بازیابی اطلاعات هارد دیسک با هد خراب

برای بازیابی اطلاعات هارد دیسک با هد خراب ، اول از همه شما باید چند چیز مهم درباره هارد دیسک را بدانید:

 • هد خواندن و نوشتن هارد دیسک چیست؟
 • من فقط می خواهم اطلاعاتم را از هارد خارج کنم چرا باید هد خواندن و نوشتن هارددیسک را عوض کنم؟

بیایید با عکس زیر شروع کنیم تا به صورت بصری ببینید که می خواهم در مورد چه بحث کنیم.

بازیابی اطلاعات از هارددیسکی با هد خواندن و نوشتن خراب

درست مانند گرامافون؛ در داخل هارددیسک اجزای متحرکی وجود دارد. این ساده ترین راه برای توصیف آنچیزی است که در هارد وجود دارد. دقیقا مانند یک گرامافون، در هارددیسک ها پلاترهایی وجود دارد. پلاتر جایی است که داده ها در آنجا نوشته و از آنجا خوانده می شود. همچنین، هد خواندن و نوشتن قطعه ای در هارددیسک است که در واقع در انتهای بازوی محرک واقع شده و وظیفه خواندن و نوشتن اطلاعات پلاتر را دارند.

چرا شما نیاز به بازیابی اطلاعات از هارد دیسک با هد خراب دارید ؟

وقتی که سوزن گرامافون خراب می شود شما برای اینکه اطلاعات به طور صحیحی خوانده شوند باید سوزن گرامافون را عوض کنید. این همان فرآیندی است که سرویس بازیابی اطلاعات هارد با تجربه در کورد ریکاوری اطلاعات هنگام خرابی هد خواندن و نوشتن انجام می دهد. این هدها در حقیقت در هوا شناور هستند و با فاصله خیلی کم از پلاترهای چرخان که با سرعت ۵۴۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دور در دقیقه می چرخند فاصله دارند. برای آشنایی با تکنولوژی ذخیره سازی هارددیسک کلیک کنید…

بازیابی اطلاعات از هارددیسکی با هد خواندن و نوشتن خراب

چرا هد خراب می شود؟

خرابی هد خواندن و نوشتن در یک هارددیسک به دلایل زیادی می تواند آسیب ببیند:

 • فرسایش
 • ضربه خوردن هارد
 • برخورد هد با پلاترها
 • استفاده از قطعات ارزان قیمت
 • شوک های الکتریکی
 • و اساسا هر چیزی که با هد برخورد داشته باشد.

در داخل هارددیسک معمولا چند پلاتر وجود دارد که در بالای همدیگر به صورت پشته ای قرار گرفته اند. معمولا داده ها در بالا و پایین پلاترها نوشته می شوند که در این صورت یک هد خواندن و نوشتن در بالا و همچنین در انتهای هر پلات وجود خواهد داشت. بنابراین به عبارت بهتر اگر یک هارددیسک دارای سه پلاتر باشد معمولا شش هد خواندن و نوشتم وجود دارد.

چرا هد خواندن و نوشتن خراب می شود؟

چرا در هنگام خرابی هد ، هارد نیاز به تعمیر دارد؟

وقتی که هد خواندن و نوشتن خراب می شود هارددیسک شما نیاز به تعمیر پیدا می کند چونکه هد آسیب دیده قادر به خواندن یا نوشتن اطلاعات در پلاتر نیست. وقتی این اتفاق می افتد ممکن است هارد با تجهیزات تخصصی بازیابی اطلاعات کاملا کاربردی تعمیر شود و یا ممکن است به هیچ وجه قادر نباشید به همان تنظیمات اولیه دست پیدا کنید. از علائم خرابی هد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صدای کلیک کردن در حالی که هارد در حال کار است و پلاترها می چرخند.
 • صداق بوق
 • صدای کلیک کردن و سپس توقف چرخش هارد
 • صدای خراشیدن
 • صدای تق تق

خرابی یک هد خواندن و نوشتن به این معنا نیست که همه هدها خراب شده اند. در هر زمانی ممکن است یک یا چند هد خراب شود و بقیه ممکن است به خوبی کار کنند. اما اگر خرابی هارد ایجاد شود احتمالا پلاترها آسیب می بینند و در نتیجه اطلاعات شما غیر قابل دستیابی خواهد شد.

خراب شدن هد هارددیسک

چرا شما نباید با هارد دیسکی که دارای علائم خرابی هد است کار کنید

وقتی که هد خواندن و نوشتن خراب می شود و نیاز به تعمیر هد هارد دیسک خراب پیدا میکنید ، شما با روشن کردن هارد و استفاده از آن صدای های غیر عادی خواهید شنید که به شما هشدار می دهد آسیب دیدگی با خرابی هد رخ رداده است. کار کردن با هارددیسکی که دارای هد خراب است منجر به خراش خوردن پلاتر و پاک شدن مواد مغناطیسی روی پلاتر که اطلاعات شما در آن ذخیره شده است می شود.  بسته به اینکه کدام هد از کار افتاده، تعیین می شود که آیا می توان بدون تعویض هد، اطلاعات موجود در هارددیسک را بازیابی اطلاعات کرد یا خیر. اگر هد منطقه مورد نظر شما آسیب دیده باشید، هارد قادر به بازیابی اطلاعات بدون تعمیر نخواهد بود.

در این مواقع مهندسین با تجهیزات بازیابی اطلاعات حرفه ای می توانند هارد را باز کنند و هدهای خراب و شکسته را تعویض کنند. در این حالت به منظور داشتن بازیابی کامل و ایمیج کامل از درایو مورد نظر لازم است که کل پشته را تعویض کنید.(تعویض فقط یک هد از پشته امکان پذیر نیست).

فرآیند تغییر یا تعویض هد خراب

تعمیر هد هارد دیسک خراب یا تعویض هد ، یک فرایند بسیار خسته کننده است که به مهارت، تجربه و محیط مناسب نیاز دارد. برای تغییر هد به یک اهدا کننده مناسب نیز نیاز دارید(هارد مشابه). درست مانند بیمارانی که به بیماری کلیه مبتلا شده اند و نیاز به پیوند دارند، باید یک اهدا کننده که دقیقا مشخصات مشابهی با هارد دیسک را دارد پیدا کنید. هنگامی که یک اهدا کننده مناسب پیدا شد، به کلین روم یا اتاق تمیز نیاز خواهید داشت تا فضایی بدون گرد و غبار را در اختیار داشته باشید. استاندارد صنعتی برای کلین روم بازیابی اطلاعات ISO 5 CLASS 100 است. هد از درایو اهدا کننده برداشته می شود و به هارد خراب پیوند داده می شود. هر گونه اشتباهی در طی این فرآیند می تواند هد اهدا کننده را خراب کند و به طور بالقوه پلاترها خراش می خورند.

نوشته های مرتبط
8 تا از بهترین هاردهای اکسترنال سال 2020چگونه بهترین شرکت بازیابی اطلاعات را برای کسب و کار خود انتخاب کنیم؟