Skip to content

حقیقت هاردهای ضد ضربه و ضد آب

هارد ضد ضربه چیست

فهرست و عناوین مقاله

حقیقت هاردهای ضد ضربه و ضد آب – در دنیای امروزی به علت افزایش حجم فایل ها و آرشیو کردن اطلاعات و محدودیت فضایی که هاردهای اینترنال ارائه می دهند هاردهای اکسترنال از محبوبیت خاصی برخوردار شده اند. افرادی که به دنبال خرید این دسته از هارها هستند از قابلیت هایی مانند مقاوم بودن در برابر گرد و غبار، شوک های الکتریکی خوشحال خواهند شد و به دنبال هاردهای ضد ضربه و ضد آب هستند. همه ما مقاوم بودن دستگاه از جمله هارددیسک ها را دوست داریم. چه چیزی بهتر از یک هارد ضد ضربه و ضد آب می تواند به شما در حفظ اطلاعات حساس و مهم تان کمک کند. اما حقیقت هاردهای ضد ضربه و ضد آب چیست؟ در ادامه می خواهیم به صورت اجمالی به این موضوع بپردازیم.

هاردهای ضد ضربه

هاردهای ضد ضربه بدنه شان با استفاده از پلاستیک های مقاوم ساخته می شوند و در صورت افتادن هارد از ارتفاع از اطلاعات ذخیره شده در هارد محافظت می کنند. این موضوع را شرکت Adata به خوبی بیان می کند. به طور مثال هارد اکسترنال  HD710 Pro از سه لایه مقاوم در برابر ضربه ساخته شده اند.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید این هارد از سه لایه سیلیکونی، بافر جذب شوک و پوسته پلاستیکی ساخته شده است. این پوشش سیلیکونی در مقابل ضربه و افتادن هارد از ارتفاع مقاوم می باشد. اما باید توجه داشته باشید که هر هارد از محدودیت ارتفاع برخوردار است به طور مثال یک هارد ممکن است با افتادن از ارتفاع ۱ متر آسیب ببیند در حالی که هارد دیگر مقاوت افتادن از ارتفاع ۲ متری را دارد. برای اطلاعات از ارتفاع شما باید به مشخصات محصول هارد دقت کنید.

حقیقت هاردهای ضد ضربه و ضد آب

همانطور که در بالا اشاره کردیم این دسته از هاردها از بافر ضد شوک استفاده می کنند. اما هاردهای ضد شوک چه هستند؟ هاردهای ضد شوک با استفاده از سنسورهایی که به صورت داخلی در هارد تعبیه شده اند تکان های وارد شده به هارد را تشخیص می دهند و هد را از روی صفحه های مغناطیسی پلاتر بر می دارند و به این منوال از آسیب دیدن اطلاعات جلوگیری می کنند.

در اینجا باز هم هارد اکسترنال HD710 Pro را مثال می زنیم. در این هارد سنسورهای ضد شوک تعبیه شده است، در صورت بروز هر گونه شوکی، هارد بلافاصله تمام فعالیت های هارد را متوقف می کند و بعد از رد شدن خطر هارد به فعالین خود ادامه می دهد. با این کار ای دیتا از بروز بدسکتور شدن هارد جلوگیری می کند. بسیاری از شرکت های دیگر از فناوری ضد شوک در هارد های خود استفاده می کنند به طور مثال شرکت سیگیت با قرار دادن حرف G در انتهای کد محصول نشان می دهد که هارد از فناوری ضد شوک برخوردار است. با فناوری ذخیره سازی هارددیسک آشنا شوید!

حقیقت هاردهای ضد ضربه و ضد آب

هاردهای ضد آب

اول از همه باید به این موضوع اشاره کنیم که ضد آب با مقاوم در برابر آب تفاوت دارد. ضد آب به این معناست که یک دستگاه برای مدت طولانی و بدون توجه به تعداد ساعت می تواند در آب غوطه ورد بماند اما مقاوم در برابر آب به این معناست که یک محصول می تواند تا حدودی و نه کاملا در مقابل نفوذ آب مقاومت کند. پس اصطلاح هاردهای ضد آبی که در اینترنت رواج یافته است باید با عبارت هاردهای مقاوم در برابر آب جایگزین شوند. همیشه وقتی ما در مورد هاردهای مقاوم در برابر آب صحبت می کنیم میزان مقاوت آنها در برابر آب بسیار مهم می باشد، این دسته از هاردها نمی توانند به طور نامحدودی در آب باقی بمانند. IP استانداردی است که توسط کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک (IEC) برای تعیین میزان مقاومت یک وسیله الکتریکی در برابر آب، گرد و غبار تعریف می شود. به طور کلی بعد از IPxx دو عدد تعریف می شود که هر کدام معنای خاصی دارد.

عدد اول از سمت چپ:

عدد ۰ بدان معناست که هارد یا دستگاه الکتریکی مورد نظر هیچ مقاومتی در برابر نفوذ جامدات ندارد.

عدد ۱ بدان معناست که هارد یا دستگاه الکتریکی مورد نظر به گونه‌ای طراحی شده که نفوذ جامدات با حجم ۵۰ میلیمتر مکعب و بیشتر به داخل آن امکانپذیر نخواهد بود.

عدد ۲ بدان معناست که هارد یا دستگاه الکتریکی مورد نظر به گونه‌ای طراحی شده که نفوذ جامدات با حجم ۱۲ میلیمتر مکعب و بیشتر به داخل آن امکانپذیر نخواهد بود.

عدد ۳ بدان معناست که هارد یا دستگاه الکتریکی مورد نظر به گونه‌ای طراحی شده که نفوذ جامدات با حجم ۲.۵ میلیمتر مکعب و بیشتر به داخل آن امکانپذیر نخواهد بود.

عدد ۴ بدان معناست که هارد یا دستگاه الکتریکی مورد نظر به گونه‌ای طراحی شده که نفوذ جامدات با حجم ۱ میلیمتر مکعب و بیشتر به داخل آن امکانپذیر نخواهد بود.

عدد ۵ بدان معناست که هارد یا دستگاه الکتریکی مورد نظر به گونه‌ای طراحی شده که نفوذ گرد و غبار به داخل آن امکان پذیر نیست.

عدد ۶ بدان معناست که هارد یا دستگاه الکتریکی مورد نظر به گونه‌ای طراحی شده که کاملا در برابر نفوذ گرد و غبار با داخل آن عایق بوده و به بهترین شکل ممکن طراحی شده است.

عدد دوم از سمت چپ:

عدد ۰ نشان می دهد که هارد یا دستگاه الکتریکی مورد نظر هیچ مقاومتی در برابر نفوذ آب و مایعات ندارد.

عدد ۱ نشان می دهد که هارد تنها در برابر پاشش آب به صورت عمودی می تواند مقاومت کند.

عدد ۲ نشان می دهد که هارد در برابر اسپری شدن آب با زواینه ۰ تا ۱۵ درجه مقاوم است.

عدد ۳ نشان می دهد که هارد در برابر پاشش آب با زوایه ۰ تا ۶۰ درجه مقاوم است.

عدد ۴ نسان می دهد که هارد در مقابل پاشش آب با فشار معمول در هر زاویه ای مقاوم است.

عدد ۵ نشان می دهد که هارد در مقابل پاشش آب با فشار بالا در هر زاویه مقاوم استو

عدد ۶ نشان می دهد که هارد در برابر پاشش معمول و بالای آب در هر زاویه ای مقاوم است.

عدد ۷ نشان می دهد که هارد تا عمق ۱۵ الی ۱۰۰ متر آب مقاوم است

و عدد ۸ نشان می دهد که هارد تا عمق ۱.۵ متری می تواند مقاومت کند.

اگر باز هم به مثال HD710 Pro خود برگردیم متوجه خواهید شد که این هارد از استاندارد IP68 پشتیبانی می کند و این بدان معناست که این هارد در برابر گرد و غبار مقاوم بوده و می تواند تا ۶۰ دقیقه در عمق ۱.۵ الی ۲ متری آب مقاومت کند. امیدواریم توانسته باشیم شما را تا حدودی با فناوری هاردهای ضد ضربه و ضد آب آشنا کنیم، در آخر از شما دعوت می کنیم با بهترین هاردهای سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ آشنا شوید.

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =