چرا ظرفیت هارد دیسک در ویندوز اشتباه نمایش داده می شود؟

ظرفیت هارد دیسک واقعی شما چقدر است ؟ چرا هارد دیسک ها ظرفیت اشتباه در ویندوز نمایش می دهند؟ حتماً برای شما هم پیش آمده که یک هارد با ظرفیت ۵۰۰ گیگابایت بخرید و بعد آن را به کامپیوتر وصل کنید و ببینید حجم آن مثلاً ۴۶۰ گیگابایت است. شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چه بلایی سر بقیه‌ی گیگابایت‌ها آمده است؟ قبلا در ریکام ریکاوری به سوال چرا هارد دیسک خراب می شود؟ پاسخ دادیم در ادامه ما به چرا مشکل کم شدن حجم هارد برای شما ایجاد شده است؟ پاسخ خواهیم داد.

چرا هارد‌ درایو‌ها حجمی متفاوت از آن‌چه بیان شده را نشان می‌دهند؟

آیا نمایش حجم ‌دیسک‌های سخت حجم کمتر نسبت به‌ اندازه نامی خود نشان دهنده خراب شدن هارددیسک است؟ در واقع نه. چند دلیل وجود دارد که باعث این مشکل می شود که فضای هارددیسک کمتر از مقدار واقعیش نمایش داده شود. به عنوان مثال حتماً برای شما هم پیش آمده که یک هارد با ظرفیت ۵۰۰ گیگابایت بخرید و بعد آن را به کامپیوتر وصل کنید و ببینید حجم آن مثلاً ۴۶۰ گیگابایت است.

این در حالیست که شما هیچ اطلاعاتی در هارد خود ذخیره نکرده اید و این مشکل حتی در فلش مموری شما و دستگاه های دیگر ذخیره سازی نیز رخ می دهد.

تعدادی از کاربران مرکز بازیابی اطلاعات ریکام ریکاوری گزارش داده اند که یک هارد اکسترنال با ظرفیت ۱ ترابایت خریداری کرده اند اما به طور عجیبی متوجه شده اند که فضای خالی هاردشان ۰٫۱۸ ترابایت است. برای بیش از ۲۰۰ گیگابایت دیگر چه اتفاقی افتاده است؟ چرا ویندوز فضای خالی هارد را اشتباه نشان می دهد؟ آیا می توان مشکل کم شدن حجم هارد را رفع کرد؟

علت نمایش اشتباه ظرفیت هارد دیسک چیست؟ علاوه بر اینکه شما ممکن است یک هارد تقلبی را خریداری کرده باشید، ۳ دلیل دیگر وجود دارد که باعث نمایش اشتباه فضای خالی هارد اکسترنال و اینترنال می شود:

  • پارتیشن یا فایل های مخفی وجود دارد که مقدار مشخصی از فضای خالی هارد شما را اشغال کرده است.
  • سیستم شما ویروسی شده است و با کپی کردن اطلاعات و ایجاد پوشه های آلوده متنوع فضای هارد شما را تسخیر کرده است.
  • در طول فرآیند پارتیشن بندی ممکن است فضای خیلی زیادی را تخصیص نداده باشید.

چرا ظرفیت واقعی هارد دیسک ها کمتر نمایش داده میشود؟

اگر به هاردها، فلش‌های USB و وسایل ذخیره‌سازی دیگر توجه کرده باشید، حتما متوجه شده‌اید که وقتی آن‌ها را برای نخستین بار به کامپیوتر وصل و فرمت می‌کنید، ظرفیت واقعی هارد دیسک ها کمتر نمایش داده میشود. دلیل این تفاوت به خاطر تفاوت در شیوه‌ی اندازه‌گیری ظرفیت هارد دیسک از طرف تولیدکنندگان و ویندوز است. به عبارت دیگر، روشی که ویندوز ظرفیت هارد دیسک را محاسبه می‌کند، با روشی که تولیدکنندگان این ظرفیت را می‌سنجند، تفاوت دارد.

همچنین ویندوز به بخشی از ظرفیت هارد دیسک نیاز دارد تا اطلاعات مربوط به پارتیشن‌بندی و گاه بوت شدن ویندوز را در آن ذخیره کند. گرچه با توجه به حجم هاردهای امروزی، این مقدار چندان زیاد نیست.

از نظر یک تولیدکننده‌ی هارد، یک کیلوبایت برابر است با ۱۰۰۰ بایت، یک مگابایت برابر است با ۱۰۰۰ کیلوبایت و یک گیگابایت برابر است با ۱۰۰۰ مگابایت است. به این ترتیب یک هارد ۵۰۰ گیگابایتی، ۵۰۰ میلیارد بایت ظرفیت دارد و منظور تولیدکننده از هارد ۵۰۰ گیگابایتی، یک چنین ظرفیتی است.

اما تولیدکنندگان رم از این شیوه برای محاسبه استفاده نمی‌کنند. از نظر آن‌ها هر کیلوبایت ۱۰۲۴ بایت، هر مگابایت ۱۰۲۴ کیلوبایت و هر گیگابایت ۱۰۲۴ مگابایت است. به این ترتیب یک هارد ۵۰۰ گیگابایتی با شیوه‌ی قبل، برابر است با یک هارد ۴۶۵ گیگبایتی است و با جایگذاری این اعداد در فرمول محاسبه ظرفیت هارد دیسک داریم:

گیگابایت ۴۶۵٫۶۶ = (۱۰۲۴*۱۰۲۴*۱۰۲۴) / ۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰

توجه داشته باشید که تولیدکنندگان از معنای دقیقِ پیشوندِ گیگا استفاده می‌کنند که به معنای توانی از هزار است، در حالی اصطلاح درست برای توان‌های ۱۰۲۴، گیگابایت است. در حالی که ویندوز از توان‌های ۱۰۲۴ برای محاسبه‌ی ظرفیت هارد استفاده می‌کند، تولیدکنندگان همچنان به محاسبه خود یعنی همان روش اول ادامه می‌دهند.

چرا ظرفیت واقعی هارد دیسک ها کمتر نمایش داده میشود؟

راه حل این موضوع این است که تولیدکنندگان یا سیستم‌عامل‌ها روش محاسبه‌ی خود را تغییر بدهند. هم‌اکنون OS X این کار را کرده است و ظرفیت هارد دیسک را به همان روش تولیدکنندگان محاسبه می‌کند.

چرا ویندوز ظرفیت درایو های کامپیوتر را اشتباه نشان میدهد؟

نحوه فهمیدن ظرفیت هارد کامپیوتر و لپ تاپ کار سختی نیست، اگر شما روی درایو C خود کلیک راست کنید و Properties را انتخاب کنید می توانید میزان فضای آزاد و فضای اشغال شده را مشاده کنید. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید هارد شامل ۲۷۹ گیگابایت فضای استفاده شده است.

چرا ویندوز ظرفیت درایو های کامپیوتر را اشتباه نشان میدهد؟

با این حال اگر شما تمام فایل های موجود در درایو C خود را انتخاب کنید ( از جمله فایل های مخفی و فایل های سیستمی ویندوز) و روی آنها کلیک راست کنید و Properties را انتخاب کنید، چیز عجیب و غریبی مشاهده خواهید کرد، مقدار فضای اشغال شده توسط فایل ها با مقدار فضای مورد استفاده هارددیسک شما مطابقت ندارد. در اینجا ما در درایو C حدود ۲۷۲ گیگابایت فایل داریم، اما ویندوز ۲۷۹ گیگابایت را نشان می دهد و این ۷ گیگابایت اختلاف را نشان می دهد.

چرا ویندوز ظرفیت درایو های کامپیوتر را اشتباه نشان میدهد؟

به نظر می رسد که انواع فایل های خاصی در اکسپلورر ویندوز ظاهر نمی شود.این نوع فایل های موجود در یندوز به عنوان shadow storage یا shadow copies شناخته می شود. shadow storage شامل نقاط بازیابی سیستم و نسخه های قبلی فایل ها می باشد.

برای مشاهده مقدار دقیق فضای ذخیره سازی که توسط فایل های shadow ذخیره می شوند شما می توانید از CMD ویندوز استفاده کنید. CMD را به عنوان Administrator اجرا کنید. کافیست روی Command Prompt کلیک راست کنید و گزینه Run as administrator کلیک کنید.

چرا ویندوز ظرفیت درایو های کامپیوتر را اشتباه نشان میدهد؟

حالا دستور زیر را اجرا کنید:

vssadmin list shadowstorage

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می فرمایید حدود ۹ گیگابایت هارد توسط Shadow Copy ویندوز استفاده شده است. که اختلاف بیشتر از ۷ گیگابایت را نشان می دهد.

چرا ویندوز ظرفیت درایو های کامپیوتر را اشتباه نشان میدهد؟

شما می توانید فضای هارددیسک خود را توسط سرویس shadow copy ( با انتخاب System Restore and Previous Versions of files) تنظیم کنید.

چرا ویندوز ظرفیت درایو های کامپیوتر را اشتباه نشان میدهد؟

در مورد ریکاوری هارد دیسک اکسترنال بیشتر بخوانید.

عدم نمایش صحیح ظرفیت درایو های کامپیوتر در ویندوز

چرا هارد دیسک ها ظرفیت اشتباه در ویندوز نمایش می دهند؟ کامپیوترهای دسکتاپ و لپ تاپ ها غالبا دارای چند پارتیشن ( از جمله پارتیشن بازیابی مخفی) هستند و احتمالا نمایش اشتباه ظرفیت هارد دیسک به دلیل همین پارتیشن ریکاوری است. برای مشاهده ظرفیت هارد و برای بررسی پارتیشن های هارد خود می توانید از برنامه Disk Management خود ویندوز استفاده کنید. در منوی Start عبارت Partitions را سرچ کنید و روی Create and format hard disk partitions کلیک کنید.

عدم نمایش صحیح ظرفیت درایو های کامپیوتر در ویندوز

حالا شما در پنجره Disk Management می توانید اندازه درست هارد را مشاهده کنید. همانطور که در تصویر زیر ملاحظه می فرمایید تقریبا ۱۱ گیگابایت از فضای هارد برای Recovery Partition رزرو شده است. این فضا توسط سیستم شما اختصاص داده می شود و شما نقشی در آن ندارید.

عدم نمایش صحیح ظرفیت درایو های کامپیوتر در ویندوز

بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال

مرکز بازیابی اطلاعات هارد و مرکز ریکاوری اطلاعات هارد  ریکام ریکاوری آماده هرگونه مشاوره و خدمت رسانی به هموطنان عزیز می‌باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت هرگونه مشاوره با ما تماس بگیرید.

آیا این مطلب برای شما مفید بوده؟
Sending
امتیاز کاربران 3.33 (3 رای)
نوشته های مرتبط
فرمت شدن هارد دیسک