برای اکثر افراد، هارد مناسب فراتر از یک شی ساده است. هاردها فایل های کاری، موسیقی های مورد علاقه و فیلم های شخصی ما را ذخیره می کنند. در اصل هاردها بایگانی زندگی دیجیتالی ما هستند. خرید هارد می تواند یک انتخاب سخت باشد. این مقاله با هدف کمک به شما برای انتخابی آگاهانه تر نوشته شده است. از آنجایی که اکثر کاربران برای اطلاعات خود از اهمیت خاصی قائلند فکر می کنیم ایده خوبی است که قبل از خرید هارد مناسب ملاحظات زیر را در نظر داشته باشید.

هارد HDD بخریم یا SSD؟

یکی از مهمترین تصمیماتی که شما هنگام خرید هارد با آن روبرو می شوید این است که HDD بخرید یا SSD. هر دو نوع هارد مزایا و معایب خاص خود را دارند، اما هاردی که انتخاب می کنید به نوع استفاده شما بستگی دارد. به عنوان مثال اگر قصد دارید از هارد برای ذخیره طولانی مدت نسخه بکاپ استفاده کنید هارد HDD برای شما بهتر است. هاردهای HDD نسبت به هاردهای SSD قیمت پایین تری دارند بنابراین برای ذخیره اطلاعات بالا هزینه کمتری می برد. از طرف دیگر اگر قصد دارید به طور منظم به هارد دسترسی داشته باشید و سیستم عامل شما سریعتر بوت شود، احتمالا هارد SSD برای شما مناسبتر خواهد بود. هاردهای SSD اطلاعات را سریعتر می خوانند و می نویسند و برای ذخیره به اطلاعاتی که غالبا به آنها دسترسی دارید مناسب تر هستند. در مورد تفاوت هارد SSD و HDD بیشتر بدانید…

چگونه یک هارد مناسب انتخاب کنیم؟

چه ظرفیتی از هارد مناسب است؟

بعد از اینکه تصمیم گرفتید که هارد HDD یا SSD خریداری کنید باید تصمیم بگیرید که به چه ظرفیت ذخیره سازی نیاز دارید. این گزینه هم کاملا به انچه که شما ذخیره می کنید بستگی دارد. اگر می خواهید تعداد کمی از فایل ها را بین سیستم و هارد خود انتقال و ذخیره کنید می توانید یک هارد قابل حمل خریداری کنید. این نوع هاردها قابلیت دسترسی و جابجایی ساده را فراهم می کنند و به طور کلی در ظرفیت های ۱ و ۴ ترابایت در دسترس هستند. از طرف دیگر اگر به دنبال تهیه نسخه پشتیبان از کل اطلاعات سیستم خود نیاز دارید به یک هارد با ظرفیت بالاتر نیاز خواهید داشت. اکثر کامپیوترهای دسکتاپ دارای ظرفیت ۴ تا ۱۶ ترابایت هستند، یک هارد ۱۰ ترابایتی معمولا می تواند ۱.۸ میلیون عکس را ذخیره کند، که برای اکثر کاربران این ججم مناسب است.

چه سرعتی از هارد مناسب است؟

در اصل سرعت هارد را بر اساس RPM یا دور در دقیقه اندازه گیری می کنند هر چه هارد سریعتر دور بزند انتقال داده به هارد با سرعت بیشتری انجام می شود، به عنوان مثال یک هارد ۷۲۰۰RPM همیشه سریعتر از یک هارد ۵۴۰۰RPM است.

چگونه یک هارد مناسب انتخاب کنیم؟

میزان خرابی یک هارد مناسب چقدر است؟

از آنجا که هاردهای HDD دارای قطعات متحرک مکانیکی هستند باید تصدیق کنیم که به مرور زمان دچار اصطکاک و فرسودگی می شوند. برخی از مدل های هارددیسک مکانیکی نسبت به سایر هاردها نرخ خرابی متفاوتی دارند. بنابراین لازم است که در مورد مدل های مد نظر خود تحقیق کنید. طبق بررسی های انجام شده یک هارددیسک دارای میزان خرابی ۱.۵ میلیون ساعت است در حالی که یک هارد SSD دارای میزان خرابی ۲ میلیون ساعت است. با این حال، همانطور که در بالا توضیح داده شد، اگر دنبال یک هارد برای ذخیره طولانی مدت اطلاعات هستید هاردهای HDD بسیار با دوام تر از هاردهای SSD هستند.

چه هزینه ای را برای هارد مناسب پرداخت کنیم؟

هاردهای ارزانتر قطعا بهترین گزینه نیستند، مخصوصا اینکه هاردهای تقلبی در بازارهای آنلاین به راحتی به فروش می رسد. در حین خرید متوجه خواهید شد که رنج قیمت تا حد زیادی به برند و ظرفیت ذخیره سازی بستگی دارد. این امر به عهده شماست که مشخص کنید مدام یک از فاکتورهایی که در بالا توضیح داده شد برای شما مهمتر است و برندی را پیدا کنید که به آن اعتماد داشته باشید.

آیا برای ایکس باکس و پلی استیشن باید هارد خریداری کنید؟

در حالی که طرفداران خوبی برای هاردهای HDD به منظور ذخیره سازی اطلاعات هستم اما بازی بحث دیگری دارد. هاردی که شما انتخاب می کنید می تواند روی عملکرد بازی به طور جدی تاثیر بگذارد، بنابراین همیشه SSD انتخاب کنید. با سرعت لود شدن سریعتر، هارد های اس اس دی کاملا از هاردهای مکانیکی پیشی گرفته اند و تجربه بازی لذت بخشی را ارائه می دهند. امیدواریم که اطلاعات بالا به شما کمک کند که در مورد خرید هارد مناسب راحت تر تصمیم گیری کنید.

چگونه یک هارد مناسب انتخاب کنیم؟

نوشته های مرتبط