Skip to content

رفع مشکل تغییر فرمت در هارد از RAW به NTFS

دلیل تغییر فرمت در هارددیسک

فهرست و عناوین مقاله

آیا به دنبال راهی برای رفع مشکل تغییر فرمت در هارد از RAW به NTFS هستید؟ به نظر شما دلیل تغییر فرمت در هارددیسک چیست؟ برخی از کاربران با ما تماس داشته اند و بیان کرده اند که هارد اکسترنال آنها به درستی کار می کند اما وقتی می خواهند تمام پارتیشن ها را پاک کنند و یک پارتیشن بزرگتر ایجاد کنند، سیستم عامل ویندوزشان به طور معمول هارد را می شناسد اما در Disk Management وقتی پارتیشن های موجود را پاک می کنند به شکل غیر طبیعی ظاهر می شوند. بعد وقتی می خواهند یک پارتیشن جدید را ایجاد کنند فرمت هارددیسک به فرمت MBR تبدیل می شود و بعد شروع به فرمت کردن هارددیسک کرده اند. با وجود اینکه حدود ۴ ساعت منتظر فرمت شدن هارد مانده اند اما هیچ گونه پیشرفتی ایجاد نشده است و کارشان با ریستارت سیستم خاتمه یافته که بعد آن هارددیسک به فرمت RAW در آمده است.

دلیل تغییر فرمت در هارد دیسک

در این پست ما می خواهیم در مورد دلیل تغییر فرمت در هارد دیسک صحبت کنیم که در واقع این مشکل تنها به هارد اکسترنال محدود نمی شود و هارد اینترنال، فلش مموری و کارت حافظه microSD هم دچار تغییر فرمت می شوند.

دلیل تغییر فرمت در هارد دیسک

تغییر فرمت هارددیسک به فرمت RAW به هاردی اشاره دارد که در هیچ سیستم فایلی مانند NTFS, FAT32, exFAT, FAT, Ext2, Ext3 و غیره فرمت نشده باشد. اطلاعات موجود در هاردی که با تغییر فرمت مواجه است قابل خواندن نیست چونکه ویندوز نحوه دسترسی به این اطلاعات را نمی داند. علائم رایج تغییر فرمت در هارددیسک عبارتند از: هارددیسک فرمت نشده است، پارامتری اشتباه است، یا سکتور یافت نمی شود، در این حالت حتی هارد در ویندوز به صورت عادی نشان داده می شود.

اما چه عاملی باعث تغییر فرمت در هارددیسک می شود؟ جواب سوال به فاکتورهایی بستگی پیدا می کند. موارد زیر ممکن است دلیل تغییر فرمت هارد از NTFS به RAW باشد.

 • فرمت به حالت تعلیق در آمده است (همانطور که در ابتدای پست توضیح داده شد).
 • خاموش کردن ناگهانی سیستم
 • ویروسی شدن هارد که به طور مستقیم به فایل های سیستمی آسیب می زند.
 • رفتار نامناسب با سیستم مانند جدا کردن یکباره هارد
 • قطع ناگهانی برق، شوک الکتریکی

مطمئنا دلایل دیگری وجود دارد که می تواند منجر به تغییر فرمت هارددیسک از NTFS به RAW شود، در صورتی که تمایل دارید خودتان مشکل تغییر فرمت هارددیسک خود را حل کنید می توانید ادامه مطلب امروز را مطالعه بفرمایید اما به یاد داشته باشید که مرکز بازیابی اطلاعات ریکام ریکاوری هیچگونه مسئولیتی را در قبال از دست رفتن اطلاعات شما پذیرا نیست.

روش های زیر با استفاده از فرمت کردن کامل هارددیسک، فرمت RAW را به NTFS باز خواهد گرداند و اگر اطلاعات مهمی روی هارد دارید آنها را از دست خواهید داد. چنانچه شما با تغییر فرمت هارددیسک مواجه هستید بهتر است با کارشناسان سایت هارد ریکاوری تماس داشته باشید و از کارشناسان مشاوره بخواهید. کوچکترین اشتباه می تواند تمام اطلاعات مهم و حساس شما را از بین ببرد.

نحوه حل مشکل تغییر فرمت در هارددیسک

اگر هارد اکسترنال دارید آن را به سیستم وصل کنید و منتظر بمانید تا سیستم عامل آن را شناسایی کند، اگر با مشکل تغییر فرمت در هارددیسک اینترنال مواجه هستید این مرحله را رد کنید.

کلید ویندوز و R را با هم فشار دهید تا پنجره RUN باز شود، حالا عبارت diskpart را وارد کنید و اینتر بزنید. بعد از باز شدن پنجره سیاه رنگ دستورات زیر را به ترتیب وارد کنید و اینتر بزنید:

 • list disk
 • select disk n
 • online disk
 • attributes disk clear readonly
 • clean
 • convert mbr (or “convert gpt” based on the disk capacity)

    

دلیل تغییر فرمت در هارد دیسک

 • create partition primary
 • select part 1
 • active
 • format fs=ntfs label=new quick

دلیل تغییر فرمت در هارد دیسک

 • list volume
 • exit

دلیل تغییر فرمت در هارد دیسک
بعد از انجام موفقیت آمیز مراحل بالا باید فرمت هارددیسک از RAW به NTFS تغییر کند. این روش برای هاردهای RAW که به شدت آسیب دیده اند کار نمی کند. خوشبختانه یک برنامه رایگان برای ویندوز ۱۰،۸،۷ و ویندوز اکس پی و ویستا معرفی شده است که در ادامه با نحوه کار آن آشنا خواهید شد.

نحوه حل مشکل تغییر فرمت هارددیسک با برنامه AOMEI Partition Assistant Standard

AOMEI Partition Assistant Standard یک برنامه مدیریت پارتیشن هارددیسک رایگان است که به شما کمک می کند تا مشکل تغییر فرمت هارددیسک خود را حل کنید.  با استفاده از این برنامه می توانید فرمت RAW را به فرمت های FAT32, exFAT, Ext2 یا Ext3 تغییر دهید. هارددیسک  خود را به سیستم وصل کنید. در رابط کاربری اصلی روی هارددیسک RAW کلیک راست کنید و Format Partition را انتخاب کنید.

دلیل تغییر فرمت در هارد دیسک

از قسمت File System گزینه NTFS را انتخاب کنید.

دلیل تغییر فرمت در هارد دیسک

حالا دکمه Apply و بعد Proceed را انتخاب کنید.

دلیل تغییر فرمت در هارد دیسک

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

Comments are closed for this article!