Skip to content

سوالاتی درباره ریکاوری اطلاعات هارد و سرور برای شما پیش میاد؟

سوالاتی درباره ریکاوری اطلاعات

فهرست و عناوین مقاله

سوالاتی درباره ریکاوری اطلاعات وجود دارد که ممکن است اطلاعاتی در مورد آنها نشنیده باشید. علاوه بر این تبلیغات متناقض زیادی که در این حرفه وجود دارد می تواند سردرگمی های زیادی را برای کسب و کارها ایجاد کند. واقعیت این است که به دلیل تبلیغاتی که توسط برخی از شرکت ها منتشر می شود، اطلاعات اشتباه زیادی (نسبت به اطلاعات درست و قابل اعتماد) در بستر اینترنت وجود دارد. در مقاله امروز مرکز بازیابی اطلاعات ریکام ریکاوری ما به برخی از سوالات که برخی از کاربران از ما پرسیده اند به صورت ساده پاسخ خواهیم داد. اگر سوالی در این پست مطرح نشده است لطفا آن را در بخش نظرات ارسال کنید تا بعدا به این لیست اضافه کنیم.

ریکاوری اطلاعات چیست؟

بازیابی اطلاعات شامل روش های مختلف خواندن اطلاعات با استفاده از متدهای غیر استاندارد است. بسته به مورد پیش آمده ممکن است بازیابی اطلاعات شامل تغییر عملکرد سخت افزاری برای استخراج اطلاعات از دستگاه های ذخیره سازی خراب و آسیب دیده یا خواندن و تجزیه و تحلیل داده ها از سیستم های فایل عادی باشد. برخی از افراد از این عبارت برای بازیابی اطلاعات ذخیره شده در یک نسخه بکاپ استفاده می کنند.

ریکاوری اطلاعات منطقی چیست؟

هنگامی که اطلاعاتی که به خاطر خرابی یا حذف ( و نه خرابی سخت افزاری) از دست رفته دوباره ریکاوری می شوند، به آن بازیابی اطلاعات منطقی گفته می شود. هنگامی که خرابی شامل سخت افزارهای آسیب دیده هستند معمولا یک مورد بازیابی سطح سخت افزاری محسوب می شوند تا یک مورد منطقی. با این حال، حتی در صورت تعمیر سخت افزار و بعد از کامل شدن ریکاوری سخت افزاری، بازیابی اطلاعات منطقی ممکن است هنوز هم لازم باشد.

فایل سیستم یا File System چیست؟

فایل سیستم ساختار ذخیره سازی در درایو منطقی است که برای کنترل نحوه ذخیره فایل ها توسط سیستم عامل استفاده می شود. سیستم فایل شامل جدول یا فهرست هایی است که فایل های منطقی (LBA) فایل های انفرادی را در آنها ذخیره می کنند، همجنین ساختار فولدرها، فهرست بندی ها و نقشه برداری سکتورها در این بخش می باشد. در اصل سیستم فایل بیان می کند که چگونه سیستم عامل تمام اطلاعات مورد نیاز را در هارد ردیابی می کند. یک قیاس ساده این است که سیستم فایل را مانند دفترچه تلفن فرض کنیم.

بازگردانی فایل ها یا بازیابی خام چیست؟

بازیابی خام شامل اسکن داده های خام هارد در حال جستجو برای بازکردن امضاها، کد منحصر به فرد برای شروع یک نوع فایل خاص، سپس استفاده از یک امضای بسته یا باز فایل برای تقریب انتهای هر فایل است.

روش ترجیح داده شده بازیابی اطلاعات تجزیه و تحلیل سیستم فایل اصلی و تعیین محل ذخیره سازی فایل از دست رفته است. اما اگر بیش از حد سیستم فایل از دست رفته باشد، بازیابی خام ممکن است تنها گزینه باشد. عیب بازیابی خام این است که نام فایل اصلی و ساختار فولدر از بین می رود. همچنین، همه انواع فولدرها دارای امضای باز قابل شناسایی نیستند.

هارددیسک یا HDD چیست؟

هارددیسک یا HDD به طور کلی به یک دستگاه ذخیره سازی اشاره دارد که از یک پلاتر چرخان استفاده می کند که دارای یک پوشش مغناطیسی است که باعث می شود سیگنال ها به طور مغناطیسی ذخیره شوند. هارددیسک ها دارای یک هدهای پشته ای هستند که شامل هدهای خواندن و نوشتن است که می تواند بارهای مغناطیسی را از پوشش پلاتر بخواند و در آن بنویسد. در بازار امروزی دو نوع هارددیسک با فرم فکتور ۲.۵ و ۳.۵ اینچ وجود دارد و دارای پلاترهای شیشه ای یا آلومنیومی می باشند.

درایو حالت جامد یا SSD چیست؟

درایو حالت جامد یا SSD یک دستگاه ذخیره سازی اطلاعات است که برای جایگزین شدن هارددیسک ها که از قطعات مکانیکی استفاده می کرند طراحی شدند. به طور معمول این دستگاه ذخیره سازی از حافظه فلش NAND استفاده می کنند اما با این حال برخی از هاردهای اس اس دی جدیدتر هم وجود دارد که از حافظه XPoint 3D  استفاده می کنند.

چرا برای ریکاوری اطلاعات به یک کلین روم یا اتاق تمیز نیاز است؟

هارددیسک ها نسبت به گرد و غبار و یا سایر آلودگی های بسیار حساس هستند و فقط باید در محیط های فیلتر شده باز شوند. اگر اجزای داخلی هارددیسک مانند هد خواندن و نوشتم خراب شده باشد، یک روش تعویض در یک محیط تمیز مورد نیاز است. اغلب اوقات بازیابی اطلاعات در کلین روم انجام نمی شود بلکه در یک کلین هود انجام می شود که بسیاری معتقدند این کار بهتر است. کلین هود معمولا قادر به رعایت استاندارد بالاتر از کلین روم ها هستند. برای بسیاری از انواع ریکاوری اطلاعات، کلین روم ضرور ی نیست. بازیابی اطلاعات که فقط شامل تعمیر فریم ویر، تعمیر و یا تعویض PCB یا بازیابی منطقی است به هیچ وجه به کلین روم نیاز ندارد.

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

Comments are closed for this article!