بازیابی هارد فرمت شده – آیا هارد فرمت شده ریکاوری می شود؟

بازیابی هارد فرمت شده – آیا هارد فرمت شده ریکاوری می شود؟ فرمت کردن هارددیسک کامپیوتر یا هارد سایر دستگاه ها بسیار ساده است، بنابراین بسیاری از کاربران ممکن است به صورت ناخواسته هارد خود را فرمت کنند. آیا شما تا به حال چنین اشتباهی را مرتکب شده اید؟ اگر تجربه مشابهی را دارید حتما متوجه می شوید که چرا پیدا کردن روش های بازیابی اطلاعات از هارد فرمت شده چرا برای کاربران به اولویت تبدیل شده است.

آیا بازیابی هارد فرمت شده امکان پذیر است؟

فرمت کردن یکی از عملیات اولیه ای است که روی هارد انجام می شود. اگر یک هارد فرمت نشده باشد نمی توان از آن برای ذخیره کردن اطلاعات استفاده کرد. با این حال بعد از ذخیره شده اطلاعات در هارد می توانید دوباره درایو هارد را انتخاب و فرمت کنید. واقعیت این است که بعد از فرمت شدن هارد اطلاعات شما پاک کی شود. با خواندن این مطلب شاید این سوال در ذهن شما تداعی شود که آیا راهی برای ریکاوری اطلاعات و فایل ها از هارد فرمت شده وجود دارد؟ برای مثال یکی از کاربران از ما سوال کرده اند که:

من وقتی که دو هارد اکسترنال را به سیستم خود وصل کردم به صورت اشتباهی هارد اکسترنال وسترن دیجیتال خود را فرمت کردم، من در مورد نرم افزارهای بازیابی اطلاعات چیزهایی شنیده ام و گفته می شود که به بازیابی اطلاعات از درایو فرمت شده کمک می کند، اما من می ترسم این برنامه اوضلع را بدتر کند. آیا برای بازیابی فیلم های ویدیویی خود باید از یک نرم افزار بایابی اطلاعات استفاده کنم؟

بازیابی هارد فرمت شده – آیا هارد فرمت شده ریکاوری می شود؟

در واقع بازیابی اطلاعات از هارد فرمت شده یا آسیب دیده همیشه عملی نیست. به عنوان مثال، اگر یک هارددیسک به خاطر فرمت بندی سطح پایین به تولیدکنندگان ارسال شود فایل های مجوجود در آن از بین می روند. در مقابل اگر هارد در سطح بالایی فرمت شده باشد هنوز هم امکان بازیابی موفق اطلاعات وجود دارد. در ادامه ما چند سناریو را در نظر خواهیم گرفت:

سناریو ۱ بازیابی هارد فرمت شده

فرض کنید که یکی از درایوهای هارد شما اطلاعات مهم شما را در بر داشته باشد اما وقتی که سعی می کنید درایو را باز کنید و به فایل ها دسترسی پیدا کنید موفق نخواهید شد. سیستم به شما پیغامی با عنوان “you need to format this disk before you can use it” نمایش می دهد. در این لحظه شما باید یا دکمه “Format disk” یا “Cancel” را انتخاب کنید. با انتخاب دکمه فرمت دیسک فایل های موجود در آن آسیب می بینند چونکه شما هارد را فرمت می کنید و اطلاعات مهم خود را از دست می دهید.

بازیابی هارد فرمت شده – آیا هارد فرمت شده ریکاوری می شود؟

سناریو ۲ ریکاوری هارد فرمت شده

سناریو دیگری که می توانید فرض کنین این است: فرمت هارددیسک شما به RAW تبدیل می شود و یا فایل های موجود در هارد شناخته شده نیست، برای حل این مشکل ممکن است هارد را فرمت کنید.

بازیابی هارد فرمت شده – آیا هارد فرمت شده ریکاوری می شود؟

همه اینها ممکن است به صورت ناگهانی و یکباره اتفاق بیافتد. برای بازیابی اطلاعات از هارد فرمت شده چه کاری باید انجام داد؟ پیشنهادات ما این است:

 • از ایجاد هر گونه تغییری در هارد فرمت شده جلوگیری کنید.
 • برای بازیابی اطلاعات از نرم افزارهای ریکاروی اطلاعات استفاده نکنید چونکه این کار موجب رونویسی اطلاعات می شود و شما برای همیشه اطلاعات خود را از دست خواهید داد.
 • بعد از فرمت کردن هیچ داده ای را در هارد ذخیره نکنید.

دسته بندی هارد فرمت شده

به طور کلی فرمت بندی به دو دسته زیر تقسیم می شود:

 1. فرمت بندی سطح پایین
 2. فرمت بندی سطح بالا

اگر دستورالعمل خاصی وجود نداشته باشد، فرمت بندی هارددیسک معمولا به فرآیند فرمت بندی سطح بالا اشاره دارد در حالی که فرمت بندی دیسک فلاپی اغلب شامل دو نوع فرمت بندی می شود.

فرمت بندی سطح پایین

فرمت بندی سطح پایین به عنوان فرمت بندی فیزیکی شناخته می شود و به عنوان ابتکار عمل برای برخی از تولیدکنندگان هارددیسک در نظر گرفته می شود. برای دفعات اولیه شماهای انکد کردن زیر در هارد استفاده می شود:

 • آدرس دهی سیلندر – هد – سکتور (CHS)
 • مدولاسیون فرکانس (FM)
 • مدلاسیون فرکانش ویرایش شده (MFM)

فرمت بندی سطح پایین به کار تقسیم سیلندرها، تراک ها و سکتورها اشاره دارد. اما در حال حاضر این نوع فرمت بندی به طور کلی به عملکرد صفر تا پر شدن هارد اشاره دارد. به طور دقیق تر، فرمت بندی سطح پایین به مراحل زیر اشاره دارد:

 • تقسیم هارد به سیلندرها و رتاک های مختلف
 • تقسیم هر تراک به سکتورهای مختلف
 • تقسیم هر سکتور به پارت های مختلف

در واقع فرمت بندی سطح پایین در کارخانه انجام می شود، بنابراین کاربران نیازی به انجام این عملیات ندارند. لازم به ذکر است کهفرمت بندی سطح پایین یک عملیات مضر است که تاثیر منفی بر عمر هارد می گذارد. بنابراین اکثر تولیدکنندگان توصیه می کنند که از این نوع فرمت بندی به عنوان آخرین راه حل در نظر گرفته شود مگر ایتکه شرایط زیر ایجاد شود:

 • هارددیسک به شدت خراب است و سیستم عامل نمی تواند آن را شناسایی کند.
 • برای رهایی از هر گونه مشکل مرتبط با اطلاعات درایو ( گارتیشن های خراب، ویروس ها)
 • مخفی کردن بد سکتورها

فرمت بندی سطح بالا

فرمت بندی سطح بالا به عنوان فرمت بندی منطقی شناخته می شود. در این روش اطلاعات خاص درون یک ناحیه خاص دیسک نوشته می شود، در واقع با این کار شما به هارد دستور می دهید که تمامی فایل ها در کجا و به چه روشی ذخیره شوند. فرمت بندی سطح بالا شامل مراحل زیر می شود:

 • بازنویسی قسمت مربوط به جدول پارتیشن در رکورد بوت مستر (MBR)
 • تقسیم فضای پارتیشن دیسک برای ذخیره اطلاعاتی که برای مدیریت فایل ها استفاده می شود ( مانند جدول تخصیص فایل، جدول دایرکتوری فایل)

به عبارت دیگر، فرمت بدی سطح بالا به حذف اطلاعات روی هارددیسک، تولید اطلاعات مربوط به بخش بوت، مقدار دهی اولیه FAT و علامت گذاری بدسکتورهای منطقی اشاره کرد.  این نوع فرمت بندی عموما در فرآیند نصب مجدد سیستم عامل دخیل است. از آنجا که MBR بازنویسی نخواهد شد احتمال وجود ویروس وجود دارد، اما نگران نباشید، ویروس MBR با استفاده از نرم افزار آنتی ویروس یا اجرای fdisk / mbr در DOS کاملاً پاک می شود.

بازیابی هارد فرمت شده – آیا هارد فرمت شده ریکاوری می شود؟

جمع بندی بازیابی هارد فرمت شده

برخی از شما ممکن است بپرسید اگر به طور اشتباه هارد فرمت شود چه باید کرد. در مورد اینکه آیا امکان بازیابی اطلاعات از هارد فرمت شده وجود دارد یا نه، پاسخ به نحوه فرمت کردن شما بستگی دارد. اگر فقط فایل ها را حذف کرده اید یا هارد را فرمت کرده اید می توان به راحتی آنها را بازیابی کرد چونکه اطلاعات به طور کامل پاک نشده اند.

اگر با استفاده از ابزارهای مخصوص هارد خود را پاک کرده اید تا غیر قابل بازیابی نباشد و هارد را با ۰ و ۱ پر کرده اید تمام اطلاعات شما از بین رفته است. هر کسی می تواند از نرم افزار بازیابی اطلاعات استفاده کند اما من توصیه می کنم که به جای استفاده از این دسته از نرم افزارها که شانس بازیابی اطلاعات را کاهش می دهد، هارد خود را به یک مرکز بازیابی اطلاعات مانند هارد ریکاوری بسپارید. لطفا قبل از استفاده از نرم افزارهای بازیابی اطلاعات به این مورد توجه کنید که این نرم افزارها همیشه به صورت ۱۰۰% مطمئن نیستند.

نوشته های مرتبط