هارد هیبریدی چیست؟ مزایا و معایب هارد SSHD

هارد هیبریدی چیست؟ این نوع از هاردها مزایا هارددیسک‌های مبتنی بر پلاتر را با مزایا هارد SSD (درایو حالت جامد) ترکیب می‌کنند. اگر به دنبال ارتقاء هارد لپ‌تاپ یا سیستم دسکتاپ خود بوده باشید ممکن است به اصطلاح SSHD برخورد کرده باشید. این اصطلاح بازاریابی جدیدی است که توسط سیگیت (Seagate) استفاده شده است تا هاردهای هیبریدی تولید شده خود را متمایز کند. هاردهای SSHD بدون در نظر گرفتن سیستم عامل، روی هر سیستمی کار می‌کنند فقط باید اتصال مناسب برای این دسته از هاردها فراهم شود.

مزایای هارد هیبریدی چیست؟

شعار اصلی سیگیت برای مجموعه هاردهای SSHD، عملکرد بالای SSD + ظرفیت بالای HDD = قیمت مقرون به صرفه بود. این شعار بازاریابی تلاشی برای ایجاد محرک‌های لازم برای کاربران بود تا متوجه شوند که می‌توانند از مزایای هر دو فناوری یاد شده بدون افزایش قابل توجه قیمت استفاده کنند.

هارد هیبریدی همان پلاترهای معمولی هستند که یک درایو جامد با ظرفیت کم به کنترلر درایوشان اضافه شده است. برای فایل‌هایی که به طور معمول استفاده می‌شوند، این هارد اس‌اس‌دی مانند یک حافظه کش رفتار می‌کند و دسترسی سریعتر به فایل ها را امکان پذیر می‌کند، چونکه به جای هارددیسک مکانیکی این اطلاعات در هارد SSD ذخیره می‌شوند. در نتیجه در پاسخ به اینکه هارد هیبریدی چیست؟ می توان گفت که SSHD‌ها در واقع حافظه اصلی یک سیستم کامپوتری هستند که از یک هارد SSD به عنوان حافظه کش استفاده می‌کنند تا پاسخگویی سریعتر را فراهم آورند.

هارد هیبریدی چیست؟ مزایا و معایب هارد SSHD

نگاهی نزدیکتر به هاردهای SSHD

 از آنجا که SSHD‌ها در واقع همان هارددیسک معمولی هستند، که یک فضای اضافی در داخل درایو را به عنوان حافظه کش استفاده می‌کنند، SSHD‌ها تقریبا همان ظرفیت هارددیسک‌ها مغناطیسی را ارائه می‌دهند.

از طرف دیگر به دلیل اضافه شدن حافظه کش گران‌تر و فریم ویر اضافی برای کنترل کش؛ کمی بیشتر از یک هارددیسک مغناطیسی قیمت دارند. قیمت هارد هیبریدی حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد بیشتر از یک هارد معمولی است. در مقایسه هاردهای هیبریدی ارزان‌تر از SSD‌ها هستند. به طور کلی یک هارد اس‌اس‌دی  ۵ تا ۲۰ درصد بیشتر از SSHD قیمت دارد. دلیل این اختلاف قیمت این است که SSD‌های با ظرفیت بالاتر به تراشه‌های حافظه NAND گران‌تری نیاز دارند.

مقایسه SSHD و SSD

هاردهای هیبریدی مزایای هارددیسک‌های مغناطیسی و درایو حالت جامد را با هم ترکیب می‌کنند. عملکرد هر محیط ذخیره‌سازی تابعی از رایج‌ترین موارد استفاده از هارد است. مشخصات باید با توجه به نحوه استفاده از سخت افزار ارزیابی شود.

عملکرد هارد هیبریدی به میزان حافظه SSD موجود بستگی دارد که به عنوان کش استفاده می‌شود. هاردهای SSHD ممکن است ۸ گیگابایت حافظه اس‌اس‌دی  داشته باشند. حتی مقدار کم حافظه کش می‌تواند روی سرعت تاثیر بگذارد؛ اما به پاک سازی مکرر (توسط سیستم) نیاز دارد.

افرادی که بیشترین بهره را از هاردهای هیبریدی می‌برند افرادی هستند که از تعداد محدودی برنامه استفاده می‌کنند. گیمری که انواع بازی‌های کامپیوتری را اجرا می‌کند نمی‌تواند از همین مزایا استفاده کند. اگر از فایل‌ها به طور مکرر استفاده نشود، مزایای حافظه کش محدود می‌شود.

هاردهای هیبریدی نسبت به هارددیسک‌های مغناطیسی بهبود یافته‌تر هستند اما بسته به اندازه SSD این بهبود می‌تواند قابل توجه هم نباشد. به عنوان مثال، هنگامی که مقدار زیادی از داده‌ها را کپی می‌کنید، حافظه کش اورلود می‌شود و عملکرد هارد هیبریدی در همان سطح هارددیسک معمولی باقی می‌ماند.

هارد هیبریدی چیست؟ چه کسانی باید آن را خریداری کنند؟

بازار اصلی هاردهای هیبریدی ، سیستم‌های لپ‌تاپ هستند. فضای محدود این سیستم‌ها به طور کلی مانع نصب بیش از یک هارد می‌شود.  یک هارد SSD ممکن است عملکرد زیادی داشته باشد، با این حال از ظرفیت پایینی برخوردار هستند و در مقایسه با هاردهای هیبریدی مقدار کمتری از اطلاعات را ذخیره می‌کنند، از طرف دیگر هر چه ظرفیت SSD بیشتر باشد، هزینه‌ها به طور قابل توجهی افزایش پیدا می‌کنند.

هارد هیبریدی چیست؟ چه کسانی باید آن را خریداری کنند؟

با ادامه کاهش قیمت SSD، بازار هاردهای هیبریدی به طور قابل توجهی با کاهش روبرو بوده است. در صورت عدم نیاز به مقدار بالای ذخیره‌سازی احتمالا به هارد هیبریدی نیازی نداشته باشید.

از طرف دیگر، یک هارد مغناطیسی فضای زیادی را ارائه می‌دهد، اما عملکرد خوبی ندارد. هارد هیبریدی می‌تواند روشی ساده و مقرون به صرفه برای بهبود عملکرد متوسط بدون از دست دادن ظرفیت ذخیره‌سازی باشد. هاردهای هیبریدی برای کاربرانی که مشتاق به ارتقاء هارد لپ‌تاپ خود هستند و یا می‌خواهند از مزایای هر دو فناوری SSD و هارددیسک استفاده کنند، بهترین گزینه است.

برای سیستم‌های دسکتاپ، ترکیبی از  یک هارد SSD ظرفیت پایین با یک هارددیسک معمولی احتمالا تنها با کمی هزینه بیشتر، بهبود عملکرد بالایی را به همراه خواهد داشت.

نوشته های مرتبط
بازیابی اطلاعات دیتابیس‌های باج افزاری شدهتعمیر هاردهای SAS و سرور