شما به چه هاردی نیاز دارید؟ در هنگام خرید هارد اینترنال و اکسترنال باید به چه نکاتی توجه کنید؟  همه هاردها می میرند و این موضوعی طبیعی است. شما هر چند سال یک بار باید هارد جدیدی خریداری کنید و آن را جایگزین هارد قدیمی خود کنید و یا حتی به خرید یک هارد جدید برای بکاپ گرفتن اطلاعات خود نیاز دارید و در حقیقت هارد جدید شما به عنوان یک هارد بکاپ یدکی مورد استفاده قرار می گیرد. اما کدام هارد را باید خریداری کنید و شما به چه هاردی نیاز دارید؟ با مطالعه مقاله امروز متوجه خواهید شد که خرید هارد کار سختی نیست و تنها باید نکاتی را هنگام خرید هارد مد نظر داشته باشید.

نکات خرید هارد اینترنال و اکسترنال مناسب

شما به چه هاردی نیاز دارید؟ هارد HDD یا هارد SSD

اولین تصمیمی که باید بگیرید این است که هارد HDD برای شما مناسب است یا هارد SSD؟ در حالی که هارد SSD مانند هارد HDD اطلاعات شما را ذخیره می کند اما دارای مزایا و معایبی می باشد. همانطور که می دانید هاردهای HDD که به هاردهای سنتی مشهورند دارای دیسک های چرخشی و بازوهای متحرک هستند که در مقابل صدمات فیزیکی بسیار آسیب پذیر هستند اما در مقابل هاردهای SSD هیچگونه قطعه متحرکی ندارند و از حافظه فلش استفاده می کنند بنابراین آسیب پذیری کمتری نسبت به هاردهای HDD دارند.

شما به چه هاردی نیاز دارید؟ نکات خرید هارد اینترنال و اکسترنال مناسب

SSD ها اطلاعات را سریعتر می خوانند و می نویسند، برق کمتری مصرف می کنند که باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و افزایش عمر باتری لپ تاپ می شود. هاردهای اس اس دی هیچ قطعه متحرکی ندارند بنابراین هنگام کار کردن هیچ صدایی تولید نمی کنند و طول عمر بیشتری دارند. با وجود این همه مزایا باید بدانید که هاردهای SSD دارای قیمت بالاتری هستند و این بدان معناست که در مقایسه با هاردهای مکانیکی سنتی ظرفیت ذخیره سازی کمتری را ارائه می دهند.

اگر از لحاظ مالی محدودیتی ندارید می توانید هاردهای SSD را خریداری کنید. اما اگر هارد را برای بکاپ گیری و ذخیره طولانی مدت اطلاعات لازم دارید پس بهتر است هارد HDD خریداری کنید. اگر قصد دارید از هارد برای نصب سیستم عامل و برنامه ها و فایل هایی که به طور مرتب به آنها دسترسی دارید استفاده کنید بهتر است از هارد SSD استفاده کنید چون سرعت و عملکرد هارد SSD نسبت به HDD بهتر است.

اندازه و رابط های هارد

بعد از اینکه بین هاردهای SSD و HDD انتخاب خود را کردید باید در مورد فرم فکتور یا اندازه هارد تصمیم بگیرید. خوشبختانه اندازه های زیادی در دسترس نیستند و هارد ها به دو شکل ۲.۵ اینچی و ۳.۵ اینچی به فروش می رسند. در هاردهای HDD داده ها روی دیسک های فلزی چرخان ذخیره می شوند و این بدان معناست که دیسک های بیشتری برای افزایش فضای ذخیره سازی مورد نیاز است به همین دلیل هاردهای دسکتاپ دارای فرم فکتور ۳.۵ اینچی و ظرفیت های بالا (۱۲ ترابایتی) هستند در حالی که هاردهای HDD لپ تاپ ها دارای فرم فکتور ۲.۵ اینچی هستند و حداکثر ظرفیت ۵ ترابایتی را پشتیبانی می کنند.

شما به چه هاردی نیاز دارید؟ نکات خرید هارد اینترنال و اکسترنال مناسب

SSD ها هیچ قسمت متحرکی ندارند بنابراین نسبت به HDD ها کوچکتر هستند و اکثر هاردهای اس اس دی دارای فرم فکتور ۲.۵ اینچی هستند. اگر به هاردهای اس اس دی ۳.۵ اینچی نیاز داشته باشید کدی هایی وجود دارند که فرم فکتور ۲.۵ اینچ را به ۳.۵ اینچ تبدیل می کنند. هاردهای اینترنال مدرن ( هردوی HDD و SSD) از کانکتورهای ساتا (SATA) استفاده می کنند. هاردهای HDD اینترنال که قبل از استاندارد ساتا ساخته شده اند از کانکتورهای IDE استفاده می کنند. هاردهای اکسترنال بدون در نظر گرفتن اینکه SSD هستند یا HDD از طریق پورت USB به سیستم متصل می شوند.

عملکرد و مشخصات هارد

در هنگام خرید هارد باید به مشخصات زیر توجه داشته باشید:

ظرفیت ذخیره سازی – هارددیسک های مکانیکی دارای طیف گسترده ای از ظرفیت ها هستند و به دلیل محدودیت های فیزیکی دارای حداکثر ظرفیت ۱۶ ترابایت هستند. هاردهای SSD نمی توانند فضای ذخیره سازی زیادی داشته باشند و حداکثر در ظرفیت های ۵ ترابایتی به فروش می رسند.

سرعت انتقال – سرعت انتقال اطلاعات به عوامل زیادی وابسته است اما سرعت چرخش هارد در دقیقه که با RPM نمایش داده می شود یکی از عوامل مهم تعیین کننده است. هر چقدر RPM بالاتر باشد به معنای انتقال سریع داده ها به هارد می باشد. برای مثال یک هارد ممکن است در مشخصات خود ۳.۰GB/s و ۷۲۰۰RPM را داشته باشد که اولی سرعت ساتا است که به صورت تئوری حداکثر سرعت اتصال ساتا را تعریف می کند. هیچ هاردی نمی تواند به این سرعت انتقال داده دست پیدا کند با این حال هاردی که دارای مشخصات ۷۲۰۰RPM است همیشه سریعتر از هارد ۵۴۰۰RPM است.

فضای کش – هنگامی که هارد نیاز به انتقال داده ها از یک بخش هارد به بخش دیگر را دارد از حافظه تعبیه شده ای به نام کش یا بافر استفاده می کند. هر چقدر حافظه کش بزرگتر باشد داده ها سریعتر انتقال می یابند چونکه می توان اطلاعات بیشتری را به صورت همزمان ذخیره کرد. HDD های امروزی می تدانند ۸ تا ۲۵۶ مگابایت حافظه کش داشته باشند.

زمان دسترسی – هارددیسک های سنتی دارای چند فاکتور دیگر هستند که روی عملکرد تاثیر می گذارند که از این بین می توان به زمان صرف شده برای خواندن و نوشتن اطلاعات در هارد اشاره کرد. در حالی که دو هارد RPM 7200 می توانند عملکرد متفاوتی داشته باشند هیچ روش استانداردی برای مقایسه زمان دسترسی وجود ندارد. علاوه بر این، اکثر هاردهای HDD امروزی در سطح مشابهی کار می کنند بنابراین در این مورد زیاد نگران نباشید. در هنگام خرید هاردهای اس اس دی به مشخصات سرعت خواندن و نوشتن ترتیبی دقت کنید. تا زمانی که این سرعت ها تحت حداکثر سرعت کانکتور ساتا قرار داشته باشند مشکلی وجود ندارد.

نرخ یا میزان خرابی – از آنجا که هاردهای HDD دارای قطعات متحرک هستند با گذشت زمان فرسوده می شوند اما همه هارددیسک ها با سرعت یکسانی این فرسودگی را ندارند. برخی از مدل ها در طی ۱۲ ماه خراب می شونددر حالی که برخی دیگر بیش از ۶ سال عمر دارند. در کل گفته می شود که هاردهای SSD ماندگاری طولانی تری  (متوسط میران خرابی ۲ میلیون ساعت) نسبت به هاردهای HDD (میانگین میزان خرابی ۱.۵ میلیون ساعت) دارند. با این حال برای ذخیره سازی طولانی تر داده ها هاردهای HDD نسبت به هاردهای SSD ماندگاری بیشتری دارند.

قیمت هارد

در هنگام خرید هارد شما با طیف گسترده ای از قیمت ها مواجه خواهید شد. این وظیفه شماست که تعیین کنید کدام عوامل و ویژگی ها بیشترین اهمیت را برای شما دارند و بعد هاردی که متناسب با نیازتان است را انتخاب کنید. با این حال یک راه برای تعیین قیمت هارد تقسیم قیمت هارد بر ظرفیت ذخیره سازی آن است که در نهایت قیمت هر گیگابایت به دست خواهد آمد. به طور مثال هارد مشکی وسترن دیجیتال را در نظر بگیرید.

هارد HDD اینترنال وسترن دیجیتال ۱ ترابایتی برای هر گیگ دارای قیمت حدودا ۰.۰۷ دلار است که با دو برابر شدن ظرفیت، قیمت هارد اینترنال ۲ ترابایتی وسترن دیجیتال حدودا ۰.۰۵ دلار می شود و اگر هارد ۴ ترابایتی آن را خریداری کنید قیمت هر گیگ آن به ۰.۰۴ دلار می رسد و در نهایت با خرید نسخه ۶ ترابایتی این هارد قیمت به ۰.۰۳ دلار می رسد. کدام یک از این مدل ها دارای قیمت بهتری هستند؟ خوب مسلما مدل ۶ ترابایتی چون با افزایش ظرفیت قیمت کاهش پیدا کرده استو اما باید توجه داشته باشید که برخی از هاردها با افزایش ظرفیت قیمتشان کاسته نمی شود.

شما به چه هاردی نیاز دارید؟ هارد اکسترنال یا هارد اینترنال

نکته آخری که باید در نظر داشته باشید این است که آیا هارد در بدنه لپ تاپ یا کامپیوتر دسکتاپ قرار می گیرید یا در خارج از آن. هاردهای اکسترنال برای ذخیره سازی و تهیه نسخه بکاپ و انتقال داده ها ایده آل هستند. معمولا این هاردها از پورت USB 2.0, USB 3.0 یا USB 3.1 استفاده می کنند که به ترتیب دارای حداکثر سرعت انتقال ۶۰ مگابایت در ثانیه، ۶۲۵ مگابایت در ثانیه و ۱۲۵۰ مگابایت در ثانیه هستند. USB 3.1 به خاطر سرعت بالاتر ترجیح داده می شود اما اجباری نیست. هاردهای اکسترنال قابل حمل هستند و می توان آنها را بین چند سیستم به اشتراک گذاشت فقط شما باید آن را از پورت USB جدا کنید و به پورت USB سیستم دیگر وصل کنید. در سایر موارد هاردهای اینترنال ترجیح داده می شوند.

نوشته های مرتبط
باج-افزار-بهایی-پس-گرفتن-فایل-بپردازیمچرا نباید از برنامه های رایگان ریکاوری استفاده کنیم؟