درایو های جامد یا SSD

درایو های جامد یا SSD ،درایو های جامد یا همان SSD به انگلیسی (solid-state drive) که گاهی به نام دیسک جامد و یا دیسک الکترونیکی نیز شناخته می‌شود .(گرچه دارای هیچ‌گونه «صفحه دیسک» و یا «موتور چرخان» نیست) یک ابزارحافظه است که از تراشه‌ای برای دخیره سازی دائم داده‌ها استفاده می‌کند.

SSD در کمترین زمان توانست جایگزین مناسبی برای هاردهای HDD (Hard Disk Drive) شود. در واقع SSD حافظه ای مبتنی بر حافظه‌ی فلش است (همان حافظه فلش خودمان البته در سایز بزرگتر) که در مقایسه با هارد دیسک‌های قبلی برق کمتری مصرف می‌کند و از مقاومت بیشتری نیز برخوردار است. هارد دیسک‌های معمولی HDD صفحاتی به نام پلاتر و هد دارند که این هد اطلاعات را از روی صفحات می‌خواند. بر خلاف آن، هیچ کدام از اجزای داخلی SSD در حال چرخش نیستند و یک حافظه فلش است که فوق العاده محکم و بادوام است. در نتیجه در اثر سقوط از ارتفاع کاملاً مقاوم بوده و نسبت به HDD معمولی دوام بیشتری دارد.

تعمیر درایوهای SSD

از آنجایی که مزایای استفاده ازSSD ها قابل توجه هستند، به لحاظ قیمت نیز با هاردهای معمولی کاملاً متفاوت‌اند. این نوع درایوها گران قیمت بوده و طبعاً لپ تاپ های مجهز به SSD گرانتر از لپ تاپ های مبتنی بر HDD هستند. SSD هم سرعت عملکرد بیشتری دارد و هم از نظر میزان مصرف انرژی، برق کمتری مصرف می‌کند که بدنبال آن موجب افزایش عمر باتری لپ تاپ نیز می‌گردد. با این حال از نظر میزان ذخیره سازی داده‌ها نسبت به HDD ظرفیت کمتری دارد. درحقیقت اگرچه SSD سرعت بالا و افزایش عمر باتری را برای کاربر به ارمغان می‌آورد اما به لحاظ حجم داده‌هایی که ذخیره می‌کند کمتر است. علیرغم آن، بازار رایانه‌های همراه در راستای بهره گیری از مزایای SSD گام برمی دارد و از آنجاییکه SSD ها عملکرد بهتری دارند و بطور بالقوه عمر باتری را افزایش می‌دهند، ارزش هزینه کردن دارند.

هارد ریکاوری مرکز بازیابی اطلاعات درایوهای SSD

مرکز بازیابی اطلاعات هارد و مرکز ریکاوری اطلاعات هارد ریکاوری بهترین فرصت را برای رسیدن به موفقیت برای شرکت‌ها و اشخاصی که اطلاعات خود را از دست داده اند فراهم میکند. در نگاه اول اکثر مرکز بازیابی اطلاعات هارد و مرکز ریکاوری اطلاعات هارد ادعا می نمایند  که تمام قابلیت‌های یک سرویس حرفه ای بازیابی اطلاعات و ریکاوری اطلاعات را دارا هستند. ولی پس از بررسی های دقیق تر تعداد کمی از آنها این قابلیت را تمام و کمال دارا می باشند.

آیا این مطلب برای شما مفید بوده؟
Sending
امتیاز کاربران 5 (1 رای)
نوشته های مرتبط
فرمت شدن هارد دیسکبه چه ظرفیتی نیاز دارم