همه‌ی چیزاهایی که درباره ریکاوری RAID باید بدانید

ریکاوری RAID و نحوه مواجه با آن

در این مطلب سعی میکنیم همه ی چیزهایی که درباره ریکاوری RAID باید بدانید بیان کنیم تا شاید کمکی باشد برای کسانی سیستم های سرور و Raid(رید) شان دچار حادثه شده و یا به هر نحوی اطلاعاتشان در معرض از دست رفتن میباشد.

RAID های ترکیبی

RAID های ترکیبی یا همان Nested RAID ، به ترکیب دوسطح پیکربندی RAID  که موجب بهبود سرعت و افزایش امنیت اطلاعات می گردد گفته می شود . پیاده سازی های متداول شامل RAID 1 + 0 (همچنین به عنوانRAID10 شناخته میشود) و RAID 1 + 5،که هر دو برای سرورهای تحت وب، سرورهای ذخیره سازی و سایر سیستم ها در مواقع ضروری قابل استفاده هستند.

زمانی که شما از یک RAID ترکیبی استفاده می کنید، باید فورا سیستم پشتیبان گیری مناسب را نیز تنظیم و راه اندازی کنید. اصولا خود RAID یک جایگزین برای روش های پشتیبان گیری مناسب نیست و حتی اگر سیستم RAID خود را نیز به بهترین نحو ممکن راه اندازی کرده باشید گاهی اوقات ایرادات فیزیکی سرور می تواند اطلاعات را از دسترس شما خارج کند و برای شما دردسر بیافریند.

دانش ریکاوری RAID 

برای ارائه خدمات بازیابی اطلاعاتRAID، ما به طور منظم با انواع سیستم های RAID که شامل پیاده سازی RAID های ترکیبی می باشد، کار می کنیم تا در هر نوبت راه حلی نوآورانه برای حل مشکلات کاربران در این موارد پیدا کنیم.

خطا در RAID های ترکیبی

داستان RAID های ترکیبی که با خطا مواجه می شوند، تا حد زیاد به نحوه آرایش هارد ها و نوع کاربری که از آن میشود بستگی دارد. در بیشتر مواقع، تنظیمات RAID های ترکیبی به گونه ای انجام شده که می تواند خطا در چند هارد را نیز تحمل کند. برای مثال، RAID 0+1، می تواند بعد از ، از کار افتادن یک هارد  به کار خود ادامه دهد. به این ترتیب که هارد دیسک خراب به ندرت موجب ایجاد مشکل در سیستم و از دست رفتن اطلاعات می شود اما با این وجود، RAID 0+1 می تواند در این زمان کمتر متحمل خسارت و از دست دادن داده ها شود.

اگر شما یک سیستم  RAID با تحمل خطای محدود دارید، همیشه باید نگران خرابی هارد و از دست دادن اطلاعات باشید. گاهی اوقات آسیب هایی که به کنترلر سرور وارد می شود، در مواقع زیادی نیز موجب بروز مشکل درRAID می گردد. زمانی که عملکرد کنترلرها به مشکل بخورد، ممکن است در بسیاری از موارد مانع از دسترسی به اطلاعات و داده های نرمال شما شود. خطای کنترلر می تواند در طول بازسازی و یا کارکرد سیستم رخ دهد. در این صورت موجب از بین رفتن داده ها و آسیب جدی می شود.

خطای کاربر یکی دیگر از دلایل به خطر افتادن اطلاعات می باشد. ما  به طور مرتب RAID هایی را دریافت میکنیم که به دلایل مختلف ،مانند فرمت کردن اشتباهی درایو ،over write کردن اطلاعات و یا اشتباهات برنامه نویسی اطلاعاتشان را از دست داده اند. برای بازیابی اطلاعات از دست رفته ، مهندسان ما باید Nested RAID را به طور تخصصی بازسازی و طراحی کنند. همچنین سیستم های بزرگتر نیز مستعد ابتلا به حملات ویروسی هستند که می تواند موجب آسیب های جدی در عرض چند دقیقه شود.

مرحله ای که پس از خرابی سرور اصلی باید طی شود

صرف نظر از اینکه بدانیم منبع مشکل بوجود آمده کجاست،کاری که بلافاصله پس از  خرابی سرور باید به طور مستقیم انجام دهید، تا شانس شما را برای موفقیت بازیابی اطلاعات افزایش دهد این است که به سرعت سرور را خاموش کنید و به هیچ عنوان نباید قسمت های آسیب دیده را بازسازی (Rebuild) کنید.

 این کار باعث پیچیده تر شدن فرآیند بازیابی اطلاعات RAID می شود. توجه داشته باشید که همه علامت هایی که قبل از بروز خطا مشاهده شده و همه کارهایی که بعد از بروز خطا انجام داده اید به ما در امر ریکاوری Raid کمک می کند و باید ثبت شوند. دانستن این نکات برای شما،زمانی که در حال ارائه جزئیات به ما هستید کاربرد دارد.

 همچنین به خاطر داشته باشید که ریکاوری اطلاعات RAID به تخصص و تجربه چندین ساله نیاز دارد و کاری فراتر از داشتن دانش بازیابی طلاعات می باشد.

در ریکاوری RAID باید هم بر تکتیک های بازیابی اطلاعات مسلط بود و از آن مهمتر بر ساختار سیستم های سروری و RAID ،تا بتوان از ترکیب دانش این دو به بهترین نحو ممکن به مطلوب ترین نتیجه ممکن رسید.

مراقب افراد ناشی باشید برای ریکاوری raid باشید

بسیاری از شرکتهایی که ادعا میکنند متخصص بازیابی اطلاعات هستند و همچنین بازیابی اطلاعات RAID سرور انجام میدهند متاسفانه شناخت بسیار کمی نسبت به ساختار و سیستم RAID  دارند و حتی توانایی راه اندازی یک سیستم RAID  معمولی را ندارد (با کمی سوال کردن درباره RAID متوجه خواهید شد) و تا به حال حتی یک RAID سرور راه اندازی ننموده اند ،چه برسد به بازیابی اطلاعات RAID و متاسفانه بعضا با اشتباهات خود باعث از بین رفتن اطلاعات مشتریان برای همیشه شده اند.

در انتخاب یک مرکز بازیابی اطلاعات دقت کنید و سعی کنید شرکتی را انتخاب کنید که رسمیت داشته باشد.

نکته:

در مورد تجربه کاری سوال کنید: هیچ یک از دو سیستم RAID های ترکیبی به یکدیگر شباهت ندارند ،اما مهندسان با تجربه می توانند اثر مثبتی بر این کار داشته باشند و اطلاعات را مثل روز اول بازیابی کنند.

براساس تجارب ما، بیشتر حالت های RAID به طور کامل قابل بازیابی هستند. با این شرط که کاربران سیستم های خود فورا خاموش کنند. آن را ریکاوری یا تعمیر نکنند. سیستم های RAID پیچیده هستند و می توانند از چالش ها و مشکلات اساسی عبور کنند. اما بازیابی اطلاعات RAID شرایط  خاصی دارد که باید این شرایط به طور کامل فراهم شود تا فایل های آسیب دیده بتوانند به حالت قبل بازگردند.

این داستان ادامه دارد… 🙂

نوشته های مرتبط