Skip to content
خانه » رفع مشکل تغییر فرمت در هارد از RAW به NTFS

رفع مشکل تغییر فرمت در هارد از RAW به NTFS

رفع مشکل تغییر فرمت در هارد

فهرست و عناوین مقاله

آیا به دنبال راهی برای رفع مشکل تغییر فرمت در هارد از RAW به NTFS هستید؟ به نظر شما دلیل تغییر فرمت در هارد دیسک چیست؟ برخی از کاربران با ما تماس داشته‌اند و بیان کرده‌اند که هارد اکسترنال آن‌ها به درستی کار می‌کند اما وقتی می‌خواهند تمام پارتیشن‌ها را پاک کنند و یک پارتیشن بزرگتر ایجاد کنند، سیستم عامل ویندوزشان به طور معمول هارد را می‌شناسد اما در Disk Management وقتی پارتیشن‌های موجود را پاک می‌کنند به شکل غیر طبیعی ظاهر می‌شوند. بعد وقتی می‌خواهند یک پارتیشن جدید را ایجاد کنند فرمت هارد دیسک به فرمت MBR تبدیل می‌شود و بعد شروع به فرمت کردن هارد دیسک کرده‌اند. با وجود این که حدود ۴ ساعت منتظر فرمت شدن هارد مانده‌اند اما هیچ گونه پیشرفتی ایجاد نشده است و کارشان با ریستارت سیستم خاتمه یافته که بعد آن هارد دیسک به فرمت RAW در آمده است.

دلیل تغییر فرمت در هارد
دلیل تغییر فرمت در هارد

در این پست ما می‌خواهیم در مورد دلیل تغییر فرمت در هارد دیسک صحبت کنیم که در واقع این مشکل تنها به هارد اکسترنال محدود نمی‌شود و هارد اینترنال، فلش مموری و کارت حافظه microSD هم دچار تغییر فرمت می‌شوند.

دلیل تغییر فرمت در هارد دیسک

تغییر فرمت هارد دیسک به فرمت RAW به هاردی اشاره دارد که در هیچ سیستم فایلی مانند NTFS, FAT32, exFAT, FAT, Ext2, Ext3 و غیره فرمت نشده باشد. اطلاعات موجود در هاردی که با تغییر فرمت مواجه است قابل خواندن نیست چون که ویندوز نحوه دسترسی به این اطلاعات را نمی‌داند. علائم رایج تغییر فرمت در هارد دیسک عبارتند از: هارد دیسک فرمت نشده است، پارامتری اشتباه است، یا سکتور یافت نمی‌شود، در این حالت حتی هارد در ویندوز به صورت عادی نشان داده می‌شود.

اما دلیل تغییر فرمت در هارد چیست؟ جواب سوال به فاکتورهایی بستگی پیدا می‌کند. موارد زیر ممکن است دلیل تغییر فرمت هارد از NTFS به RAW باشد.

 • فرمت به حالت تعلیق در آمده است (همان‌طور که در ابتدای پست توضیح داده شد).
 • خاموش کردن ناگهانی سیستم
 • ویروسی شدن هارد که به طور مستقیم به فایل‌های سیستمی آسیب می‌زند.
 • رفتار نامناسب با سیستم مانند جدا کردن یکباره هارد
 • قطع ناگهانی برق، شوک الکتریکی

مطمئنا دلایل دیگری وجود دارد که می‌تواند منجر به تغییر فرمت در هارد از NTFS به RAW شود، در صورتی که تمایل دارید خودتان رفع مشکل تغییر فرمت در هارد را حل کنید می‌توانید ادامه مطلب امروز را مطالعه بفرمایید اما به یاد داشته باشید که مرکز بازیابی اطلاعات ریکام ریکاوری هیچگونه مسئولیتی را در قبال از دست رفتن اطلاعات شما پذیرا نیست.

روش‌های زیر با استفاده از فرمت کردن کامل هارد دیسک، فرمت RAW را به NTFS باز خواهد گرداند و اگر اطلاعات مهمی روی هارد دارید آن‌ها را از دست خواهید داد. چنانچه شما با تغییر فرمت هارد مواجه هستید بهتر است با کارشناسان سایت هارد ریکاوری تماس داشته باشید و از کارشناسان مشاوره بخواهید. کوچک‌ترین اشتباه می‌تواند تمام اطلاعات مهم و حساس شما را از بین ببرد.

رفع مشکل تغییر فرمت در هارد دیسک

اگر هارد اکسترنال دارید آن را به سیستم وصل کنید و منتظر بمانید تا سیستم عامل آن را شناسایی کند، اگر با مشکل تغییر فرمت در هارد دیسک اینترنال مواجه هستید این مرحله را رد کنید.

کلید ویندوز و R را با هم فشار دهید تا پنجره RUN باز شود، حالا عبارت diskpart را وارد کنید و اینتر بزنید. بعد از باز شدن پنجره سیاه رنگ دستورات زیر را به ترتیب وارد کنید و اینتر بزنید:

 • list disk
 • select disk n
 • online disk
 • attributes disk clear readonly
 • clean
 • convert mbr (or “convert gpt” based on the disk capacity)
رفع مشکل تغییر فرمت در هارد
رفع مشکل تغییر فرمت در هارد
 • create partition primary
 • select part 1
 • active
 • format fs=ntfs label=new quick
رفع مشکل تغییر فرمت در هارد
رفع مشکل تغییر فرمت در هارد
 • list volume
 • exit
رفع مشکل تغییر فرمت در هارد
رفع مشکل تغییر فرمت در هارد

بعد از انجام موفقیت آمیز مراحل بالا باید فرمت هارد دیسک از RAW به NTFS تغییر کند. این روش برای هاردهای RAW که به شدت آسیب دیده‌اند کار نمی‌کند. خوشبختانه یک برنامه رایگان برای ویندوز ۱۰،۸،۷ و ویندوز اکس پی و ویستا معرفی شده است که در ادامه با نحوه کار آن آشنا خواهید شد.

نحوه رفع مشکل تغییر فرمت در هارد با برنامه AOMEI Partition Assistant Standard

AOMEI Partition Assistant Standard یک برنامه مدیریت پارتیشن هارد دیسک رایگان است که به شما کمک می‌کند تا مشکل تغییر فرمت هارد دیسک خود را حل کنید. با استفاده از این برنامه می‌توانید فرمت RAW را به فرمت‌های FAT32, exFAT, Ext2 یا Ext3 تغییر دهید. هارد دیسک خود را به سیستم وصل کنید. در رابط کاربری اصلی روی هارد دیسک RAW کلیک راست کنید و Format Partition را انتخاب کنید.

رفع مشکل تغییر فرمت در هارد

از قسمت File System گزینه NTFS را انتخاب کنید.

رفع مشکل تغییر فرمت در هارد

حالا دکمه Apply و بعد Proceed را انتخاب کنید.

رفع مشکل تغییر فرمت در هارد

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =