به نظر شما چه زمانی بازیابی اطلاعات غیر ممکن می شود؟ در اکثر موارد بازیابی اطلاعات یکی از گزینه هایی است که برای جلوگیری از دست رفتن اطلاعات می توان انجام داد. مهندسین ما اطلاعات هاردهای آتش گرفته و یا غرق شده در آب را بازیابی کرده اند و حتی فایل هایی که توسط بدافزارها و باج افزارها به طور عمد خراب، قفل گذاری و یا حذف شده اند را بازیابی کرده اند.

فناوری بازیابی اطلاعات امروزی فوق العاده و باور نکردنی است، اگر با سناریویی مواجه شده اید که به طور جدی اطلاعات شما را از بین برده است می توانید با مشاورین ریکام ریکاوری تماس بگیرید و برای ارزیابی و بررسی رایگان رسانه ذخیره سازی خود اقدام کنید. با این وجود برخی شرایط سخت وجود دارد که می تواند بازیابی اطلاعات را غیر ممکن سازد.

آیا بازیابی اطلاعات غیر ممکن است؟

شرایطی وجود دارد که بازیابی اطلاعات می تواند غیر ممکن باشد، در ادامه بیشتر در مورد این شرایط صحبت خواهیم کرد:

آسیب های شدید رسانه هارددیسک – هارددیسک ها اطلاعات را روی پلاترها که از دیسک های سرامیکی، آلومنیومی، شیشه ای و یک لایه نازک از مواد مغناطیسی ساخته شده اند ذخیره می کند. ماده مغناطیسی داده های واقعی را ذخیره می کنند و هنگامی که به طور فیزیکی از دیسک برداشته می شوند هارد غیر قابل ریکاوری خواهد بود.

این اتفاق زمانی می افتد که هدهای خواندن و یا نوشتن در تماس با پلاترها قرار بگیرند و هارد با هد خراب به عملیات خود ادامه دهد، این مسئله باعث آسیب شدید فیزیکی به هارد می شود. علاوه بر این آتش می تواند به مواد مغناطیسی آسیب برساند و می تواند به طور دائم اطلاعات را از بین ببرید. اگر هارد شما در موقعیت آتش گرفتن قرار گرفته است از کار با آن خودداری کنید و بلافاصله با یک شرکت بازیابی اطلاعات حرفه ای و مطمئن تماس بگیرید.

چه زمانی بازیابی اطلاعات غیر ممکن می شود؟

به همین دلیل است که ما به مشتریان خود توصیه می کنیم به محض مشاهده اولین علائم خرابی فیزیکی؛ سیستم را خاموش کنید و با هارد کار نکنید.  اگر صداهایی را می شونید و یا شاهد خرابی های زیادی هستید احتمالا دچار خرابی سخت افزاری شده اید. برای اینکه بازیابی اطلاعات موفقی داشته باشید هارددیسک خود را بلافاصله خاموش کنید. در صورت لزوم سیستم را از پریز برق جدا کنید. هرچی به مدت بیشتری با هارد خراب کار کنید احتمال آسیب دیدن رسانه ها بیشتر می شود.

رونویسی داده ها – با پاک کردن یک فایل از سیستم بلافاصله از هارددیسک پاک نمی شود. هارد به طور معمول فضای اشغال شده توسط فایل را علامت گذاری می کند و در دفعات بعدی داده هایی را روی آن بازنویسی می کند. چرا؟ خب اگر هارددیسک بلافاصله رونویسی اطلاعات را انجام دهد به فرآیندهای بیشتری نیاز خواهد بود، سیستم دلیلی ندارد فورا فایل را از بین ببرد و انرژی و قدرت پردازشی بیشتری را صرف کند. در اکثر مواقع مهندسین بازیابی اطلاعات ریکام ریکاوری می توانند فایل های حذف شده را به صورت جزئی یا کامل ریکاوری کنند.

با این وجود هر چه کامپیوتر به صورت طولانی تری کار کند احتمال رونویسی اطلاعات بیشتر خواهد بود که این به معنای از دست دادن همیشگی اطلاعات می باشد. سیستم ها دائما اطلاعات را می خوانند و می نویسند بنابراین اگر به طور تصادفی فایل یا فایل هایی را حذف کردید سیستم خود را فورا خاموش کنید و هارد خود را به یک مرکزی ریکاوری اطلاعات ببرید.

پاک شدن اطلاعات از هارد SSD – هارد SSD به شکل متفاوتی کار می کند و نحوه کار آن شبیه به هارددیسک مکانیکی نیست، بنابراین وقتی که داده ای از این هاردها پاک می شود معمولا بلافاصله از بین می روند.

حتی اگر فکر می کند هارددیسک شما در یکی از سناریوهای بالا قرار گرفته است باز هم ممکن است اطلاعات شما قابل بازیابی باشد. عامل های دیگری وجود دارند که می توانند روی سناریوهای خاص بازیابی اطلاعات تاثیر بگذارند، به طور مثال اطلاعات حذف شده از هارد اس اس دی ممکن است در جای دیگری از هارد یا در حافظه کش وجود داشته باشد و هارددیسکی که توسط برخی از شرکت ها بازیابی اطلاعات آن غیر ممکن اعلام شده است با تجهیزات بهتری قابل بازیابی باشد.

نوشته های مرتبط