Skip to content
خانه » چرا هاردها ظرفیت اشتباه در ویندوز نمایش می‌دهند؟

چرا هاردها ظرفیت اشتباه در ویندوز نمایش می‌دهند؟

ظرفیت هارد دیسک

فهرست و عناوین مقاله

۴.۳
(۳)

چرا ظرفیت هارد در ویندوز اشتباه نمایش داده می‌شود؟

ظرفیت واقعی هارد شما چقدر است؟ چرا هارد ها ظرفیت اشتباه در ویندوز نمایش می‌دهند؟ حتماً برای شما هم پیش آمده که یک هارد با ظرفیت ۵۰۰ گیگابایت بخرید و بعد آن را به کامپیوتر وصل کنید و ببینید حجم آن مثلاً ۴۶۰ گیگابایت است. شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چه بلایی سر بقیه‌ی گیگابایت‌ها آمده است؟ قبلا در هارد ریکاوری به سوال “چرا هارد خراب می‌شود؟” پاسخ دادیم در ادامه ما به چرا مشکل کم شدن حجم هارد برای شما ایجاد شده است؟ پاسخ خواهیم داد.

چرا هارد‌ درایو‌ها حجمی متفاوت از آنچه بیان شده را نشان می‌دهند؟

آیا نمایش حجم ‌هاردها ، یعنی حجم کمتر نسبت به‌ اندازه نامی خود نشان‌دهنده خراب شدن هارد است؟ در واقع نه. چند دلیل وجود دارد که باعث این مشکل می‌شود که فضای هارد کمتر از مقدار واقعیش نمایش داده شود.

به عنوان مثال حتماً برای شما هم پیش آمده که یک هارد با ظرفیت ۵۰۰ گیگابایت بخرید و بعد آن را به کامپیوتر وصل کنید و ببینید حجم آن مثلاً ۴۶۰ گیگابایت است. این درحالیست که شما هیچ اطلاعاتی در هارد خود ذخیره نکرده‌اید و این مشکل حتی در فلش مموری شما و دستگاه‌های دیگر ذخیره سازی نیز رخ می‌دهد.

تعدادی از کاربران مرکز بازیابی اطلاعات هارد ریکاوری گزارش داده‌اند که یک هارد اکسترنال با ظرفیت ۱ ترابایت خریداری کرده‌اند اما به طور عجیبی متوجه شده‌اند که فضای خالی هاردشان ۰٫۱۸ ترابایت است. برای بیش از ۲۰۰ گیگابایت دیگر چه اتفاقی افتاده است؟ چرا ویندوز فضای خالی هارد را اشتباه نشان می‌دهد؟ آیا می‌توان مشکل کم شدن حجم هارد را رفع کرد؟ علت نمایش اشتباه ظرفیت هارد دیسک چیست؟ علاوه‌براینکه شما ممکن است یک هارد تقلبی را خریداری کرده باشید.

۳ دلیل دیگر وجود دارد که باعث نمایش اشتباه فضای خالی هارد اکسترنال و اینترنال می‌شود:

  1. پارتیشن یا فایل های مخفی وجود دارد که مقدار مشخصی از فضای خالی هارد شما را اشغال کرده است.
  2. سیستم شما ویروسی شده است و با کپی کردن اطلاعات و ایجاد پوشه های آلوده متنوع فضای هارد شما را تسخیر کرده است.
  3. در طول فرآیند پارتیشن بندی ممکن است فضای خیلی زیادی را تخصیص نداده باشید.

چرا ظرفیت واقعی هاردها کمتر نمایش داده می‌شود؟

اگر به هاردها، فلش‌های USB و وسایل ذخیره‌سازی دیگر توجه کرده باشید، حتما متوجه شده‌اید که وقتی آن‌ها را برای نخستین بار به کامپیوتر وصل و فرمت می‌کنید، ظرفیت واقعی هاردها کمتر نمایش داده می‌شود. دلیل این تفاوت به خاطر تفاوت در شیوه‌ی اندازه‌گیری ظرفیت هارد دیسک از طرف تولیدکنندگان و ویندوز است. به عبارت دیگر، روشی که ویندوز ظرفیت هارد دیسک را محاسبه می‌کند، با روشی که تولیدکنندگان این ظرفیت را می‌سنجند، تفاوت دارد.

همچنین ویندوز به بخشی از ظرفیت هارد دیسک نیاز دارد تا اطلاعات مربوط به پارتیشن‌بندی و گاه بوت شدن ویندوز را در آن ذخیره کند. گرچه با توجه به حجم هاردهای امروزی، این مقدار چندان زیاد نیست.

از نظر یک تولیدکننده‌ی هارد، یک کیلوبایت برابر است با ۱۰۰۰ بایت، یک مگابایت برابر است با ۱۰۰۰ کیلوبایت و یک گیگابایت برابر است با ۱۰۰۰ مگابایت است. به این ترتیب یک هارد ۵۰۰ گیگابایتی، ۵۰۰ میلیارد بایت ظرفیت دارد و منظور تولیدکننده از هارد ۵۰۰ گیگابایتی، یک چنین ظرفیتی است.

اما تولیدکنندگان رم از این شیوه برای محاسبه استفاده نمی‌کنند. از نظر آن‌ها هر کیلوبایت ۱۰۲۴ بایت، هر مگابایت ۱۰۲۴ کیلوبایت و هر گیگابایت ۱۰۲۴ مگابایت است. به این ترتیب یک هارد ۵۰۰ گیگابایتی با شیوه‌ی قبل، برابر است با یک هارد ۴۶۵ گیگبایتی است و با جایگذاری این اعداد در فرمول محاسبه ظرفیت هارد دیسک داریم:

گیگابایت ۴۶۵٫۶۶ = (۱۰۲۴*۱۰۲۴*۱۰۲۴) / ۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰

توجه داشته باشید که تولیدکنندگان از معنای دقیقِ پیشوندِ گیگا استفاده می‌کنند که به معنای توانی از هزار است، در حالی اصطلاح درست برای توان‌های ۱۰۲۴، گیگابایت است. در حالی که ویندوز از توان‌های ۱۰۲۴ برای محاسبه‌ی ظرفیت هارد استفاده می‌کند، تولیدکنندگان همچنان به محاسبه خود یعنی همان روش اول ادامه می‌دهند.

راه‌حل این موضوع این است که تولیدکنندگان یا سیستم‌عامل‌ها روش محاسبه‌ی خود را تغییر بدهند. هم‌اکنون OS X این کار را کرده است و ظرفیت هارد دیسک را به همان روش تولیدکنندگان محاسبه می‌کند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۴.۳ / ۵. میزان امتیاز ۳

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

۲ Comments

  1. Visitor Rating: 5 Stars

  2. Visitor Rating: 5 Stars


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − پنج =