پس از افتادن یا ضربه خوردن هارد اکسترنال چه کاری باید انجام دهیم؟

احتمال افتادن یا ضربه خوردن هارد اکسترنال نسبت به هاردهای دیگر بیشتر است. لپ تاپ ها همیشه در معرض خطر سقوط  هستند. هارد اکسترنال شما ممکن است با یک ضربه ی ناگهانی دست، یا بازیگوشی های گربه خانگی یا فرزندتان، از روی میز بیفتد و زمانی که این اتفاق می افتد ممکن است اطلاعات مهمی را از دست بدهید و این شما را به دردسر بزرگی می اندازد.

نحوه کار هارد اکسترنال و اینترنال

برای درک فرآیند خرابی های حاصل از ضربه خوردن هارد اکسترنال ، ابتدا باید بدانیم هارد چگونه کار می کند. درون هارد شما دیسک های ظریف و نازکی با یک پوشش مغناطیسی قرار دارند، این دیسک ها وظیفه ذخیره کردن اطلاعات شما را برعهده دارد و شبیه به سی دی ها کوچک . متراکم هستند. هاردهای اکسترنال لپ تاپ که احتمال افتادن و ضربه خوردنشان از همه بیشتر است، دیسک های شیشه ای دارند. موتور گرداننده ی درون هارد این دیسک ها را با سرعت ۵۴۰۰ تا ۷۲۰۰ دور بر دقیقه می چرخاند.

پس از افتادن یا ضربه خوردن هارد اکسترنال چه کاری باید انجام دهیم؟

این دیسک ها به چندین سکتور تقسیم شده اند. این سکتورهای سطحی حاوی بار الکترومغناطیسی هستند و اطلاعات درون هارد را در خود ذخیره می کنند. سیم پیچ های مسی کوچکی دور بازو های بلندی پیچیده شده اند، در حالی که دیسک ها در چرخش اند شعاع آن ها را طی می کنند. این بازو ها هدهای خواندن و نوشتن مغناطیسی نامیده می شوند. این هدها زمانی که درایو در حال استفاده نیست از دیسک ها فاصله می گیرند.

پس از افتادن یا ضربه خوردن هارد اکسترنال چه کاری باید انجام دهیم؟

یک پیچ آن ها را به مکان اصلیشان در بالای دیسک ها می فرستد. برخلاف سوزن روی گرامافون، این هدها هیچ وقت با سطح دیسک ها تماس پیدا نمی کنند. در عوض، آن ها در فاصله ی بسیار کمی بالای آن ها قرار می گیرند و فاصله ی بینشان را هوا پر می کند. این فاصله به اندازه ی میله ای فرضی است که از ۲۴ اتم ساخته شده باشد. برای تصور کار هدهای خواندن و نوشتن، به یک هواپیما که با سرعت بالا در فاصله ی کمی از سطح زمین پرواز می کند فکر کنید. احتمال خطای آن ها بسیار بالا است. عجیب نیست که بیشتر خطا ها در هارد درایو ها در همین هدهای خواندن و نوشتن به وجود می آید.

در صورت ضربه خوردن هارد اکسترنال چه اتفاقی می افتد؟

زمانی که لپ تاپ یا هارد درایو خود را می اندازید، هر چه ارتفاعی که دستگاه‌تان از آن سقوط می کند بیشتر باشد، سرعت سقوط آن بیشتر می شود و به زمین برخورد می کند و سریعا از کار می افتد. اگر لپ تاپ یا هارد درایوتان در زمان افتادن در حال کار کردن است، هد خواندن و نوشتن ممکن است به سطح دیسک ها برخورد کند. این برخورد ممکن است اثر کمی بر دیسک ها داشته باشد، ضربه های کمی به آن ها وارد کند و چند تا از سکتورها را از بین ببرد. یا ممکن است برخورد بین آنها طولانی باشد و شیار های عمیقی روی دیسک ها ایجاد شود. این حالت اثر چرخشی نام دارد. اثر های چرخشی شدید می توانند هارد درایو شما را نابود کنند.

این هدها همینطور ممکن است در دیسک ها گیر کنند و جلوی چرخش آن ها را بگیرند. این باعث می شود موتور گرداننده ی هارد درایو از حرکت بایستد. سازندگان هارد درایو های لپ تاپ ها و هاردهای اکسترنال روش هایی برای کم کردن خسارت وارد شده به هارد درایو هایی که می افتند پیدا کرده اند. بسیاری از لپ تاپ ها درون خود شتاب سنج دارند. این حسگر ها مانند حسگر حرکت ناگهانی اپل، اگر لپ تاپ در معرض سقوط کردن باشد، سیگنالی به هارد درایو می فرستند و به آن هشدار می دهند تا هد خواندن و نوشتن را از دیسک ها دور کند. سازندگان هارد درایو ها نیز خودشان در حال قرار دادن حسگر های سقوط آزاد روی هارد ها هستند.

اگر ضربه ی حاصل از برخورد شدید باشد، این حسگر ها چندان از هارد درایو محافظت نمی کنند. حتی اگر هدها به کنار کشیده شده باشند، باز هم ممکن است در اثر سقوط آسیب ببینند. اما این حسگرها احتمال آسیب دیدن دیسک هایی که حاوی اطلاعات با ارزش شما هستند را کم می کنند. بعضی از سازندگان هارد پوسته بیرونی هاردها را تا جای ممکن محکم می سازند. این محصولات به طور کلی برای عکاسان طبیعت و کسانی که شغل های ماجراجویانه و مشکلی دارند طراحی شده اند. این هاردها بسیار بیشتر از نمونه های معمولی در برابر شوک ها و افتادن محافظت شده اند. اما تا زمانی که یک هارد درایو دارای بخش های متحرک باشد، انداختن آن می تواند باعث به خطر افتادن اطلاعات‌تان شود.

پس از افتادن یا ضربه خوردن هارد اکسترنال چه کاری باید انجام دهیم؟

مشکلات ناشی از افتادن و ضربه خوردن هارد اکسترنال

بعد از افتادن هارد اکسترنال ممکن است مشکلات زیر را تجربه کنید:

۱- هارد صدای “بیپ” می دهد : صدای بیپ از اسپیندل موتور می آید که ممکن است به دلیل مشکل در قطعات الکترونیکی باشد. اگر از هاردتان صدای بیپ می شنوید، به شدت توصیه می کنیم هارد خود را خاموش کنید. سعی نکنید اطلاعات خود را بازیابی کنید. یک مهندس باید موتور گرداننده هارد شما را تعمیر یا تعویض کند تا بتوانید اطلاعات روی هارد را جای دیگری کپی کنید.

۲- هارد صدای “کلیک” می دهد : اگر به طور مداوم صدای “کلیک کردن” می شنوید، به این معنی است که هدهای هارد با پیدا کردن اطلاعات شما با مشکل مواجه شده اند. این حالت، یک نشانه ی جدی از آسیب فیزیکی هارد است. ممکن است هدهای خواندن و نوشتن با دیسک ها برخورد کرده باشند و ماده ی مغناطیسی که اطلاعات را ذخیره می کند را از بین برده باشند. در این صورت هارد را فورا خاموش کنید و با یک متخصص بازیابی اطلاعات تماس بگیرید.

۳- هارد صدای “عجیب و غریب” می دهد : صدای عجیب و غریب نیز نشان دهنده ی خرابی موتور گرداننده یا هد خواندن و نوشتن است. به بیان ساده، اگر پس از افتادن و ضربه خوردن هارد اکسترنال چنین صدایی از آن شنیدید، فورا آن را خاموش کنید. دیگر کار از تعمیر خانگی گذشته است.

۴- هارد درایوتان اصلا روشن نمی شود : ممکن است (اما احتمال آن کم است) که قطعات الکترونیکی هارد آسیب دیده باشند. اما احتمال این که هارد درایو دچار آسیب فیزیکی شده باشد و قادر به روشن شدن نباشد بیشتر است.

نوشته های مرتبط
باج-افزار-بهایی-پس-گرفتن-فایل-بپردازیم