5
(3)

یکی از مباحث فوق تخصصی و البته شیرین در صنعت آی تی، بازیابی اطلاعات می‌باشد. شاید هنوز برای برخی این سوال وجود داشته باشد که بازیابی اطلاعات چیست؟ و چه عملیاتی طی ریکاوری اطلاعات انجام می‌شود تا بتوان اطلاعات از دست رفته را مجدد بدست آورد. اگر دنبال این جواب ها هستید شاید در این مقاله بتونیم تا حدودی به شما کمک کنیم.

بازیابی اطلاعات چیست؟

بازیابی اطلاعات یک سرویس حرفه‌ای در صنعت کامپیوتر می‌باشد که در آن اطلاعات از هارد دیسک کامپیوتر، سرور یا هر وسیله ذخیره اطلاعات دیگری مانند هارد اکسترنال ریکاوری می‌شود.به عبارت ساده تر: استخراج داده ها از دستگاه‌های ذخیره ساز اطلاعات که به هر نحوی دسترسی به دیتا وجود ندارد را ریکاوری یا بازیابی اطلاعات میگویند.

این فرآیند معمولا توسط متخصصین آموزش دیده در یک محیط کار تخصصی انجام می‌گیرد. دستگاه‌های آسیب دیده موقتا تعمیر شده و داده‌ها به دستگاه دیگر (معمولا یک هارد اکسترنال یا فلش مموری) منتقل می‌شود. وقتی فایل‌ها پاک ‌می‌شوند، خراب‌ می‌شوند، یا به هرحال آسیب‌دیده اند، مهندسان به طور مستقیم با استفاده از ابزارهای نرم‌افزاری و سخت افزاری با داده‌ها کار خواهند کرد تا آن‌ها را بازیابی کرده و به آن‌ها دسترسی پیدا کنند.

بازیابی اطلاعات چیست؟

 عوامل تاثیر گذار در هزینه بازیابی اطلاعات چیست؟

حال که تا حدودی متوجه شدید بازیابی اطلاعات چیست بهتر است بدانیم عوامل متعددی وجود دارند که مهندسین ریکاوری اطلاعات هنگام تعیین هزینه بازیابی اطلاعات در نظر می‌گیرند. عامل اصلی، زمان مورد نیاز برای انجام مراحل ضروری به طوری که یک فرآیند بازیابی امن و موثر را تضمین کند می‌باشد. عوامل دیگر عبارتند از: دستکاری‌های خود کاربر، نیاز به تحقیق و توسعه و در صورت لزوم قطعات و هزینه‌های تجهیزات. برای کاربران رایانه، این موضوع اغلب به معنای هزینه‌های بالا است که معمولا با فرآیند قیمت‌گذاری گیج‌کننده همراه است.

در ریکام ریکاوری، ما تیم خود را به سمت تحقیق و توسعه فن‌آوری ریکاوری اطلاعات هدایت می‌کنیم و هر یک از مهندسان ما بیش از ۱۰ سال تجربه دارند. ما از تجربه خود برای کاهش هزینه فرآیند بازیابی داده‌ها برای مشتریانمان استفاده کرده‌ایم. باتوجه به پیشرفت‌های ما در تکنولوژی بازیابی، قادر هستیم تا خدمات ریکاوری اطلاعات را به صورت مقرون‌به‌صرفه و با نرخ موفقیت بالا ارائه کنیم. ما همچنین خدمات فوری، خدمات بازیابی اطلاعات RAID را ارائه می‌دهیم که به مشتریانمان کمک کنیم تا از شوک ناشی از حذف ناگهانی اطلاعات خارج شوند.

ریکاوری اطلاعات کامپیوتر چیست

چه زمانی ریکاوری اطلاعات امکان پذیر است؟

اگر شما اطلاعات خود را به دلیل خرابی هاردتان، پاک شدن اشتباهی، سوختگی هارد یا هر دلیل دیگری از دست داده‌اید اغلب، مهندسین حرفه‌ای ریکاوری اطلاعات می‌توانند به شما کمک کنند. شانس بازیابی اطلاعات به میزان آسیب وارد شده، فاصله زمانی از زمانی که اتفاق افتاده، سخت افزار دستگاه و چند عامل دیگر بستگی دارد.

به منظور افزایش شانس ریکاوری اطلاعات هارد، فورا هر دستگاهی را که در از بین رفتن اطلاعات نقش داشته از برق جدا کنید. در تلاش برای ریکاوری اطلاعات، نرم‌افزار بر روی دستگاه اجرا نکنید، زیرا این عمل به نوشتن مجدد بر روی فایل‌های پاک شده می انجامد و اغلب باعث ایجاد معضلات  بیشتر می‌شود.

سعی نکنید که به صورت فیزیکی هارد یا رسانه‌های دیگر را بازیابی کنید. فورا با مهندسان ما تماس بگیرید تا درباره مشکلتان راهنمایی های لازم را دریافت کنید. ما می‌توانیم احتمال یک بازیابی موفقیت‌آمیز را با بررسی سریع روی هاردتان ارزیابی کرده و شما را در جریان امور بگذاریم.

ریکاوری اطلاعات کامپیوتر چیست؟

پس متوجه شدید که به کلیه فرآیندی که طی می‌شود تا شما به اطلاعات از دست رفته خود برسید پروسه ریکاوری اطلاعات کامپیوتر و هارد گفته می‌شود. ممکن است هارد شما دچار آسیب فیزیکی مثل ضربه یا نوسان برق شده باشد و دسترسی به اطلاعات غیر ممکن باشد و یا هارد به دلایل مختلفی توسط سیستم شناسایی نمی‌شود و یا حتی به اشتباه اطلاعات را پاک یا فرمت کرده‌اید.

هر کاری که متخصصان این حوزه انجام دهد تا به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند بازیابی یا ریکاوری اطلاعات گفته می‌شود. لازم به ذکر است پروسه تعمیر هارد با پروسه ریکاوری کاملا متفاوت است .

به هر حال هیچ کس تمایل به بحران از دست دادن داده ها و یافتن راه حلی برای بازیابی اطلاعات ندارد. مطمئناً شما باید برای تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات خود برنامه ریزی کرده باشید، با این حال ، گاهی اوقات با وجود تمام اقدامات احتیاطی از قبیل تهیه نسخه پشتیبان ، رایانه شما خراب می‌شود ، پس نگرانی شما هم بیشتر می‌گردد ، درست است؟

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. میزان امتیاز 3

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.