Skip to content
خانه » بهترین دستگاه‌ ذخیره‌ساز اطلاعات برای شما کدام است؟

بهترین دستگاه‌ ذخیره‌ساز اطلاعات برای شما کدام است؟

بهترین دستگاه‌های ذخیره‌ساز اطلاعات برای شما کدام است؟

فهرست و عناوین مقاله

0
(0)

بهترین دستگاه‌ ذخیره‌ ساز اطلاعات برای شما کدام است؟ اگر برای اولین بار است که به دنبال دستگاه ذخیره سازی اطلاعات هستید و یا این که قصد دارید دستگاه ذخیره ساز اطلاعات سیستم خود را ارتقاء دهید فرقی ندارد، انتخاب گزینه مناسب ذخیره سازی می‌تواند به عملکرد بهینه منجر شود. از گذشته تا کنون دستگاه‌های ذخیره سازی متنوعی تولید شده است که شما در هنگام خرید باید به حجم یا فضای دستگاه، فناوری‌های مورد استفاده و سازگاری آن‌ها دقت داشته باشید. آنچه که در این راهنما مطالعه خواهید کرد به شما کمک می‌کند تا بهترین دستگاه‌های ذخیره ساز اطلاعات را برای سیستم شخصی خود انتخاب کنید.

بهترین دستگاه‌ ذخیره‌ ساز اطلاعات – هارد اینترنال یا اکسترنال؟

دستگاه ذخیره ساز اطلاعات اینترنال چیست؟ هارد اینترنال قطعه‌ای است که در هر سیستمی اعم از کامپیوتر دسکتاپ یا لپ‌تاپ بکار گرفته می‌شود. در کامپیوتر شخصی هارد با استفاده از اتصال فیزیکی به پورت‌های ساتا یا PCIe مادربرد نصب می‌شود. در مقایسه هارد اکسترنال دستگاهی قابل حمل است که کانکتور مخصوص به خود را دارد. هارد اکسترنال از طریق کابل USB، eSATA و یا وایرلس به سیستم وصل می‌شود.

هر دوی هاردهای اینترنال و اکسترنال جزو دستگاه‌های ذخیره ساز ثانویه محسوب می‌شوند چون مستقیما در دسترس پردازنده نیستند، اما حافظه رم به طور مداوم با پردازنده کامپیوتر شما در ارتباط است و جزو حافظه‌های ذخیره ساز اولیه محسوب می‌شود. هر دوی هاردهای اینترنال و اکسترنال جزو هاردهای غیرفرار یا مانا هستند و این بدان معناست که با قطع جریان برق اطلاعات پاک نمی‌شوند.

1- هارد HDD: تا حالا از خودتون پرسیدید هارد دیسک چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟ هارد دیسک یا HDD جزو قدیمی‌ترین دستگاه‌های ذخیره ساز اطلاعات می‌باشد که از اجزای مکانیکی و الکترومغناطیس برای ذخیره اطلاعات استفاده می‌کند. اولین دیسک‌های مغناطیسی در دهه 1950 در کامپیوتر RAMAC IBM معرفی شد. علیرغم فناوری نسبتا قدیمی، این دسته از هاردها هنوز به عنوان یک گزینه ذخیره ساز محبوب شناخته می‌شوند.

2- درایو SSD: درایوهای SSD که به هاردهای اس اس دی هم معروف هستند، به جای استفاده از دیسک‌های مغناطیسی از حافظه فلش استفاده می‌کند. در این حافظه‌های ذخیره ساز اطلاعات، هیچ گونه قطعه متحرکی وجود ندارد و نسبت به هاردهای مکانیکی کمتر مستعد خرابی هستند. 

3- هارد Hibrid : هاردهای هیبریدی که SSHD هم نامیده می‌شود حاوی هر دو هارددیسک مغناطیسی کلاسیک و برد مداری هارد SSD می‌باشد. استاندارد فعلی که به عنوان یک راه حل ذخیره سازی در سیستم‌های دسکتاپ استفاده می‌شود استفاده از هر دو هارد SSD و HDD می‌باشد. که هارد درایو حالت جامد به سیستم عامل و برنامه‌ها اختصاص داده می‌شود و هارد دیسک مغناطیسی به فایل‌هایی مانند فیلم‌ها، عکس‌ها و موسیقی‌ها اختصاص داده می‌شود. 

بهترین دستگاه‌های ذخیره ‌ساز اطلاعات از نظر سرعت

محدودیت بودجه ندارید، نیاز به فضای ذخیره سازی کمی دارید و سرعت نیز اهمیت زیادی برای شما دارد. هاردهای SSD راه حلی مناسب برای شما خواهند بود. هاردهای SSD نسبت به هاردهای HDD از سرعت بیشتری برخوردار هستند و این به دلیل نبود قطعات مکانیکی و تفاوت در خواندن و نوشتن اطلاعات می‌باشد. متاسفانه هاردهای SSD قیمت بالاتری دارند و شما باید برای یک هارد 256 گیگابایتی هزینه بیشتری (نسبت به هاردهای مکانیکی) پرداخت کنید ولی با این وجود در طول زمان هزینه‌ای که صرف کردید جبران می‌شود چون از طرف دیگر هاردهای SSD انرژی کمتری استفاده می‌کنند و از عمر بالاتری برخوردار هستند.

البته شاید دوست داشته باشید بیشتر درباره تفاوت هارد SSD  و هارد دیسک HDD بدانید؟

بهترین دستگاه‌ ذخیره‌ ساز اطلاعات

بهترین دستگاه‌ ذخیره‌ ساز اطلاعات از نظر فضا

محدودیت بودجه ندارید، نیاز به فضای ذخیره سازی بالایی دارید و سرعت نیز اهمیت زیادی دارد کدام هارد بهتر است؟ اگر به فضای ذخیره سازی بالایی نیاز دارید، بودجه زیادی در اختیار دارید و سرعت نیز فاکتور مهمی برای شماست، می‌توانید از ترکیب هارد SSD و هارد دیسک یا HDD استفاده کنید. این روش برای کاربران کامپیوترهای رومیزی راه‌حل نسبتا ساده‌تری است. چون این کاربران می‌‌توانند از SSD برای نگهداری برنامه‌ها و فایل‌های سیستمی استفاده کنند و هارد دیسک با ظرفیت بالا را به فایل‌های دیگر اختصاص دهند. از آنجایی که فایل‌های سیستمی فضای چندانی را اشغال نمی‌‌کنند در کنار یک هارددیسک با فضای ذخیره سازی کافی، حتی SSD با ظرفیت پایین نیز پاسخگوی کار شما خواهد بود.

بهترین دستگاه‌ ذخیره‌ ساز اطلاعات

این در حالی است که کاربران لپ‌تاپ‌ها کار سخت‌تری را پیش رو دارند. زیرا لپ‌تاپ‌ها تنها یک درگاه برای نصب هارد دارند ولی اگر درایو نوری (CD/DVD-ROM) کاربرد چندانی برای شما ندارد روش‌هایی برای نصب SSD به جای آن وجود دارد. کاربران لپ‌تاپ‌ها برای استفاده همزمان HDD و SSD باید درایو نوری خود را فدای آن کنند (البته توصیه نمی‌کنیم). ولی اگر درایو نوری اهمیت زیادی برای شما دارد می‌‌توانید SSD را برای برنامه‌ها و فایل‌های سیستمی جایگزین هارد خود کنید و از هارد اکسترنال برای نگهداری فایل‌های دیگر استفاده کنید. برای مثال استفاده از SSD با ظرفیت 256 گیگابایت برای نگهداری فایل‌هایی که کاربرد روزمره دارند و یک هارد اکسترنال با حداقل ظرفیت 1ترا بایت می‌تواند ترکیب خوبی باشد. البته یک SSD با ظرفیت 256 گیگابایت بیشتر از حد مورد نیاز برای برنامه‌ها، فایل‌های سیستمی و برخی فایل‌های پرکاربرد خواهد بود.

بهترین دستگاه‌ ذخیره‌ ساز اطلاعات

بهترین دستگاه‌ ذخیره‌ ساز اطلاعات از نظر سرعت و فضا

اگر شما دنبال بهترین گزینه ممکن در تمام دنیا هستید هیچگاه به آن نخواهید رسید. ولی گزینه‌ای وجود دارد که به این شرایط نزدیک است و آن هارد هیبریدی است. ساختار این هاردها به این شکل است که یک SSD با ظرفیت پایین (در اکثر موارد حدود 8 گیگابایت) فقط برای ذخیره سازی اطلاعات نرم افزارهای پرکاربرد در کش و یک هارد استاندارد با ظرفیت بالا برای ذخیره سازی واقعی اطلاعات در داخل آن وجود دارد. این هاردها قیمت نسبتا بالایی در مقایسه با هاردهای معمولی دارند ولی نسبت به SSDها بسیار ارزانتر هستند ولی در مقابل فضایی که در یک SSD در اختیار شما قرار دارد بسیار بیشتر است. اصولا اگر شما به فضای زیادی برای ذخیره سازی فایل‌های خود نیاز دارید و قصد افزایش سرعت با بودجه محدود را نیز دارید. استفاده از هارد هیبریدی بهترین راه پیش روی شماست.

انتخاب بهترین دستگاه‌ ذخیره‌ ساز اطلاعات بستگی به نیاز شما دارد ولی باید در نظر داشته باشید که این نوع هارد امکانات یک SSD را در اختیار شما قرار نمی‌دهد و در اکثر اوقات عملکرد آن مانند یک هارد معمولی است چون ماهیت اصلی آن این‌چنین است. بنابراین تا زمانی که انتظارات شما از این هارد معقولانه باشد از عملکرد آن راضی خواهید بود. البته از آنجایی که این هارد، یک تکنولوژی جدید است تعداد کمی از آن‌ها در بازار موجود می‌باشد. هم اکنون قیمت یک هارد درایو هیبریدی 750 گیگابایتی در بازار حدود ۱۷۰ دلار است که ۷۰ دلار آن مربوط به اس‌اس‌دی ۸ گیگابایتی موجود در آن است. ولی اگر شما تنها یک درگاه برای نصب هارد درایو داشته باشید و به فضای ذخیره سازی SSD نیز نیاز داشته باشید باید این هزینه را بپردازید.

بهتر است مطلب حقیقیت هاردهای ضد ضربه و ضد آب هم یک مطالعهای بکنید.

بهترین دستگاه‌های ذخیره‌ساز اطلاعات از نظر قیمت

اگر بودجه شما محدود است، نیاز به فضای ذخیره سازی بالایی دارید و سرعت بالا اهمیت زیادی برای شما ندارد، ساده‌ترین راه برای شما این است که از هارددیسک سنتی استفاده کنید. هارددیسک های مکانیکی هنوز ارزانترین گزینه موجود هستند و شما می‌توانید صرفه جویی خوبی در این زمینه داشته باشید. اگر توانایی مالی کافی را برای خرید دارید با صرف هزینه بیشتر سعی کنید هاردی با سرعت 7200 دور در دقیقه و حافظه کش بالا خریداری کنید. این ویژگی‌ها سرعت نسبتا بالا با هزینه نه چندان زیادی را در اختیار شما قرار خواهد داد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. میزان امتیاز 0

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

۲ Comments

  1. Visitor Rating: 5 Stars

  2. Visitor Rating: 5 Stars


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + ده =