Skip to content

تعمیر هارد اکسترنال و اینترنال

تعمیر هارد اکسترنال

فهرست و عناوین مقاله

تعمیرات هارد دیسک اینترنال یا اکسترنال

در این مقاله آموزشی به شما یاد خواهیم داد تا خودتان تعمیر هارد اکسترنال و اینترنال را بدون از دست رفتن داده‌ها انجام دهید. آیا تا بحال به این فکر کرده‌اید که چرا دستگاه‌های ذخیره‌سازی مانند هارد دیسک اکسترنال، USB یا مموری SD و… خراب می‌شوند؟

ما به شما دلایل این مشکل آزاردهنده را توضیح می‌دهیم و راه‌حل‌هایی برای کمک به تعمیر فایل‌های خراب موجود در هارد دیسک ارائه می‌کنیم که بدون از دست دادن داده‌ها، هارد اکسترنال از کار افتاده را تعمیر کنید.

علت خراب شدن هارد اکسترنال و اینترنال

هارد دیسک‌های اکسترنال پیچیده نیستند. آن‌ها مانند هارد دیسک‌های اینترنال استاندارد به یک رابط متصل شده‌اند که اطلاعات را به کامپیوتر شما منتقل یا به آن ارسال می‌کند. خرابی هاردهای اکسترنال و اینترنال در اکثر مواقع به صورت ناگهانی رخ می‌دهد. خرابی‌های هارد مانند:

 • منطقی: فایل‌ها یا پارتیشن‌های پاک شده، هارد فرمت شده، از بین رفتن بایوس، تغییر فرمت هارد.
 • مکانیکی: خرابی هد، خراش خوردن پلاترها، خرابی اسپیندل، سوختن هارد، ضربه خوردن هارد و… .
 • الکترونیکی: نوسانات برقی، خرابی منبع تغذیه.
 • بلایای طبیعی: آتش سوزی، سیل.

هارد دیسک اکسترنال

اولین کار برای تعمیر هارد اینترنال یا اکسترنال این است که مشخص کنید خرابی رخ داده شده ناشی از خرابی فریم‌ویر است یا یک مشکل منطقی – مکانیکی بوجود آمده است. روشن است که در صورت افتادن هارد در آب-آتش و یا ضربه خوردن هارد مشکلات فیزیکی به وجود خواهد آمد.

اگر هارد اکسترنال شناسایی نمی‌شود:

اگر هاردهای اکسترنال یا اینترنال شما به هر دلیلی کار نمی‌کند و هارد شناسایی نمی‌شود، مشکلاتی مانند خرابی کانکتور مادربرد یا هارد دیسک، شل شدن کابل اتصال USB به وجود آمده باشد که باید کابل را چک کنید. اگر مشکل با کابل دیتای جدید ادامه پیدا می‌کند پس کابل مشکلی ندارد.

علاوه‌بر این اگر فکر می‌کنید که هارد شما به درستی نمی‌چرخد، شایع‌ترین علت آن آسیب فیزیکی است. اگر هارد از جایی افتاده باشد و یا هنگام نوشیدن مایعات، به صورت اتفاقی آب در هارد رفته باشد این‌ها دلیل خوبی برای عدم چرخش هارد است.

یکی دیگر از علت‌های شناسایی‌نشدن هارد، اطلاعات بر اثر خرابی رسانه‌ها از بین می‌روند. این خرابی اطلاعات می‌تواند بر اثر ویروس هم به وجود بیاید. اگر هاردهای اکسترنال یا اینترنال شما می‌تواند کار می‌کند با دقت به صدای هارد گوش کنید.

اگر صدای کلیک کردن، غژغژ کردن و یا هر گونه صدای غیر‌معمول می‌شنوید فورا فعالیت خود را متوقف کنید و سیستم را خاموش نمایید. این صداها ناشی از شکستن، خرابی یا گیر کردن هد است و یکی از علائم خراب شدن هارد دیسک اکسترنال شما است و هارد احتمالا نیاز به تعمیر یا ریکاوری در یک کلین روم دارد.
علاوه‌بر این ممکن است هارد شما کاملا مرده باشد و حتی پلاترها نتوانند بچرخند. این که آیا هارد هنوز بوت می‌شود و یا کاملا مرده است، تعمیر هارد اکسترنال و اینترنال غالبا اولین قدم برای بازیابی اطلاعات موفق است. هارد دیسک‌های اکسترنال ابزاری مفید برای ذخیره حجم زیادی از اطلاعات هستند، اما این نوع هاردها هم مانند تمام دستگاه‌های ذخیره‌سازی دیگر می‌توانند خراب شوند.

تعمیر هارد اکسترنال و اینترنال

اگر هارد اکسترنال از کار بیافتد چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر هارد اکسترنال شما در هنگام حمل و نقل از دستتان رها شده است و ضربه خورده است اولین کاری که به ذهنتان می‌رسد این است که هارد را به سیستم وصل کنید و مطمئن شوید که کار می‌کند یا نه. این کار اشتباه‌ترین کاری است که انجام می‌دهید.

بعد از خرابی هارد اکسترنال و اینترنال از آن استفاده نکنید چون که دیگر اطلاعات شما قابل بازیابی نخواهد بود. شما باید قبل از استفاده مجدد از هارد اکسترنال خود مطمئن شوید که قطعات داخلی آن آسیبی ندیده است.
روشن کردن یک هارد که هد خواندن و نوشتن آن شکسته است می‌تواند در پلاترهایی که اطلاعات مهم شما در آن ذخیره شده است خش ایجاد کند و اطلاعات را برای همیشه از بین ببرد. اگر هارد اکسترنال شما خراب شده است می‌توانید با متخصصان بازیابی اطلاعات مانند ریکام ریکاوری تماس بگیرید.

تعمیر هارد دیسک اکسترنال خراب

در بعضی از مواقع مشتریان اصرار دارند که خودشان هارد اکسترنال یا اینترنال را تعمیر کنند، ممکن است بخواهید بدانید که چطور باید دستگاه خراب را تعمیر کنید. تعمیر هارد اکسترنال و اینترنال تنها راه برای بازیابی اطلاعات از هاردی است که به طور فیزیکی آسیب دیده‌اند.
برای تعمیر هارد باید قطعات کاملا سازگاری را پیدا کنید. برای باز کردن هارد و تعویض قطعات به کلین روم یا اتاق پاک نیاز دارید تا از آسیب‌های بیشتر جلوگیری کنید. تکنسین‌هایی که در یک اتاق تمیز کار نمی‌کنند می‌توانند روی هارد شما تاثیر منفی بگذارند، چون که گرد و غبار به راحتی می‌تواند روی پلاترها قرار بگیرد.
شما به مرکزی نیاز دارید که تجهیزات و گواهینامه های مرتبط را داشته باشند و خوشبختانه ریکام ریکاوری همه این موارد را دارد.

تعمیر هارد اکسترنال و اینترنال

اجرای CMD برای تعمیر هارد اکسترنال خراب بدون فرمت کردن

این روش تمامی داده‌ها را بر روی دستگاه خراب شما پاک می‌کند. بنابراین، قبل از اجرای CMD برای تعمیر درایو، ابتدا داده‌ها را از هارد دیسک اکسترنال خراب بازیابی کنید.

 • Win + R را فشار دهید، cmd را تایپ کنید و اینتر کنید.
 • عبارت diskpart را تایپ و اینتر کنید.
 • عبارت list disk را تایپ و اینتر کنید.
 • عبارت select disk 0 را تایپ و اینتر کنید. (۰ نام درایو هارد دیسک اکسترنال خراب شده است.)
 • عبارت clean را تایپ و اینتر کنید. (این دستور تمام داده‌های روی درایو را پاک می‌کند.)
 • عبارت create partition primary را تایپ و اینتر کنید.
 • عبارت exit را برای پایان دادن به روند تایپ و اینتر کنید.

تعمیر هارد دیسک اکسترنال با فرمت کردن

هارد دیسک خارجی خراب شده را به کامپیوتر وصل کنید و روی دستگاه راست کلیک و فرمت را انتخاب کنید و فایل سیستمی جدید – NTFS یا FAT و غیره را در درایو قرار دهید و برای اتمام روند، روی OK کلیک کنید.

تعمیر هارد دیسک اکسترنال خراب با نرم‌افزار مدیریت پارتیشن

اگر هارد دیسک اکسترنال شما خراب شده و تبدیل به RAW شده، می‌توانید از نرم‌افزار مدیریت پارتیشن EaseUS Partition Master Free با قابلیت بررسی پارتیشن استفاده کنید تا تمامی خطا‌های موجود در درایو را تعمیر کنید.

هارد دیسک اکسترنال را به کامپیوتر متصل کنید، EaseUS Partition Master Free را اجرا کنید. برروی هارد مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه Check partition را انتخاب کنید و Check Properties را بررسی کنید.

در صورت وجود ایراد از Windows Chkdsk.exe برای رفع خطاها استفاده کنید؛ روی OK کلیک کنید. همچنین می‌توانید EaseUS Partition Master را برای فرمت هارد دیسک اکسترنال خراب، فعال کنید تا دوباره قابل استفاده شود.

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

Comments are closed for this article!