخوانید: بهترین دستگاه برای ذخیره کردن اطلاعات کدام است؟

تفاوت هارد SSD با HDD چیست؟

در جواب این سوال که درایو SSD چیست و چه تفاوتی با هارد دیسک دارد؟ خلاصه وار میشه گفت: SSD در کم‌ترین زمان توانست جایگزین مناسبی برای هاردهای HDD  (Hard Disk Drive)شود. در واقع SSD حافظه‌ای مبتنی بر تکنولوژی فلش مموری است (همان حافظه فلش خودمان البته در سایز بزرگ‌تر) که در مقایسه با هارد دیسک‌های قبلی برق کمتری مصرف می‌کند و از مقاومت بیشتری نیز برخوردار است. هارد دیسک‌های معمولی HDD صفحاتی به نام پلاتر و هد دارند که این هد اطلاعات را از روی صفحات می‌خواند. برخلاف آن، هیچ کدام از اجزای داخلی SSD در حال چرخش نیستند و یک حافظه فلش است که فوق العاده محکم و بادوام است. در نتیجه در اثر سقوط از ارتفاع کاملاً مقاوم بوده و نسبت به HDD معمولی دوام بیشتری دارد.

جدول مقایسه هارد اس اس دی و HDD

قابلیت SSD (Solid State Drive) HDD (Hard Disk Drive)
انرژی
مصرف انرژی کم‌تر، به طور میانگین 2 تا 3 وات استفاده می‌کند که منجر به صرفه‌جویی در مصرف باتری بیش از 30 دقیقه می‌شود. مصرف انرژی بیشتر، به طور میانگین 6 تا 7 وات مصرفی دارد بنابراین باتری بیشتری مصرف می‌کند.
قیمت گران ارزان
ظرفیت به طور کلی در برای نوت‌بوک‌ها ظرفیت بزرگ‌تر از 1 ترابایت و برای دسکتاپ‌ها ظرفیت بیشتر از 4 ترابایت را ندارد. معمولا برای نوت‌بوک‌ها تا ظرفیت 4 ترابایت است و برای دسکتاپ‌ها تا ظرفیت 10 ترابایتی را ارائه می‌دهد.

 

زمان بوت شدن سیستم عامل به طور میانگین 10 الی 13 ثانیه به طور میانگین 30 تا 40 ثانیه
سر‌و‌صدا
چون قطعه متحرکی ندارد سروصدایی ندارد.
صدای کلیک کردن و چرخش پلاترها را میتوان شنید.
لرزش چون قطعه متحرکی ندارد لرزش ندارد.
چرخش پلاترها میتواند منجر به لرزش شود.
گرمای تولید شده چون برق کمی مصرف می‌کند و قطعه متحرکی ندارد گرمای خیلی کمی تولید می‌کند.
 چون برق بیشتری مصرف میکند و قطعات متحرک دارد میتواند گرما تولید شود.
سرعت خرابی 2 میلیون ساعت
1.5 میلیون ساعت
سرعت نوشتن / کپی فایل 200 مگابایت در ثانیه تا 550 مگابایت در ثانیه 50 تا 120 مگابایت در ثانیه
رمزگذاری پشتیبانی از رمزگذاری FDE در برخی مدل‌ها پشتیبانی از رمزگذاری FDE در برخی مدل‌ها
سرعت باز کردن فایل حداکثر 30 درصد سریع‌تر از HDDها
کندتر از SSDها
 تاثیر میدان مغناطیسی SSD تحت تاثیر هیچ میدان مغناطیسی قرار نمی‌گیرد.
میدان مغناطیسی می‌تواند اطلاعات را پاک کند.

 

تعمیر هاردهای SSD و معایب آن

از آنجایی که باید بدانید درایو SSD چیست و چه تفاوتی با هارد دیسک دارد، اینهم باید بدانید که جدا از مزایای استفاده از SSDها که قابل توجه هستند، اما ایراداتی هم دارند و آن‌ها هم قابل خراب شدن آنهاست که اگر این اتفاق بیافتد مطمئنن دردسر‌ها و هزینه‌های بیشتری را در بر خواهد داشت.

هارد دیسک‌ها از تکنولوژی مغانطیسی و درایو‌های اس اس دی از الکترو مغناطیس بهره‌مندند و همین امر باعث می‌شود تا اس اس دی‌ها به نوسانات برقی حساس تر باشند و زودتر خراب شوند.

اما جای نگرانی نیست. با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و مهارت و تجربه کارشناسان این حوزه، تعمیر یا ریکاوری هارد SSD کار نشدنی نیست و خیلی دور از دسترس نخواهد بود.

مطمئنن تعمیر یا ریکاوری هارد دیسک‌های مکانیکی با درایوهای SSD کاملا متفاوت است و البته نوع از دست دادن یا پاک شدن اطلاعات روی این دو مدل هارد هم تفاوت دارد.

تفاوت حذف شدن اطلاعات از هارد SSD با هارد دیسک HDD تا چه اندازه است؟

حالا که فهمیدید درایو SSD چیست و چه تفاوتی با هارد دیسک دارد، بهتر است بدانید تفاوت حذف شدن اطلاعات از هارد SSD با هارد دیسک HDD تا چه اندازه است؟

هرکس ممکن است دچار اشتباه شود، اما اگر آن اشتباه‌ حذف فایل‌های مهم یا فرمت تصادفی هارد باشد، بسیار دردناک است. خبر خوب این است که اکثر فایل‌های حذف‌شده و هاردهای فرمت شده قابل بازیابی هستند، مشروط به این که شما فورا برای توقف کار با دستگاه خود اقدام کنید. خبر بد این است که شما زمان زیادی ندارید بخصوص اگر فایل‌های شما از حافظه SSD پاک شده باشند.

ما دلیل این حرف خود را توضیح خواهیم داد، اما اول، باید به یک نکته مهم بپردازیم، اگر به طور تصادفی اطلاعات را حذف کردید، فورا کامپیوتر خود را خاموش کنید. تا وقتی که برنامه عملی خاصی ندارید، اقدامی انجام ندهید و اگر مطمئن نیستید چطور پیش بروید، با ما تماس بگیرید.

بیشتر بخوایند: نحوه جلوگیری از ریکاوری اطلاعات هارد 

نحوه حذف شدن اطلاعات در هارد دیسک مکانیکی

ابتدا درک این نکته که درایو SSD چیست و چه تفاوتی با هارد دیسک دارد و هاردهای حالت جامد یا همان SSD و هارد دیسک‌های مکانیکی (HDD) چگونه اطلاعات را می‌نویسند، مفید است. وقتی هارد دیسک HDD دیتاها را می‌نویسد، این امکان وجود دارد که بروی داده‌های قدیمی که قبلا پاک شده عمل نوشتن را انجام دهد. بنابراین، هنگامی که یک کاربر یک فایل را پاک می‌کند، هارد دیسک به سادگی به فرمان توجه خواهد کرد و زمانی که یک دستور جدید نوشتن دریافت می‌کند آنرا بر روی فایل‌های حذف شده می‌نویسد.

به عنوان یک مثال عملی: اجازه دهید فرض کنیم که شما تصمیم می‌گیرید فایل A را حذف کنید. هارد دیسک فایل A را از جداول فایل حذف می‌کند. حالا شما قصد دارید فایل B را کپی کنید. هارد دیسک شروع به نوشتن فایل B در تمام فضای خالی موجود می‌کند که احتمالا شامل برخی از قسمت‌هایی می‌شود که قبلا برای ذخیره فایل A استفاده شده است.

SSD چیست و چه تفاوتی با هارد دیسک دارد

اما باید بگوییم وقتی شما در حال نوشتن فایل B هستید درست زمانی که به اشتباه فایل A را حذف کرده‌اید، اطلاعات فایل A هنوز در محل است و تنها اشاره‌گرهایی که به این اطلاعات اشاره دارند پاک شده‌اند، بنابراین تمام کاری که شما باید انجام بدهید این است که کپی کردن را متوقف و دستگاه را خاموش کنید و برای بازیابی اطلاعات خود اقدام کنید. البته مطمئن‌ترین راه این است که کار را به یک فرد حرفه‌ای بسپارید.

نحوه حذف شدن اطلاعات از هارد SSD

اما حافظه‌های SSD از تکنولوژی دیگری برای ذخیره داده‌ها استفاده می‌کنند و اینجاست که بهتر مفهمیم درایو SSD چیست و چه تفاوتی با هارد دیسک دارد. یک حافظه SSD باید قبل از این که دیتای جدید را در حافظه بنویسد هر بلوک داده را کاملا پاک کند. شاید این موضوع چندان تفاوتی نداشته باشد، اما زمانی که یک کامپیوتر نیاز دارد مقدار زیادی از اطلاعات را در مدت‌زمان کوتاهی بنویسد، بسیار دشوار است.

مشکل دیگری که وجود دارد این است که حافظه‌های SSD قسمت‌هایی از اطلاعات را به صورت صفحاتی در بلوک‌های مختلف ذخیره می‌کنند. برای نوشتن داده‌ها، درایو باید کل بلوک را حذف کند اما گاهی اوقات نیاز دارد تا صفحه خاصی را نگه دارد. اگر درایو بخواهد یک صفحه را حذف کند، باید همه صفحات دیگر را به یک مکان موقت منتقل کند، کل بلوک را حذف کند، سپس صفحات را بازگرداند. واضح است که این دقیقا کارآمد نیست.

SSD چیست و چه تفاوتی با هارد دیسک دارد

برای کارآمدتر کردن این فرآیند، درایوهای SSD از فرمان TRIM استفاده می‌کنند تا بلوک‌های استفاده‌ نشده را شناسایی کرده و آن‌ها را پاک‌سازی کنند که این کار عملکرد درایو را به طور قابل‌توجهی بهبود می‌بخشد؛ زمانی که کامپیوتر نیاز به نوشتن داده‌های جدید دارد، نیازی نیست که برای حذف بلوک‌های “آزاد” منتظر حذف داده‌ها باشد. کامپیوتر هر بار که تصمیم می‌گیرید چیزی را حذف کند، یک فرمان  TRIM ارسال می‌کند تا بلوک‌های مورد نظر را حذف کند.

در نتیجه :

با این حال، هرچه از پاک شدن اطلاعات بیشتر بگذرد و عملیات طولانی‌تر شود، شانس شما کم‌تر می‌شود. تابع TRIM نهایتا داده‌ها را حذف خواهد کرد، صرف‌نظر از این که آیا می‌خواهید داده‌های جدید را بنویسید یا خیر، و اغلب درایوها، با سرعت تابع TRIM را اجرا خواهند کرد. اغلب در کامپیوترهای دارای حافظه  اس اس دی، TRIM بطور پیش فرض فعال است. به این ترتیب اگر شما به طور تصادفی داده‌ها را از SSD حذف کنید. بهترین اقدام قطع ارتباط برق از درایو است. کامپیوتر را خاموش کنید و دوشاخه را از برق بکشد و حافظه SSD را به یک شرکت معتبر بازیابی اطلاعات ببرید.

زمانی که فایل‌ها را حذف می‌کنید یا حافظه SSD را فرمت می‌کنید، ممکن است فایل‌ها هنوز قابل بازگردانی باشند

امیدواریم توانسته باشید با درایوهای SSD بیشتر آشنا شده باشید و توضیح داده باشیم که SSD چیست و چه تفاوتی با هارد دیسک دارد، اعم از ساختار، تکنولوژی، کارایی و پاک شدن اطلاعات از هارد SSD با هارد دیسک HDD را درک کرده باشید، در صورتی که شما با مشکل پاک شدن اطلاعات از هارد مواجه شدید سیستم خود را خاموش کنید و سریعا با مرکز بازیابی اطلاعات ریکام ریکاوری تماس حاصل فرمایید. مهندسان متخصص ما آماده مشاوره به شما هستند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. میزان امتیاز 2

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 11 =