چرا هارد دیسک ها ظرفیت اشتباه در ویندوز نمایش می دهند؟

 

چرا هارد دیسک ها ظرفیت اشتباه در ویندوز نمایش می دهند؟ حتماً برای شما هم پیش آمده که یک هارد با ظرفیت ۵۰۰ گیگابایت بخرید و بعد آن را به کامپیوتر وصل کنید و ببینید حجم آن مثلاً ۴۶۰ گیگابایت است. شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چه بلایی سر بقیه‌ی گیگابایت‌ها آمده است؟

چرا ظرفیت هارد در ویندوز کمتر از مقداری است که روی جعبه اش نوشته شده است؟

حتماً برای شما هم پیش آمده که یک هارد با ظرفیت ۵۰۰ گیگابایت بخرید و بعد آن را به کامپیوتر وصل کنید و ببینید حجم آن مثلاً ۴۶۰ گیگابایت است. شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چه بلایی سر بقیه‌ی گیگابایت‌ها آمده است؟

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود ویندوز ظرفیت یک هارد را اشتباه نشان دهد. دلایلی از قبیل فایل‌های پنهان، اطلاعات مربوط به فورمت هارد، پارتیشن‌های بازیابی پنهان و حتی تبلیغات گمراه‌کننده (ولی از نظر فنی درست) تولیدکنندگان.

چرا هاردتان کمتر از ظرفیت ثبت شده در تبلیغات ظرفیت دارد؟

اگر به هاردها، فلش‌های USB و وسایل ذخیره‌سازی دیگر توجه کرده باشد، حتما متوجه شده‌اید که وقتی آن‌ها را برای نخستین بار به کامپیوتر وصل و فرمت می‌کنید، همیشه کمتر از آنچه که وعده داده شده ظرفیت دارند. دلیل این تفاوت به خاطر تفاوت در شیوه‌ی اندازه‌گیری ظرفیت هارد از طرف تولیدکنندگان و ویندوز است. به عبارت دیگر، روشی که ویندوز ظرفیت هارد را محاسبه می‌کند، با روشی که تولیدکنندگان این ظرفیت را می‌سنجند، تفاوت دارد.
همچنین ویندوز به بخشی از ظرفیت هارد نیاز دارد تا اطلاعات مربوط به پارتیشن‌بندی و گاه بوت شدن ویندوز را در آن ذخیره کند. گرچه با توجه به حجم هاردهای امروزی، این مقدار چندان زیاد نیست.

از نظر یک تولیدکننده‌ی هارد، یک کیلوبایت برابر است با ۱۰۰۰ بایت، یک مگابایت برابر است با ۱۰۰۰ کیلوبایت و یک گیگابایت برابر است با ۱۰۰۰ مگابایت. به این ترتیب یک هارد ۵۰۰ گیگابایتی ۵۰۰ میلیارد بایت ظرفیت دارد و منظور تولیدکننده از هارد ۵۰۰ گیگابایتی، یک چنین ظرفیتی است.

اما تولیدکنندگان رم از این شیوه برای محاسبه استفاده نمی‌کنند. از نظر آن‌ها هر کیلوبایت ۱۰۲۴ بایت، هر مگابایت ۱۰۲۴ کیلوبایت و هر گیگابایت ۱۰۲۴ مگابایت است. به این ترتیب یک هارد ۵۰۰ گیگابایتی با شیوه‌ی قبل، برابر است با یک هارد ۴۶۵ گیگبایتی با شیوه‌ی دوم:

گیگابایت ۴۶۵٫۶۶ = (۱۰۲۴*۱۰۲۴*۱۰۲۴) / ۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰
توجه داشته باشید که تولیدکنندگان از معنای دقیقِ پیشوندِ گیگا استفاده می‌کنند که به معنای توانی از هزار است، در حالی اصطلاح درست برای توان‌های ۱۰۲۴، گیگابایت است. و در حالی که ویندوز از توان‌های ۱۰۲۴ برای محاسبه‌ی ظرفیت هارد استفاده می‌کند، تولیدکنندگان همچنان به محاسبه با روش اول ادامه می‌دهند.

راه حل این موضوع این است که تولیدکنندگان یا سیستم‌عامل‌ها روش محاسبه‌ی خود را تغییر بدهند. هم‌اکنون OS X این کار را کرده است و ظرفیت هارد را به همان روش تولیدکنندگان محاسبه می‌کند.

بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال

مرکز بازیابی اطلاعات هارد  و مرکز ریکاوری اطلاعات هارد  ریکام ریکاوری آماده هرگونه مشاوره و خدمت رسانی به هموطنان عزیز می‌باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت هرگونه مشاوره با ما تماس بگیرید.

نوشته های مرتبط
تعمیر هارد دیسک