RAID چیست؟ معرفی انواع رید و نحوه بازیابی اطلاعات آرایه RAID

RAID چیست؟ انواع رید کدام است و نحوه بازیابی اطلاعات آرایه RAID چگونه است؟ RAID مخفف Redundant Array of Inexpensive Disks و به معنای آرایه افزونه دیسک های مستقل است. افزونگی به این معناست که داده های مشابه در مکان های مختلف چند هارد دیسک در واحد های منطقی ذخیره می شوند (نوع غیرمنتظره، یکی از محبوبترین تنظیمات RAID است – RAID-0 به معنای این است که هیچ افزونگی وجود ندارد). این فناوری از حذف شدن اطلاعات در صورتی که یکی از درایو ها (حتی بیشتر از یکی) نتواند پاسخگو باشد، جلوگیری میکند.

انواع RAID

به طور کلی انوع RAID مختلف به صورت زیر وجود دارد:

RAID-0 – این تکنیک هماهنگ سازی می کند (قطعات داده‌ها در سرتاسر درایو پخش می شوند) اما هیچ افزونگی وجود ندارد. این روش بهترین عملکرد را ارائه می دهد، ولی تحمل هیچ خطایی را ندارد.

RAID-1 – این تکنیک به عنوان درایو معکوس شناخته می شود و شامل دو درایو می شود که یکدیگر را تکثیر می کنند. هیچ هماهنگ سازی وجود ندارد و از آنجایی که هر دیسک را می تواند در لحظه بخواند، عملکرد خواندن رایانه بهبود می یابد. اما عملکرد رایت کردن، همانند تک دیسک است. RAID-1 عملکرد بالا و بهترین تحمل خطا را فراهم می آورد.

RAID-2 – این نوع از هماهنگ سازی دیسک ها با دیسک های دیگر انجام می شود و ذخیره سازی خطا ها و اصلاح اطلاعات را انجام می دهد.

RAID-3 – این نوع از هماهنگ سازی استفاده می کند و اطلاعات درایو ها را برابر می کند.

RAID-4 – این تکنیک از هماهنگ سازی گسترده استفاده می کند، به این معنی که می تواند تمامی اطلاعات را از هر یک از درایو ها بخوانید.

RAID-5 – برای استفاده از چرخش برابرسازی، به حداقل سه درایو احتیاج است.

RAID چیست؟ معرفی انواع رید و نحوه بازیابی اطلاعات آرایه RAID

RAID-6 – این نوع همانند RAID-5 است با این تفاوت که یک طرح برابرسازی دوم وجود دارد که در میان درایو های دیگر پخش شده است و باعث افزایش تحمل خطا و انعطاف درایو می شود.

RAID-7 – این تکنیک یک سیستم عامل جداسازی را در آن واحد به عنوان کنترل کننده قرار می دهد و با استفاده از یک گذرگاه با سرعت بالا ذخیره می کند.

RAID-10 – ترکیبی از RAID-1 و RAID-0 را معمولا به این نام می خوانند که عملکردی بالاتر از RAID-1 دارد اما هزینه بسیار زیادی را نیز به همراه می آورد. دو نوع زیرمجموعه وجود دارد: RAID-0+1، در این روش داده های متفاوت از در میان دیسک های مختلف سازماندهی می شود و سپس مجموعه دیسک های معکوس خواهد شد. در RAID-1+0، داده ها معکوس می شوند و داده های معکوس شده، هماهنگسازی خواهند شد.

RAID-50 – این تکنیک مجموعی از روش های RAID-5 است که در RAID-0 به منظور بهبود عملکرد RAID-5 بدون کاهش حفاظت از داده های تشکیل شده است.

RAID-53 – این نوع از بلوک دیسک های مجازی استفاده میکند. این تکنیک عملکردی بالاتر از RAID-3 را ارائه می دهد اما هزینه بسیاری دارد.

RAID-S – این روش به طور اختصاصی برای RAID از طرف EMC Symmetrix ارائه شده است که دیگر در تجهیزات جدید کارایی ندارد. به نظر می رسد با برخی از پیشرفت ها، این روش عملکردی شبیه RAID-5 داشته باشد.

بسیاری از مردم بر این باورند که RAID ها نمی توانند خطا کنند، در نتیجه انتظار بیش از حدی از تحمل خطا RAID و توابع بازسازی خودکار دارند. درواقع RAID ها می توانند خطا کنند و این امر اغلب اتفاق می افتد که نیاز به عملیات بازیابی RAID دارد. دلایل اصلی خطای RAID ها عبارتند از:

– نقض عملکرد کنترل کننده

– خطای فیزیکی چندین دیسک

– خطای بازسازی خودکار RAID

– خطای انسانی

– خرابی منطقی حجم RAID

برای بازیابی اطلاعات از RAID های خطاکرده و همچنین بازسازی مناسب حجم مجازی RAID، از ابزار های حرفه ای بازیابی داده استفاده می شود. قبل از بازسازی ناهنجاری های فیزیکی RAID، ممکن است نیاز به تعمیرات اعضای RAID باشد که تصاویری از بخش های مختلف از تمامی درایو های نیاز است.

مهندسان هارد ریکاوری در زمینه بازیابی تمام سطوح RAID، کارت های کنترل کننده، پیکربندی ها و فایل های سیستم سالها تجربه دارند و اگر شما در این زمینه ها به مشکل برخورده اید، مهندسان ما می توانند کمک شایانی به شما بکنند.

بازیابی اطلاعات آرایه RAID چگونه است؟

روش اصلی بازیابی اطلاعات از یک آرایه RAID (بازیابی آرایه RAID) بازسازی حجم داده ها است، یعنی با استفاده از بلوک های نرم افزاری از هارد درایو های متفاوتی که در توالی صحیح مرتب شده اند. ترتیب بلوک ها در آرایه های بستگی به مکان هارد درایوها در RAID و الگوریتم خودکنترل کننده دارد.

قبل از شروع بازیابی آرایه RAID، لازم است که کلون درایو ها را ایجاد کنید تا از درایو های اصلی در مقابل فعالیت اشتباه محافظت شود. کپی ها می توانند به صورت فایل های ایمیج در بخش های مختلف درایو هدف ساخته شوند. اینکه با فایل های کپی کار کنید یا فایل های اصلی انتخاب شماست. من به شدت توصیه می کنم از کپی ها استفاده کنید که اگر در رسانه های اصلی بخش های خرابی وجود داشته باشد می تواند باعث بدتر شدن شرایط درایو ها یا منجر به شکست کامل شود.

RAID چیست؟ معرفی انواع رید و نحوه بازیابی اطلاعات آرایه RAID

بیایید شروع کنیم:

برای جمع آوری آرایه، شما باید از پارامترهایی که برای آن ایجاد شده اند را بدانید، مانند اندازه بلوک و دنباله ای از دیسک ها. اگر آنها را بدانید، میتوان فرض کرد نیمی از کار قبلا انجام شده است و ما زمان زیادی را برای انجام کار های لذت بخش تر ذخیره کرده ایم. اگر نه، شما باید آنها را بررسی کنید. خوشبختانه، ابزار های خودرکار برای جستجوی پیکربندی و بازیابی RAID وجود دارد، به عنوان مثال نرم افزار RAID Re-constructor. اگر آن را در سطح آرایه تنظیم کنید، آنگاه سعی خواهد کرد دنباله اصلی دیسک ها، اندازه بلوک و الگوریتم درایو های ضبط اطلاعات را بیابد.

گام اول برای شروع انتخاب نوع آرایه است که در لیست کشویی RAID TYPE انجام می شود. با مشخص کردن نوع آرایه ای که باید بازسازی شود، باید تعداد درایو ها را در پنجره #Drives مشخص کنید. پس از انجام اینکار، رنگ های زیر برجسته می شوند که چندین فیلد هستند (تعداد آنها برابر با تعدا دیسک هایی است که شامل RAID می شوند). هنگامی که درایو ها انتخاب شدند، به مرحله بعدی یعنی Block Size بروید.

در اینجا شما باید اندازه بلوک را مشخص کنید. و اگر نمی دانید چگونه باید این کار را انجام دهید، این گزینه را بدون تغییر رها کنید و بروی گزینه Open drive کلید کنید و سپس بروی دکمه Analyze کلیک کنید. هنگامی که آرایه به طور صحیح منتاژ شود و سیستم های هیچ مشکل منطقی بروی آن نیابند، می توانید به صورت استاندارد به داده دسترسی داشته باشید.

روش فوق میتواند RAID را تنها در ساده ترین موارد بازیابی کند. شرح موقعیت پیچیده تر خارج از محدوده این مقاله است و نیاز به مهارت های خاصی دارد.

نوشته های مرتبط
هارد هلیومی سیگیت Exos X و IronWolf