Skip to content
خانه » فایل سیستم چیست؟

فایل سیستم چیست؟

فایل سیستم

فهرست و عناوین مقاله

0
(0)

فایل سیستم چیست و چرا مهم است؟

در پاسخ به این سوال که فایل سیستم چیست؟ باید گفت الگویی برای سازماندهی اطلاعات هارد است. در واقع فایل سیستم روشی را برای جدا کردن داده‌ها موجود بر روی یک درایو ارائه می‌نماید، که ما در اصطلاح به آن‌ها فایل می‌گوییم.

ویندوز از چهار نوع سیستم فایل مختلف که عبارتند از: NTFS ,REFS , FAT32, EXFAT پشتیبانی می‌کند. REFS جدیدترین نوع سیستم فایل است که در ویندوز 10 ارائه شده و پرکاربردترین نوع فایل سیستم را می‌توان NTFS بیان کرد. از این نوع فایل سیستم ویندوز به طور پیش فرض برای فرمت هارد و درایوها استفاده می‌کند.

FAT32 یک سیستم فایل قدیمی است که به اندازه NTFS کارآمد نیست و از یکسری قابلیت‌های مهم پشتیبانی نمی‌کند اما با اکثر سیستم عامل‌ها سازگاری دارد. EXFAT جایگزینی مدرن برای FAT32 است و اکثر دستگاه‌ها و سیستم عامل‌هایی که از NTFS پشتیبانی می‌کنند می‌توانند از این سیستم فایل استفاده کنند اما تقریبا به اندازه FAT32 رواج پیدا نکرده است.

سیستم فایل چیست؟

فرمت‌های NTFS ,REFS , FAT32, EXFAT چه تفاوتی باهم دارند:

حالا که متوجه شدید فایل سیستم چیست، بهتره با انواع آن هم بیشتر آشنا بشیم. این که در‌حال استفاده از هارد اینترنال، هارد اکسترنال، فلش مموری یا کارت SD باشید فرقی ندارد ویندوز به شما امکان استفاده از همه‌ی سیستم فایل‌های مختلف را می‌دهد. در ویندوز هیچ توضیحی در مورد تفاومت فرمت‌های NTFS ,REFS , FAT32, EXFAT بیان نشده است. اما در ادامه می‌توانید در این رابطه اطلاعات کاملی را مطالعه کنید.

سیستم فایل NTFS چیست؟

NTFS (مخفف New Technology File System) سیستم فایل مدرنی است که ویندوز دوست دارد به طور پیش فرض از آن استفاده کند. هنگامی که ویندوز نصب می‌کنید هارد سیستم شما با NTFS فرمت می‌شود. NTFS برای اولین بار در سیستم عامل NT ظاهر شد و در نسخه‌های بعدی با ویندوز XP مورد استفاده قرار گرفت. NTFS دارای بسیاری از قابلیت‌های مدرن است که در FAT32 و EXFAT قابل دسترس نیست.

از مجوز‌های امنیتی فایل گرفته تا ژورنال تغییرات را پشتیبانی می‌کند که می‌تواند به ریکاوری سریع اطلاعات در زمان خرابی سیستم کمک کند. پارتیشن سیستم ویندوز شما باید NTFS باشد. اگر یک هارد ثانویه دارید که قصد دارید برنامه‌هایی را روی آن نصب کنید احتمالا باید آن را به قالب NTFS فرمت بندی کنید.

معایب و مزایای NTFS 

با وجود این که این سیستم فایل مزایایی دارد اما فاقد سازگاری با همه‌ی سیستم عامل‌ها است. NTFS با تمام نسخه‌های جدید ویندوز کار می‌کند. اما در سیستم عامل مک فقط می‌توان اطلاعات را از هارد NTFS خواند و نمی‌تواند در هاردی که با این سیستم فایل فرمت‌بندی شده اطلاعاتی کپی کرد.

در برخی از ورژن‌های لینوکس ممکن است پشتیبانی از نوشتن NTFS را داشته باشند. اما برخی هم ممکن است فقط خواندنی باشند. هیچکدام از کنسول‌های پلی استیشن سونی از NTFS پشتیبانی نمی‌کنند. حتی ایکس باکس 350 مایکروسافت نمی‌تواند هارد‌های NTFS را بخواند. هرچند که ایکس باکس وان جدید این قابلیت را دارد. دستگاه‌های کمی هستند که می‌توانند از NTFS پشتیبانی کنند.

سازگاری: با تمام نسخه‌های ویندوز کار می‌کند اما به طور پیش‌فرض در سیستم عامل مک فقط خواندنی است و ممکن است در برخی از نسخه‌های لینوکس هم فقط خواندنی باشد. سایر دستگاه‌ها هم به استثنای ایکس باکس وان مایکروسافت از NTFS پشتیبانی نمی‌کنند.

محدودیت‌ها: هیچ محدودیتی برای اندازه فایل یا اندازه پارتیشن وجود ندارد و قابلیت کپی کردن فایل‌های با حجم بالا را با سرعت خوب به کاربر می‌دهند.

کاربرد: این فرمت را برای هارد سیستم عامل ویندوز و سایر هاردهای اینترنال که فقط از ویندوز استفاده می‌کنند بکار ببرید.

سیستم فایل FAT32

تصویر سیستم فایل

از انواع سیستم فایل‌ها دیگر می‌توان به FAT32 اشاره کرد. FAT32 قدیمی‌ترین سیستم فایل موجود در ویندوز است. که برای جایگزین کردن سیستم فایل قدیمی FAT16 که در MS-DOS و ویندوز 3 مورد استفاده قرار می‌گرفت این فرمت در ویندوز 95 معرفی شد. فلش مموری‌هایی که خریداری می‌کنید غالبا با FAT32 فرمت بندی شده‌اند. و نه تنها حداکثر سازگاری را در سیستم‌های کامپیوتر مدرن دارد بلکه می‌توان از آن در دستگاه‌های دیگر مانند کنسول‌های بازی و دستگاه دیگری که دارای پورت USB است استفاده کرد.

اندازه فایل در هارد FAT32 نمی‌تواند بیشتر از 4 گیگابایت باشد. یک پارتیشن FAT32 باید کمتر از 8 ترابایت باشد که مسلما محدودیت کمتری دارد مگر این که از هاردهایی که دارای ظرفیت بالا هستند استفاده کنید. در حالی که می‌توانید از این سیستم فایل برای فلش مموری‌ها و هارد‌های اکسترنال استفاده کنید شما نمی‌توانید از FAT32 برای هارد اینترنال که میخواهید ویندوز 10 آپدیت شده روی آن داشته باشید استفاده کنید.

نسخه‌های جدید ویندوز نمی‌توانند روی هاردی که دارای فرمت FAT32 است نصب شوند و باید این سیستم عامل‌ها را روی هاردهایی که با NTFS فرمت شده‌اند نصب کرد.

سازگاری: با تمام نسخه‌های ویندوز، مک، لینوکس، کنسول‌های بازی و تقریبا هر دستگاهی که دارای پورت USB می‌باشد.

محدودیت‌ها: حداکثر اندازه فایل 4 گیگابایت، حداکثر اندازه پارتیشن 8 ترابایت است.

کاربرد: در صورت نیاز به حداکثر سازگاری با رنج وسیعی از دستگاه‌ها از این فرمت استفاده کنید، (با فرض این که هیچ فایل 4 گیگابایتی یا بزرگتر را ندارید).

سیستم فایل EXFAT

سیستم فایل EXFAT در سال 2006 معرفی شد. و با آپدیت به ویندوز ایکس پی و ویستا به نسخه قدیمی‌تر ویندوز اضافه شد. EXFAT برای فلش مموری‌ها بهینه سازی شده است. که به عنوان یک سیستم فایل سبک مانند FAT32 طراحی شده است اما فاقد قابلیت‌های اضافی و سربار NTFS و محدویت FAT32 است. در حالی که EXFAT مانند FAT32 با دستگاه‌ها سازگاری ندارد اما از NTFS کاملا سازگارتر است.

در حالی که سیستم عامل MacOS X تنها از NTFS در حالت فقط خواندنی پشتیبانی می‌کند؛ مک‌ها پشتیبانی کامل برای خواندن و نوشتن EXFAT را ارائه می‌دهند. با نصب نرم افزار مناسب، هاردهای EXFAT در لینوکس قابل دسترسی هستند. پلی‌استیشن 4 از EXFAT پشتیبانی می‌کند اما پلی‌استیشن 3 این پشتیبانی را ندارد. ایکس باکس وان از این فرمت پشتیبانی می‌کند اما ایکس باکس 360 این پشتیبانی را ندارد.

سازگاری: با تمام نسخه‌های ویندوز و نسخه‌های مدرن MacOS X سازگاری دارد اما لینوکس به نرم افزار اضافی احتیاج دارد. دستگاه‌ها بیشتر از EXFAT پشتیبانی می‌کنند تا NTFS. اما برخی از دستگاه‌ها مخصوصا دستگاه‌های قدیمی‌تر فقط از FAT32 پشتیبانی می‌کنند.

محدودیت‌ها: هیچ محدودیتی برای اندازه فایل یا اندازه پارتیشن وجود ندارد.

کاربرد: وقتی به اندازه فایل و پارتیشن‌های بزرگتر از FAT32 نیاز دارید و به سازگاری بیشتر از NTFS، از این سیستم فایل استفاده کنید.

با فرض این که هر وسیله‌ای که می‌خواهید از هارد با فرمت EXFAT پشتیبانی کند را دارید باید دستگاه خود را به جای FAT32 به EXFAT فرمت کنید.

سیستم فایل ReFS 

Resilient File System) ReFS) یکی دیگر از انواع سیستم فایل‌ها است که توسط مایکروسافت در سال 2012 همراه با ویندوز سرور 2012 برای استفاده در سیستم عامل ویندوز طراحی شده تا به برخی از محدودیت های NTFS غلبه نماید.

اگر سیستم عامل یک خطای سیستمی را شناسایی کند و اطلاعات از بین رفته یا خراب شده باشند، ReFS می‌تواند در بازیابی داده های از دست رفته به خوبی کمک کند.

فایل سیستم ReFS با ویندوز سرور 2012 معرفی شد و سپس به ویندوز 8 و آخرین نسخه های ویندوز 10 نیز اضافه شد. ReFS به مرور زمان ویژگی‌های جدید تری را به خود اختصاص داد که در ویندوز سرور 2016 و ویندوز سرور 2019 بهتر می‌توان آن را مشاهده کرد.

در مقایسه با فایل سیستم NTFS، فایل سیستم ReFS ویژگی‌های کلیدی را برای بهبود تاب آوری در برابر خطاها، عملکرد و مقیاس پذیری داده‌ها معرفی کرده است. لازم به ذکر است که در تمامی آخرین نسخه های سیستم عامل ویندوز، به ویژه در ویندوز سرورها، می‌توانیم از پارتیشن‌های تحت ReFS  استفاده کنیم.

نتیجه گیری:

NTFS برای هاردهای اینترنال ایده‌آل است، در حالی که EXFAT به طورکلی برای فلش مموری‌ها ایده‌آل هست. با این وجود درصورتی که EXFAT در دستگاهی که باید از آن استفاده کنید پشتیبانی نمی‌شود ممکن است باید هارد اکسترنال را با سیستم فایل FAT32 فرمت‌بندی کنید.

امیدواریم در این  مقاله تواسته باشیم تا حدوی به این سوال که فایل سیستم چیست پاسخ داده باشیم و با انواع سیستم فایل‌ها آشنا شده باشید. خوشحال می‌شیم شما هم اگر نکته‌ای به نظرتون میاد که در کامل‌تر شدن این مطلب کمک می‌کنه در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. میزان امتیاز 0

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − هفت =