Skip to content
خانه » RAID چیست؟ معرفی انواع رید و نحوه بازیابی اطلاعات RAID

RAID چیست؟ معرفی انواع رید و نحوه بازیابی اطلاعات RAID

Raid چیست

فهرست و عناوین مقاله

4
(2)

برای معرفی انواع Raid و اینکه بفهمید نحوه بازیابی اطلاعات ساختار RAID چگونه است؟ ابتدا باید یک شناخت اولیه از Raid  و درک از انواع ساختار Raid  داشته باشید.ریدی که امروزه بسیار پر طرفدار و پرکاربرد در سیستم های سروری است.

RAID چیست؟ 

RAID مخفف Redundant Array of Inexpensive Disks و به معنای آرایه افزونه دیسک‌های مستقل است. افزونگی به این معناست که داده‌های مشابه در مکان‌های مختلف چند هارد دیسک در واحد‌های منطقی ذخیره می‌شوند. این فناوری از حذف شدن اطلاعات در صورتی که یکی از درایو‌ها (حتی بیشتر از یکی) نتواند پاسخ‌گو باشد، جلوگیری میکند. 

معرفی انواع Raid

به طور کلی انوع RAID مختلف به صورت زیر وجود دارد:

RAID 0 – این تکنیک هماهنگ سازی می‌کند (اجزا داده‌ها در سرتاسر درایو پخش می‌شوند) اما هیچ افزونگی وجود ندارد. این روش بهترین عملکرد را ارائه می‌‌دهد، ولی تحمل هیچ خطایی را ندارد و نیاز به مراقبت بیشتری دارد از لحاظ بکاپ گیری.

RAID 1 – این نوع به عنوان Raid Miror هم شناخته می‌شود و شامل دو درایو می‌شود که یکدیگر را تکرار می‌کنند. هیچ هماهنگ سازی وجود ندارد و از آن‌جایی که هر دیسک را می‌تواند در لحظه بخواند، عملکرد خواندن رایانه بهبود می‌یابد. اما عملکرد رایت کردن، همانند تک دیسک است. RAID 1 عملکرد بالا و بهترین تحمل خطا را فراهم می‌آورد.

RAID 2 – این نوع از هماهنگ سازی دیسک‌ها با دیسک‌های دیگر انجام می‌شود و ذخیره‌سازی خطا‌ها و اصلاح اطلاعات را انجام می‌دهد.

RAID 3 – این نوع از هماهنگ‌سازی استفاده می‌کند و اطلاعات درایو‌ها را برابر می‌کند.

RAID 4 – این تکنیک از هماهنگ سازی گسترده استفاده می‌کند، به این معنی که می‌تواند تمامی اطلاعات را از هر یک از درایو‌ها بخوانید.

RAID 5 – پر‌کاربرد‌ترین نوع Raid می‌باشد و تحمل خطای بالایی دارد و برای راه اندازی و استفاده از Raid 5 به حداقل سه هارد دیسک احتیاج است.

RAID 5 چیست؟

RAID 6 – این نوع همانند RAID 5 است با این تفاوت که یک طرح برابرسازی دوم وجود دارد که در میان درایو‌های دیگر پخش شده است و باعث افزایش تحمل خطا و انعطاف درایو می‌شود.

RAID 7 – این تکنیک یک سیستم عامل جداسازی را در آن واحد به عنوان کنترل کننده قرار می‌دهد و با استفاده از یک گذرگاه با سرعت بالا ذخیره می‌کند.

انواع Raidهای ترکیبی:

در ادامه معرفی انواع RAID میتوان به ریدهای ترکیبی اشاره کرد:

RAID 10 – ترکیبی از RAID 1 و RAID 0 را معمولا به این نام می‌خوانند که عملکردی بالاتر از RAID 1 دارد اما هزینه بسیار زیادی را نیز به همراه می‌آورد. دو نوع زیرمجموعه وجود دارد: RAID 0+1، در این روش داده‌های متفاوت از در میان دیسک‌های مختلف سازماندهی می‌شود و سپس مجموعه دیسک‌های معکوس خواهد شد. در RAID 1+0، داده‌ها معکوس می‌شوند و داده‌های معکوس شده، هماهنگ سازی خواهند شد.

RAID 50 – این تکنیک مجموعی از روش‌های RAID 5 است که در RAID 0 به منظور بهبود عملکرد RAID 5 بدون کاهش حفاظت از داده‌های تشکیل شده است.

RAID 53 – این نوع از بلوک دیسک‌های مجازی استفاده می‌کند. این تکنیک عملکردی بالاتر از RAID-3 را ارائه می‌دهد اما هزینه بسیاری دارد.

RAID S – این روش به طور اختصاصی برای RAID از طرف EMC Symmetrix ارائه شده است که دیگر در تجهیزات جدید کارایی ندارد. به نظر می‌رسد با برخی از پیشرفت‌ها، این روش عملکردی شبیه RAID-5 داشته باشد.

بسیاری از مردم بر این باورند که RAID‌ها نمی‌توانند خطا کنند، در نتیجه انتظار بیش از حدی از تحمل خطا RAID و توابع بازسازی خودکار دارند. درواقع RAID ها می‌توانند خطا کنند و این امر اغلب اتفاق می‌افتد که نیاز به عملیات بازیابی RAID دارد.

پرکاربردترین RAID ها کدامند؟

از میان معرفی انواع RAID که در بالا به آنها شاره کردیم به صورت تیتر وار به پرکاربردترین Raid ها که در حال حاضر استفاده می‌شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • RAID 1
  • RAID 0
  • RAID 5
  • RAID 6
  • RAID 10
  • RAID 50

دلایل اصلی ایجاد خطا و خرابی RAID چیست؟

– نقص عملکرد کنترل کننده (رید کنترلر)

– آسیب فیزیکی هارد دیسک ها

– خطای بازسازی خودکار RAID (ریبیلد)

– خطای انسانی

– خرابی منطقی حجم RAID

برای بازیابی اطلاعات از RAID‌های خطاکرده و همچنین بازسازی مناسب RAID، از ابزار‌های حرفه‌ای بازیابی اطلاعات استفاده می‌شود. قبل از بازسازی ناهنجاری‌های فیزیکی RAID، ممکن است نیاز به تعمیرات اعضای RAID باشد که ایمیج از بخش‌های مختلف از تمامی درایو‌ها نیاز است.

مهندسان هارد ریکاوری در زمینه ریکاوری RAID‌، کارت‌های کنترل کننده، پیکربندی‌ها و فایل‌های سیستم سال‌ها تجربه دارند و اگر شما در این زمینه‌ها به مشکل برخورده‌اید، مهندسان ما می‌توانند کمک شایانی به شما بکنند.

امیدواریم تا اینجا متوجه شده باشید Raid چیست و انواع آن چگونه است .حالا بهتره کمی به بحث بازیابی اطلاعات سرورهای تحت ساختار RAID بپردازیم.

بازیابی اطلاعات آرایه RAID چگونه است؟

روش اصلی بازیابی اطلاعات از RAID بازسازی حجم داده‌ها است، یعنی با استفاده از بلوک‌های نرم افزاری از هارد درایو‌های متفاوتی که در توالی صحیح مرتب شده‌اند. ترتیب بلوک‌ها در آرایه‌ها بستگی به مکان هارد درایوها در RAID و الگوریتم خودکنترل کننده دارد.

قبل از شروع ریکاوری RAID، لازم است که کلون درایو‌ها را ایجاد کنید تا از درایو‌های اصلی در مقابل فعالیت اشتباه محافظت شود. کپی‌ها می‌توانند به صورت فایل‌های ایمیج در بخش‌های مختلف درایو هدف ساخته شوند. این که با فایل‌های کپی کار کنید یا فایل‌های اصلی انتخاب شماست. من به شدت توصیه می‌کنم از کپی‌ها استفاده کنید که اگر در رسانه‌های اصلی بخش‌های خرابی وجود داشته باشد می‌تواند باعث بدتر شدن شرایط درایو‌ها یا منجر به شکست کامل شود.

معرفی انواع رید RAID

 

برای جمع آوری آرایه، شما باید از پارامتر‌هایی که برای آن ایجاد شده‌اند را بدانید، مانند اندازه بلوک و دنباله‌ای از دیسک‌ها. اگر آن‌ها را بدانید، می‌توان فرض کرد نیمی از کار قبلا انجام شده است و ما زمان زیادی را برای انجام کار‌های لذت بخش‌تر ذخیره کرده‌ایم. اگر نه، شما باید آن‌ها را بررسی کنید. خوشبختانه، ابزار‌های خودرکار برای جستجوی پیکربندی و بازیابی RAID وجود دارد، به عنوان مثال نرم افزار RAID Re-constructor. اگر آن را در سطح آرایه تنظیم کنید، آنگاه سعی خواهد کرد دنباله‌ی اصلی دیسک‌ها، اندازه بلوک و الگوریتم ذخیره اطلاعات را بیابد.

روش فوق می‌تواند RAID را تنها در ساده‌ترین موارد بازیابی کند. شرح موقعیت پیچیده‌تر خارج از محدوده این مقاله است و نیاز به مهارت‌های خاصی دارد.پس توصیه می‌کنیم درباره نحوه جلوگیری از بین رفتن اطلاعات در Raid بیشتر بدانید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز 4 / 5. میزان امتیاز 2

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − دو =