Skip to content

تعمیر هاردهای SAS و سرور

فهرست و عناوین مقاله

در مقاله امروز سایت ریکام ریکاوری قصد داریم در مورد تعمیر هارد SAS و سرور صحبت کنیم. هارد SAS (مخفف Serial Attached SCSI) دارای عملکرد برجسته ورودی و خروجی است که دسترسی سریع به داده‌ها را فراهم می‌آورد. هاردهای SAS هنگام انتقال اطلاعات بسیار سریع و کارآمد هستند و بدیهی است که فرآیند انتقال رسیع همیشه مستعد خطاهای کوچک یا خرابی است. این خطاهای اجتناب‌ناپذیر ممکن است فایل‌هایی که در درایو SAS جمع آوری کرده‌اید را تحت تاثیر قرار دهد و برای تعمیر هارد SAS و سرور هزینه‌هایی برای شما داشته باشند.

چه عواملی باعث از دست رفتن اطلاعات هارد SAS می شوند؟

هاردهای SAS با دستیابی به عملکرد ورودی و خروجی فوق‌العاده دسترسی سریع به داده‌ها را فراهم می‌آورد. این دسته از هاردها تمام نیازهای پیشرفته کاربران مانند امنیت داده، دسترسی زیاد، قابلیت اطمینان و غیره را برآورده می‌کنند. هاردهای SAS از انرژی کمی استفاده می‌کنند، در نتیجه هزینه کلی کمتری دارند و به راه‌حل‌های خنک‌کننده کمتری نیاز دارند. با این حال برخی عوامل در از دست رفتن اطلاعات هارد SAS نقش دارند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

مشکلات نرم افزاری – عواملی مانند خراب شدن سیستم‌عامل، حمله ویروس، سیستم‌فایل RAW و غیره دلیل خراب شدن هارد SAS است که منجر به از دست رفتن مقدار زیادی از داده‌ها خواهد شد.

اگر از اطلاعات هارد خود از قبل پشتیبان نگرفته باشید، مشکلات مربوط به سیستم‌عامل مانند نصب و بروزرسانی نامناسب می‌تواند داده‌های شما را از بین ببرد.

مشکلات سخت افزاری – به علت خراب شدن هد خواندن / نوشتن، استفاده بیش از حد، نوسانات برق و سایر موارد ممکن است که بدسکتورهایی در هارد SAS ایجاد شود که منجر به از دست رفتن اطلاعات می‌شود.

برخی از علت‌های رایج خرابی هارد SAS:

  • هارد SAS متصل شده به ویروس آلوده شده است
  • مشکل در مقداردهی اولیه هارد
  • مشکل در پورت هارد
  • باگ‌های سیستم‌عامل
  • شناخته نشدن هارد SAS

تعمیر هارد SAS و سرور

برخی از کاربران به دنبال راه‌حل‌های نرم‌افزاری برای حل مشکلات هارد SAS خود هستند، اما باید به شما بگوییم که هر گونه رونویسی اطلاعات که حتی با نصب برنامه روی هارد اتفاق می‌افتد، به سادگی می‌تواند اطلاعات شما را پاک کند. پس اگر اطلاعات مهمی در هارد SAS خود دارید فورا با مرکز ریکاوری اطلاعات (مانند ریکام ریکاوری) تماس بگیرید و اطلاعات خود را نجات دهید.

مهندسان ما می‌توانند انوع فرمت‌های فایل از جمله اسناد ورد، فایل‌های فشرده، عکس‌ها و فیلم‌ها، بازی‌ها و انواع دیگری از داده‌هایی که در هارد SAS فرمت شده؛ خراب و غیر قابل دسترس وجود دارد را استخراج کنند. به غیر از هارد SAS می‌توانیم داده‌ها را از سایر رابط‌های هارد مانند IDE, PATA, SATA, USB, FireWire و غیره بازیابی کنیم.

وقتی که یک هارد SAS شناخته نمی‌شود تمام اطلاعات مهمی که در آن ذخیره شده از دسترس خارج می‌شوند. خرابی‌های سخت افزاری که نیاز به تعمیر هارد SAS دارد با هیچ نرم‌افزاری حل نمی‌شود و شما نیار به یک تکنسین دارید که تجربه و تخصص لازم برای تعمیر هارد SAS و سرور را داشته باشد. مراکز بازیابی اطلاعات مجهز، دارای آزمایشگاه‌هایی هستند که از استاندارد کلین روم پشتیبانی می‌کنند. در این آزمایشگاه‌ها هیچ گونه گرد و غباری یافت نمی‌شود و با استفاده از ابزارهای پیشرفته هارد کالبدشکافی و تعمیر می‌شود.

آیا هزینه تعمیر هارد SAS نسبت به هارد SATA بیشتر است؟

این سوال را می‌توان با بله و خیر پاسخ داد. مواردی وجود دارد که باعث می‌شود هزینه تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد SAS از هارد SATA بیشتر باشد. اگر هارددیسک دچار خرابی و شکستگی‌های مکانیکی شده باشد و برای جراحی هارد نیاز به اهدا‌کننده داشته باشد هزینه‌ها بیشتر است. با این حال اگر خرابی‌ها و مشکلات ساده و منطقی باشند، تعمیر هارد SAS می‌تواند به همان اندازه هاردهای SATA باشد.

اگر هارد SAS را در سرور استفاده می‌کنید، قطعا نباید خودتان سعی در تعمیر هارد SAS داشته باشید؛ به یک متخصص اعتماد کنید و کار تعمیر و بازیابی اطلاعات خود را به او بسپارید.

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

Comments are closed for this article!