Skip to content
خانه » ریکاوری هارد فرمت شده

ریکاوری هارد فرمت شده

ریکاوری هارد فرمت شده

فهرست و عناوین مقاله

۵
(۲)

ریکاوری هارد فرمت شده، اکسترنال یا اینترنال 

بعضی از کاربران ممکن است به صورت ناخواسته هارد خود را فرمت کنند. آیا شما تا به حال چنین اشتباهی را مرتکب شده‌اید؟ اگر تجربه مشابه‌ی را دارید حتما متوجه می‌شوید که چرا پیدا کردن روش‌های بازیابی اطلاعات از هارد فرمت شده چرا برای کاربران به اولویت تبدیل شده است.

ریکاوری هارد فرمت شده جزو خدمات پر کاربرد و البته پر دردسر استفاده از کامپیوتر است. کامپیوتر‌ها ابزار‌های خارق العاده‌ای هستند که به ما امکان می‌دهند تا کار‌های فوق العاده‌ای انجام دهیم.

اگر شما رئیس یک شرکت باشید و به طور اشتباه درایو دیگری از هارد خود را برای نصب ویندوز انتخاب کرده باشید و فرمت شود، اطلاعات مهم کاری شما از بین خواهد رفت و اینجاست که به چگونگی بازیابی اطلاعات از هارد فرمت شده‌ خود فکر می‌کنید.

آیا بازیابی هارد فرمت شده امکان‌پذیر است؟

فرمت کردن یکی از عملیات اولیه‌ای است که روی هارد انجام می‌شود. اگر یک هارد فرمت نشده باشد نمی‌توان از آن برای ذخیره‌ی اطلاعات استفاده کرد. در این مطلب شاید این سوال در ذهن شما تداعی شود که آیا راهی برای ریکاوری اطلاعات از هارد فرمت شده وجود دارد؟ برای مثال یکی از کاربران از ما سوال کرده‌اند که:

من وقتی که دو هارد اکسترنال را به سیستم خود وصل کردم به صورت اشتباهی هارد اکسترنال وسترن دیجیتال خود را فرمت کردم، من در مورد نرم‌افزار‌های بازیابی اطلاعات چیز‌هایی شنیده‌ام و گفته می‌شود که به بازیابی اطلاعات از درایو فرمت شده کمک می‌کند، اما می‌ترسم این برنامه اوضاع را بدتر کند. آیا برای بازیابی فیلم‌های ویدیویی خود باید از یک نرم‌افزار بازیابی اطلاعات استفاده کنم؟

بازیابی هارد فرمت شده – آیا هارد فرمت شده ریکاوری می شود؟

در واقع بازیابی اطلاعات از هارد فرمت شده یا آسیب دیده همیشه عملی نیست. به عنوان مثال، اگر یک هارد دیسک به خاطر فرمت بندی سطح پایین به تولیدکنندگان ارسال شود فایل‌های موجود در آن از بین می‌روند. در مقابل اگر هارد در سطح بالایی فرمت شده باشد هنوز هم امکان بازیابی موفق اطلاعات وجود دارد. در ادامه ما چند سناریو را در نظر خواهیم گرفت:

سناریو ۱ بازیابی هارد فرمت شده

فرض کنید که یکی از درایو‌‌های هارد شما اطلاعات مهم شما را در برداشته باشد اما وقتی که سعی می‌کنید درایو را باز کنید و به فایل‌ها دسترسی پیدا کنید موفق نخواهید شد. سیستم به شما پیغامی با عنوان “you need to format this disk before you can use it” نمایش می‌دهد.

در این لحظه شما باید یا دکمه “Format disk” یا “Cancel” را انتخاب کنید. با انتخاب دکمه Format Disk، در مرحله اول هارد فرمت شده و فایل‌های آن آسیب دیده و منجر به از دست دادن اطلاعات می‌شود.

بازیابی هارد فرمت شده – آیا هارد فرمت شده ریکاوری می شود؟

سناریو ۲ ریکاوری هارد فرمت شده

سناریو دیگر این است: فرمت هارد شما به RAW تبدیل می‌شود و یا فایل‌های موجود در هارد شناخته شده نیست، برای حل این مشکل ممکن است هارد را فرمت کنید.

بازیابی هارد فرمت شده – آیا هارد فرمت شده ریکاوری می شود؟

همه این‌ها ممکن است به صورت ناگهانی و یکباره اتفاق بیافتد. اگر می‌خواهید اطلاعات هارد فرمت شده شما قابل ریکاوری باشد باید به چند نکته زیر توجه داشته باشید:

 • روی دیسک فرمت شده دستور CHKDSK را اجرا نکنید، ممکن است اطلاعات آسیب ببینند.
 • بعد از فرمت کردن، از ایجاد هر گونه تغییری (پاک یا اضافه کردن اطلاعات، کپی روی درایو فرمت شده، فرمت مجدد و…) در هارد جلوگیری کنید.
 • نرم‌افزار‌های بازیابی اطلاعات را روی هارد نصب نکنید، موجب رونویسی اطلاعات می‌شود و شما برای همیشه اطلاعات خود را از دست خواهید داد.
 • برنامه‌هایی که ممکن است از درایو فرمت شده شما استفاده کند را ببندید. چون تا اطلاعات جدیدی در هارد ذخیره نکنید، اطلاعات پاک شده هنوز روی هارد وجود دارد.

بررسی اجمالی بازیابی اطلاعات از هارد فرمت شده

هارد فرمت شده به فرآیند آماده سازی هارد دیسک اشاره می‌کند. کاربران می‌توانند هارد اکسترنال یا اینترنال خود را فرمت کنند، پارتیشن‌ها را ایجاد کنند و بعد سیستم عامل یا اطلاعات شخصی خود را در آن ذخیره کنند. هارد دیسک می‌تواند به فایل سیستم‌های مختلف NTFS, FAT, exFAT, EXT2, EXT3, EXT4, HFS و … فرمت شود. 

پاک شدن اطلاعات مهم بعد از فرمت و پارتیشن بندی هارد، یکی از مهمترین عوامل از دست رفتن اطلاعات است. پارتیشن‌بندی کردن هارد، تبدیل فرمت فایل سیستم، انتخاب درایو اشتباه در طول فرآیند نصب و … از جمله مشکلاتی است که بسیاری از کاربران ما تجربه آن را داشته‌اند و در نهایت اطلاعاتشان را از دست داده‌اند.

وقتی که به بازیابی اطلاعات از هارد فرمت شده یا سایر دستگاه‌های ذخیره سازی اطلاعات می‌پردازید باید نرم‌افزار بازیابی اطلاعات درستی را انتخاب کنید.

ریکاوری هارد فرمت شده - بررسی اجمالی بازیابی اطلاعات از هارد فرمت شده

مشکلات ناشی از هارد اینترنال و اکسترنال فرمت شده

دلایل زیادی برای از بین رفتن اطلاعات هارد وجود دارد که بیشتر به علت مشکلات فیزیکی رخ می‌دهد، اما گاهی اوقات نیز به علت اشتباه انسانی (مانند فرمت هارد دیسک بدون تهیه بکاپ) می‌تواند منجر به از دست رفتن اطلاعات گران بهایی که در طول چند سال جمع آوری شده است شود.

با افزایش دیجیتالی شدن اطلاعات، تمام خاطرات، ایمیل‌های مهم و اطلاعات شخصی و… در هارد اینترنال و اکسترنال ذخیره ‌شود. اما در برخی مواقع شما مجبور به فرمت هارد می‌شوید.

 • خرابی فریم‌ویر – در خرابی فریم‌ویر، هارد توسط سیستم شناسایی نمی‌شود، یا سیستم در وسط فرآیند بوت شدن گیر کند، دیگر به فایل‌ها دسترسی نداشته باشید.
 • کرش شدن هارد دیسک – تهویه نامناسب فن CPU می‌تواند موجب کرش هارد (ممکن است صدای کلیک کردن از هارد بشنوید) شود.
 • منبع تغذیه غیر‌ثابت – منبع تغذیه‌ای که از منابع غیر‌قابل اعتماد یا ولتاژ‌های بسیار بالا یا کم استفاده می‌کنند می‌تواند منجر به خرابی هارد دیسک شما شود.
 • خرابی داخلی – خرابی‌های مکانیکی می‌تواند اطلاعات هارد را غیرقابل دسترس کند. گاهی بعد از صفحه بوت شدن، شما یک صفحه سیاه مشاهده خواهید کرد.
 • فایل‌های خراب شده – خاموش شدن ناگهانی لپتاپ، و استفاده از برنامه‌های مخرب می‌تواند سیستم شما را ویروسی، فایل‌ها را خراب و آسیب بیشتری برساند.
 • اشتباهات انسانی – فرمت تصادفی بدون داشتن بکاپ از اطلاعات، نصب اشتباه سیستم عامل و… می‌تواند باعث خرابی هارد دیسک شود و در نتیجه شما مجبور به ریکاوری هارد فرمت شده هستید.

بازیابی اطلاعات از هارد فرمت شده آری یا خیر؟

وقتی شما می‌خواهید هارد اکسترنال یا اینترنال خود را فرمت کنید، ۲ گزینه در اختیار خواهید داشت:

 • فرمت سریع یا Quick Format که روش فرمت سازی پیش فرض ویندوز است.
 • فرمت کامل یا Full Format.

گزینه Quick format بدون اسکن بدسکتور یا پاک کردن دائمی اطلاعات، فایل‌ها را حذف می‌کند و فرمت سریع انجام می‌دهد. این روش فرمت‌سازی، فقط سیستم فایل خالی و جدید را در پارتیشن منطقی شما ایجاد می‌کند.

در حالی که Full Format (غیر فعال کردن گزینه Quick Format) مدت زمان بیشتری طول می‌کشد، چون بدسکتورها را چک می‌کند و کاملا اطلاعات را پاک می‌کند. در فرمت کامل یا فول فرمت اطلاعات به طور دائمی پاک می‌شوند و با هیچ روشی قابل بازیابی نیستند.

ریکاوری هارد فرمت شده - بازیابی اطلاعات از هارد فرمت شده آری یا خیر؟

به غیر از گزینه‌های فرمت‌بندی، عوامل دیگری بر بازیابی اطلاعات هارد تاثیر می‌گذارد و آن هم بازنویسی اطلاعات است (Over write). اگر بعد از فرمت هارد، اطلاعاتی را مجددا در هارد ذخیره کنید، دیگر فایل‌ها قابل بازیابی نیستند.

بنابراین توصیه می‌شود که هنگامی که متوجه شدید درایو هارد خود را به صورت اشتباه فرمت کرده‌اید از هارد خود استفاده نکنید و قبل از این که دیر شود با کارشناسان مرکز ریکاوری اطلاعات هارد ریکاوری تماس بگیرید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۵ / ۵. میزان امتیاز ۲

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

۱ Comment

 1. Visitor Rating: 5 Stars


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =