ریکاوری هارد فرمت شده ، اکسترنال یا اینترنال 

بازیابی اطلاعات از هارد فرمت شده – کامپیوترها ابزارهای خارق العاده ای هستند که به ما امکان می دهند تا کارهای فوق العاده ای انجام دهیم. اگر شما رئیس یک شرکت باشید و به طور اشتباه درایو دیگری از هارد خود را برای نصب ویندوز انتخاب کرده باشید، به علت فرمت درایو هارد، اطلاعات مهم کاری شما از بین خواهد رفت. شما می توانید سناریوی دیگری را فرض کنید، با خانواده خود به مسافرت رفته اید و عکس ها و فیلم های خانوادگی تهیه کرده اید اما بعد از فرمت هارد خود تازه متوجه می شوید که تمام خاطرات خود را از دست داد هاید، لحظات هیچ گاه دوباره تکرار نمی شوند و شما از این بابت ناراحتید. همانطور که در پست نگاهی اجمالی به فرمت شدن هارد دیسک ها توضیح دادیم، تا زمانی که اطلاعات هارد شما رونویسی نشده باشد شما هنوز هم می توانید اطلاعات خود را بازیابی کنید.

بررسی اجمالی بازیابی اطلاعات از هارد فرمت شده

هارد فرمت شده به فرآیند آماده سازی هارددیسک اشاره می کند وقتی که شما هاردی را فرمت می کنید می توانید اطلاعات خود را در آن ذخیره کنید. کاربران می توانند هارد اکسترنال و اینترنال خود را فرمت کنند، پارتیشن ها را ایجاد کنند و بعد سیستم عامل یا اطلاعات شخصی خود را در آن ذخیره کنند. هارددیسک می تواند به فرمت های مختلف NTFS, FAT, exFAT, EXT2, EXT3, EXT4, HFS و غیره فرمت شود. اما شما باید از این حقیقت مطلع باشید که با فرمت کردن هارد تمام فایل ها و پوشه های شما از بین خواهند رفت و اگر از اطلاعات خود بکاپ نگرفته باشید ممکن است با مشکل از دست رفتن اطلاعات مواجه شوید.

بررسی اجمالی بازیابی اطلاعات از هارد فرمت شده

از دست رفتن اطلاعات مهم بعد از فرمت و پارتیشن بندی هارد یکی از مهمترین عوامل از دست رفتن اطلاعات است. پارتیشن کردن هارد، تبدیل فرمت فایل سیستم، انتخاب درایو اشتباه در طول فرآیند نصب و غیره از جمله مشکلاتی است که بسیاری از کاربران ما تجربه آن را داشته اند و در نهایت اطلاعاتشان را از دست داده اند. وقتی که به بازیابی اطلاعات از هارد فرمت شده یا سایر دستگاه های ذخیره سازی فرمت سازی می پردازید باید برنامه بازیابی اطلاعات درستی را انتخاب کنید.

بسیاری از برنامه های بازیابی اطلاعات رایگان در اینترنت وجود دارید و می توانید یکی از آنها را برای بازیابی اطلاعات مهم خود امتحان کنید، اما باید توجه داشته باشید که انتخاب یک برنامه اشتباه و در نتیجه رونویسی، اطلاعات مهم شما از بین خواهد برد، بنابراین توصیه می کنیم قبل از اینکه دیر شود با کارشناسان مرکز ریکاوری اطلاعات هارد ریکاوری تماس بگیرید.

مشکلات ناشی از هارد اینترنال و اکسترنال فرمت شده

دلایل زیادی برای از بین رفتن اطلاعات از هارد وجود دارد که بیشتر به علت مشکلات فیزیکی رخ می دهد، اما گاهی اوقات نیز به علت اشتباه انسانی ( مانند فرمت هارددیسک بدون تهیه بکاپ) می تواند منجر به از دست رفتن اطلاعات گران بهایی که در طول چند سال جمع آوری شده است شود. با افزایش دیجیتالی شدن اطلاعات، تمام خاطرات ما، ایمیل های مهم ما و تمام اطلاعات شخصی ما در هارددیسک اینترنال و اکسترنال ذخیره می شود. اما در برخی مواقع شما مجبور به فرمت هارد می شوید.

 1. خرابی فریم ویر – خرابی فریم ویر زمانی اتفاق می افتد که هارد توسط سیستم شناسایی نمی شود. گاهی اوقات ممکن است سیستم در وسط فرآیند بوت شدن گیر کند و دسترسی شما به فایل هایتان را غیرممکن سازد.
 • کرش شدن هارددیسک – تهویه نامناسب فن CPU می تواند موجب کرش هارددیسک شود.. در چنین سناریویی شما صدای کلیک کردن از هارد خود می شنوید.
 • منبع تغذیه غیر ثابت – استفاده از منبع تغذیه ای که از منابع غیرقابل اعتماد یا ولتاژهای بسیار بالا یا بسیار کم استفاده می کنند می تواند منجر به خرابی هارددیسک شما شود.
 • خرابی داخلی – خرابی های مکانیکی می تواند فایل ها یا پوشه های موجود در هارد شما را خراب و غیرقابل دسترس کند. گاهی بعد از صفحه بوت شدن، شما یک صفحه سیاه مشاهده خواهید کرد.
 • فایل های خراب شده – خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر یا لپ تاپ می تواند برخی از فایل های شما را خراب کند و استفاده از برنامه های مخرب می تواند سیستم شما را ویروسی کند و منجر به خرابی و آسیب بیشتر فایل های شما شود.
 • اشتباهات انسانی – به عنوان انسان گاهی اوقات ما دچار اشتباه می شویم و این طبیعیست. فرمت تصادفی بدون داشتن بکاپ از اطلاعات مهم، نصب اشتباه سیستم عامل و موارد دیگر می تواند باعث خرابی هارددیسک شما شود و در نتیجه شما نیاز به فرمت کردن هارد خود دارید.

 

هنگامی که هارد اکسترنال یا اینترنال شما به طور اتفاقی فرمت می شود بهتر است همه برنامه های غیرضروری را ببندید و از کامپیوتر دسکتاپ یا لپ تاپ خود استفاده نکنید. ممکن است اطلاعات هارد اکسترنال یا اینترنال فرمت شده قابل بازیابی باشد، زیرا تمام اطلاعات پاک شده هنوز روی هارد شما وجود دارد و این تا زمانی است که شما اطلاعات جدیدی را در هارد ذخیره نکنید.

بازیابی اطلاعات از هارد فرمت شده آری یا خیر؟

وقتی شما می خواهید هارد اکسترنال یا اینترنال خود را فرمت کنید، ۲ گزینه در اختیار خواهید داشت:

 • فرمت سریع یا Quick Format که روش فرمت سازی پیش فرض ویندوز است.
 • فرمت کامل یا Full format

گزینه Quick format بدون اسکن بد سکتور یا پاک کردن دائمی اطلاعات، فایل ها را حذف می کند و فرمت سریع انجام می دهد. این گزینه فرمت سازی فقط سیستم فایل خالی و جدید را در پارتیشن منطقی شما ایجاد می کند، بنابراین این فرآیند بسیار سریع انجام می شود. در حالی که Full format ( غیر فعال کردن گزینه Quick Format) مدت زمان بیشتری طول می کشد، چونکه بد سکتورها را چک می کند و کاملا اطلاعات را پاک می کند. در فرمت کامل یا فول فرمت اطلاعات به طور دائمی پاک می شوند و با هیچ روشی قابل بازیابی نیستند.

بازیابی اطلاعات از هارد فرمت شده آری یا خیر؟

به غیر از گزینه های فرمت بندی، عوامل دیگری بر بازیابی اطلاعات هارد تاثیر می گذارد و آن هم بازنویسی اطلاعات است. اگر بعد از فرمت هارد، اطلاعات زیادی را در هارد خود ذخیره کرده باشید، دیگر فایل های شما بازیابی نمی شوند. بنابرین توصیه می شود که هنگامی که متوجه شدید درایو هارد خود را به صورت اشتباه فرمت کرده اید از هارد خود استفاده نکنید.

نکات مهم ریکاوری اطلاعات از هارد فرمت شده

اگر می خواهید اطلاعات هارد فرمت شده شما قابل ریکاوری باشد باید به چند نکته زیر توجه داشته باشید:

 • از هارددیسک خود در مقابل رونویسی اطلاعات جلوگیری کنید. فایل های فرمت شده قابل ریکاوری هستند اما به شرط اینکه رونویسی نشده باشند. بنابراین شما باید اطمینان حاصل کنید که هیچ اقدام نوشتاری روی درایو فرمت شده خود انجام نداده باشید. هیچ کس نمی تواند اطلاعات از دست رفته شما را بعد از بازنویسی بازیابی کند.
 • تمام برنامه هایی که ممکن است از درایو فرمت شده شما استفاده کند را ببندید.
 • بعد از دست رفتن اطلاعاتتان، هارد را مجددا فرمت نکنید. اگر هارد شما بیش از یکبار فرمت شده باشد، سیستم عامل یک سیستم فایل جدید را برای هرفرمت ایجاد می کند همه اینها باعث رونویسی اطلاعات می شود.
 • روی دیسک فرمت شده CHKDSK را اجرا نکنید چونکه ممکن است به اطلاعات شما بیشتر آسیب برساند.
 • در اسرع وقت برای بازیابی اطلاعات هارد فرمت شده خود اقدام کنید. گذشت زمان باعث این مشکل می شود که اطلاعات مهم شما غیرقابل بازیابی شود.
 • برای بازیابی اطلاعات از هارد فرمت شده توصیه می کنیم نرم افزارهای بازیابی اطلاعات را روی هارد خود نصب نکنید.
نوشته های مرتبط
نظرات ۰

فرستادن دیدگاه

یک × دو =