مزایای هاردهای هلیومی چیست؟

مزایای هاردهای هلیومی چیست؟ هارددیسک هلیومی یک هارددیسک (HDD) با ظرفیت بالا است که با هلیوم پر شده است. این فناوری هارددیسک جایگزینی برای هارددیسک هایی است که با هوا پر می شوند. فناوری هاردهای هلیومی با اکثر فناوری های ذخیره سازی مغناطیسی استاندارد سنعتی مانند PMR، TDMR، SMR، MAMR، HAMR و BPM سازگار است.

تاریخچه هارد هلیومی

 گفته می شود که اولین هاردهای هلیومی با ظرفیت ۶ ترابایت در نوامبر ۲۰۱۳ توسط شرکت HGST زیر مجموعه شرکت وسترن دیجیتال به صورت تجاری ساخته شد. این هارد ۶ ترابایتی نه تنها از هلیوم پر شده بود بلکه بالاترین ظرفیت ذخیره سازی را ارائه می داد. کمی بیش از ۴ سال بعد به سرعت پیشرفت هایی ایجاد شد و یک هارد ۱۲ ترابایتی که با هلیوم پر شده بود به بازار عرضه شد، در حال حاضر می توان هاردهای ۱۴ ترابایتی، ۱۶ ترابایتی را هم در بازار یافت.

مزایای هاردهای هلیومی

همه ما می دانیم که هلیوم از هوا سبکتر است به همین دلیل کشش کمتری را در بالای پلاترهای ایجاد می کنند. در داخل هاردی که با هوا پر شده است، پلاترها به سرعت در حال چرخش هستند که با سرعتی مانند ۷۲۰۰ دور در دقیقه می چرخند. هوای داخلی به مقدار زیادی به کشش روی پلاترها اضافه می کند که به نوبه خود مقدار قابل توجهی انرژی اضافی را برای چرخش پلاترها نیاز دارد. تعویض هوای داخل هارد با هلیوم باعث کاهش میزان کشش می شود و در نتیجه مقدار انرژی لازم برای چرخش پلاترها به طور معمول ۲۰ درصد کاهش پیدا می کند.

مزایای هاردهای هلیومی چیست؟

ما همچنین می دانیم که بعد از گذشت چند روز، یک بادکنک که با هلیوم پر شده است به زمین می افتد. این یکی از چالش های مهم در استفاده از هلیوم در داخل هارددیسک ها بود. هلیوم از بیتر کانتینرها فرار می کند (حتی اگر به خوبی بسته بندی شده باشد). سال ها طول کشید تا تولیدکنندگان هارددیسک یک کانتینر ایجاد کنند که بتواند هلیوم ر در خود نگه دارد و این در حالی بود که هنوز هارد باید کار می کرد. این کانیتر به هاردهای هلیومی اجازه داد تا در طول عمر خود از عملکرد لازم را ارائه دهند.

هلیوم باعث افزایس کارایی می شود

در مقایسه با هوا، هلیوم دارای چگالی یک هفتم است. در هاردهای سنتی، هوای داخلی به طور معمول مقدار زیادی از کشش را وری پلاترها ایجاد می کند و برای چرخش نیاز به انرژی بیشتری دارد. تعویض هوا با هلیوم باعث ماهش میزان انرژی لازم برای چرخش پلاترها می شود. براساس برخی از تخمین ها، هاردهای هلیومی نسبت به هاردهای پر شده با هوا ۲۰ درصد کارآمدتر هستند. علاوه بر این، هاردهای هلیومی سرعت انتقال داده متوالی بالاتری را ارائه می دهد.

هاردهای هلیومی در دیتاسنترها

هارددیسک های هلیومی جدیدتر برای دیتاسنترها به خصوص دیتاسنترهای ابری مزایای زیادی را به همراه دارد. در حالی که هاردها با ظرفیت ۱۴ ترابایت می توانند ضمن کاهش مصرف انرژی، ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات را در هر راک به حداکثر می رسانند. هاردهای هلیومی نیاز به خنک کنندگی کمتری دارند که باعث کاهش هزینه های کلی می شود. با پیشرفت فناوری هلیوم، ظرفیت ذخیره سازی هم افزایش می یاید. در واقع وسترن دیجیتال اعلام کرده است که هاردهای هلیومی ۲۰ ترابایتی خود را با استفاده از ۹ پلاتر ساخته است که هر پلاتر دارای ظرفیت ۲.۲۲ ترابایت و MTBF حدودا ۲.۵ میلیون ساعت است و با رابط SAS و SATA سازگاری دارد.

هاردهای هلیومی برای مصارف خانگی

در حال حاضر هاردهای هلیومی در بازار به طور محدودی عرضه می شود. هاردهای استاندارد هاردهای ۳.۵ اینچی هستند که از قابلیت PMR در محفظه پر هلیوم پشتیبانی می کنند و در ظرفیت های ۱۰ ترابایتی عرضه می شوند.

مقایسه هاردهای پر شده با هوا و هلیومی

چند روش مختلف برای مقایسه این دو هوع هارد وجود دارد. در ادامه شما می توانید تصویری از مقایسه هاردهای ۸ ترابایتی، ۱۰ ترابایتی و ۱۲ ترابایتی را مشاهده کنید. بارزترین چیزی کع در اینجا به نظر می رسد نرخ خرابی سالانه یا AFR است که در هر دو نوع تفاوت جزئی وجود دارد. با توجه به این شواهد می توان اینگونه نتیجه گرفت که استفاده از هلیوم به جای هوا روی AFR تاثیر چندانی نمی گذارد. مورد بعدی میزان خرابی هاردهای هلیومی است که معادل ۱.۰۸ درصد بود در حالی که میزان خرابی هاردهای پر شده با هوا معادل ۱.۶۱ درصد می باشد که این نشان می دهد که نرخ خرابی هاردهای هلیومی کمتر می باشد.

نوشته های مرتبط
بررسی انواع کارت حافظه و تفاوت آنهاسیستم فایل