بازیابی اطلاعات و تعمیر هارد اکسترنال بدون از دست رفتن داده ها

در این مقاله آموزشی به شما یاد خواهیم داد تا خودتان تعمیر هارد اکسترنال را بدون از دست رفتن داده ها انجام دهید. آیا تا بحال به این فکر کرده‌اید که چرا دستگاه‌های ذخیره‌سازی مانند هارد دیسک اکسترنال، USB یا مموری SD و غیره خراب می‌شوند؟ ما به شما دلایل این مشکل آزاردهنده را توضیح می‌دهیم و حتی راه حل‌هایی برای کمک به تعمیر فایل‌های خراب موجود در هارد دیسک ارائه می‌کنیم که بدون از دست دادن داده‌ها، هارد دیسک‌های اکسترنال از کار افتاده را تعمیر کنید.

علت خراب شدن هارد دیسک اکسترنال

عوامل زیادی می‌تواند باعث شود دستگاه ذخیره‌سازی شما خراب شود. در اینجا فهرستی از علل خرابی هارد اکسترنال را ذکر می کنیم :

۱- عملیات نامناسب: خارج کردن دستگاه از کامپیوتر بدون اجکت کردن .

۲- آلوده شدن به ویروس .

۳- وجود بدسکتور در دستگاه ذخیره‌سازی .

۴- خطای سیستمی فایل .

۵- آسیب های فیزیکی مثل ضربه

۶- وصل کردن هارد به موبایل یا تلویزیون .

روش های بازیابی اطلاعات از هارد اکسترنال خراب

هر مورد خرابی راه و روش تعمیر یا بازیابی اطلاعات مخصوص به خود را دارد .باید طبق بررسی کارشناسی که میشود اول خرابی را درست تشخیص داد و نسبت نوع خرابی بوجود آمده با استفاده از تجهیزات مخصوص و بکاری گیری روشی کاربردی و تخصصی، به طور حساس اقدام به بازیابی اطلاعات از هارد خراب کرد.

قبلا در هارد ریکاوری و در پست نحوه ریکاوری هارد اکسترنال در مورد ریکاوری اطلاعات صحبت کردیم برای تکمیل شدن اطلاعات خود از شما دعوت می کنیم ادامه مقاله امروز را مطالعه بفرمایید.

تعمیر فایل‌های خراب شده در هارد دیسک اکسترنال از طریق CMD

اگر هارد دیسک اکسترنال شما در کامپیوتر شناسایی می شود، اما فایل‌های ذخیره شده در آن خراب شده‌اند، می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید تا فایل‌های آسیب دیده بازیابی شوند.(البته همانطور که در بالا اشاره کردیم هر مورد خرابی راه روش خود را دارد که بهتر است کارشناس تشخیص بدهد)

Start را باز کرده و عبارت cmd را تایپ کنید. اینتر بزنید و  پنجره خط فرمان را باز کنید و عبارت chkdsk g:/f را تایپ کنید، (به جای g درایو هارد اکسترنال خود را وارد کنید)، اینتر بزنید.

اگر نمی‌توانید به اطلاعات ذخیره شده در دستگاه خراب دسترسی پیدا کنید، نگران نباشید. با مطالعه ادامه مطلب قادر خواهید بود راه حل این مشکل را بیابید. هنگامی که دستگاه ذخیره‌سازی شما به طور ناگهانی خراب شد، نحوه بازیابی اطلاعات یا فایل‌ها خیلی مهم است. در ادامه  با استفاده از دو روش دیگر می‌توانید این مشکل را رفع کنید.

نحوه بازیابی اطلاعات یا فایل‌ها از هارد دیسک اکسترنال خراب با کابل USB

اگر مطمئن نیستید که هارد اکسترنال خراب است، می‌توانید آن را به یک پورت USB دیگر یا حتی یک کامپیوتر دیگر متصل کنید تا ببینید آیا هارد اکسترنال شما شناسایی می شود یا نه. اگر هارد شناسایی شد، می‌توانید به طور مستقیم به داده‌های روی هارد دیسک اکسترنال خود دسترسی پیدا کنید. اگر هارد دیسک شناسایی نشد، باید از یک نرم افزار بازیابی اطلاعات قدرتمند برای بازیابی اطلاعات از هارد دیسک اکسترنال خراب استفاده کنید.

نکاتی برای بازیابی اطلاعات با استفاده از نرم افزار

برخی نرم افزارهای قوی بازیابی اطلاعات می‌تواند به شما کمک کند تا اطلاعاتتان را از هاردهایی که اطلاعاتشان پاک یا فرمت شده ریکاوری کنید فقط کافی است یکی از این برنامه ها را دانلود، نصب و فعال کنید و پس از آن داده‌های با ارزشتان را از هارد دیسک اکسترنال با اسنترنال بازیابی کنید.

اما باید چند نکته را برای استفاده از نرم افزارهای رایگان مد نظر داشته باشید :

۱- حتما از سایتهای معتبر دانلود کنید چون اکثر کرک های موجود در اینترنت عمل هک سیستم را هم انجام میدهند

۲- هر برنامه برای یک روش از دست رفتن اطلاعات کاربرد دارد ، پس باید برنامه متناسب با مشکل خود را انتخاب کنید.

۳- اطلاعات ریکاوری شده را روی همان هارد ذخیره نکنید

۴- در طول اسکن، می‌توانید نتایج اسکن را بررسی کنید و فایل را با دابل‌ کلیک کردن روی آن پیش نمایش کنید.

استفاده از برنامه های بازیابی اطلاعات به هیچ وجه توصیه نمی شود

تعمیر هارد دیسک اکسترنال خراب

پس از بازگرداندن داده‌ها از هارد دیسک اکسترنال خراب، ممکن است بخواهید بدانید که چطور باید دستگاه خراب را تعمیر کنید. برای پاسخ به این سوال مطالب زیر را دنبال کنید.

 تعمیر سریع هارد دیسک اکسترنال با فرمت کردن

هارد دیسک خارجی خراب شده را به کامپیوتر وصل کنید و روی دستگاه راست کلیک و فرمت را انتخاب کنید و فایل سیستمی جدید – NTFS یا FAT و غیره را در درایو قرار دهید و برای اتمام روند، روی OK کلیک کنید.

 تعمیر هارد اکسترنال خراب با نرم افزار مدیریت پارتیشن

اگر هارد دیسک اکسترنال شما خراب شده و تبدیل به RAW شده، می‌توانید از نرم افزار مدیریت پارتیشن EaseUS Partition Master Free با قابلیت بررسی پارتیشن استفاده کنید تا تمامی خطاهای موجود در درایو را تعمیر کنید. هارد دیسک اکسترنال را به کامپیوتر متصل کنید، EaseUS Partition Master Free  را اجرا کنید. بر روی هارد مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه Check partition را انتخاب کنید و Check Properties را بررسی کنید. در صورت وجود خطا و تست سطح از Windows Chkdsk.exe برای رفع خطاها استفاده کنید؛ روی OK کلیک کنید. همچنین می‌توانید EaseUS Partition Master را برای فرمت هارد دیسک اکسترنال خراب، فعال کنید تا دوباره قابل استفاده شود.

 اجرای CMD برای تعمیر هارد اکسترنال خراب بدون فرمت کردن

این روش تمامی داده‌ها را بر روی دستگاه خراب شما پاک می‌کند. بنابراین، قبل از اجرای CMD برای تعمیر درایو، ابتدا داده‌ها را از هارد دیسک اکسترنال خراب بازیابی کنید.

۱- Win + R را فشار دهید، cmd را تایپ کنید و اینتر کنید .

۲- عبارت diskpart را تایپ و اینتر کنید .

۳- عبارت list disk را تایپ و اینتر کنید .

۴- عبارت select disk 0 را تایپ و اینتر کنید . (۰ نام درایو هارد دیسک اکسترنال خراب شده است.)

۵- عبارت clean را تایپ و اینتر کنید . (این دستور تمام داده‌های روی درایو را پاک می‌کند.)

۶- عبارت create partition primary را تایپ و اینتر کنید .

۷- عبارت exit را برای پایان دادن به روند تایپ و اینتر کنید .

حرف آخر

روش‌های ارائه شده در این مقاله را می‌توان برای تعمیر کارت‌های SD، کارت‌های حافظه، درایوهای USB، درایوهای فلش و یا پارتیشن‌های هارد دیسک و غیره استفاده کرد. اگر مشکل مشابهی با دستگاه‌های ذخیره‌سازی خود دارید، از مراحل بالا پیروی کنید تا مشکل آزاردهنده دستگاه‌های ذخیره‌سازی‌تان حل شود. اگر هارددیسک شما مشکل دارد با ما تماس بگیرید. گروه هارد ریکاوری دارای آزمایشگاه های واقعی، مهندسان واقعی و سرویس های واقعی برای مشتریانش است.

تمام چیزی که شما نیاز دارید این است که از فایل های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید و دوباره آنها را اجرا کنید.

نوشته های مرتبط
نحوه بازیابی و جلوگیری از ریکاوری هاردهارد هلیومی سیگیت Exos X و IronWolf