Skip to content
خانه » کلین روم یا اتاق پاک برای جراحی هارد چیست؟

کلین روم یا اتاق پاک برای جراحی هارد چیست؟

جراحی هارد در کلین روم

فهرست و عناوین مقاله

۰
(۰)

کلین روم یا اتاق پاک برای جراحی هارد چیست؟

کاربرد کلین روم برای جراحی هارد چیست؟ تکنولوژی CleanRoom یا همان اتاق پاک موجب می شود تا شرکت بازیابی اطلاعات بتواند هاردهایی که از نظر فیزیکی آسیب دیده اند را با درصد خطا و ریسک کمتری تعمیر یا ریکاوری اطلاعات کند. در صورتی که کلین روم یا اتاق پاک فراهم نباشد، مهندسان نمی‌توانند با خیال راحت هارد دیسک‌هایی که در اثر ضربه، نوسان برق و یا هر اتفاق دیگری هد خود را از دست داده‌اند و نیاز به جراحی و تعویض هد دارند تعمیر و بازیابی اطلاعات کنند.

برای انجام عملیات تعمیر هارد یا بازیابی اطلاعات به صورت فیزیکی در شرایط ایمن،‌ بهینه‌ترین شیوه داشتنکلین روم  می‌باشد. در طول جراحی هارد هنگامی که هارد باز است حتی کوچک‌ترین ذرات جامد سبب آلوده شدن هارد شده و می‌تواند موجب عدم امکان بازیابی اطلاعات شود.

مزایای جراحی هارد در کلین روم 

در برخی موارد برای تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال یا اینترنال که دچار مشکلات سخت افزاری از قبیل خرابی هد شده اند نیاز به باز کردن هارد می‌باشد و اینجاست که وجود یک کلین روم نیاز میباشد.

در کلین روم بدلیل وجود فیلترهای تصفیه هوا درصد آلودگی ذرات معلق در هوا به ۹۹.۹۹ درصد کاهش میابد که در مقایسه‌ی فضای داخلی هارد دیسک با فضای خارج آن وجود اتاق پاک یک نیاز ضروری  برای جراحی هارد می‌باشد.

همان طور که گفتیم اگر ذرات معلق در هوا روی سطح پلاتر بنشینند ممکن باعث آسیب‌های غیرقابل برگشتی به سطح مغناطیسی دیسک‌ها از قبیل ایجاد بدسکتور یا عدم دسترسی به ناحیه آلوده شده شوند.

چرا کلین روم برای جراحی هارد دیسک مهم است؟

فضای اطراف ما پر است از ذرات معلقی که با چشم قابل دیدن نیستن. اگر این ذرات خیلی خیلی ریز بعد از باز کردن درب هارد روی سطح دیسک قرار بگیرند باعث بوجود آمدن صدمات جبران ناپذیری خواهند شد که در مورد جراحی هارد بسیار حیاتی می‌باشد.

گاها افراد به هر دلیلی درب هارد خود را در فضای معمولی مثل اتاق یا فضای آزاد باز کرده‌اند و باعث خرابی‌های غیر قابل جبران شده اند. و البته متأسفانه متوجه خواهید شد که بازار پر است از شرکت‌هایی که در مورد قابلیت‌های Clean Room بزرگنمایی کرده و موارد غیر واقعی را بیان می‌کنند.

سخن آخر:

اگر اطلاعات مهمی روی هارد دارید و هاردتان به هر دلیلی دچار آسیب فیزیکی شده و به صدا افتاده یا کار نمیکنه، احتمالا شما نیاز به جراحی هارد در کلین روم مجهز دارید، پس توصیه می‌کنیم به هیچ وجه خودتون اقدام به باز کردن درب هارد نکنید و به یک مرکز تخصصصی تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد مراجعه کنید.

همه مهندسان هارد ریکاوری حرفه‌ای هستند و هنگام انجام عملیات بازیابی اطلاعات از هارد دیسک ها و RAID و همچنین دیگر ابزار ذخیره اطلاعات از محیطی که به خوبی آماده شده استفاده می‌کنند. ما مفتخر به فراهم کردن ایمن‌ترین شرایط (از هر لحاظ) برای مشتریان‌مان هستیم.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۰ / ۵. میزان امتیاز ۰

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

۱ Comment

  1. Visitor Rating: 5 Stars


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + شانزده =