Skip to content
خانه » تعمیر هارد سوخته کامپیوتر، لپ‌تاپ و هارد اکسترنال

تعمیر هارد سوخته کامپیوتر، لپ‌تاپ و هارد اکسترنال

تعمیر هارد سوخته کامپیوتر

فهرست و عناوین مقاله

3.7
(3)

آیا می‌دانید چه زمانی نیاز به تعمیر هارد سوخته کامپیوتر یا هارد اکسترنال دارید؟ برای جواب به این سوال باید همین اول چند مورد رو متذکر شویم:

از دید کارشناسان تعمیر هارد، هارد سوخته نداریم. 80 درصد هاردها یا قابل تعمیر هستند یا قابل ریکاوری، 10 درصد هم در اثر خرابی‌های بیش از حد قابل تعمیر و ریکاوری نیستند. می‌مونه 10 درصد مابقی که ممکنه طی آتش سوزی واقعا دچار سوختگی شده باشند. در این حالت واقعا می‌توان گفت که هارد سوخته است و نیاز به تعمیر یا ریکاوری هارد سوخته داریم.

جلوگیری از فجایع طبیعی مانند آتش سوزی و سیل، فراتر از قدرت انسانی است. بلایای طبیعی، می‌تواند منجر به از دست دادن موقعیت کسب و کار، دارایی و خسارت مالی شود. با این وجود، جبران زیان مالی از طریق بیمه ممکن است، اما به دست آوردن اطلاعاتی که در اثر این سوانح از بین رفته‌اند یا تعمیر و بازیابی اطلاعات هاردی که سوخته خارج از این تعهدات شرکت‌های بیمه است. آیا تعمیر هارد سوخته کامپیوتر یا لپ‌تاپ امکان پذیر است؟

چه زمانی می‌شه گفت هارد کامپیوترمان سوخته است؟

یک اصطلاح اشتباهی که بین کاربران کامپیوتر رایج شده استفاده از کلمه هارد سوخته یا تعمیر هارد سوخته است. به محض این که هاردشان به هر دلیل دچار خرابی می‌شود و دسترسی به اطلاعات ندارند، می‌گویند هارد ما سوخته است و نیاز به تعمیر هادر سوخته خودمان را داریم یا اطلاعات هارد سوخته را ریکاوری کنیم، که این غلط است.

همان طور که در بالاتر توضیح دادیم فقط زمانی می‌توانیم بگوییم هارد سوخته که واقعا دچار آتش سوزی شده باشد یا حداقل برد هارد دیسک(PCB) در اثر نواسان برق دچار سوختگی شده باشد. بهتره بگیم تنها قطعه‌ای که در هارد واقعا قابلیت سوختن دارد همین برد است.

با تکمیل این توضیحات، در ادامه برای راحتی کاربران از همان اصطلاح تعمیر هارد سوخته کامپیوتر یا ریکاوری هارد سوخته استفاده می‌کنیم که دچار سردرگمی نشوید.

زمانی‌که سیستم کامپیوتری شما هنگ می‌کند، خیلی آزار دهنده است اما سوختن هارد دیسک فاجعه است. برای مثال وقتی هِدِ هارد دیسک شما درست کار نمی‌کند، یعنی دسترسی به اطلاعات برای شما غیرممکن شده است (مگر این که قبلا از اطلاعاتتان بکاپ گرفته باشید). هارد دیسک شما ممکن است شامل تمامی پایگاه داده‌های مشتری سوابق مالی، فایل‌های موجودی و داده‌های تولیدی شما باشد. در اثر فاجعه سوختن هارد، بسیاری از کسب و کارها دچار ورشکستگی می‌شوند.

در این مقاله به بررسی این مشکل که خارج از کنترل انسان بوده و به یُمن وجود فناوری قابل حل می‌باشد می‌پردازیم و راه‌حل‌هایی برای آشنایی با پروسه تعمیر هارد سوخته ارائه می‌کنیم.

تعمیر هارد سوخته کامپیوتر و لپ‌تاپ

تصور کنید در اثر یک آتش سوزی غیر مترقبه برخی از سرورها و رایانه‌ها آسیب دیده‌اند. حتی اگر دچار آتش سوزی هم نشده باشید، علائمی از قبیل داغ شدن بیش از حد هارد، بلند شدن دود یا بوی سوختگی چند علامت است که می توانید جدی بگیرید.

بازیابی اطلاعات از هارد دیسک سوخته و یا دچار صدمه فیزیکی شده، مسئله بزرگی است که در ادامه راه‌ حل‌هایی برای تعمیر هارد دیسک سوخته را به شما نشان می‌دهیم.

بخش اول‌: وضعیت هاردتان را بررسی کنید

مرحله 1- شناسایی خرابی هارد: دلایل متعددی وجود دارد که باعث می‌شود هارد شما شناسایی نشود که باید آن‌ها را بررسی کنید و مطمئن شوید که هارد شما واقعا سوخته یا دچار خرابی‌های دیگری شده. اگر هارد صدای کلیک کردن می‌دهد و صداهای بلندی ایجاد می‌کند این بخش را دنبال نکنید و به بخش دوم بروید.

مرحله 2- اتصالات سخت افزاری را بررسی کنید: بهترین است که کار خود را با بررسی اتصالات سخت افزاری شروع کنید و اگر مشکلی پیدا کردید، سریع‌ترین و ارزان‌ترین راه، تعویض کابل‌های خراب است. کیس کامپیوتر را باز کنید و بررسی کنید کابل دیتا یا پاور به صورت محکمی در جای خود وصل شده‌اند، خم شدگی، شکسته شدن پین‌ها و یا هر آسیب دیگری را بررسی کنید.

مرحله 3- یک بررسی بصری انجام دهید: گاهی اوقات هارد شما دچار نوسان برق شده و باعث سوختگی برد می‌شود. هرگونه علائم خرابی و سوختگی روی برد را دنبال کنید. در صورتی که که نیاز به تعویض برد (PCB) داشته باشید می‌توانید براساس مدل هاردتان دنبال قطعه جایگزین باشد.

نکته: تعویض برد به تنهایی باعث درست شدن و کارکرد مجدد هارد نمی‌شود. حتی اگر مدل هاردها و بردها مشابه هم باشد باز هم نیاز به تخصص، تجهیزات و برخی کارهای تخصصی میباشد که بتوان هارد را تعمیر کرد.

مرحله 4- شناسایی شدن (یا نشدن) هارد خود را بررسی کنید: اگر همه چیز درست وصل شده باشد و روی برد (PCB) آثار سوختگی نیست، از طریق Windows Disk Management یا BIOS می‌توانید شناسایی شدن یا نشدن هارد خود را بررسی کنید.

بیشتر بخوانید: دلایل عدم شناسایی هارد توسط کامپیوتر

بخش دوم: گزینه‌هایی که برای تعمیر هارد پیش رو دارید

مرحله 1- انتخاب مرکز بازیابی اطلاعات: اگر اطلاعات ارزشمندی روی سیستم خود دارید یک مرکز تخصصی تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد را پیدا کنید و برای تعمیر یا ریکاوری هارد خود هزینه کنید. اگر سعی دارید خودتان بازیابی اطلاعات را انجام دهید باید بگوییم که در 99 درصد موارد شانس شما 0 است.

مرحله 2- برای دریافت آموزش در گوگل سرچ کنید: این جستجو می‌تواند شما را به مسیرهای مختلفی هدایت کند اما به طور کلی اکثر آموزش های در گوگل و یوتوب توسط افراد متخصص انجام می‌شود که ممکن است یک فوت کوزه گری را به شما نشان ندهد.

مرحله 3- خودتان آن را انجام دهید. احتمالا بعد از کمی جستجو راهکارهایی برای تعمیر هارد یاد می‌گیرد و سعی دارید آن‌ها را روی هارد خود امتجان کنید.اما توصیه می‌کنیم تا از نتیجه کار مطمئن نشدید دست به کاری نزنید.

بخش سوم: خودتان برای تعمیر هارد سوخته اقدام کنید 

  • ابتدا وضعیت هارد را بررسی کنید تا اطلاعات لازم را جهت تشخیص و انتخاب راه تعمیر یا ریکاوری بدست آورید. (توضیحات بخش اول)
  • هارد را در یک دست نگه دارید و گوشتان راه به آن بچسبانید. اگر هیچ صدایی نمی‌شنوید یا اثری از روشن شدن نیست احتمالا برد سوخته اما اگر صدای نا متعارفی به گوشتان رسید یک علت احتمالی این است که هِد آسیب دیده یا اسپیندل گیر کرده که باید مراحل خاصی را طی کرد.
  • اگر هارد در بایوس یا Device manager نشان داده می‌شود، وضعیت سلامت هارد را با نرم افزارهای اسکن هارد مثل HDD Expert بررسی کنید.
  • اگر هاردتان روی سیستم خودتان بالا نمیاد حتما با یک دستگاه دیگر آنرا چک کنید. این طوری می‌تونید متوجه بشید که آیا ایراد از هارد هست یا سیستم.
  • اگر هاردتان سوخته باشد ممکن است نیاز به یک هارد مشابه داشته باشید تا هد آن را روی هارد سوخته خود نصب کنید و دعا کنید که درایو دوباره کار کند. این کار نیازمند مهارت و تجهیزات است و هیچ تضمینی وجود ندارد که دوباره کار کند. پس برای این کار بهتره هارد را به مرکز خدمات بازیابی اطلاعات دهید. آن‌ها هارد را در یک اتاق تمیز باز می‎‌کنند و داده‌ها را با استفاده از تجهیزات ویژه ریکاوری می‌کنند.البته باید انتظار پرداخت هزینه زیادی برای این خدمات بازیابی اطلاعات داشته باشید.

بیشتر بخوانید: اسمارت در هارد چیست و چه کارآیی برای تعمیر هارد دارد

بخش چهارم: انتخاب یک مرکز تخصصی برای تعمیر هارد 

شرکت‌های زیادی هستند که ادعا می‌کنند در ازای دریافت هزینه درایو شما را تعمیر کنند. قبل از صرف هرگونه مبلغی، مجوزهای شرکت را بررسی کنید. با آن‌ها صحبت کنید و ببینید چقدر سابقه کار دارند و درصد بازیابی آن‌ها چقدر است. و این که چه میزان برای موفقیت (که شما بابت آن راضی خواهید شد) و یا شکست تضمین می‌کنند. ممکن است نخواهید برای بازیابی که انجام نشده، پولی پرداخت کنید،

به صورت خلاصه باید گفت که وقتی هارد کامپیوتر شما می‌سوزد دو راه دارید:

  1. خودتان اقدام کنید
  2. به یک مرکز تخصصی تعمیر هارد اعتماد کنید و به آن‌ها مراجعه کنید

توصیه می‌شود از داده‌هایی که خیلی مهم هستند پشتیبان‌گیری کنید. به این ترتیب اگر هارد دیسک شما سوخت، دچار مشکل جدی نمی‌شوید. خدمات بازیابی اطلاعات بسیار گران است و ممکن است در صورتی که پلاترها صدمه دیده باشند، قادر به دریافت تمام اطلاعات نباشند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز 3.7 / 5. میزان امتیاز 3

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − هفت =