Skip to content
خانه » تعمیر هارد سوخته کامپیوتر، لپ‌تاپ و هارد اکسترنال

تعمیر هارد سوخته کامپیوتر، لپ‌تاپ و هارد اکسترنال

تعمیر هارد سوخته

فهرست و عناوین مقاله

تعمیر هارد سوخته – چگونه آسیب فیزیکی هارد دیسک را تعمیر کنیم؟

جلوگیری از فجایع طبیعی مانند آتش سوزی و سیل، فراتر از قدرت انسانی است. بلایای طبیعی، می‌تواند منجر به از دست دادن موقعیت کسب و کار، دارایی و خسارت مالی شود. با این وجود، جبران زیان مالی از طریق بیمه ممکن است، اما به دست آوردن و بازیابی اطلاعات هارد سوخته و آسیب دیده‌ی شما خارج از این تعهدات است. آیا تعمیر هارد سوخته کامپیوتر یا لپ‌تاپ امکان پذیر است؟

زمانی‌که سیستم کامپیوتری شما هنگ می‌کند، خیلی آزاردهنده است اما سوختن هارد دیسک فاجعه است. وقتی هِدِ هارد دیسک شما درست کار نمیکند، یعنی دسترسی به اطلاعات برای شما غیرممکن شده است (مگر این که قبلا از اطلاعاتتان بکاپ گرفته باشید). هارد دیسک شما ممکن است شامل تمامی پایگاه داده‌های مشتری سوابق مالی، فایل‌های موجودی و داده‌های تولیدی شما باشد. در اثر فاجعه سوختن هارد، بسیاری از کسب و کارها دچار ورشکستگی می‌شوند.

در این مقاله به بررسی این مشکل که خارج از کنترل انسان بوده و به یُمن وجود فناوری قابل حل می‌باشد می‌پردازیم و راه‌حلی برای تعمیر هارد سوخته ارائه می‌کنیم.

تعمیر هارد سوخته کامپیوتر و لپ‌تاپ

بازیابی اطلاعات از هارد دیسک سوخته و یا دچار صدمه فیزیکی، مسئله بزرگی نیست چرا که در این مقاله راه‌حل تعمیر هارد دیسک سوخته را به شما نشان می‌دهیم.

بخش اول – برای تعمیر هارد سوخته وضعیت هاردتان را بررسی کنید

مرحله ۱- شناسایی خرابی هارد: مواردی که باعث می‌شود هارد شما شناسایی نشود را بررسی کنید و مطمئن شوید که هارد شما واقعا خراب شده است. اگر هارد صدای کلیک کردت می‌دهد و صداهای بلندی ایجاد می‌کند این بخش را دنبال نکنید و به بخش دوم بروید.

مرحله ۲- اتصالات سخت افزاری را بررسی کنید: بهترین کار این است که کار خود را با بررسی اتصالات سخت افزاری شروع کنید و اگر مشکلی پیدا کردید، سریع‌ترین و ارزان‌ترین راه، تعمیر است که می‌توانید انجام دهید. مطمئن شوید که برق کافی برای سیستم تامین شده است چون که در صورتی که دو شاخه قطع شده باشد و یا کابل خراب شده باشد کامپیوتر شما کاری انجام نمی‌دهد. کیس کامپیوتر را باز کنید و بررسی کنید کابل دیتا (IDE یا SATA) یا پاور به صورت محکمی در جای خود وصل شده‌اند، خم شدن، شکسته شدن پین‌ها و یا هر آسیب دیگری را بررسی کنید.

مرحله ۳- یک بررسی بصری انجام دهید: گاهی اوقات هارد شما نمرده است و بلکه بردی که عملیات کنترل را انجام می‌دهد و در سمت پایین هارد است مرده است، نوسان برق یا هر خرابی جزئی در برد می‌تواند هارد شما را متوقف کند چون که هارد شما نمی‌داند که چه کاری باید انجام دهد. هرگونه علائم خرابی و سوختگی را دنبال کنید. در صورتی که که نیاز به تعویض PCB داشته باشید می‌توانید براساس مدل هاردتان در گوگل به دنیال قطعات جایگزین باشید.

در صورتی که نیاز به خرید یک هارد جدید داشته باشید بعد از سفارش و زمانی که قطعه خریداری شده به دستتان رسید می‌توانید هارد قدیمی را بردارید (۵ پیچ کوچک وجود دارد که باید آن‌ها را بردارید اما مراقب باشید آن‌ها را گم نکنید). هارد قدیمی را جدا کنید و هارد جدید را جایگزین کنید. مراقب باشید قسمت‌های فلزی را لمس نکنید چون که الکتریسیته ساکن موجود در بدنتان می‌تواند هارد جدید شما را خراب کنید. بعد از این که مطمئن شدید که هارد را به درستی نصب کرده‌اید می‌توانید پیچ‌هایی که در مرحله قبل باز کردید را به هارد ببندید و هارد را به سیستم وصل کنید. حالا کابل برق را به سیستم خود وصل کنید.

مرحله ۴- شناسایی شدن (یا نشدن) هارد خود را بررسی کنید: اگر همه چیز درست وصل شده باشد و روی برد PCB چیزی خراب نشده باشد از طریق Windows Disk Management یا BIOS یا Mac OS X Disk Utility می‌توانید شناسایی شدن یا نشدن هارد خود را بررسی کنید.

بخش دوم – گزینه‌های تعمیر هارد کامپیوتر

مرحله ۱- انتخاب مرکز بازیابی اطلاعات: اگر اطلاعات ارزشمندی روی سیستم خود دارید یک مرکز بازیابی سخت‌افزاری هارد حرفه‌ای را پیدا کنید و برای بازیابی اطلاعات خود هزینه کنید. اگر سعی دارید خودتان بازیابی اطلاعات را انجام دهید باید بگوییم که در ۹۹ درصد موارد شانس شما ۰ است.

مرحله ۲- برای قطعات تعویضی هارد در گوگل سرچ کنید: این جستجو می‌تواند شما را به مسیرهای مختلفی هدایت کند اما به طور کلی تعویض قطعات هارد در هاردهای قدیمی‌تر شاید جوابگو باشد اما معمولا در هاردهای جدیدتر قابل استفاده نیست.

مرحله ۳- خودتان آن را انجام دهید. احتمالا اگر شما برد کنترلر را تعویض کنید هارد شما احیاء می شود. اما واقعیت این است که تراشه‌های کنترلر برای هاردهای خاص کالیبره شده‌اند و هیچ تضمینی وجود ندارد که روی هارد شما کار کنند، به هر حال این گزینه ارزان‌ترین راه‌حل است.

مرحله ۴- یک فرد حرفه‌ای استخدام کنید. این تنها گزینه موجود برای بکاپ گیری درایو و یا اجرا، و یا حداقل بازیابی فایل‌های روی درایو است (که واقعاً چیزی است که شما در نهایت می‌خواهید). زمان برگشت اطلاعات توسط یک فرد متخصص می‌تواند سریع‌تر از روش شما باشد و موفقیت تا حدودی تضمین شده است، اما در صورتی که اطلاعات شما مهم باشد، هزینه این کار ممکن است بالا باشد. می‌توانید انتظار داشته باشید دو یا سه برابر بیشتر از هزینه اولیه هارد را پرداخت کنید، بنابراین باید ارزش پول را در برابر ارزش داده‌های هارد بسنجید.

بخش سوم – خودتان تعمیر هارد را انجام دهید

مرحله ۱- ابتدا اطلاعات لازمه را بدست آورید. اگر اولین بار است که صدای کلیک کردن هارد را می‌شنوید، هر بار که دوباره آن را به برق وصل می‌کنید، به لایه مغناطیسی هارد آسیب زده می‌شود و این باعث از دست رفتن داده‌ها می‌شود. در صورتی که داده‌ها برای کارتان یا به دلایل قانونی مهم هستند، این تعمیر را خودتان انجام ندهید. بعضی از این روش‌ها تلاش‌های نامشخص هستند که یا کار می‌کند و یا در نهایت، واقعاً هارد شما می‌سوزد. این کار باعث می‌شود هر بخشی از داده‌هایی را که قبلاً آسیب ندیده‌اند را از بین ببرد.

مرحله ۲- تست فیزیکی درایو. هارد را در یک دست نگه دارید و آن را به عقب و جلو بچرخانید، به صدایی که ایجاد می‌شود گوش کنید. توجه داشته باشید که در صورتی که اجزای داخلی هارد شل شده باشد شما ممکن است با انجام این کار باعث شکستن این اجزا شوید. اگر هیچ صدایی نمی‌شنوید،  یا یکی از بخش‌هایی که لمس کردید بسیار گرم باشد یک علت احتمالی این است که هِدِ بلبرینگ یا اسپیندل گیر کرده است که باید مراحل زیر را در نظر گرفت.

توجه داشته باشید که باز کردن هارد

احتمالا هر اطلاعاتی که روی هارد باقی مانده است را از بین خواهد برد.

مرحله ۳- آن را گرم کنید. یک فر خانگی را در پایین‌ترین حالت خود به مدت پنج دقیقه یا بیشتر گرم کرده، سپس آن را خاموش کنید. درایو را به مدت ۲ تا ۵ دقیقه در فر قرار دهید تا گرم شود. لطفاً توجه داشته باشید که گرم کردن آن می‌تواند باعث سوختن درایو شود. درایو را بردارید و مرحله اول را تکرار کنید. اگر هنوز هیچ صدایی نمی‌شنوید، به مرحله بعدی بروید. با این حال، اگر تفاوت وجود دارد، درایو را به کامپیوتر وصل کنید و به  صدای چرخش دیسک و تیک تیک معمولی که نشان دهنده فعالیت هِد است، گوش کنید. اگر همه چیز خیلی خوب به نظر می‌رسد، سعی کنید به درایو دسترسی پیدا کرده و داده‌های خود را بر روی یک درایو سالم منتقل کنید.

در صورت نیاز، دستگاه را دوباره گرم کنید و در حالی که هارد را در یک دست نگه داشته‌اید، به شدت بچرخانید و هارد را روی یک سطح سخت قرار دهید.این کار ممکن است هِد گیر کرده هارد شما را آزاد کند. مرحله اول را تکرار کنید. آیا اکنون می‌توانید صدای حرکت هِد را بشنوید؟ اگر جواب مثبت است، دوباره هارد را به کامپیوتر وصل کنید و سعی کنید به درایو دسترسی پیدا کنید.

اگر می‌توانید صدای ریتمیک “کلیک” را بشنوید، شانس این وجود دارد که هِدهای درایو بر روی پایه‌های خود آزاد بوده و مسدود نیستند. بررسی کنید هنگامی‌که درایو را به آرامی (به عقب و جلو) با ۹۰ درجه می‌چرخانید، هیچ صدایی شنیده نمی شود. این نشان دهنده اجزای سست و قطع شده در داخل درایو بوده و فراتر از محدوده مطالعاتی این مقاله است.

مرحله ۴- سرد کردن. یک گزینه دیگر یخ زدن درایو است. این تلاش نهایی بوده و شما فقط می‌توانید برای کپی کردن فایل‌های مهم درایو را به اندازه کافی برگردانید.

درایو را در کیسه زیپ داری قرار دهید و هوا را تا آنجا که ممکن است خارج کنید. برای چند ساعت آن را درون فریزر قرار دهید. درایو را به کامپیوتر وصل کنید. اگر فوراً کار نکرد، خاموش کنید، درایو را بردارید و سپس آن را روی یک سطح سخت مانند میز قرار دهید. درایو را دوباره وصل و امتحان کنید. اگر کار می‌کند، فایل‌هایتان را ذخیره کنید، سپس درایو را دور بیاندازید. اگر این کار جواب نداد، درایو شما نیاز به روش‌های حرفه‌ای خواهد داشت!

بخش چهارم – تعمیر حرفه‌ای هارد سوخته

شرکت‌های زیادی هستند که پیشنهاد می‌کنند در ازای دریافت هزینه درایو شما را تعمیر کنند. قبل از صرف هرگونه مبلغی، مجوزهای شرکت را بررسی کنید. به انجمن‌های آنلاین نگاه کنید، با آن‌ها صحبت کنید و ببینید چقدر سابقه کار دارند و درصد بازیابی آن‌ها چقدر است. گارانتی شرکت‌ها را بررسی کنید، و این‌که چه میزان برای موفقیت (که شما بابت آن راضی خواهید شد) و یا شکست تضمین می‌کنند. ممکن است نخواهید برای بازیابی که انجام نشده، پولی پرداخت کنید، اما اگر تلاش کنید که هارد سوخته را تعمیر کنید و نتوانید، وقت زیادی صرف تلاش کرده‌اید که قابل جبران نیست. به صورت خلاصه باید گفت که وقتی هارد کامپیوتر شما می‌سوزد دو راه دارید:

  1. یک هارد دیسک مشابه هارد قبلی خریده، صفحه کنترلر را از هارد دیسک جدید جدا کنید، و سعی کنید آن را در درایو قدیمی‌تان نصب کنید و دعا کنید که درایو دوباره کار کند. این کار نیازمند مهارت و صبر است و هیچ تضمینی وجود ندارد که دوباره کار کند. برای این کار نیاز به درایوی با مدل مشابه دارید، پس اگر درایو شما قدیمی باشد با مشکل مواجه می‌شوید.
  2. درایو را به خدمات بازیابی اطلاعات دهید. آن‌ها درایو را در یک اتاق تمیز جدا می‌کنند و داده‌ها را با استفاده از تجهیزات ویژه استخراج می‌کنند. باید انتظار پرداخت هزینه زیادی برای خدمات بازیابی اطلاعات داشته باشید.

توصیه می‌شود از داده‌هایی که خیلی مهم هستند پشتیبان‌گیری کنید. به این ترتیب اگر هارد دیسک شما سوخت، دچار مشکل جدی نمی‌شوید. خدمات بازیابی اطلاعات بسیار گران است و ممکن است در صورتی که پلاترها صدمه دیده باشند، قادر به دریافت تمام اطلاعات نباشند.

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + پانزده =