Skip to content

فایل سیستم چیست

فهرست و عناوین مقاله

فایل سیستم چیست و چرا مهم است؟

در پاسخ به سوال فایل سیستم چیست باید گفت روشی برای سازماندهی اطلاعات هارد است، مشخص می‌کند که چه اطلاعاتی می‌توانند به فایل‌ها، مجوز‌ها و‌ سایر قابلیت‌ها را تعیین می‌کنند. ویندوز از سه سیستم فایل مختلف NTFS, FAT32, EXFAT پشتیبانی می‌کند. NTFS جدیدترین سیستم فایل است، ویندوز از این سیستم برای هارد سیستم و به طور پیش فرض برای اکثر هاردهای غیرقابل جابه‌جایی استفاده می‌کند.

FAT32 یک سیستم فایل قدیمی است که به اندازه NTFS کارامد نیست و از یکسری از قابلیت‌های مهم پشتیبانی نمی‌کند اما با اکثر سیستم عامل‌ها سازگاری دارد. EXFAT جایگزینی مدرن برای FAT32 است و اکثر دستگاه‌ها و سیستم عامل‌هایی که از NTFS پشتیبانی می‌کنند می‌توانند از این سیستم فایل استفاده کنند اما تقریبا به اندازه FAT32 رواج پیدا نکرده است.

سیستم فایل چیست؟

فرمت‌های FAT32, NTFS, EXFAT چه تفاوتی باهم دارند:

این‌که در‌حال استفاده از هارد اینترنال، هارد اکسترنال، فلش مموری یا کارت SD باشید فرقی ندارد ویندوز به شما امکان استفاده از سه سیستم فایل مختلف FAT32, NTFS و EXFAT را می‌دهد. در پنجره ویندوز هیچ توضیحی در مورد تفاومت فرمت‌های FAT32, NTFS و EXFAT بیان نشده است. اما در ادامه می‌توانید در این رابطه اطلاعات کاملی را مطالعه کنید.

سیستم فایل NTFS

NTFS سیستم فایل مدرنی است که ویندوز دوست دارد به طور پیش فرض از آن استفاده کند. هنگامی که ویندوز نصب می‌کنید هارد سیستم شما با NTFS فرمت می‌شود. NTFS برای اولین بار در ویندوز NT ظاهر شد و در نسخه‌های ویندوز با ویندوز XP ظاهر شد. NTFS دارای بسیاری از قابلیت‌های مدرن است که در FAT32 و EXFAT قابل دسترس نیست.

از مجوز‌های فایل امنیتی گرفته تا ژورنال تغییرات را پشتیبانی می‌کند. که می‌تواند به ریکاوری سریع اطلاعات در زمان خرابی سیستم کمک کند. پارتیشن سیستم ویندوز شما باید NTFS باشد. اگر یک هارد ثانویه دارید که قصد دارید برنامه‌هایی را روی آن نصب کنید احتمالا باید آن را به قالب NTFS فرمت بندی کنید.

تفاوت:

با وجود این که این سیستم فایل مزایایی را به همراه دارد اما فاقد سازگاری است. NTFS با تمام نسخه‌های جدید ویندوز کار می‌کند. اما در سیستم عامل مک فقط می‌توان اطلاعات را از هارد NTFS خواند و نمی‌تواند در هاردی که با این سیستم فایل فرمت‌بندی شده نوشت. برخی از توزیع‌های لینوکس ممکن است پشتیبانی از نوشتن NTFS را داشته باشند. اما برخی هم ممکن است فقط خواندنی باشند. هیچکدام از کنسول‌های پلی استیشن سونی از NTFS پشتیبانی نمی‌کنند. حتی ایکس باکس ۳۵۰ مایکروسافت نمی‌تواند هارد‌های NTFS را بخواند. هرچند که ایکس باکس وان جدید این قابلیت را دارد. دستگاه‌های کمی هستند که می‌توانند از NTFS پشتیبانی کنند.

سازگاری: با تمام نسخه‌های ویندوز کار می‌کند اما به طور پیش‌فرض در سیستم عامل مک فقط خواندنی است و ممکن است در برخی از نسخه‌های لینوکس هم فقط خواندنی باشد. سایر دستگاه‌ها هم به استثنای ایکس باکس وان مایکروسافت از NTFS پشتیبانی نمی‌کنند.

محدودیت‌ها: هیچ محدودیتی برای اندازه فایل یا اندازه پارتیشن وجود ندارد.

کاربرد: این فرمت را برای هارد سیستم عامل ویندوز و سایر هاردهای اینترنال که فقط از ویندوز استفاده می‌کنند بکار ببرید.

سیستم فایل FAT32

تصویر سیستم فایل

FAT32 قدیمی‌ترین سیستم فایل موجود در ویندوز است. که برای جایگزین کردن سیستم فایل قدیمی FAT16 که در MS-DOS و ویندوز ۳ مورد استفاده قرار می‌گرفت این فرمت در ویندوز ۹۵ معرفی شد. فلش مموری‌هایی که خریداری می‌کنید غالبا با FAT32 فرمت بندی شده‌اند. و نه تنها حداکثر سازگاری را در سیستم‌های کامپیوتر مدرن دارد بلکه می‌توان از آن در دستگاه‌های دیگر مانند کنسول‌های بازی و دستگاه دیگری که دارای پورت USB است استفاده کرد.

اندازه فایل در هارد FAT32 نمی‌تواند بیشتر از ۴ گیگابایت باشد. یک پارتیشن FAT32 باید کمتر از ۸ ترابایت باشد که مسلما محدودیت کمتری دارد مگر اینکه از هاردهایی که دارای ظرفیت بالا هستند استفاده کنید. در حالی که می‌توانید از این سیستم فایل برای فلش مموری‌ها و هارد‌های اکسترنال استفاده کنید شما نمی‌توانید از FAT32 برای هارد اینترنال استفاده کنید. نسخه‌های مدرن ویندوز نمی‌توانند روی هاردی که دارای فرمت FAT32 است نصب شوند و باید این سیستم عامل‌ها را روی هاردهایی که با NTFS فرمت شده‌اند نصب کرد.

سازگاری: با تمام نسخه‌های ویندوز، مک، لینوکس، کنسول‌های بازی و تقریبا هر دستگاهی که دارای پورت USB می‌باشد.

محدودیت‌ها: حداکثر اندازه فایل ۴ گیگابایت، حداکثر اندازه پارتیشن ۸ ترابایت است.

کاربرد: در صورت نیاز به حداکثر سازگاری با رنج وسیعی از دستگاه‌ها از این فرمت استفاده کنید، (با فرض اینکه هیچ فایل ۴ گیگابایتی یا بزرگتر را ندارید).

سیستم فایل EXFAT

سیستم فایل EXFAT  در سال ۲۰۰۶ معرفی شد. و با آپدیت به ویندوز ایکس پی و ویستا به نسخه قدیمی‌تر ویندوز اضافه شد. EXFAT برای فلش مموری‌ها بهینه سازی شده است. که به عنوان یک سیستم فایل سبک مانند FAT32 طراحی شده است اما فاقد قابلیت‌های اضافی و سربار NTFS و محدویت FAT32 است. در حالی که EXFAT مانند FAT32 با دستگاه‌ها سازگاری ندارد اما از NTFS کاملا سازگارتر است.

در حالی که سیستم عامل MacOS X تنها از NTFS در حالت فقط خواندنی پشتیبانی می‌کند؛ مک‌ها پشتیبانی کامل برای خواندن و نوشتن EXFAT را ارائه می‌دهند. با نصب نرم افزار مناسب، هاردهای EXFAT در لینوکس قابل دسترسی هستند. پلی استیشن ۴ از EXFAT پشتیبانی می‌کند اما پلی استیشن ۳ این پشتیبانی را ندارد. ایکس باکس وان از این فرمت پشتیبانی می‌کند اما ایکس باکس ۳۶۰ این پشتیبانی را ندارد.

سازگاری: با تمام نسخه‌های ویندوز و نسخه‌های مدرن MacOS X سازگاری دارد اما لینوکس به نرم افزار اضافی احتیاج دارد. دستگاه‌ها بیشتر از EXFAT پشتیبانی می‌کنند تا NTFS. اما برخی از دستگاه‌ها مخصوصا دستگاه‌های قدیمی‌تر فقط از FAT32 پشتیبانی می‌کنند.

محدودیت‌ها: هیچ محدودیتی برای اندازه فایل یا اندازه پارتیشن وجود ندارد.

کاربرد: وقتی به اندازه فایل و پارتیشن‌های بزرگتر از FAT32 نیاز دارید و به سازگاری بیشتر از NTFS نیاز دارید از این سیستم فایل استفاده کنید.

با فرض اینکه هر وسیله‌ای که می‌خواهید از هارد با فرمت EXFAT پشتیبانی کند را دارید باید دستگاه خود را به جای FAT32 به EXFAT فرمت کنید.

نتیجه گیری:

NTFS برای هاردهای اینترنال ایده‌آل است، در حالی که EXFAT به طورکلی برای فلش مموری‌ها ایده‌آل هست. با این وجود درصورتی که EXFAT در دستگاهی که باید از آن استفاده کنید پشتیبانی نمی‌شود ممکن است هارد اکسترنال را با سیستم فایل FAT32 فرمت‌بندی کنید.

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

Comments are closed for this article!