درایوهای جامد SSD

درایوهای جامد یا حافظه SSD به انگلیسی (solid state drive) که گاهی به نام دیسک جامد یا دیسک الکترونیکی نیز شناخته می‌شود .(گرچه دارای هیچ‌گونه «صفحه دیسک» یا «موتور چرخان» نیست) یک ابزار حافظه است که از تراشه‌ای برای دخیره سازی دائم داده‌ها استفاده می‌کند.

مقایسه حافظه SSD با HDD

SSD در کمترین زمان توانست جایگزین مناسبی برای هاردهای HDD (Hard Disk Drive) شود. در واقع SSD حافظه‌ای مبتنی بر حافظه‌ی فلش است (همان حافظه فلش خودمان البته در سایز بزرگتر) که در مقایسه با هارد دیسک‌های قبلی برق کمتری مصرف می‌کند و از مقاومت بیشتری نیز برخوردار است. هارد دیسک‌های معمولی HDD صفحاتی به نام پلاتر و هد دارند که این هد اطلاعات را از روی صفحات می‌خواند.

برخلاف آن، هیچ کدام از اجزای داخلی SSD در حال چرخش نیستند و یک حافظه فلش است که فوق العاده محکم و بادوام است. در نتیجه در اثر سقوط از ارتفاع کاملاً مقاوم بوده و نسبت به HDD معمولی دوام بیشتری دارد.

تعمیر درایوهای SSD

از آنجایی که مزایای استفاده از SSDها قابل توجه هستند، به لحاظ قیمت نیز با هاردهای معمولی کاملاً متفاوت‌اند. این نوع حافظه‌های ذخیره‌ساز گران قیمت بوده و طبعاً لپ تاپ‌های مجهز به SSD گرانتر از لپ تاپ‌های مبتنی بر HDD هستند. SSD هم سرعت عملکرد بیشتری دارد و هم از نظر میزان مصرف انرژی، برق کمتری مصرف می‌کند که بدنبال آن موجب افزایش عمر باتری لپ تاپ نیز می‌گردد.

با این حال از نظر میزان ذخیره سازی داده‌ها نسبت به HDD ظرفیت کمتری دارد. درحقیقت اگرچه SSD سرعت بالا و افزایش عمر باتری را برای کاربر به ارمغان می‌آورد اما به لحاظ حجم داده‌هایی که ذخیره می‌کند کمتر است. علیرغم آن، بازار رایانه‌های همراه در راستای بهره گیری از مزایای SSD گام برمی‌دارد و از آنجایی‌کهSSDها عملکرد بهتری دارند و بطور بالقوه عمر باتری را افزایش می‌دهند، ارزش هزینه کردن دارند.

این مطلب برای شما چقدر مفید بود ؟

برای امتیاز دادن روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / ۵. تعداد رای

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود

اجازه دهید این پست را بهبود ببخشیم

Related Posts
Showing ۰ comments

Leave a Comment

فرمت کردن هارددستگاه‎‎های ذخیره سازی