Skip to content
خانه » سوالاتی که درباره ریکاوری اطلاعات هارد و سرور برای شما پیش میاد

سوالاتی که درباره ریکاوری اطلاعات هارد و سرور برای شما پیش میاد

سوالاتی درباره ریکاوری اطلاعات

فهرست و عناوین مقاله

سوالاتی درباره ریکاوری اطلاعات وجود دارد که ممکن است اطلاعاتی در مورد آن‌ها نشنیده باشید. علاوه‌بر این تبلیغات متناقض زیادی که در این حرفه وجود دارد می‌تواند سردرگمی‌های زیادی را برای کسب و کارها ایجاد کند. واقعیت این است که به دلیل تبلیغاتی که توسط برخی از شرکت‌ها منتشر می‌شود، اطلاعات اشتباه زیادی (نسبت به اطلاعات درست و قابل اعتماد) در بستر اینترنت وجود دارد. در مقاله امروز مرکز بازیابی اطلاعات ریکام ریکاوری ما به برخی از سوالات که برخی از کاربران از ما پرسیده‌اند به صورت ساده پاسخ خواهیم داد.

ریکاوری اطلاعات چیست؟

بازیابی اطلاعات شامل روش‌های مختلف خواندن اطلاعات با استفاده از متد‌های غیر استاندارد است. بسته به مورد پیش آمده ممکن است بازیابی اطلاعات شامل تغییر عملکرد سخت‌افزاری برای استخراج اطلاعات از دستگاه‌های ذخیره‌سازی خراب و آسیب دیده یا خواندن و تجزیه و تحلیل داده‌ها از سیستم‌های فایل عادی باشد. برخی از افراد از این عبارت برای بازیابی اطلاعات ذخیره شده در یک نسخه بکاپ استفاده می‌کنند.

ریکاوری اطلاعات منطقی چیست؟

هنگامی که اطلاعاتی که به خاطر خرابی یا حذف (‌و نه خرابی سخت‌افزاری) از دست رفته دوباره ریکاوری می‌شوند، به آن بازیابی اطلاعات منطقی گفته می‌شود. هنگامی که خرابی شامل سخت‌افزارهای آسیب دیده هستند معمولا یک مورد بازیابی سطح سخت‌افزاری محسوب می‌شوند تا یک مورد منطقی. با این حال، حتی در صورت تعمیر سخت افزار و بعد از کامل شدن ریکاوری سخت افزاری، بازیابی اطلاعات منطقی ممکن است هنوز هم لازم باشد.

فایل سیستم یا File System چیست؟

فایل سیستم ساختار ذخیره سازی در درایو منطقی است که برای کنترل نحوه ذخیره فایل‌ها توسط سیستم عامل استفاده می‌شود. سیستم فایل شامل جدول یا فهرست‌هایی است که فایل‌های منطقی (LBA) فایل‌های انفرادی را در آن‌ها ذخیره می‌کنند، همجنین ساختار فولدرها، فهرست بندی‌ها و نقشه برداری سکتورها در این بخش می‌باشد. در اصل سیستم فایل بیان می‌کند که چگونه سیستم عامل تمام اطلاعات مورد نیاز را در هارد ردیابی می‌کند. یک قیاس ساده این است که سیستم فایل را مانند دفترچه تلفن فرض کنیم.

بازگردانی فایل‌ها یا بازیابی خام چیست؟

بازیابی خام شامل اسکن داده‌های خام هارد در حال جستجو برای بازکردن امضاها، کد منحصر به فرد برای شروع یک نوع فایل خاص، سپس استفاده از یک امضای بسته یا باز فایل برای تقریب انتهای هر فایل است.

روش ترجیح داده شده بازیابی اطلاعات تجزیه و تحلیل سیستم فایل اصلی و تعیین محل ذخیره سازی فایل از دست رفته است. اما اگر بیش از حد سیستم فایل از دست رفته باشد، بازیابی خام ممکن است تنها گزینه باشد. عیب بازیابی خام این است که نام فایل اصلی و ساختار فولدر از بین می‌رود. همچنین، همه انواع فولدر‌ها دارای امضای باز قابل شناسایی نیستند.

هارد دیسک یا HDD چیست؟

هارد دیسک یا HDD به طور کلی به یک دستگاه ذخیره سازی اشاره دارد که از یک پلاتر چرخان استفاده می‌کند که دارای یک پوشش مغناطیسی است که باعث می‌شود سیگنال‌ها به طور مغناطیسی ذخیره شوند. هارد دیسک‌ها دارای یک هد‌های پشته‌ای هستند که شامل هد‌های خواندن و نوشتن است که می‌تواند بار‌های مغناطیسی را از پوشش پلاتر بخواند و در آن بنویسد. در بازار امروزی دو نوع هارد دیسک با فرم فکتور ۲.۵ و ۳.۵ اینچ وجود دارد و دارای پلاتر‌های شیشه‌ای یا آلومنیومی می‌باشند.

درایو حالت جامد یا SSD چیست؟

درایو حالت جامد یا SSD یک دستگاه ذخیره سازی اطلاعات است که برای جایگزین شدن هارد دیسک‌ها که از قطعات مکانیکی استفاده می‌کردند طراحی شدند. به طور معمول این دستگاه ذخیره سازی از حافظه فلش NAND استفاده می‌کنند اما با این حال برخی از هارد‌های اس اس دی جدیدتر هم وجود دارد که از حافظه XPoint 3D  استفاده می‌کنند.

چرا برای ریکاوری اطلاعات به یک کلین روم یا اتاق تمیز نیاز است؟

هارددیسک‌ها نسبت به گرد و غبار و یا سایر آلودگی‌های بسیار حساس هستند و فقط باید در محیط‌های فیلتر شده باز شوند. اگر اجزای داخلی هارد دیسک مانند هد خواندن و نوشتم خراب شده باشد، یک روش تعویض در یک محیط تمیز مورد نیاز است. اغلب اوقات بازیابی اطلاعات در کلین روم انجام نمی‌شود بلکه در یک کلین هود انجام می‌شود که بسیاری معتقدند این کار بهتر است. کلین هود معمولا قادر به رعایت استاندارد بالاتر از کلین روم‌ها هستند. برای بسیاری از انواع ریکاوری اطلاعات، کلین روم ضروری نیست. بازیابی اطلاعات که فقط شامل تعمیر فریم ویر، تعمیر و یا تعویض PCB یا بازیابی منطقی است به هیچ وجه به کلین روم نیاز ندارد. این‌ها سوالاتی درباره ریکاوری اطلاعات است، اگر سوالی در این پست مطرح نشده است لطفا آن را در بخش نظرات ارسال کنید تا بعدا به این لیست اضافه کنیم.

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =