اکثر افرادی که قصد خرید لپ تاپی جدید برای برآورده کردن نیازهای محاسباتی خود دارد باید تصمیم بگیرند که از درایو حالت جامد (SSD) یا هارددیسک (HDD) به عنوان دستگاه ذخیره ساز خود استفاده کنند. به نظر شما هارد اس اس دی بهتر است با HDD؟ هیچ جواب سر راستی برای این سوال وجود ندارد و هر خریدار نیاز های متفاوتی دارد و شما باید براساس نیاز، اولویت ها و البته بودجه ای که می خواهید صرف کنید تصمیم گیری کنید. گرچه قیمت هاردهای SSD در حال کاهش است اما باز هم هزینه هر گیگابایت در هاردهای HDD پایین تر است. با این حال اگر عملکرد و راه اندازی سریع برای شما اهمیت دارد تا پول هارد SSD همان چیزی است که شما می خواهید.

درایو حالت جامد یا SSD چیست؟

ممکن است در حال خرید یک سیستم یا ارتقاء هارد سیستم خود باشید و ندانید SSD به چه معناست. برای شروع خوب است بدانید که SSD مخفف Solid State Drive به معنای درایو حالت جامد می باشد شما می توانید هارد SSD را به عنوان یک نسخه بزرگتر و پیچیده تر استیک حافظه USB تصور کنید. درست مانند حافظه USB هاردهای اس اس دی هیچ قطعه متحرکی ندارند و در عوض اطلاعات را در میکروچیپ ها ذخیره می کنند. در مقابل هارددیسک یک بازوی مکانیکی و هد خواندن و نوشتن دارند که روی پلاترها در حال حرکت است و اطلاعات را از دیسک های ذخیره سازی می خواند. این تفاوت باعث می شود که هاردهای SSD بسیار سریعتر عمل کنند.

SSD ها معمولا از حافظه فلش مبتنی بر NAND استفاده می کند. این دستگاه نوعی حافظه پایدار یا غیر فرار است و این بدان معناست که با خاموش کردن یا قطع جریان برق اطلاعات ذخیره شده در آن پاک نمی شوند. برای خواندن و نوشتن اطلاعات هاردهای SSD از هیچ بازوی مکانیکی استفاده نمی کند و به جای آن از یک پردازنده تعبیه شده مرسوم به کنترلر برای انجام عملیات و خواندن داده ها استفاده می کند. کنترلر یک عامل بسیار مهم در تعیین سرعت نوشتن SSD است. عواملی مانند نحوه ذخیره سازی، بازسازی و پاک سازی داده ها می توانند روی سرعت کلی SSD تاثیر بگذارند.

پس به صورت خلاصه می توان هارد اس اس دی را به صورت زیر تعریف کرد:

درایوهای جامد یا حافظه SSD به انگلیسی (solid state drive) که گاهی به نام دیسک جامد یا دیسک الکترونیکی نیز شناخته می‌شود .(گرچه دارای هیچ‌گونه «صفحه دیسک» یا «موتور چرخان» نیست) یک ابزار حافظه است که از تراشه‌ای برای دخیره سازی دائم داده‌ها استفاده می‌کند.

تفاوت هارد SSD با HDD

SSD در کمترین زمان توانست جایگزین مناسبی برای هاردهای HDD (Hard Disk Drive) شود. در واقع SSD حافظه‌ای مبتنی بر حافظه‌ی فلش است (همان حافظه فلش خودمان البته در سایز بزرگتر) که در مقایسه با هارد دیسک‌های قبلی برق کمتری مصرف می‌کند و از مقاومت بیشتری نیز برخوردار است. هارد دیسک‌های معمولی HDD صفحاتی به نام پلاتر و هد دارند که این هد اطلاعات را از روی صفحات می‌خواند. برخلاف آن، هیچ کدام از اجزای داخلی SSD در حال چرخش نیستند و یک حافظه فلش است که فوق العاده محکم و بادوام است. در نتیجه در اثر سقوط از ارتفاع کاملاً مقاوم بوده و نسبت به HDD معمولی دوام بیشتری دارد.

قابلیت SSD (Solid State Drive) HDD (Hard Disk Drive)
انرژی
مصرف انرژی کمتر، به طور میانگین ۲ تا ۳ وات استفاده می کند که منجر به صرفه جویی در مصرف باتری بیش از ۳۰ دقیقه می شود. مصرف انرژی بیشتر، به طور میانگین ۶ تا ۷ وات مصرفی دارد بنابراین باتری بیشتری مصرف می کند.

 

قیمت گران ارزان
ظرفیت به طور کلی در برای نوت بوک ها ظرفیت بزرگتر از ۱ ترابایت و برای دسکتاپ ها ظرفیت بیشتر از ۴ ترابایت را ندارد. معمولا برای نوت بوک ها دارای ظرفیت ۵۰۰ گیگابایت و ۲ ترابایت است و برای دسکتاپ ها ظرفیت ۱۰ ترابایتی را ارائه می دهد.

 

زمان بوت شدن سیستم عامل به طور میانگین ۱۰ الی ۱۳ ثانیه  به طور میانگین ۳۰ تا ۴۰ ثانیه
سر و صدا
چون قطعه متحرکی ندارد سر و صدایی ندارد.
صدای کلیک کردن و چرخش پلاترها را می توان شنید.
لرزش چون قطعه متحرکی ندارد لرزش ندارد.
چرخش پلاترها می تواند منجر به لرزش شود.
گرمای تولید شده چون برق کمی مصرف می کند و قطعه متحرکی ندارد گرمای خیلی کمی تولید می کند.
نسبت به هاردهای اس اس دی چون برق بیشتری مصرف می کند و قطعات متحرک دارد می تواند گرما تولید شود.
سرعت خرابی ۲ میلیون ساعت
۱.۵ میلیون ساعت
سرعت نوشتن / کپی فایل ۲۰۰ مگابایت در ثانیه تا ۵۵۰ مگابایت در ثانیه ۵۰ تا ۱۲۰ مگابایت در ثانیه
رمزگذاری پشتیبانی از رمزگذاری FDE در برخی مدل ها پشتیبانی از رمزگذاری FDE در برخی مدل ها
سرعت باز کردن فایل حداکثر ۳۰ درصد سریعتر از HDD ها
کندتر از SSD ها
 تاثیر میدان مغناطیسی SSD تحت تاثیر هیچ میدان مغناطیسی قرار نمی گیرد.
میدان مغناطیسی می تواند اطلاعات را پاک کند.

تعمیر هاردهای اس اس دی

از آنجایی که مزایای استفاده از SSDها قابل توجه هستند، به لحاظ قیمت نیز با هاردهای معمولی کاملاً متفاوت‌اند. این نوع حافظه‌های ذخیره‌ساز گران قیمت بوده و طبعاً لپ تاپ‌های مجهز به SSD گرانتر از لپ تاپ‌های مبتنی بر HDD هستند. SSD هم سرعت عملکرد بیشتری دارد و هم از نظر میزان مصرف انرژی، برق کمتری مصرف می‌کند که بدنبال آن موجب افزایش عمر باتری لپ تاپ نیز می‌گردد.

با این حال از نظر میزان ذخیره سازی داده‌ها نسبت به HDD ظرفیت کمتری دارد. در حقیقت اگرچه SSD سرعت بالا و افزایش عمر باتری را برای کاربر به ارمغان می‌آورد اما به لحاظ حجم داده‌هایی که ذخیره می‌کند کمتر است. علیرغم آن، بازار رایانه‌های همراه در راستای بهره گیری از مزایای SSD گام برمی‌دارد و از آنجایی‌که اس اس دی ها عملکرد بهتری دارند و بطور بالقوه عمر باتری را افزایش می‌دهند، ارزش هزینه کردن دارند.

نوشته های مرتبط
نظرات ۰

فرستادن دیدگاه

1 × 5 =

فرمت کردن هاردبهترین دستگاه‌های ذخیره‌ساز اطلاعات برای شما کدام است؟