جلوگیری از بازیابی اطلاعات هارد

چرا جلوگیری از بازیابی اطلاعات هارد ؟ فایل های حذف شده غالبا بازیابی می شوند و این مشکل هنگام دادن سیستم شخصی خود به فردی دیگر می تواند مشکل ساز باشد. خواه داده های حساس مالی، اسناد تجاری یا عکس های شخصی باشد فرقی ندارد هر کسی که به سیستم شخصی شما درسترسی پیدا کند می تواند اطلاعات هارد را بازیابی کند. اگر نمی خواهید اطلاعات شخصی و خصوصی که دارید به دست کسی بیافتد باید از بازیبای اطلاعات هارد خود جلوگیری کنید.

اکثر کاربران سیستم های رایانه ای می خواهند بدانند که چگونه فایل های خود را حذف کنند که قابل بازیابی نباشد. شما می توانید از روش هایی که در پست جلوگیری از بازیابی اطلاعات هارد به شما آموزش خواهیم داد استفاده کنید و اط داده های خود محافظت کنید.

چه نوع داده ای قابل بازیابی نیست؟

پاک کردن همیشگی داده ها – بعد از انجام عملیات پاک کردن دائمی، فایل ها توسط هیچ نرم افزار بازیابی اطلاعاتی ریکاوری نمی شود. اگر تعداد دفعات پاک شدن هارد روی ۱۰ تنظیم شده باشد، هیچگاه داده ها توسط هیچ راه حل بازیابی اطلاعاتی ریکاوری نمی شوند.

بازنویسی داده ها – این عملیات شامل تغییر داده ها است که توسط نوشتن شدن داده ها روی اطلاعات قبلی انجام می شود. اگر داده ها را بازنویسی کنید داده های حذف شده قابل بازیابی نیستند.

جلوگیری از بازیابی اطلاعات هارد با پارتیشن بندی

آیا می دانید هنگامی که فایل ها را از سیستم خود حذف می کنید آنها هنوز روی هارددیسک شما باقی می مانند؟ در بسیاری از موارد فایل های حذف شده با کمی تلاش قابل بازیابی هستند چونکه سیستم عامل فقط اشاره گر را پاک می کند و دیگر اطلاعات به شما نمایش داده نمی شود اما داده های واقعی روی هارددیسک باقی می ماند. این جایی است که ممکن است امنیت شما به خطر بیافتد، عکس های شخصی یا حساب مالی شرکت شما می تواند به دست فردی برای سوء استفاده بیافتد.

برای پاک کردن همیشگی اطلاعات هارد خود می توانید از پارتیشن بندی استفاده کنید. پارتیشن بندی هارد به شما کمک می کند تا کلیه فایل های موجود در یک یا چند پارتیشن را به طور دائم حذف کنید. هنگام پارتیشن بندی همیشه به یاد داشته باشید که گزینه perform a quick format را از حالت انتخاب خارج کنید. اگر به طور پیش فرمت Format Partition را اجرا کنید فایل های شما قابل بازیابی هستند.

برای پارتیشن بندی هارد خود دکمه های ویندوز و R صفحه کلید خود را به صورت همزمان فشار دهید تا پنجره Run باز شود. حالا عبارت diskmgmt.msc را تایپ و اینتر کنید.

جلوگیری از بازیابی اطلاعات هارد

پارتیشنی که می خواهید فایل های موجود در آن را حذف کنید را انتخاب کنید و روی آن کلیک راست کنید. حالا از لیست Format را انتخاب کنید.

جلوگیری از بازیابی اطلاعات هارد

گزینه Perform a quick format را از حالت انتخاب خارج کنید و برای ادامه کار دکمه OK را کلیک کنید.

جلوگیری از بازیابی اطلاعات هارد

در پنجره پاپ اپ دکمه OK را کلیک کنید تا عملیات فرمت انجام شود.

جلوگیری از بازیابی اطلاعات هارد

جلوگیری از بازیابی اطلاعات هارد با استفاده از Command Prompt

Command Prompt به شما این امکان را می دهد که فایل های خود را به طور دائم پاک کنید. اگر نمی خواهید یک برنامه جانبی نصب کنید می توانید این روش را امتحان کنید. در ادامه مراحلی که برای حذف همیشگی داده ها از طریق Command Prompt باید انجام دهید آمدهاست:

Command Prompt را از طریق جستجوی cmd در نوار جستجوی ویندوز باز کنید. روی Command Prompt کلیک راست کنید و Run as administrator را از لیست انتخاب کنید.

جلوگیری از بازیابی اطلاعات هارد

دستورات زیر را به ترتیب وارد کنید و بعد از هر دستور اینتر بزنید:

    diskpart

    list disk

    select disk N

    clean all

توجه داشته باشید که کاراکتر N شماره دیسکی که حاوی اطلاعات ناخواسته شما می باشد است.

جلوگیری از بازیابی اطلاعات هارد

جلوگیری از بازیابی اطلاعات هارد  با رونویسی اطلاعات

شما می توانید با نوشتن اطلاعات روی هارد از بازیابی اطلاعات پاک شده جلوگیری کنید. یکی از ابزارهایی که به شما اجازه رونویسی اطلاعات را می دهد برنامه CCleaner است. با استفاده از این برنامه نه تنها اطلاعات شما پاک می شود بلکه به طور کامل رونویسی اطلاعات شما را انجام می دهد و از بازیابی اطلاعات شما توسط افراد غیر مجاز جلوگیری می کند. برنامه DBAN هم اجازه رونویسی اطلاعات هارد را می دهد کافیست که از سی دی بوت شوید و همه اطلاعات هارد خود را پاک و با داده های بی فایده رونویسی کنید.

نوشته های مرتبط