Skip to content
خانه » ریکاوری هارد فرمت شده

ریکاوری هارد فرمت شده

ریکاوری هارد فرمت شده

فهرست و عناوین مقاله

5
(2)

قالب بندی یک درایو یا پارتیشن یک کار کاملاً رایج است که از کاربران رایانه هر از گاهی آن را انجام دهند. متأسفانه ، اگر اشتباه کنید و درایو یا پارتیشن اشتباهی را قالب بندی کنید ، با سناریوی از دست دادن اطلاعات و ریکاوری آنها روبرو خواهید شد. آیا شما تا به حال چنین اشتباهی را مرتکب شده‌اید؟ اگر چنین تجربه مشابهی را دارید حتما متوجه می‌شوید که چرا پیدا کردن روش‌های بازیابی اطلاعات از هارد فرمت شده برای کاربران به اولویت تبدیل شده است.

خبر خوب این است که اگر چند دستورالعمل ساده را دنبال کنید و از ابزارهای مناسب استفاده کنید ، می توانید داده ها را از یک درایو فرمت شده ریکاوری کنید. ریکاوری هارد فرمت شده جزو خدمات پر کاربرد و البته پر دردسر استفاده از کامپیوتر است. 

اگر شما به طور اشتباه درایو دیگری از هارد خود را هنگام نصب ویندوز انتخاب کرده و فرمت کنید برای نصب، و اطلاعات مهم کاری شما از بین رفته باشد، اینجاست که به چگونگی بازیابی اطلاعات از هارد فرمت شده‌ خود فکر می‌کنید.

آیا بازیابی هارد فرمت شده امکان‌پذیر است؟

به طور کلی ، می توانید داده ها را از یک هارد دیسک فرمت شده بازیابی کنید ، اما فاکتورهایی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. نوع خاص درایو (اکسترنال یا اینترنال) و نحوه انجام روند کار، بر توانایی شما در ریکاوری اطلاعات از یک هارد فرمت شده تأثیر می گذارد. شاید این سوال در ذهن شما تداعی شود که آیا راهی برای ریکاوری اطلاعات از هارد فرمت شده وجود دارد؟ برای مثال یکی از کاربران از ما سوال کرده‌اند که:

من وقتی که دو هارد اکسترنال را به سیستم خود وصل کردم به صورت اشتباهی هارد اکسترنال وسترن دیجیتال خود را فرمت کردم، من در مورد نرم‌افزار‌های بازیابی اطلاعات چیز‌هایی شنیده‌ام و گفته می‌شود که به بازیابی اطلاعات از درایو فرمت شده کمک می‌کند، اما می‌ترسم این برنامه اوضاع را بدتر کند. آیا برای بازیابی فیلم‌های ویدیویی خود باید از یک نرم‌افزار بازیابی اطلاعات استفاده کنم؟

ریکاوری هارد فرمت شده

در واقع بازیابی اطلاعات از هارد فرمت شده کار آنچنان پیچیده ای نیست ” البته تا زمانی که فقط یک فرمت ساده باشد “. مادامی که شما یک درایو را فقط فرمت کرده باشید و بعد از آن مجدد هیچ فایل جدیدی ذخیره نکرده اید و یا هر گونه دستکاری ناشیانه ی دیگری، ما این اطمینان را به شما میدهیم که اطلاعات مثل روز اول ریکاوری خواهند شد.

البته ریکاوری یک هارد فرمت شده به پارامترهای دیگری از قبیل رمز داشتن هارد یا درایو ، سطح فرمت ، حجم اطلاعات بازنویسی شده ، نوع سیستم فایل ، بدسکتوری بودن هارد و … بستگی دارد.

چند سناریو برای فرمت شدن هارد

سناریو 1 : هارد دستور فرمت میدهد

فرض کنید که یکی از درایو‌‌های هارد شما اطلاعات مهمی داخلش است اما وقتی که سعی می‌کنید درایو را باز کنید موفق نخواهید شد. سیستم به شما پیغامی با عنوان “you need to format this disk before you can use it” نمایش می‌دهد.

در این لحظه شما باید یا دکمه “Format disk” یا “Cancel” را انتخاب کنید. با انتخاب دکمه Format Disk، هارد فرمت شده و کل اطلاعات آن پاک خواهد شد. اگر با چنین پیغامی روبرو شدید و اگر اطلاعات مهمی داشتید، پیشنهاد میکنیم دستور فرمت را اجرا نکنید و در قدم اول اقدام به ریکاوری و سپس رفع ایراد نمایید. چون اگر این پیغام در اثر بدسکتوری شدن هارد بوجد آمده باشد با فرمت کردن آن، آسیب بیشتری به هارد وارد می‌شود.

بازیابی هارد فرمت شده – آیا هارد فرمت شده ریکاوری می شود؟

سناریو 2 : فرمت هارد به RAW تبدیل شده

سناریو دیگر این است: فرمت هارد به RAW تبدیل می‌شود و فایل‌های موجود در هارد شناخته شده نیست. برای حل این مشکل ممکن است هارد را فرمت کنید.

بازیابی هارد فرمت شده – آیا هارد فرمت شده ریکاوری می شود؟

در این حالت هم اگر اطلاعات مهم دارید توصیه می‌کنیم قبل از فرمت کردن ، اقدام به ریکاوری کنید.

سناریو 3 : نصب ویندوز روی درایو اشتباهی

مواردی زیادی به ما مراجعه میکنند که هنگام نصب ویندوز به اشتباه درایو دیگری را انتخاب کرده اند و فرمت و نصب ویندوز روی آن درایو صورت گرفته و متاسفانه اطلاعات مهم خود را از دست داده اند . این اشتباه را حتی کارشناسان کامپیوتر هم به کرات مرتکب شده اند و در این دام افتاده اند.

برای جلوگیری از این اشتباه، پیشنهاد میکنیم قبل از نصب ویندوز، درایوی که ویندوز روی آن نصب است را نام گذاری کنید .مثلا اسمش را بزارید OS . در این صورت در هنگام نصب ویندوز، پارتیشن حامل فایلهای ویندوز کاملا متمایز است و دچار اشتباه نخواهید شد .

نکات مهم که قبل از ریکاوری هارد باید رعایت کنید

همه این‌ها مواردی که در بالا با آنها شاره شد ممکن است به صورت ناگهانی و یکباره اتفاق بیافتد. اگر می‌خواهید اطلاعات هارد فرمت شده شما قابل ریکاوری باشد باید به چند نکته زیر توجه داشته باشید:

 • روی دیسک فرمت شده دستور CHKDSK را اجرا نکنید.
 • بعد از فرمت کردن، از ایجاد هر گونه تغییری (کپی روی درایو فرمت شده، فرمت مجدد و…) در هارد جلوگیری کنید.
 • نرم‌افزار‌های بازیابی اطلاعات را روی هارد نصب نکنید، موجب رونویسی اطلاعات می‌شود و برای همیشه اطلاعات خود را از دست خواهید داد.
 • برنامه‌هایی که ممکن است از درایو فرمت شده شما استفاده کند را ببندید. چون تا اطلاعات جدیدی در هارد ذخیره نکنید، اطلاعات پاک شده هنوز روی هارد وجود دارد.

استفاده از نرم افزار برای ریکاوری هارد فرمت شده

پاک شدن اطلاعات مهم بعد از فرمت و پارتیشن بندی هارد، یکی از شایعترین دلایل از دست رفتن اطلاعات است. پارتیشن‌بندی کردن هارد، تبدیل فرمت فایل سیستم، انتخاب درایو اشتباه در طول فرآیند نصب ویندوز و … از جمله مشکلاتی است که بسیاری از کاربران ما تجربه آن را داشته‌اند و در نهایت اطلاعاتشان را از دست داده‌اند.

وقتی که به بازیابی اطلاعات از هارد فرمت شده یا سایر دستگاه‌های ذخیره سازی اطلاعات می‌پردازید باید نرم‌افزار ریکاوری درستی را انتخاب کنید. نرم افزار متناسب با همان مورد بوجود آمده.

اینطور نیست که یک نرم افزار برای هر نوع فرمت شدن و از بین رفتن اطلاعات بکار بیاید. به یاد اشته باشید که انتخاب نرم افزار درست برای ریکاوری هارد فرمت شده یک قدم مهم و سرنوشت ساز برای رسیدن به اطلاعات است .برخی از نرم افزارهای رایگان ریکاوری که در دسترس عموم قرار دارند خطراتی را هم بهمراه دارند که اگر اشتباه بکار گرفته شوند ممکن است خسارات غیر قابل جبرانی را همراه داشته باشد.

راهنمایی : اگر هارد یا درایو شما فقط یک فرمت ساده شده و هیچ یک از مواردی که پیش تر به آنها شاره کردیم از قبیل نداشتن رمز و …. را شامل نمی‌شود ، با اکثر نرم افزارهای ریکاوری میتوانید به اطلاعات از دست رفته خود دست پیدا کنید .یکی از بهترین نرم افزارهایی که میتوانید از آن استفاده کنید Recover My Files است.

ریکاوری هارد فرمت شده

بیشتر بخوانید: بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال چگونه است؟

مشکلاتی که ممکن است مجبور به فرمت شدن هارد شویم

دلایل زیادی برای از بین رفتن اطلاعات هارد وجود دارد که بیشتر به علت مشکلات فیزیکی رخ می‌دهد، اما گاهی اوقات نیز به علت اشتباه انسانی (مانند فرمت هارد دیسک بدون تهیه بکاپ) می‌تواند منجر به از دست رفتن اطلاعات گران بهایی که در طول چند سال جمع آوری شده است شود.

با افزایش دیجیتالی شدن اطلاعات، تمام خاطرات، ایمیل‌های مهم و اطلاعات شخصی و… در هاردهای اینترنال و اکسترنال ذخیره ‌می‌شوند. اما در برخی مواقع شما مجبور به فرمت هارد می‌شوید. گاهی مشکلاتی برای هارد پیش میاید که برای نعمیر آن بای اقدام کرد و ممکن است در حین پروسه تعمیر هارد خودش را فرمت کند.

برای همین در چنین مواقعی پیشنهاد میکنیم اگر اطلاعات مهم دارید به یک مرکز نخصصی بازیابی اطلاعات مراجعه کنید تا قبل از هر کاری آنرا ریکاوری کنند و سپس اقدام به تعمیر هارد نمایند تا هم اطلاعات شما حفظ شود هم در صورت امکان تعمیر انجام گیرد.

 • خرابی فریم‌ویر – در خرابی فریم‌ویر، هارد توسط سیستم شناسایی نمی‌شود، یا سیستم در وسط فرآیند بوت شدن گیر میکند و دیگر به فایل‌ها دسترسی ندارید.
 • کرش کردن هارد دیسک – تهویه نامناسب فن CPU می‌تواند موجب کرش کردن هارد شود.(ممکن است صدای کلیک کردن از هارد بشنوید)
 • منبع تغذیه غیر‌ثابت – منبع تغذیه‌ای که از منابع غیر‌قابل اعتماد یا ولتاژ‌های بسیار بالا یا کم استفاده می‌کنند می‌تواند منجر به خرابی هارد دیسک شما شود.
 • خرابی داخلی – خرابی‌های مکانیکی می‌تواند اطلاعات هارد را غیرقابل دسترس کند. گاهی بعد از صفحه بوت شدن، شما یک صفحه سیاه مشاهده خواهید کرد.
 • فایل‌های خراب شده – خاموش شدن ناگهانی لپتاپ، و استفاده از برنامه‌های مخرب می‌تواند سیستم شما را ویروسی، فایل‌ها را خراب و آسیب بیشتری برساند.

بازیابی اطلاعات از هارد فرمت شده آری یا خیر؟

مهمترین کاری که می توانید برای افزایش احتمال بهبودی موفق انجام دهید این است که بلافاصله استفاده از دستگاه را متوقف کنید. وقتی درایو هارد را فرمت می‌کنید ، سیستم عامل دسترسی منطقی به داده ها را از بین می برد ، اما تا زمانی که با اطلاعات جدید رونویسی نشود ، هنوز به صورت هگز دیتا بر روی دیسک وجود دارد و قابل ریکاوری می‌باشد.
اگر استفاده از هارد را متوقف کنید ، داده‌ها را می‌توان با استفاده از نرم افزار بازیابی اطلاعات، ریکاوری کرد. استفاده مداوم از درایو، خطر رونویسی اطلاعاتی را که می خواهید بازیابی کنید زیاد می کند ، و به همین دلیل امکان بازیابی مجدد آنها وجود نخواهد داشت.

چگونه یک هارد فرمت میشود؟

نحوه فرمت شدن هارد می‌تواند بر توانایی در ریکاوری آن با نرم افزار بازیابی اطلاعات تأثیر بگذارد. وقتی شما می‌خواهید هارد اکسترنال یا اینترنال خود را فرمت کنید، ۲ گزینه در اختیار خواهید داشت:

 • فرمت سریع یا Quick Format که روش فرمت سازی پیش فرض ویندوز است

گزینه Quick format بدون اسکن بدسکتور یا پاک کردن دائمی اطلاعات، فایل‌ها را حذف می‌کند و به سرعت هارد درایو را خالی میکند. یک فرمت سریع ، پرونده ها را از دیسک یا پارتیشن پاک می کند و سیستم فایل را دوباره می سازد. داده ها پاک نمی شوند و می توانند با نرم افزار، بازیابی شوند.

 • فرمت کامل یا همان Full Format

در حالی که Full Format (غیر فعال کردن گزینه Quick Format) مدت زمان بیشتری طول می‌کشد، چون بدسکتورها را چک می‌کند و داده ها را به طور کامل پاک می کنند . در هنگام فرمت کامل، آنها را با صفر بازنویسی می کنند که اطلاعات به طور دائمی پاک می‌شوند و با هیچ روشی قابل بازیابی نیستند.

ریکاوری هارد فرمت شده - بازیابی اطلاعات از هارد فرمت شده آری یا خیر؟

به غیر از گزینه‌های فرمت‌بندی، عوامل دیگری بر بازیابی اطلاعات هارد تاثیر می‌گذارد و آن هم بازنویسی اطلاعات است (Over write). اگر بعد از فرمت هارد، اطلاعاتی را مجددا در هارد ذخیره کنید، دیگر فایل‌ها قابل بازیابی نیستند.

بنابراین توصیه می‌شود که هنگامی که متوجه شدید درایو هارد خود را به صورت اشتباه فرمت کرده‌اید از هارد خود استفاده نکنید و قبل از این که دیر شود با کارشناسان مرکز ریکاوری اطلاعات هارد ریکاوری تماس بگیرید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. میزان امتیاز 2

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

۱ Comment

 1. Visitor Rating: 5 Stars


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + هجده =