چرا هارد دیسک خراب می شود؟

این یک مشکل رایج است. برق به هارد دیسک شما می رسد اما هارد دیسک هیچ کاری نمی کند. وقتی که هارد دیسک کامپیوتر شما خراب می شود، شما نمی توانید به هیچ کدام از اطلاعاتی که بر روی هارد دیسک ذخیره شده است دسترسی داشته باشید. شما ممکن است صداهایی را بشنوید اما اغلب این سروصداها  بعد از اینکه هارد دیسک خراب می شود از کامپیوتر شنیده می شود. درک اینکه چرا چرخش هارد دیسک متوقف شده است اولین گام در جهت دسترسی به فایل های با ارزش ذخیره شده در هارد دیسک می باشد.

دلایل خراب شدن هارد دیسک:

چند دلیل وجود دارد که می تواند موجب خراب شدن هارد دیسک شود .

۱- آسیب الکتریکی برد : نوسان شدید برق باعث آسیب رساندن به برد هارد دیسک می شود.

۲- خراب شدن هد: این اتفاق زمانی که هدهای خواندن / نوشتن هارد دیسک به پلاترها برخورد کند.

۳- ضربه ناگهانی

بهتر است که هر کدام را به صورت دقیق تر توضیح دهیم تا ببیند آیا به وضعیت خاص شما شبیه است یا نه!

جریان سریع برق:

مانند همه ی قطعات الکترونیکی، هارد دیسک ها در برابر جریان های سریع برق مصون نیستند. در صورت وقوع تغییر ناگهانی برق، یا افزایش غیر منتظره برق در ساختمان یا خانه، اجزای موجود در صفحه مدار (PCB) هارد دیسک شما می توانند آسیب ببینند. جریان برق همچنین می تواند بر روی منبع تغذیه کامپیوتر تأثیر بگذارد. اگر شما کامپیوترتان را روشن کنید و بلافاصله خود به خود خاموش می شود، احتمالا این مشکل به قسمت منبع تغذیه کامپیوتر شما مربوط می شود.

اگر کامپوتر شما روشن باقی می ماند، اما  هارد دیسک کامپیوتر شما پاسخی نمی دهد، احتمالا مشکل از صفحه مدار هارد دیسک است. مشکلات مربوط به چرخش که موجب ایجاد صدا می شوند معمولا ارتباطی به صفحه مدار هارد دیسک ندارد. در صورتیکه فقط PCB عوض شود دوباره هارد دیسک کار نمی کند. کامپیوتر ها دارای اطلاعات مختلفی از سیستم عامل می باشند، که بر روی آنها ذخیره می شود. بنابراین لازم است که PCB که برای تعویض انتخاب می کنید، با PCB قدیمی سازگار باشد که بتوان اطلاعات سیستم عامل را به PCB جدید انتقال داد.

خراب شدن هد هارد دیسک:

اگر هارد دیسک شما به طور اتفاقی خراب شده، تکان سخت یا یک اثر ناگهانی، ممکن است موجب توقف چرخش هارد دیسک شما شده باشد. خراب شدن هارد دیسک شما غالبا به علت خراب شدن هد است، که از برخورد هد با پلاترهایی که حاوی تمام اطلاعات شما است حاصل می شود . هدهای خواندن/ نوشتن می تواند با پلاترها برخورد کند. شما اغلب می توانید صداهای خفیفی از هارد دیسک خود بشنوید و احساس کنید که پلاترها و هدها سعی در آزاد کردن خود دارند.

در این نقطه، بدون کمک یک فرد متخصص، واقعا هیچ کاری نمی توانید انجام دهید. بهترین کار این است که با هارد دیسک کاری نکنید و از متخصصین حرفه ای هارد ریکاوری کمک بگیرید، اینکه خودتان سعی کنید هارد دیسک را تعمیر کنید ممکن است باعث آسیب بیشتر به هارد دیسک شود و بازیابی اطلاعات از هارد دیسک دشوارتر و حتی گاهی غیر ممکن می شود.

ضربه ناگهانی:

هنگامی که هارد دیسک به درستی کار می کند، پلاتر های هارد دیسک شما  با نشستن بر روی  اسپیندل (موتور داخل هارد دیسک) قادر به چرخش است. اسپیندل موتور به هر گونه شوک و یا اختلالات ناگهانی، مخصوصا ضربه خوردن بسیار حساس است. وقتی که یک هارد دیسک ضربه می خورد، اسپیندل غالبا متوقف می شود و پلاترها  دیگر قادر به چرخش نیستند.

برای حل این مشکل، معمولا هارد دیسک نیاز به جراحی پیدا می کند. در بیشتر مواقع این روش با موفقیت همراه است. اما بدیهی است که موفقیت جراحی هارد دیسک به میزان آسیب دیدگی هارد دیسک بستگی دارد. بهترین کار این است که یک فرد حرفه ای با تجربه، جراحی را انجام دهد. برای جراحی هارد دیسک باید از یک اتاق پاک (عاری از هر گونه آلودگی و گرد و غبار) استفاده کرد.

تهیه نسخه پشتیبان:

اگر شما بلافاصله به فایل هایی که بر روی هارد دیسک ذخیره شده است نیاز دارید بهترین گزینه، دسترسی به نسخه های پشتیبان است. بسته به مشکل هارد دیسک حتی با کمک یک فرد متخصص ، شما می توانید اطلاعاتتان را در عرض چند روز تا چند هفته بازیابی کنید. اگر هارد دیسک شما در حال حاضر کار می کند، مطمئن شوید که نسخه های پشتیبانی که از فایل های خود تهیه کرده اید به روز هستند.

همانطور که شما می دانید اتفاقات زیادی وجود دارد که می تواند برای هارد دیسک شما رخ دهد و باعث توقف چرخش و کار نکردن درست هارد دیسک شود. خوشبختانه توقف چرخش هارد به معنای عدم بازیابی اطلاعات هارد دیسک شما نیست. اولین مرحله برای بازیابی اطلاعات ، شناسایی مشکل اصلی هارد دیسک است.

نوشته های مرتبط
نظرات ۰

فرستادن دیدگاه

13 − نه =

Clean Room یا اتاق پاکخراب شدن هارد اکسترنال با ضربه خوردن