دلایل عدم شناسایی هارد توسط کامپیوتر

دلایل عدم شناسایی هارد توسط کامپیوتر کدام ها هستند؟ همه ما می دانیم که از پردازنده به عنوان مغز کامپیوتر و از هارددیسک به عنوان بدن کامپیوتر یاد می شود. مغز و بدن همیشه برای کار کردن به هم نیاز دارند. اگر هارددیسک شما شناسایی نشود چه می کنید؟ مغز و بدن برای کار کردن همیشه به هم نیاز دارند و این نشان می دهد که عدم شناسی هارد توسط کامپیوتر می تواند معضل بزرگی ایجاد کند و این همان چیزی است که در این مقاله قصد داریم در مورد آن صحبت کنیم.

دلایل عدم شناسایی هارد توسط کامپیوتر

برخی از کاربران با عدم شناسایی هارد توسط کامپیوتر سیستم خود را ریستارت می کنند، و برخی دیگر سیستم عامل خود را مجددا نصب می کنند، در ادامه به  دلایل عدم شناسایی هارد توسط کامپیوتر و نحوه حل این مشکل می پردازیم.

عدم شناسایی هارد توسط کامپیوتر به علت فعال نبودن هارد در بایوس

برای دسترسی به بایوس سیستم شما باید نحوه ورود به بایوس سیستم خود را بدانید. سیستم های مختلف از روش های متفاوتی برای دسترسی به بایوس استفاده می کنند. هر سیستم بعد از روشن شدن پیغام های کوتاهی راجع به  تنظیمات سیستم نمایش می دهد که غالبا System BIOS یا CMOS Setup نامیده می شود.

یکی از دلایل عدم شناسایی هارد توسط کامپیوتر می تواند غیرفعال بودن هارد در بایوس باشد. برای بررسی وضعیت هارد باید وارد بایوس شوید. در ویندوز ۱۰ می توانید وارد تنظیمات سیستم عامل شوید.

دلایل عدم شناسایی هارد توسط کامپیوتر

حالا Update and Security را انتخاب کنید.

دلایل عدم شناسایی هارد توسط کامپیوتر

از منوی سمت چپ Recovery را انتخاب کنید.

دلایل عدم شناسایی هارد توسط کامپیوتر

بعد از پنل سمت راست Restart را انتخاب کنید.

دلایل عدم شناسایی هارد توسط کامپیوتر

سیستم شما ریستارت می شود و یک صفحه آبی با تعدادی از گزینه ها به شما نمایش داده می شود. حالا کافیست از بین گزینه ها troubleshoot را انتخاب کنید و به گزینه advanced  را انتخاب کنید. برای ورود به تنظیمات فریم ویر UEFI گزینه UEFI Firmware Settings را انتخاب کنید و در آخر روی Restart کلیک کنید.

خرابی کابل های مادربرد یکی از دلایل عدم شناسایی هارد توسط کامپیوتر

این احتمال وجود دارد که کابل در مادربرد خراب شده باشند به همین دلیل هارد توسط کامپیوتر شناسایی نمی شود. می تواند با بررسی مادربرد و کابل های اتصال هارد و بررسی پین های خم شده شروع کنید. لطفا توجه داشته باشید که خم کردن و پیچاندن کابل ها اغلب باعث آسیب دیدن سیم های داخل عایق می شود. با این حال در همین سناریو قسمت بیرونی کابل طبیعی به نظر می رسد و شناسایی کابل معیوب می تواند دشوار به نظر برسد.

اگر از وضعیت کابل دیتای خود مطمئن نیستید می توانید آن را عوض کنید. بایوس اطمینان می دهد که اگر کابل دیتا یا اتصل خراب شده باشد هارد شناسایی نمی شود.  غالبا کابل های ATA خاصی وجود دارند که می توانند از اتصالشان خارج شوند. می توان وضعیت کابل های ساتا را بررسی کرد . اطمینان حاصل کرد که آنها به پورت SATA مادربرد درست و محکم وصل شده اند. اگر با عوض کردن کایل مشکل عدم شناسایی هارد توسط کامپیوتر حل نمی شود پس مشکل از جای دیگر است.

عدم چرخش هارد = عدم تشخیص هارد توسط کامپیوتر

عدم چرخش هارد می تواند به علت عدم دریافت انرژی کافی رخ دهد. در صورتی که شما منبع تغذیه نامناسبی را برای سیستم خود انتخاب کرده باشید این مشکل می تواند رخ دهد. برای بررسی چرخش هارد خود می توانید سیستم را خاموش کنید و کابل های متصل به هارد را جدا و دوباره وصل کنید. سیستم را روشن کنید و چرخش هارد خود را بررسی کنید در صورتی که صدا یا لرزشی را احساس می کنید این بدان معناست که هارد شما می چرخد. علاوه بر عدم تهیه منبع تغذیه مناسب خرابی های فیزیکی مانند ضربه خوردن هارد؛ نوسانات برق و شوک های الکتریکی می تواند باعث نچرخیدن هارد شود.

دلایل رایج عدم تشخیص هارد توسط کامپیوتر

از دلایل عدم شناسایی هارد توسط کامپیوتر می توان به صورت خلاصه به موارد زیر اشاره کرد:

– بد سکتور شدن هارد : در صورت بد سکتور شدن هارد ممکن است که هارد شناسایی نشود و در نتیجه به اطلاعات نمی توان دسترسی پیدا کرد.

– تمیز نبودن کابل ها: تمیز نبودن کابل های سیستم و اتصالات می تواند باعث هنگ شدن سیستم و دیتکن نشدن هارد توسط کامپیوتر شود.

– خرابی قطعات دیگر لپ تاپ یا سیستم: خرابی بخش های دیگر لپ تاپ یا سیستم می تواند باعث عدم شناسایی هارد توسط کامپیوتر شود.

– تعمیرات اشتباه هارد: ممکن است به علت تعمیرات نامناسب هارد توسط افراد غیر متخصص و مبتدی، به هارد آسیب های جدی وارد شود و در نتیجه سیستم نتواند هارد را شناسایی کند. از این رو توصیه می شود که از افراد مجرب و متخصص برای تعمیر هارد خود کمک بگیرید.

– خرابی های فیزیکی هارد: در صورتی که هارد شما به علت ضربه خوردن دچار شکستگی هد شده باشد سیستم کامپیوتری شما نمی تواند هارد را شناسایی کند. معمولا هاردهایی که دچار آسیب های فیزیکی شده اند صدای غژغژ کردن، کلیک کردن و دیگر صداهای نابهنجار را از خود تولید می کنند.

– ویروسی شدن: ویروس ها می توانند به سخت افزار سیستم شما از جمله هارد سیستم آسیب می زنند و می تواند موجب دیتکت نشدن هارد شوند.

نتیجه گیری

عدم تشخیص هارد توسط کامپیوتر می تواند به دلیل یک مشکل سخت افزاری باشد، شما باید درک درستی از این موضوع داشته باشید و حتی باید بتوانید با بایوس به درستی کار کند. در بالا ما برخی از رایج ترین دلایل عدم شناسایی هارد توسط کامپیوتر را بیان کردیم. در صورتی که هارد شما دچار خرابی سخت افزاری شده باشد هیچ نرم افزاری نمی تواند به حل این مشکل کمکی کند. شما با کمک مهندسان آموزش دیده ریکام ریکاوری می توانید برای تعمیر هارد کامپیوتر خود اقدام کنید، مهندسان ما در ۹۹% مواقع موفق به ریکاوری اطلاعات هارد کامپیوتر شده اند و تجربیات خوبی در این زمینه دارند. برای مشاوره و ارزیابی رایگان هارد کامپیوتر خود همین الان با ما تماس بگیرید.

نوشته های مرتبط