Skip to content
خانه » S.M.A.R.T در هارد چیست؟ نحوه استفاده از اسمارت برای بررسی خرابی هارد

S.M.A.R.T در هارد چیست؟ نحوه استفاده از اسمارت برای بررسی خرابی هارد

S.M.A.R.T در هارد

فهرست و عناوین مقاله

۵
(۱)

شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که قابلیت S.M.A.R.T در هارد چیست؟ و چگونه می توان از اسمارت برای پیش بینی خرابی هارد دیسک استفاده کرد؟ بسیاری از ما خرابی هارد را تجربه کرده ایم و بنا به دلایلی با مشکل عدم شناسایی هارد توسط سیستم مواجه بودیم، برخی از ما حتی سعی کرده ایم تا اطلاعات بیشتری در مورد قابلیت اطمینان هارد بدست آوریم. ممکن است برخی از افراد استدلال کنند که S.M.A.R.T به اندازه کافی قابل اطمینان نیست و نمی تواند خرابی ها را پیش بینی کند. بیایید در ادامه کمی بیشتر در مورد قابلیت اسمارت در هارد صحبت کنیم .

S.M.A.R.T در هارد چیست و چگونه کار میکند ؟

S.M.A.R.T سیستمی است که بر اطلاعات و تکنولوژی هارد شما نظارت می کند. واژه S.M.A.R.T مخفف عبارت Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology که به فرم SMART هم نوشته می شود. اسمارت در واقع یکی از فناوری هایی است که در هاردهای HDD و SSD یافت بکار گرفته شده. این فناوری مستقل از سیستم عامل، بایوس و یا سایر نرم افزارهای شماست.

 

نحوه بررسی وضعیت SMART هارد

S.M.A.R.T در هارد HDD و SSD چه کاری انجام می دهد؟

فناوری اسمارت اختراع شد چونکه سیستم های کامپیوتری به چیزی نیاز داشتند که بتواند وضعیت سلامت هارد را کنترل و نظارت کند. در واقع این فناوری اسمارت است که به شما می گوید که هارد دیسک شما در حال خراب شدن است. اما S.M.A.R.T چگونه این کار را انجام می دهد؟ S.M.A.R.T مجموعه ای از متغییرها را نگهداری می کند که تعداد و نوع آنها از یک هارد با هارد دیگر متفاوت است. این سیستم مقدار زیادی از اطلاعات داخلی را در اختیار شما قرار می دهد.

هنوز بسیاری از ناسازگاری ها در مورد آمارهای ارائه شده توسط فناوری S.M.A.R.T وجود دارد، چونکه بسیاری از تولیدکنندگان هارد دسیک از تعاریف و سنجش های مختلفی استفاده می کنند. به عنوان مثال، برخی از تولیدکنندگان اطلاعات زمان را به صورت ساعت ذخیره می کنند در حالی که برخی دیگر از تولیدکنندگان این اطلاعات را بر اساس دقیقه و ثانیه اندازه گیری می کنند. همچنین آنها توضیح نمی دهند که کدام یک از ویژگی ها یا متغییرهای مختلف مورد توجه ماست و باعث می شوند که در حجم زیادی از داده ها غرق شویم.

قبل از اینکه تلاش کنید تا در مورد ویژگی های S.M.A.R.T اطلاعاتی بدست آورید، ابتدا باید در تفاوت بین انواع اصلی خرابی هارد SSD و HDD اطلاعاتی کسب کنید چون در صورت نیاز برای تعمیر هارد به آن نیاز داریم . به طور کلی خرابی های هارد به دو دسته زیر تقسیم می شود:

  1. خرابی های قابل پیش بینی خرابی های قابل پیش بینی شامل خرابی هایی است که به موقع متوجه آنها می‌شویم  و بر اثر مکانیزم کار کردن هارد ایجاد می‌شود.مثلا هر زمان که با کندی کار هارد مواجه شدید و یا دستگاه مرتب هنگ میکرد می‌توان متوجه خرابی هارد شد و برای حافظه‌ی اس اس دی، خرابی های قابل پیش بینی می تواند شامل فرسایش در طول زمان باشد که مشکلات در طول زمان بدتر می شود و در نهایت هارد می میرد.
  2. خرابی های غیر قابل پیش بینی خرابی های غیر قابل پیش بینی بر اثر حوادث ناگهانی ایجاد می شود که از این بین می توان به نوسانات ناگهانی برق یا آسیب دیدن یکباره مدار داخل هارددیسک یا درایو SSD اشاره کرد. آنچه مهم است درک کنید این است که فناوری S.M.A.R.T در هارد فقط می تواند خرابی های قابل پیش بینی را تشخیص دهد.

حالا که درک ساده ای در مورد اینکه فناوری S.M.A.R.T در هارد چیست و چه کاری انجام می دهد بدست آوردید بیایید ببینیم که چگونه وضعیت S.M.A.R.T هارد خود را در ویندوز می توانیم مشاهده کنیم.

نحوه بررسی وضعیت هارد از طریق SMART

اگر وضعیت SMART نشان می دهد که مشکلی وجود دارد لزوما این بدان معنا نیست که هارددیسک شما بلافاصله خراب می شود. اگر خطای SMART رخ داد، عاقلانه ترین کار این است که فرض کنید که هارددیسک شما در حال خرابی است. یک خرابی کامل می تواند در عرض چند دقیقه؛ چند ماه و در برخی موارد حتی چند سال اتفاق بیافتد. هر چقدر هم این خرابی در آینده دور اتفاق بیافتد نباید به هارددیسک اعتماد کنید.

اطمینان حاصل کنید که از کلیه اطلاعات خود در رسانه دیگری مانند هارد اکسترنال بکاپ گرفته اید. بدیهی است خرابی هارد می تواند بدون هیچ اخطاری و در هر زمانی رخ دهد. با بکاپ گیری صحیح از فایل های خود در اسرع وقت باید به فکر تعویض هارددیسک خود باشید. شما به سادگی نمی توانید هارددیسک را تست کنید، حتی اگر هارددیسک به طور کامل از بین نرود می تواند بخشی از داده های شما را از بین ببرد. همچنین ممکن ست برای تشخیص و تعمیر مشکلات مرتبط با هارد از ابزار CHKDSK ویندوز استفاده کنید. هارددیسک ها می توانند بدون هیچ گونه اخطاری خراب شوند. با این حال SMART می تواند قبل از این اتفاق به شما هشدار دهد.

بررسی وضعیت SMART در هارد از طریق برنامه CrystalDiskInfo

در سیستم های کامپیوتری ساده ترین راه برای خواندن اطلاعات اسمارت هارد دیسک یا SSD استفاده از برنامه جانبی می باشد. بهترین برنامه برای چک کردن وضعیت اسمارت هارد، برنامه CrystalDiskInfo است. این برنامه رایگان است و قادر به خواندن ویژگی های SMART می باشد. همچنین یکی از معدود برنامه هایی است که می تواند اطلاعات اسمارت را از هاردهای  IDE , SATA و  NVMe و همچنین هاردهای اکسترنال بخواند.

اسمارت هارد چیست و چه کاری انجام میدهد

وقتی که برنامه CrystalDiskInfo را اجرا می کنید با یک رابط کاربری بسیار ساده مواجه می شوید. نمای اصلی، اطلاعات وضعیت SMART هارددیسک شما را نمایش می دهد. اگر همه چیز به درستی کار کند باید وضعیت Good را مشاهده کنید. در تصویر بالا، دقیقا در زیر نوار منو می توانید مشاهده کنید که هارد دیسک سیستم ما دارای وضعیت Good است و حتی می توانید دمای هارد را مشاهده کنید. سایر وضعیت هایی که ممکن است مشاهده کنید عبارتند از:

  • Bad که معمولا نشان می دهد یک هارد مرده و یا در حال مردن است.
  • Caution که به شما هشدار می دهد که باید به فکر تهیه نسخه بکاپ و تعویض هارد خود باشید.
  • Unknown که بدان معناست که  نرم افزار قادر به بدست آوردن اطلاعات SMART نبوده است.

همچنین شما می توانید لیستی از اطلاعات دقیق در مورد هر هارد را مشاهده کنید، اما اگر شما یک کاربر حرفه ای باشید این اطلاعات برای شما چندان مهم نیست و اگر یک کاربر مبتدی باشید به احتمال زیاد این اطلاعات برای شما معنای خاصی نخواهند داشت. اگر دوست داشته باشید می توانید در ویکی پدیا لیست SMART خوبی که این خصوصیات را به خوبی تفسیر کرده است را مشاهده کنید.

واقعا چیز بیشتری در این برنامه وجود ندارد، اما یکی از قابلیت های آن قابل اشاره است. اگر در مورد سلامت هارد خود نگران هستید می توانید برنامه CrystalDiskInfo را در ویندوز به گونه ای تنظیم کنید که در پس زمینه اجرا شود. زمانی که برنامه CrystalDiskInfo در پس زمینه در حال اجرا شدن است اعلانی به شما ارسال می کند تا در صورت تغییر وضعیت SMART هارد دیسک ،شما را مطلع کند. فقط منوی Function را باز کنید و هر دو گزینه “Resident”  و  “Startup” را فعال کنید.

 

بررسی وضعیت اسمارت از طریق نرم افزارهای سازنده برخی هارد ها

یکی از روش های عالی دیگر برای بررسی وضعیت S.M.A.R.T در هارد استفاده از برنامه هایی است که توسط سازنده ارائه می شود. به عنوان مثال اکثر هاردهای اس اس دی دارای برنامه های همراه هستند که به شما این امکان را می دهند تا اطلاعات هارد خود را بررسی کنید و از سلامت آن اطمینان حاصل کنید. این برنامه ها معمولا گزینه هایی برای بررسی وضعیت S.M.A.R.T دارند.

نحوه بررسی وضعیت SMART هارد

بررسی وضعیت SMART هارد از طریق Command Prompt

روش سوم بررسی وضعیت S.M.A.R.T هارد در خود ویندوز تعبیه شده است. شما با استفاده از Command Prompt می توانید وضعیت اسمارت هارد خود را مشاهده کنید

برای باز کردن Command Prompt، منوی Start را باز کنید و Command Prompt را تایپ و اینتر کنید.

اسمارت هارد چیست و چه کاری انجام میدهد

دستور زیر را تایپ و یا کپی پیست کنید و اینتر کنید:

wmic diskdrive get status

اگر همه چیز به درستی کار می کند باید وضعیت OK را برای هر کدام از هارددیسک هایی که روی سیستم خود دارید مشاهده کنید. سایر وضعیت ها مانند “Bad,” “Caution,”  یا  “Unknown” می توانند مشکلات مربوط به هارد یا خطای بازیابی اطلاعات SMART را نشان دهند.

S.M.A.R.T در هارد

برخی از پیام‌های S.M.A.R.T برای پیش بینی خرابی هارد

پارامترهای ارائه شده در این فناوری می تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید اسمارت هارد چیست و چکاری انجام میدهد و زمان خرابی هارد خود را پیش بینی کنید:

Reallocated sector counts – این انتقال زمانی اتفاق می افتد که بخش منطقی هارد یک سکتور آسیب دیده را به دلیل تکرار خطاهای نرم افزاری و سخت افزاری دوباره به سکتور فیزیکی جدید باز می گرداند. این ویژگی تعداد دفعاتی که این اتفاق افتاده است را نشان می دهد و اگر مقدار آن افزایش پیدا کند نشان دهنده فرسایش هارد SSD یا HDD شما می باشد.

Current Pending Sector Count – تعداد سکتورهای ناپایدار را شمارش می کند و این بدان معناست که سکتورهای آسیب دیده که با خطای خواندن همراه است را شمارش می کند. الگوریتم ها درک متفاوتی در مورد این قابلیت خاص دارند چونکه بعضی اوقات غیر قابل اطمینان است. با این وجود می تواند هشدار قبل از مشکلات احتمالی را نشان دهد.

Reported Uncorrectable Errors – تعداد خطاهایی است که بازیابی آنها غیر ممکن است و به نظر می رسد که برای همه تولیدکنندگان معنای یکسانی دارد.

Erase Fail Count – این یک شاخص عالی برای مرگ زودرس هارد درایو SSD است. این گزینه تعداد تلاش های انجام شده برای حذف داده ها را محاسبه می کند و مقدار افزایشی آن به شما می گوید که حافظه فلش مورد استفاده در هارد SSD در حال مردن است.

Wear Leveling Count – این گزینه بخصوص برای هارد های اس اس دی مفید و کاربردی است. تولیدکنندگان هاردهای SSD طول عمر هارد را در داده های اسمارت قرار می دهند و تخمینی از سلامت هارد را به شما ارائه می‌کنند. این گزینه با استفاده از الگوریتم محاسبه می شود و طول عمر پیش بینی شده و تعداد سیکل های نوشتن، پاک کردن و غیره را در نظر می گیرد.

Disk temperature – دمای دیسک یک پارامتر مورد بحث است که هنوز هم در نظر گرفته می شود. دماهای بالاتر از ۶۰ درجه سانتیگراد می تواند طول عمر هارد HDD و SSD را کاهش دهد و احتمال آسیب را افزایش . توصیه می کنیم برای کاهش دمای هارد خود از فن استفاده کنید.

نکته:

برای آگاهی از سلامت هارد و اطمینان از اینکه هارد شما در سلامت است یا در حال مرگ مطمئن ترین راه بررسی وضعیت هارد با استفاده از تجهیزات مخصوص است .پس اگر از طریق اسمات هارد به خطایی برخورد کردید که نگران کننده بود بهتر است به یک متخصص تعمیر هارد مراجعه کنید تا با دستگاههای مخصوص مثل pc3000 وضعیت سلامت هارد را بررسی کنند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۵ / ۵. میزان امتیاز ۱

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 15 =