Skip to content
خانه » چرا هارد دیسک خراب می‌شود؟

چرا هارد دیسک خراب می‌شود؟

چرا هارد دیسک خراب می‌شود؟

فهرست و عناوین مقاله

چرا هارد دیسک خراب می‌شود؟

در پاسخ به این سوال که چرا هارد دیسک خراب می‌شود؟ باید گفت این یک مشکل رایج است. برق به هارد دیسک شما می‌رسد اما هارد دیسک هیچ کاری نمی‌کند. وقتی که هارد دیسک کامپیوتر شما خراب می‌شود، نمی‌‌توانید به هیچ کدام از اطلاعاتی که بر روی آن ذخیره شده است دسترسی داشته باشید. شما ممکن است صداهایی را بشنوید اما اغلب این سروصداها بعد از این که هارد دیسک خراب شد از کامپیوتر شنیده می‌شود. درک این که چرا کارکرد هارد دیسک متوقف شده است اولین گام در جهت دسترسی به فایل‌های با ارزش ذخیره شده در  هارد دیسک می‌‌باشد.

فرقی نمی‌کند! هارد شما اکسترنال باشد یا اینترنال، هارد لپ‌تاپ باشد یا کامپیوتر رو میزی، باید با این واقعیت کنار آمد که بالاخره روزی خواهد رسید که هارد دچار خرابی شود و شما را با نگرانی‌هایی برای از دست رفتن اطلاعات مواجه می‌کند.

دلایل خراب شدن هارد دیسک:

چند دلیل اصلی وجود دارد که می‌تواند دلایل خراب شدن هارد باشد.

۱- آسیب الکتریکی برد: نوسان شدید برق باعث آسیب رساندن به برد هارد دیسک می‌شود.

۲- خراب شدن هد: هد ظریف‌ترین عضو هارد است که با کوچک‌ترین اتفاقی خراب می‌شود.

۳- ضربه ناگهانی: کوچک‌ترین ضربه‌ به هارد ممکن است باعث ایجاد بدسکتور یا اوت شدن هد شود.

    😉 بیایید هر کدام را واضح‌تر توضیح دهیم تا ببیند آیا به وضعیت هارد شما شبیه است یا نه! 🙂 

خراب شدن هارد در اثر نوسان برق:

مانند همه‌ی قطعات الکترونیکی، هارد دیسک‌ها در برابر جریان‌های سریع برق مصون نیستند. در صورت وقوع تغییر ناگهانی ولتاژ برق، یا افزایش غیرمنتظره برق در ساختمان یا خانه، اجزای موجود در صفحه مدار (PCB) هارد دیسک شما می‌توانند آسیب ببینند. جریان برق همچنین می‌تواند بر روی منبع تغذیه کامپیوتر تأثیر بگذارد. اگر شما کامپیوترتان را روشن کنید و بلافاصله خود به خود خاموش می‌‌شود، احتمالا این مشکل به قسمت منبع تغذیه کامپیوتر شما مربوط می‌شود.

اگر کامپیوتر شما روشن باقی می‌ماند، اما هارد دیسک کامپیوتر شما پاسخی نمی‌دهد، احتمالا مشکل از صفحه مدار هارد دیسک است. مشکلات مربوط به چرخش که موجب ایجاد صدا می‌شوند معمولا ارتباطی به صفحه مدار هارد دیسک ندارد. در صورتی که فقط PCB عوض شود دوباره هارد دیسک کار نمی‌کند. کامپیوترها دارای اطلاعات مختلفی از سیستم عامل می‌باشند، که بر روی آن‌ها ذخیره می‌شود. بنابراین لازم است که PCB که برای تعویض انتخاب می‌کنید، با PCB قدیمی سازگار باشد که بتوان اطلاعات سیستم عامل را به PCB جدید انتقال داد.

خراب شدن هد هارد دیسک:

اگر هارد دیسک شما به طور اتفاقی خراب شده، از تکان‌های ساده بگیر تا ضربه‌های ناگهانی و گاها شدید، ممکن است موجب توقف چرخش هارد دیسک شما شده باشد. خراب شدن هارد دیسک شما غالبا می‌تواند به علت خراب شدن هد باشد، که از برخورد هد با پلاتر‌هایی که حاوی تمام اطلاعات شما است حاصل می‌شود. هدهای خواندن/ نوشتن می‌تواند با پلاترها برخورد کند. شما اغلب می‌توانید صداهای خفیفی از هارد دیسک خود بشنوید (تق تق، بوق، خِر خِر) و احساس کنید که پلاترها و هدها سعی در آزاد کردن خود دارند.

در این نقطه، بدون کمک یک فرد متخصص، واقعا هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید. بهترین کار این است که با هارد دیسک کاری نکنید و از متخصصین حرفه‌ای هارد ریکاوری کمک بگیرید، این که خودتان سعی کنید هارد دیسک را تعمیر کنید ممکن است باعث آسیب بیشتر به هارد دیسک شود و بازیابی اطلاعات هارد، دشوارتر و حتی گاهی غیر‌ممکن می‌شود.

خراب شدن هارد در اثر ضربه ناگهانی:

هنگامی که هارد دیسک به درستی کار می‌کند، پلاتر‌های هارد دیسک شما با قرار داشتن بر روی اسپیندل (موتور داخل هارد دیسک) قادر به چرخش است. اسپیندل موتور به هر گونه شوک و یا اختلالات ناگهانی، مخصوصا ضربه خوردن بسیار حساس است. وقتی که یک هارد دیسک ضربه می‌خورد، اسپیندل غالبا متوقف می‌شود و پلاترها دیگر قادر به چرخش نیستند.

برای حل این مشکل، معمولا هارد دیسک نیاز به جراحی پیدا می‌کند. در بیشتر مواقع این روش با موفقیت همراه است. اما بدیهی است که موفقیت جراحی هارد دیسک به میزان آسیب دیدگی هارد دیسک بستگی دارد. بهترین کار این است که یک فرد حرفه‌ای با تجربه، جراحی را انجام دهد. برای جراحی هارد دیسک باید از کلین روم (عاری از هر گونه آلودگی و گرد و غبار) استفاده کرد.

تهیه نسخه پشتیبان:

اگر شما بلافاصله به فایل‌هایی که بر روی هارد دیسک ذخیره شده است نیاز دارید بهترین گزینه، دسترسی به نسخه‌های پشتیبان است. بسته به مشکل هارد دیسک حتی با کمک یک فرد متخصص، شما می‌توانید اطلاعاتتان را در عرض چند روز تا چند هفته بازیابی کنید. ولی اگر هارد دیسک شما در حال حاضر کار می‌کند، مطمئن شوید که نسخه‌های پشتیبانی که از فایل‌های خود تهیه کرده‌اید به روز هستند.

همان طور که شما می‌دانید اتفاقات زیادی وجود دارد که می‌تواند برای هارد دیسک شما رخ دهد و باعث توقف و کار نکردن درست هارد شود. خوشبختانه وجود خرابی هارد به معنای عدم بازیابی اطلاعات هارد دیسک شما نیست. اولین مرحله برای ریکاوری اطلاعات، شناسایی مشکل اصلی هارد دیسک است.

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

۱ Comment

  1. Visitor Rating: 5 Stars


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =