Skip to content
خانه » پس از افتادن یا ضربه خوردن هارد اکسترنال چه کاری باید انجام دهیم؟

پس از افتادن یا ضربه خوردن هارد اکسترنال چه کاری باید انجام دهیم؟

خراب شدن هارد اکسترنال با ضربه خوردن

فهرست و عناوین مقاله

پس از افتادن یا ضربه خوردن هارد اکسترنال چه کاری باید انجام دهیم؟

احتمال افتادن یا ضربه خوردن هارد اکسترنال نسبت به هاردهای دیگر بیشتر است. بدون شک می توان گفت ضربه به هر قطعه الکترونیکی منجر به نتایج خوبی نخواهد شد.لپ تاپ ها همیشه در معرض خطر سقوط  هستند. هارد اکسترنال شما ممکن است با یک ضربه ی ناگهانی دست، یا بازیگوشی های گربه خانگی یا فرزندتان، از روی میز بی‌افتد و زمانی که این اتفاق می افتد ممکن است اطلاعات مهمی را از دست بدهید و این شما را به دردسر بزرگی می اندازد.

اینجاست که نیاز به ریکاوری هارد اکسترنال ضربه خورده پیدا می‌کنید.

نحوه کار هارد اکسترنال و اینترنال

برای درک فرآیند خرابی های حاصل از ضربه خوردن هارد اکسترنال، ابتدا باید بدانیم هارد چگونه کار می کند. درون هارد شما دیسک های ظریف و نازکی با یک پوشش مغناطیسی قرار دارند، این دیسک ها وظیفه ذخیره کردن اطلاعات شما را برعهده دارد و شبیه به سی دی ها کوچک،متراکم هستند. هاردهای اکسترنال که احتمال افتادن و ضربه خوردنشان از همه بیشتر است، دیسک‌های شیشه ای دارند. موتور گرداننده‌ی درون هارد این دیسک‌ها را با سرعت ۵۴۰۰ تا ۷۲۰۰ دور بر دقیقه می چرخاند.

پس از افتادن یا ضربه خوردن هارد اکسترنال چه کاری باید انجام دهیم؟

این دیسک ها به چندین سکتور تقسیم شده اند. این سکتورهای سطحی حاوی بار الکترومغناطیسی هستند و اطلاعات درون هارد را در خود به صورت کد ذخیره می کنند. سیم پیچ های مسی کوچکی دور بازو های بلندی پیچیده شده اند، در حالی که دیسک ها در چرخش اند شعاع آن ها را طی می کنند. این بازو ها هدهای خواندن و نوشتن مغناطیسی نامیده می شوند. این هدها زمانی که درایو در حال استفاده نیست از دیسک ها فاصله می گیرند.

پس از افتادن یا ضربه خوردن هارد اکسترنال چه کاری باید انجام دهیم؟

یک پیچ آن ها را به مکان اصلی‌شان در بالای دیسک ها می فرستد. برخلاف سوزن روی گرامافون، این هدها هیچ وقت با سطح دیسک ها تماس پیدا نمی کنند. در عوض، آن ها در فاصله ی بسیار کمی بالای آن ها قرار می گیرند و فاصله ی بینشان را هوا پر می کند. این فاصله به اندازه‌ی میله‌ای فرضی است که از ۲۴ اتم ساخته شده باشد. برای تصور کار هدهای خواندن و نوشتن، به یک هواپیما که با سرعت بالا در فاصله ی کمی از سطح زمین پرواز می کند فکر کنید. احتمال خطای آن ها بسیار بالا است. عجیب نیست که بیشتر خطا ها در هارد درایو ها در همین هدهای خواندن و نوشتن به وجود می آید.

در صورت ضربه خوردن هارد اکسترنال چه اتفاقی می افتد؟

زمانی که لپ تاپ یا هارد درایو خود را می اندازید، هر چه ارتفاعی که دستگاه‌تان از آن سقوط می کند بیشتر باشد، سرعت سقوط آن بیشتر می شود و به زمین برخورد می کند و سریعا از کار می افتد. اگر لپ تاپ یا هارد درایوتان در زمان افتادن در حال کار کردن است، هد خواندن و نوشتن ممکن است به سطح دیسک ها برخورد کند. این برخورد ممکن است اثر کمی بر دیسک ها داشته باشد، ضربه های کمی به آن ها وارد کند و چند تا از سکتورها را از بین ببرد. یا ممکن است برخورد بین آنها طولانی باشد و شیار های عمیقی روی دیسک ها ایجاد شود. این حالت اثر چرخشی نام دارد. اثر های چرخشی شدید می توانند هارد درایو شما را نابود کنند.

این هدها همینطور ممکن است در دیسک ها گیر کنند و جلوی چرخش آن ها را بگیرند. این باعث می شود موتور گرداننده ی هارد درایو از حرکت بایستد. سازندگان هارد درایو های لپ تاپ ها و هاردهای اکسترنال روش هایی برای کم کردن خسارت وارد شده به هارد درایو هایی که می افتند پیدا کرده اند. بسیاری از لپ تاپ ها درون خود شتاب سنج دارند. این حسگر ها مانند حسگر حرکت ناگهانی اپل، اگر لپ تاپ در معرض سقوط کردن باشد، سیگنالی به هارد درایو می فرستند و به آن هشدار می دهند تا هد خواندن و نوشتن را از دیسک ها دور کند. سازندگان هارد درایو ها نیز خودشان در حال قرار دادن حسگر های سقوط آزاد روی هارد ها هستند.

اگر ضربه ی حاصل از برخورد شدید باشد، این حسگر ها چندان از هارد درایو محافظت نمی کنند. حتی اگر هدها به کنار کشیده شده باشند، باز هم ممکن است در اثر سقوط آسیب ببینند. اما این حسگرها احتمال آسیب دیدن دیسک هایی که حاوی اطلاعات با ارزش شما هستند را کم می کنند. بعضی از سازندگان هارد پوسته بیرونی هاردها را تا جای ممکن محکم می سازند. این محصولات به طور کلی برای عکاسان طبیعت و کسانی که شغل های ماجراجویانه و مشکلی دارند طراحی شده اند. این هاردها بسیار بیشتر از نمونه های معمولی در برابر شوک ها و افتادن محافظت شده اند. اما تا زمانی که یک هارد درایو دارای بخش های متحرک باشد، انداختن آن می تواند باعث به خطر افتادن اطلاعات‌تان شود.

پس از افتادن یا ضربه خوردن هارد اکسترنال چه کاری باید انجام دهیم؟

مشکلات ناشی از افتادن و ضربه خوردن هارد اکسترنال

بعد از افتادن هارد اکسترنال ممکن است مشکلات زیر را تجربه کنید:

۱- هارد صدای “بیپ” می دهد : صدای بیپ از اسپیندل موتور یا هد می آید که ممکن است به دلیل مشکل در قطعات الکترونیکی یا درگیر شدن دیسک و هد باشد. اگر از هاردتان صدای بیپ می شنوید، به شدت توصیه می کنیم هارد خود را خاموش کنید. سعی نکنید اطلاعات خود را بازیابی کنید. یک مهندس باید موتور گرداننده هارد شما را تعمیر یا تعویض کند تا بتوانید اطلاعات روی هارد را جای دیگری کپی کنید.

۲- هارد صدای “کلیک” می دهد : اگر به طور مداوم صدای “کلیک کردن” می شنوید، به این معنی است که هدهای هارد با پیدا کردن اطلاعات شما با مشکل مواجه شده اند. این حالت، یک نشانه ی جدی از آسیب فیزیکی هارد است. ممکن است هدهای خواندن و نوشتن با دیسک ها برخورد کرده باشند و ماده ی مغناطیسی که اطلاعات را ذخیره می کند را از بین برده باشند. در این صورت هارد را فورا خاموش کنید و با یک متخصص بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال تماس بگیرید.

۳- هارد صدای “عجیب و غریب” می دهد : صدای عجیب و غریب نیز نشان دهنده ی خرابی موتور گرداننده یا هد خواندن و نوشتن است. به بیان ساده، اگر پس از افتادن و ضربه خوردن هارد اکسترنال چنین صدایی از آن شنیدید، فورا آن را خاموش کنید. دیگر کار از تعمیر خانگی گذشته است.

۴- هارد درایوتان اصلا روشن نمی شود : ممکن است (اما احتمال آن کم است) که قطعات الکترونیکی هارد آسیب دیده باشند. اما احتمال این که هارد درایو دچار آسیب فیزیکی شده باشد و قادر به روشن شدن نباشد بیشتر است.

بازیابی نرم افزاری را انجام ندهید!!!

از آنجا که نرم افزارهای بازیابی اطلاعات نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه منجر به مشکلات منطقی در هارد دیسک اکسترنال می شود. شما نمی توانید اطلاعات هارد دیسک اکسترنالی که به خاطر مسائل فیزیکی دچار مشکل شده است را با نرم افزار بازیابی کنید. اگر هارد دیسک شما ضربه خورده باشد و یا اینکه به موجب شوک های الکتریکی یا آسیب هایی که ناشی از آب است را دریافت کرده باشد نرم افزار به شما کمکی نمی کند. نرم افزار تنها مسائل مربوط به فرمت مجدد را بررسی می کند اما حتی بازیابی نرم افزاری ممکن است منجر به نتایج بدتری شود.

شما تنها باید نرم افزار بازیابی اطلاعات را وقتی روی هارد دیسک اجرا کنید که مطمئن باشید که برای این نوع هارد دیسک مناسب است. با استفاده از این نرم افزارها شما بازیابی اطلاعات هارد دیسک را به خطر می اندازید. بسیاری از نرم افزارهای بازیابی اطلاعات رایگان در اینترنت برای دانلود وجود دارد که اگر از آنها به دقت استفاده نکنید می تواند موجب خسارت بیشتری شود.

سعی نکنید روش های خودتان را انجام دهید

این ممکن است ساده نباشد اما سعی نکنید که خودتان هارد دیسک را تعمیر کنید. تقریبا هر بار که فرد برای بازیابی اطلاعات خود در خانه تلاش می کند کار ریکاوری اطلاعات هارد دیسک برای یک متخصص بازیابی اطلاعات سخت تر می شود. روش هایی مانند فریز کردن، تعویض برد مدار و ضربه زدن مجدد به هارد دیسک ( که افرادی ادعا می کنند این کار را انجام می دهند) را نباید خودتان آزمایش کنید زیرا بازیابی اطلاعات هارد کامپیوتر را سخت تر می شود.

هرگز برای باز کردن محفظه هارد دیسک اکسترنال خود تلاش نکنید زیرا باید یک فرد حرفه ای در یک اتاق پاک (CleanRoom) عاری از هر گونه گرد و غبار هارد دیسک اکسترنال را باز کند. زیرا آلاینده ها و اجزای هارد دیسک اکسترنال می تواند آلوده شوند و آسیب ببینند.

گروه بازیابی اطلاعات هارد ریکاوری، در مورد بازیابی اطلاعات از هارد دیسک های اکسترنال آموزش دیده است و با تمام انواع مسائل، از جمله هارد دیسک هایی که در معرض مشکل فیزیکی (مانند افتادن،ضربه) قرار دارند سروکار دارد. با ما تماس بگیرید ما می توانیم اطلاعات با ارزش شما را بازیابی کنیم.

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + سه =