نحوه بازیابی و جلوگیری از ریکاوری هارد اکسترنال و اینترنال

نحوه بازیابی و جلوگیری از ریکاوری هارد اکسترنال و اینترنال چگونه است؟ گاهی ممکن است به دنبال بازیابی فایل‌هایی باشید که اشتباهاً‌ حذف شده‌اند و در برخی شرایط دیگر هدف جلوگیری از بازیابی فایل‌های محرمانه توسط دیگران است. در ادامه مطلب برای حل این مشکل یا پیشگیری از بازیابی فایل‌های ناخواسته با ما همراه باشید.

زمانی که فایل های عکس، فیلم، نوشتاری و دیگر موارد را حذف می‌کنید در واقع فایل مورد نظر حتی پس از خالی کردن سطل زباله نیز روی هارد درایو شما موجود است. این موضوع به شما و دیگران اجازه می‌دهد فایل های حذف شده را بازیابی کنید. مورد دوم اغلب زمانی رخ می‌دهد که می‌خواهید از شر کامپیوتر یا لپتاپ قدیمی‌تان راحت شوید و قابلیت بازیابی فایل‌ها کمی برای شما نگران‌کننده است.

زمانی که فایلی را حذف می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

ویندوز و دیگر سیستم عامل‌ها با استفاده از اشاره گرها، فایل‌های شما را در هارد درایو ردیابی می‌کنند. هر فایل و فولدری روی هارد دیسک دارای یک اشاره گر است که نقطه آغاز و پایان داده‌های یک فایل را به اطلاع ویندوز می‌رساند. زمانی که فایلی را حذف می‌کنید، ویندوز اشاره گر را حذف کرده و سکتورهایی را که شامل اطلاعات در دسترس فایل است علامت‌گذاری می‌کند. فایل حذف شده از نظر سیستم فایل‌ها دیگر روی هارد درایو شما وجود ندارد و سکتورهای در بردارنده داده‌های آن به عنوان فضای خالی تلقی می‌شوند.

نحوه بازیابی و جلوگیری از ریکاوری هارد اکسترنال و اینترنال

اگرچه تا زمانی که ویندوز روی سکتورهای دربردارنده محتوای فایل چیزی ننویسد، فایل هنوز قابل بازیابی است. یک برنامه بازیابی اطلاعات قادر است بعد از پاک شدن فایل ها، هارد شما را اسکن کرده و اطلاعات هارد شما را بازیابی کند. اگر بخشی از فایل حذف شده و رونویسی شده باشد، برنامه بازیابی اطلاعات تنها می‌تواند بخشی از داده‌ها را بازگرداند. باید توجه داشته باشید که این روش در مورد هاردهای درایو حالت جامد یا SSD کارساز نخواهد بود.

چرا با حذف کامل اطلاعات از هارد آنها از بین نمی روند؟

حتماً این سؤال برایتان پیش آمده که چرا زمانی که فایلی را حذف می‌کنید، کامپیوتر آن‌ را فوراً از بین نمی‌برد. جواب ساده است. حذف کردن اشاره گر فایل و علامت‌گذاری فضای ایجاد شده به عنوان فضای خالی، عملی بسیار سریع است. در مقابل، حذف یک فایل از طریق رونویسی داده‌ها زمان بسیار بیشتری می‌طلبد. برای مثال حذف کردن فایلی ۱۰ گیگابایتی به سرعت انجام می‌شود، در صورتی که اگر بخواهید محتویات آن را به طور کامل حذف کنید ممکن است چند دقیقه‌ای معطل شوید؛ درست مثل زمانی که می‌خواهید چنین حجمی از داده را روی هارد درایو کپی کنید. ویندوز و دیگر سیستم عامل‌ها به منظور بهبود عملکرد و صرفه‌جویی در زمان، محتوای فایل را حذف نمی‌کنند. بنابراین اگر می‌خواهید فایل‌هایتان به طور کامل حذف شده و قابل بازیابی نباشد، می‌توانید فایل‌های دیگری را جایگزین آنها کرده یا از برنامه‌های کاربردی مختص این کار استفاده کنید.

حافظه‌های جامد SDD

هیچ کدام از مواردی که در بالا ذکر شد در مورد درایو حالت جامد یا SDD کارساز نیست. هارد SSD از فرمان TRIM بهره می‌برد، فایل‌های حذف‌ شده فوراً از بین رفته و دیگر قابل بازیابی نخواهند بود. اساساً داده‌ها قابل رونویسی در سلول‌های حافظه فلش و نوشتن داده‌های جدید نبوده و برای این کار ابتدا باید محتوای حافظه فلش را حذف کرد. سیستم عامل شما فوراً فایل‌ها را به منظور افزایش سرعت عمل نوشتن داده‌های بعدی حذف می‌کند و اگر داده‌ها را فوراً حذف نکند، برای نوشتن داده‌ها ابتدا باید حافظه فلش را پاک‌سازی کرد. این موضوع باعث شده پس از مدتی نوشتن داده‌ها روی حافظه SDD کندتر شود. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله تفاوت حذف شدن اطلاعات از هارد SSD با هارد دیسک HDD تا چه اندازه است؟ را مطالعه بفرمایید.

نحوه بازیابی و جلوگیری از ریکاوری هارد اکسترنال و اینترنال

نحوه بازیابی و جلوگیری از ریکاوری هارد

نحوه بازیابی هارد اکسترنال و اینترنال

اگر به صورت تصادفی فایلی را حذف کرده‌ و اکنون به آن نیاز دارید باید چند نکته را در نظر بگیرید:

۱- باید هرچه زودتر فایل مورد نظر را بازیابی کنید: هر چه ویندوز فایل‌های بیشتری را روی هارد درایو شما ذخیره کند، احتمال رونویسی شدن فایل‌های حذف شده بیشتر خواهد شد. اگر می‌خواهید از بازیابی فایل‌هایتان مطمئن باشید باید هر چه سریع‌تر عملیات بازیابی را شروع کنید.

۲- تا جایی که امکان دارد استفاده از هارد درایو را کاهش دهید: بهترین روش برای بازیابی فایل حذف شده از هارد درایو، خاموش کردن کامپیوتر پس از حذف فایل مورد نظر، قرار دادن هارد درایو روی کامپیوتری دیگر و بازیابی فایل توسط سیستم عاملی است که روی هارد درایو دیگری در حال اجراست. اگر بخواهید فایلی را با نصب یک نرم‌افزار بازیابی روی همان هارد درایو بازگردانید، پروسه نصب و استفاده معمولی از هارد درایو نیز ممکن است باعث جای‌نویسی فایل‌ مورد نظر شود.

در نهایت ذکر این نکته ضروری است که ویندوز دارای ابزار پیش‌فرضی برای اسکن هارد درایو و بازیابی فایل‌ها نیست ولی ابزارهای زیادی برای انجام این کار وجود دارد که اغلب رایگان هستند. Recuva یکی از برنامه های بازیابی اطلاعاتی است که توسط توسعه دهندگان CCleanear ساخته شده است که می توان برای ریکاوری و بازیابی اطلاعات پاک شده هارد استفاده کرد. اما ما به شما پیشنهاد می کنیم که از هیچ برنامه ریکاوری اطلاعاتی استفاده نکنید و برای ریکاوری اطلاعات هارد خود به یک مرکز بازیابی اطلاعات متخصص مراجعه کنید چونکه اکثر برنامه های موجود در اینترنت (مخصوصا برنامه های رایگان) بازیابی اطلاعاتی که به شما وعده می دهند را انجام نمی دهند و در نتیجه اطلاعات ارزشمند شما به محض نصب برنامه و رونویسی اطلاعات از بین خواهد رفت.

نحوه بازیابی و جلوگیری از ریکاوری هارد اکسترنال و اینترنال

جلوگیری از ریکاوری هارد اکسترنال و اینترنال

اگر شما در سیستم خود اطلاعات خصوصی و محرمانه ای مانند اسناد مالی و اطلاعات حساس دیگری دارید که نگران هستید فرد دیگری آنها را ریکاوری کند، اگر شما در حال فروش و یا در اختیار گذاشتن کامپیوتر یا هارد خود هستید شما می توانید با حدف کامل اطلاعات و جلوگیری از ریکاوری فایل ها نگرانی خود را برطرف کنید. شما می توانید برنامه هایی که به طور خودکار فضای خالی هارد شما را با نوشتن اطلاعات دیگر در آن پاک می کنند هارد خود را به طور کامل پاک کنید و از ریکاوری هارد خود حلوگیری کنید. یکی از برنامه هایی که برای این کار می توانید استفاده کنید برنامه CCLeaner است.

نحوه بازیابی و جلوگیری از ریکاوری هارد اکسترنال و اینترنال

برای اینکه مطمئن شوید که اطلاعات شما قابل بازیابی نیست می توانید یک برنامه file-shredding مانند Eraser  برای حذف کامل اطلاعات خود استفاده کنید. این برنامه نه تنها اطلاعات شما را پاک می کند بلکه فضای هارد شما را با رونویسی کردن اطلاعات اشغال و اطلاعات قبلی شما را به طور کامل پاک می کند به طوری که اطلاعات شما دیگر قابل بازیابی و ریکاوری نخواهد بود. با این حال شما ممکن است در پارتیشن های دیگر کپی هایی از اطلاعات خود را نگه داشته باشید که از این طریق باز هم اطلاعات شما به خطر می افتد بنابراین همیشه سیستم خود را برای کپی اطلاعات چک کنید.

نحوه بازیابی و جلوگیری از ریکاوری هارد اکسترنال و اینترنال

برای جلوگیری از ریکاوری هارد می توانید از برنامه های disk-wiping مانند DBAN  استفاده کنید. شما از طریق سی دی بوتیبل سیستم خود را بوت می کنید و همه اطلاعات هارد خود را اعم از سیستم عامل، تمام فایل های شخصی و غیره پاک می کنید و با استفاده از اطلاعات بی فایده هارد خود را رونویسی می کنید.  

نحوه بازیابی و جلوگیری از ریکاوری هارد اکسترنال و اینترنال

 

نوشته های مرتبط
تعمیر هارد اکسترنال