Skip to content
خانه » مزایای هاردهای هلیومی چیست؟

مزایای هاردهای هلیومی چیست؟

هارد helium | مزایا هارد هلیومی

فهرست و عناوین مقاله

مزایای هاردهای هلیومی چیست؟ هارد دیسک هلیومی یک هارد دیسک (HDD) با ظرفیت بالا است که با هلیوم پر شده است. این فناوری هارد دیسک جایگزینی برای هارد دیسک‌هایی است که با هوا پر می‌شوند. فناوری هاردهای هلیومی با اکثر فناوری‌های ذخیره سازی مغناطیسی استاندارد صنعتی مانند PMR، TDMR، SMR، MAMR، HAMR و BPM سازگار است.

تاریخچه هارد هلیومی

 گفته می‌شود که اولین هاردهای هلیومی با ظرفیت ۶ ترابایت در نوامبر ۲۰۱۳ توسط شرکت HGST زیرمجموعه شرکت وسترن دیجیتال به صورت تجاری ساخته شد. این هارد ۶ ترابایتی نه تنها از هلیوم پر شده بود بلکه بالاترین ظرفیت ذخیره سازی را ارائه می‌داد. کمی بیش از ۴ سال بعد به سرعت پیشرفت‌هایی ایجاد شد و یک هارد ۱۲ ترابایتی که با هلیوم پر شده بود به بازار عرضه شد، در حال حاضر می‌توان هاردهای ۱۴ ترابایتی، ۱۶ ترابایتی را هم در بازار یافت.

مزایای هاردهای هلیومی

همه ما می‌دانیم که هلیوم از هوا سبک‌تر است به همین دلیل کشش کمتری را در بالای پلاتر‌های ایجاد می‌کنند. در داخل هاردی که با هوا پر شده است، پلاترها به سرعت در حال چرخش هستند که با سرعتی مانند ۷۲۰۰ دور در دقیقه می‌چرخند. هوای داخلی به مقدار زیادی به کشش روی پلاترها اضافه میکند که به نوبه خود مقدار قابل توجهی انرژی اضافی را برای چرخش پلاترها نیاز دارد. تعویض هوای داخل هارد با هلیوم باعث کاهش میزان کشش می‌شود و در نتیجه مقدار انرژی لازم برای چرخش پلاترها به طور معمول ۲۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.

مزایای هاردهای هلیومی چیست؟

ما همچنین می‌دانیم که بعد از گذشت چند روز، یک بادکنک که با هلیوم پر شده است به زمین می‌افتد. این یکی از چالش‌های مهم در استفاده از هلیوم در داخل هارد دیسک‌ها بود. هلیوم از بیتر کانتینرها فرار می‌کند (حتی اگر به خوبی بسته بندی شده باشد). سال‌ها طول کشید تا تولیدکنندگان هارد دیسک یک کانتینر ایجاد کنند که بتواند هلیوم ر در خود نگه دارد و این در حالی بود که هنوز هارد باید کار می‌کرد. این کانیتر به هاردهای هلیومی اجازه داد تا در طول عمر خود از عملکرد لازم را ارائه دهند.

هلیوم باعث افزایس کارایی می‌شود

در مقایسه با هوا، هلیوم دارای چگالی یک هفتم است. در هاردهای سنتی، هوای داخلی به طور معمول مقدار زیادی از کشش را وری پلاترها ایجاد می‌کند و برای چرخش نیاز به انرژی بیشتری دارد. تعویض هوا با هلیوم باعث ماهش میزان انرژی لازم برای چرخش پلاترها می‌شود. براساس برخی از تخمین ها، هاردهای هلیومی نسبت به هاردهای پر شده با هوا ۲۰ درصد کارآمدتر هستند. علاوه‌بر این، هاردهای هلیومی سرعت انتقال داده متوالی بالاتری را ارائه می‌دهد.

هارد‌های هلیومی در دیتاسنترها

هارد دیسک‌های هلیومی جدیدتر برای دیتاسنترها به خصوص دیتاسنترهای ابری مزایای زیادی را به همراه دارد. در حالی که هاردها با ظرفیت ۱۴ ترابایت می‌توانند ضمن کاهش مصرف انرژی، ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات را در هر راک به حداکثر می‌رسانند. هاردهای هلیومی نیاز به خنک کنندگی کمتری دارند که باعث کاهش هزینه‌های کلی می‌شود. با پیشرفت فناوری هلیوم، ظرفیت ذخیره سازی هم افزایش می یاید. در واقع وسترن دیجیتال اعلام کرده است که هاردهای هلیومی ۲۰ ترابایتی خود را با استفاده از ۹ پلاتر ساخته است که هر پلاتر دارای ظرفیت ۲.۲۲ ترابایت و MTBF حدودا ۲.۵ میلیون ساعت است و با رابط SAS و SATA سازگاری دارد.

هاردهای هلیومی برای مصارف خانگی

در حال حاضر هاردهای هلیومی در بازار به طور محدودی عرضه می‌شود. هاردهای استاندارد هاردهای ۳.۵ اینچی هستند که از قابلیت PMR در محفظه پر هلیوم پشتیبانی می‌کنند و در ظرفیت های ۱۰ ترابایتی عرضه می‌شوند.

مقایسه هاردهای پر شده با هوا و هلیومی

چند روش مختلف برای مقایسه این دو هوع هارد وجود دارد. در ادامه شما می‌توانید تصویری از مقایسه هاردهای ۸ ترابایتی، ۱۰ ترابایتی و ۱۲ ترابایتی را مشاهده کنید. بارزترین چیزی کi در اینجا به نظر می‌رسد نرخ خرابی سالانه یا AFR است که در هر دو نوع تفاوت جزئی وجود دارد. با توجه به این شواهد می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که استفاده از هلیوم به جای هوا روی AFR تاثیر چندانی نمی‌گذارد. مورد بعدی میزان خرابی هاردهای هلیومی است که معادل ۱.۰۸ درصد بود در حالی که میزان خرابی هاردهای پر شده با هوا معادل ۱.۶۱ درصد می‌باشد که این نشان می‌دهد که نرخ خرابی هاردهای هلیومی کمتر می‌باشد.

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =