4
(2)

برای معرفی انواع Raid و اینکه بفهمید نحوه بازیابی اطلاعات ساختار RAID چطور هست اول باید یک شناخت اولیه از Raid و درکی از انواع ساختار Raid  داشته باشین. رِیدی که جدیدا خیلی پرطرفدار و پرکاربرد در سیستم های سروری شده.

RAID چیه؟ 

RAID مخفف Redundant Array of Inexpensive Disks و به معنی آرایه افزونه دیسک‌های مستقله. افزونگی به این معناست که داده‌های مشابه در مکان‌های مختلف چند هارد دیسک در واحد‌های منطقی ذخیره میشن. این فناوری از حذف شدن اطلاعات در صورتی که یکی از درایو‌ها (حتی بیشتر از یکی) نتونه پاسخ‌گو باشد، جلوگیری میکنه. 

معرفی انواع Raid

به طور کلی RAID انواع مختلفی وجود داره:

RAID 0 – این تکنیک هماهنگ سازی می‌کنه (اجزا داده‌ها در سرتاسر درایو پخش میشن) اما هیچ افزونگی وجود نداره. این روش بهترین عملکرد رو ارائه می‌‌ده، ولی تحمل هیچ خطایی رو نداره و نیاز به مراقبت بیشتری داره از لحاظ بکاپ گیری.

معرفی انواع RAID

RAID 1 – این نوع به عنوان Raid Miror هم شناخته میشه و شامل دو درایوِ، که یکدیگر رو تکرار میکنن. هیچ هماهنگ سازی وجود نداره و از آنجایی که هر دیسک رو می‌تونه در لحظه بخونه، عملکرد خوندن رایانه بهبود پیدا میکنه. اما عملکرد رایت کردن، مثله تک دیسکِ. RAID 1 عملکرد بالا و بهترین تحمل خطا رو فراهم میکنه.

معرفی انواع RAID

RAID 2 – این نوع از هماهنگ سازی دیسک‌ها با دیسک‌های دیگه انجام می‌شه و ذخیره‌سازی خطا‌ها و اصلاح اطلاعات رو انجام میده.

معرفی انواع RAID

RAID 3 – این نوع از هماهنگ‌سازی استفاده، و اطلاعات درایو‌ها رو برابر می‌کنه.

معرفی انواع RAID

RAID 4 – این تکنیک از هماهنگ سازی گسترده استفاده می‌کنه، به این معنیه که می‌تونه تمامی اطلاعات رو از هر یک از درایو‌ها بخونین.

معرفی انواع RAID

RAID 5 – پر‌کاربرد‌ترین نوع Raid هست و تحمل خطای بالایی داره و برای راه اندازی و استفاده از Raid 5 به حداقل سه هارد دیسک احتیاج است.

معرفی انواع RAID -5

RAID 6 – این نوع مثله RAID 5، با این تفاوت که یک طرح برابرسازی دوم وجود داره که در میان درایو‌های دیگه پخش شده و باعث افزایش تحمل خطا و انعطاف درایو میشه.

معرفی انواع RAID

RAID 7 – این تکنیک یک سیستم عامل جداسازی رو در آن واحد به عنوان کنترل کننده قرار میده و با استفاده از یک گذرگاه با سرعت بالا ذخیره می‌کنه.

انواع Raidهای ترکیبی:

در ادامه معرفی انواع RAID میشه به رِیدهای ترکیبی اشاره کرد:

RAID 10 – ترکیبی از RAID 1 و RAID 0 رو معمولا به این نام می‌خونن که عملکردی بالاتر از RAID 1 داره اما هزینه زیادی داره. دو نوع زیرمجموعه وجود داره: RAID 0+1، در این روش داده‌های متفاوت از در میان دیسک‌های مختلف سازماندهی می‌شه و سپس مجموعه دیسک‌های معکوس خواهد شد. در RAID 1+0، داده‌ها معکوس میشن و داده‌های معکوس شده، هماهنگ سازی خواهند شد.

معرفی انواع RAID

RAID 50 – این تکنیک مجموعه‌ای از روش‌های RAID 5، که در RAID 0 به منظور بهبود عملکرد RAID 5 بدون کاهش حفاظت از داده‌های تشکیل شده.

RAID 53 – این نوع از بلوک دیسک‌های مجازی استفاده می‌کنه. این تکنیک عملکردی بالاتر از RAID-3 رو ارائه میده اما هزینه زیادی داره.

RAID S – این روش به طور اختصاصی برای RAID از طرف EMC Symmetrix ارائه شده که دیگه در تجهیزات جدید کارایی نداره. به نظر می‌رسه با برخی از پیشرفت‌ها، این روش عملکردی شبیه RAID-5 داشته باشه.

بسیاری از مردم بر این باورند که RAID‌ها نمی‌توانند خطا کنن، در نتیجه انتظار بیش از حدی از تحمل خطا RAID و توابع بازسازی خودکار دارن. درواقع RAID ها می‌تونن اشتباه کنن و این امر اغلب اتفاق می‌افته که نیاز به عملیات بازیابی RAID داره.

پرکاربردترین RAID ها

از بین انواع RAID که اشاره کردیم به صورت تیتر وار به پرکاربردترین Raid ها که در حال حاضر استفاده می‌شوند، میشه به موارد زیر اشاره کرد:

دلایل اصلی ایجاد خطا و خرابی RAID

– نقص عملکرد کنترل کننده (رید کنترلر)

– آسیب فیزیکی هارد دیسک ها

– خطای بازسازی خودکار RAID (ریبیلد)

– خطای انسانی

– خرابی منطقی حجم RAID

برای بازیابی اطلاعات از RAID‌های خطاکرده و همچنین بازسازی مناسب RAID، از ابزار‌های حرفه‌ای بازیابی اطلاعات استفاده میشه. قبل از بازسازی ناهنجاری‌های فیزیکی RAID، ممکنه نیاز به تعمیرات اعضای RAID باشه که ایمیج از بخش‌های مختلف از تمامی درایو‌ها نیازِ.

مهندسان هارد ریکاوری در زمینه ریکاوری RAID‌، کارت‌های کنترل کننده، پیکربندی‌ها و فایل‌های سیستم سال‌ها تجربه دارن و اگر در این زمینه‌ها به مشکل برخوردین، مهندسان ما می‌تونن کمک شایانی به شما بکنن.

امیدواریم تا اینجا متوجه شده باشین که Raid چیه و انواع آن چگونه است! حالا بهتره کمی به بحث بازیابی اطلاعات سرورهای تحت ساختار RAID بپردازیم.

طریقه بازیابی اطلاعات آرایه RAID

روش اصلی بازیابی اطلاعات از RAID بازسازی حجم داده‌هاست، یعنی با استفاده از بلوک‌های نرم افزاری از هارد درایو‌های متفاوتی که در توالی صحیح مرتب شدن. ترتیب بلوک‌ها در آرایه‌ها بستگی به مکان هارد درایوها در RAID و الگوریتم خودکنترل کننده داره.

قبل از شروع ریکاوری RAID، لازمه که کلون درایو‌ها رو ایجاد کنین تا از درایو‌های اصلی در مقابل فعالیت اشتباه محافظت بشه. کپی‌ها می‌تونن به صورت فایل‌های ایمیج در بخش‌های مختلف درایو هدف ساخته شوند. این که با فایل‌های کپی کار کنین یا فایل‌های اصلی انتخابِ شماست. من به شدت توصیه می‌کنم از کپی‌ها استفاده کنین که اگر در رسانه‌های اصلی بخش‌های خرابی وجود داشته باشه می‌تونه باعثِ بدتر شدن شرایط درایو‌ها یا منجر به شکست کامل شه.

معرفی انواع RAID

برای جمع آوری آرایه، شما باید از پارامتر‌هایی که برای آن ایجاد شدن رو بدونید، مانند اندازه بلوک و دنباله‌ای از دیسک‌ها. اگه آن‌ها رو بدونید، میشه فرض کرد نیمی از کار قبلا انجام شده و زمان زیادی رو برای انجام کار‌های لذت بخش‌تر ذخیره کرده‌ایم. اگر نه، شما باید آن‌ها رو بررسی کنید. خوشبختانه، ابزار‌های خودکار برای جستجوی پیکربندی و بازیابی RAID وجود داره، به عنوان مثال نرم افزار RAID Re-constructor. اگر آن رو در سطح آرایه تنظیم کنین، در نتیجه سعی خواهد کرد دنباله‌ی اصلی دیسک‌ها، اندازه بلوک و الگوریتم ذخیره اطلاعات رو بیابد.

روش فوق می‌تونه RAID رو تنها در ساده‌ترین موارد بازیابی کنه. شرح موقعیت پیچیده‌تر خارج از محدوده این مقاله بوده و نیاز به مهارت‌های خاصی داره. پس توصیه می‌کنیم درباره نحوه جلوگیری از بین رفتن اطلاعات در Raid بیشتر بدانید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز 4 / 5. میزان امتیاز 2

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.