Skip to content
خانه » تعمیر هارد اکسترنال و اینترنال

تعمیر هارد اکسترنال و اینترنال

تعمیر هارد اکسترنال

فهرست و عناوین مقاله

5
(1)

تعمیرات هارد دیسک اینترنال یا اکسترنال

در این مطلب به شما خواهیم گفت تا هارد چگونه خراب می‌شود و آیا میتوانید خودتان تعمیر هارد اکسترنال و اینترنال را بدون از دست رفتن داده‌ها انجام دهید؟ آیا تا بحال به این فکر کرده‌اید که چرا دستگاه‌های ذخیره‌سازی مانند هارد دیسک ،فلش مموری و… خراب می‌شوند؟

ما به شما دلایل این مشکل آزاردهنده را توضیح می‌دهیم و راه‌ حل‌هایی برای کمک به تعمیر فایل‌های خراب موجود در هارد دیسک ارائه می‌کنیم که بدون از دست دادن داده‌ها، هارد اکسترنال از کار افتاده را تعمیر کنید.

علت خراب شدن هارد اکسترنال و اینترنال

هارد دیسک‌های اکسترنال پیچیده نیستند، آن‌ها مانند هارد دیسک‌های اینترنال از ساختار مکانیکی برخوردار هستند و به یک رابط متصل شده‌اند که اطلاعات را با کامپیوتر شما رد و بدل می‌کند. خرابی هاردهای اکسترنال و اینترنال در اکثر مواقع به صورت ناگهانی رخ می‌دهد. خرابی‌های هارد مانند:

  • خرابی منطقی: فایل‌ها یا پارتیشن‌های پاک شده، هارد فرمت شده، از بین رفتن بایوس، تغییر فرمت هارد.
  • خرابی مکانیکی: خرابی هد، خراش خوردن پلاترها، خرابی اسپیندل موتور، سوختن هارد، ضربه خوردن هارد و… 
  • خرابی الکترونیکی: نوسانات برقی، خرابی منبع تغذیه

تعمیر هارد اکسترنال و اینترنال

اولین کار برای تعمیر هارد اینترنال یا اکسترنال این است که تشخیص دهیم این خرابی ناشی از کدام یک از موارد فوق بالا میباشد.تشخیص درست در تعیین روش تعمیر و بازیابی اطلاعات بسیار مهم است .کوچکترین اشتباهی منجر به از دست رفتن هارد یا اطلاعات خواهد شد، پس دقت کنید.

اگر هارد اکسترنال شناسایی نمی‌شود

اگر هاردهای اکسترنال یا اینترنال شما به هر دلیلی کار نمی‌کند و هارد شناسایی نمی‌شود، ممکن است مشکلاتی مانند خرابی کانکتور مادربرد یا هارد دیسک، شل شدن کابل اتصال USB به وجود آمده باشد که باید کابل را چک کنید. اگر مشکل با تعویض کابل جدید همچنان پابرجا بود پس کابل مشکلی ندارد.

علاوه‌بر این اگر فکر می‌کنید که هارد شما به درستی نمی‌چرخد، شایع‌ترین علت آن آسیب فیزیکی است. اگر هارد از جایی افتاده باشد و یا دچار نوسان برق شده باشد احتمال آسیب دیدگی هد یا پلاتر وجود دارد که در این حالت دیگر کاری از دست شما برنمی‌آید.به متخصص مراجعه کنید!

یکی دیگر از علت‌های شناسایی‌نشدن هارد، مشکلات میان افزاری است .ایرادات ناشی از خرابی فریم ویر و اسمارت هارد می‌تواند باعث شناسایی نشدن هارد شود .

اگر صدای کلیک کردن، غژغژ کردن و یا هر گونه صدای غیر‌معمول می‌شنوید فورا فعالیت خود را متوقف کنید و سیستم را خاموش نمایید. این صداها ناشی از شکستن، خرابی یا گیر کردن هد است و یکی از علائم خراب شدن هارد دیسک اکسترنال شما است و هارد احتمالا نیاز به تعمیر یا ریکاوری در یک کلین روم دارد.
علاوه‌بر این ممکن است هارد شما کاملا مرده باشد و حتی پلاترها نتوانند بچرخند. تعمیر هارد اکسترنال و اینترنال غالبا اولین قدم برای بازیابی اطلاعات موفق است. هارد دیسک‌های اکسترنال ابزاری مفید برای ذخیره حجم زیادی از اطلاعات هستند، اما این نوع هاردها هم مانند تمام دستگاه‌های ذخیره‌سازی دیگر می‌توانند خراب شوند.

تعمیر هارد اکسترنال و اینترنال

اگر هارد اکسترنال از کار بیافتد چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر هارد اکسترنال شما در هنگام حمل و نقل از دستتان رها شده است و ضربه خورده، اولین کاری که به ذهنتان می‌رسد این است که هارد را به سیستم وصل کنید و مطمئن شوید که کار می‌کند یا نه. این کار اشتباه‌ترین کاری است که انجام می‌دهید.

بعد از ضربه خوردن هارد اکسترنال و اینترنال از آن استفاده نکنید چون که دیگر اطلاعات شما قابل بازیابی نخواهد بود. شما باید قبل از استفاده مجدد از هارد خود مطمئن شوید که قطعات داخلی آن آسیبی ندیده است.(اقدام به باز کردن هارد نکنید یه وقت!)
روشن کردن یک هارد که هد آن آسیب دیده، می‌تواند در پلاترهایی که اطلاعات مهم شما در آن ذخیره شده است خش ایجاد کند و اطلاعات را برای همیشه از دست بدهید. اگر هارد اکسترنال شما خراب شده می‌توانید با متخصصان بازیابی اطلاعات مانند ریکام ریکاوری تماس بگیرید.

تعمیر هارد دیسک اکسترنال با هد خراب

در بعضی از مواقع مشتریان اصرار دارند که خودشان هارد اکسترنال یا اینترنال را تعمیر کنند، ممکن است بخواهید بدانید که چطور باید هارد خراب را تعمیر کنید. تعمیر هارد اکسترنال و اینترنال به تنهایی راه درستی برای بازیابی اطلاعات از دستگاهی که به طور فیزیکی آسیب دیده‌ نیست.
برای تعمیر هاردی که هدش آسیب دیده باید قطعات سازگار را پیدا کنید. برای باز کردن هارد و تعویض قطعات به کلین روم یا اتاق پاک نیاز دارید تا از آسیب‌های بیشتر جلوگیری کنید. تکنسین‌هایی که در یک اتاق تمیز کار نمی‌کنند می‌توانند روی هارد شما تاثیر منفی بگذارند، چون که گرد و غبار به راحتی می‌تواند روی پلاترها قرار بگیرد.
شما به مرکزی نیاز دارید که تجهیزات و گواهینامه‌های مرتبط را داشته باشند و خوشبختانه هارد ریکاوری همه این موارد را دارد.

تعمیر هارد اکسترنال و اینترنال

اجرای CMD برای تعمیر هارد اکسترنال خراب بدون فرمت کردن

این روش تمامی داده‌ها را بر روی دستگاه خراب شما پاک می‌کند. بنابراین، قبل از اجرای CMD برای تعمیر درایو، ابتدا داده‌ها را از هارد دیسک اکسترنال خراب بازیابی کنید.

  • Win + R را فشار دهید، cmd را تایپ کنید و اینتر کنید.
  • عبارت diskpart را تایپ و اینتر کنید.
  • عبارت list disk را تایپ و اینتر کنید.
  • عبارت select disk 0 را تایپ و اینتر کنید. (0 نام درایو هارد دیسک اکسترنال خراب شده است.)
  • عبارت clean را تایپ و اینتر کنید. (این دستور تمام داده‌های روی درایو را پاک می‌کند.)
  • عبارت create partition primary را تایپ و اینتر کنید.
  • عبارت exit را برای پایان دادن به روند تایپ و اینتر کنید.

تعمیر هارد دیسک اکسترنال با فرمت کردن

هارد دیسک اکسترنال خراب شده را به کامپیوتر وصل کنید و روی دستگاه راست کلیک و فرمت را انتخاب کنید و فایل سیستمی جدید – NTFS یا FAT و غیره را در درایو قرار دهید و برای اتمام روند، روی OK کلیک کنید.

تعمیر هارد دیسک اکسترنال خراب با نرم‌افزار مدیریت پارتیشن

اگر هارد دیسک اکسترنال شما خراب شده و تبدیل به RAW شده، می‌توانید از نرم‌افزار مدیریت پارتیشن EaseUS Partition Master Free با قابلیت بررسی پارتیشن استفاده کنید تا تمامی خطا‌های موجود در درایو را تعمیر کنید.

هارد دیسک اکسترنال را به کامپیوتر متصل کنید، EaseUS Partition Master Free را اجرا کنید. برروی هارد مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه Check partition را انتخاب کنید و Check Properties را بررسی کنید.

در صورت وجود ایراد از Windows Chkdsk.exe برای رفع خطاها استفاده کنید؛ روی OK کلیک کنید. همچنین می‌توانید EaseUS Partition Master را برای فرمت هارد دیسک اکسترنال خراب، فعال کنید تا دوباره قابل استفاده شود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. میزان امتیاز 1

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − چهار =